לימוד נהיגה במבחן נהיגה מעשי (טסט) גבר מהמגזר חרדי מקבל בוחנת אשה שלא לפי אמונתו והשקפתו, ואין לא אפשרות אחרת!(?)

מצב
הנושא נעול.

אחג

משתמש מקצוען
אני לא מתייחס בכלל לנושא של "ראוי להפסיד את הכסף" כאילו רק זה הנידון שעל השולחן... מניין ההיתר ככה לפגוע ולקום וללכת בשעת מעשה? (אמנם אתה יכול להתנצל ולומר שיש לך סחרחורת וכד')
טענה שנובעת רק מראייה קצת קיצונית, וודאי שאין פה כוונה לקום ולירוק עליה ולטרוק את הדלת באפגנתיות... אלא לומר בצורה עדינה שאתה כגבר חרדי היית מעדיף להיות מול בוחן גבר, מעניין דתי ורגישות אישית בנושא, וללא רצון לפגוע כלל, זה לגיטימי וממש לא פוגע, כמו שבקופת חולים זה מובן לגיטימי ומקובל, וגם ברופאים שלא נדרש מגע פיזי, ככה צריך להיות גם במבחן רישוי.
בפרט שהמטרה היא לגרום לכך שיוכלו לבחור מראש, ואז נמנענו מכל הבעיות של פגיעה.

אני לא רואה כאן בעיה יותר מללכת ברחוב,
לא הגזמת מעט? ברור שזה רק ענין של רגש ולא הלכה, אבל גם ללטאי זה לא אמור להיראות כמו הליכה ברחוב, ולו בשל:
א. העינים צריכות להסתכל הרבה במראה הימנית...

ואגב אני בספק כמה מי ששאלת הבין את הסיטואציה לאשורה.
למה, הרבנים מפגרים? הם לא יודעים מה זה טסט?

אבל אכן היה עדיף לכתוב למשרד הרישוי שזה ענין הנהגתי ושיקולי נוחות, ולא איסורים והלכות, (בפרט שזה נושא שהם יכולים לבדוק ברגע), כיון שיכול להיות בזה נזק, כמצוין:
אפשר לבקש כי מחמירים ורוצים ללכת בדרך חסידות, אבל אם מגדירים את זה כ"איסור" אז הורסים לאחרים ולציבור כולו בטווח הארוך.
ואז כשהם ייראו חרדי שלא נוהג כך, הם יחשבו שהוא עובר על ההלכה?
למה לא ללכת עם האמת?
וזה גם ימנע את החשש הזה:
אבל ברגע שהפכת את זה לקמפיין - הפסדת, ויש סיכוי שגם אם אנשים יבקשו באופן וולנטרי, משרד הרישוי יוציא צו שאוסר על החלפה של בוחן או בוחנת, בגלל החוק לשיוויון הזדמנויות בתעסוקה או משהו כזה.

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
טענה שנובעת רק מראייה קצת קיצונית, וודאי שאין פה כוונה לקום ולירוק עליה ולטרוק את הדלת באפגנתיות... אלא לומר בצורה עדינה שאתה כגבר חרדי היית מעדיף להיות מול בוחן גבר, מעניין דתי ורגישות אישית בנושא, וללא רצון לפגוע כלל, זה לגיטימי וממש לא פוגע, כמו שבקופת חולים זה מובן לגיטימי ומקובל, וגם ברופאים שלא נדרש מגע פיזי, ככה צריך להיות גם במבחן רישוי.
בפרט שהמטרה היא לגרום לכך שיוכלו לבחור מראש, ואז נמנענו מכל הבעיות של פגיעה.
בלי להביע דעה מה נכון/מותר ומה לא,
אבל כל מי שיש לו עסק עם חילונים יודע ש'טצדקי' בסגנון "עניין דתי ורגישות אישית בנושא" זה פוגע ועוד איך,
א. כי זה לא נתפס להם בשכל איזו בעיה יש בבוחנת מבחינה דתית
ב. כי ישנם מאות ואלפים נבחנים חרדים שכן עברו דרכה
ג. ואם 'עניין דתי' איכשהו פוגע, אז 'רגישות אישית', זה בכלל פגיעה אישית..
כ"ז בשונה ממגע פיזי כמו אחיות ורופאים או לחיצת יד שהם לגמרי מקבלים את זה כעקרון/רגישות דתית ורובם אף מודעים לכך

*כמובן אני לא אומר שבגלל זה צריך לוותר על 'הרגישות הדתית מבחינה דתית', ורק התייחסתי לכך שתהיה פגיעה בכל מקרה

סומה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כאחד שכבר יצא לו טסט עם אשה, רציתי להביא לידיעת הציבור שניתן לבקש מראש בוחן גבר.
אחרי שנכשלתי בטסט עם הבוחנת הגשתי תלונה למשרד הרישוי בזה הלשון:

וזו הייתה תשובתם:

מתשובתם זו ניתן להבין שלו הייתה זו בוחנת אישה היה מקום להתחשבות ולהחלפה,
לכן מי שרוצה יכול לפנות לכתובת שמצו"ב.

אגב הפניה נשלחה למבקר המדינה ותגובתם מצו"ב.
וכאן המקום לבקש ממי שיכול לשלוח ג"כ פניה בנושא זה כדי להפעיל לחץ בנושא,
ניתן לפנות באתר מבקר המדינה בטופס מקוון:

https://www.mevaker.gov.il/he/Ombudsman/Pages/ComplaintForm.aspx
תזכו למצוות.
יחוד על פניו אין. אבל בהחלט אם לא נעים, צריך להתחשב.

יצחק בכניק

משתמש פעיל
כאחד שכבר יצא לו טסט עם אשה, רציתי להביא לידיעת הציבור שניתן לבקש מראש בוחן גבר.
1. במערכת ברוש ניתן להגדיר את המגזר שלך. יתכן ובבחירת 'יהודי אורטודוקסי' המקרה הנ"ל לא קורה.
2. די מוזר טענו שהבוחנים נבחרים רנדומלית לפני היציאה למבחן.

שכויח

משתמש מקצוען
בלת"ק כמדומני שבדרך התורה אין כזה מושג רגש יש הלכה ואם ההלכה אומרת שאסור אין מה לעשות כמובן שאם אפשר לעשות את זה באופן טוב ולא לפגוע צריך אבל אם אין ברירה כגון שהם לא יבנו את זה אף פעם, עושים מה שצריכים לעשות וזהו
ועל דא נאמר "גיי לערן א גוי ברטנורא" [לך תלמד גוי ברטנורא] (פתגם עממי)

אוזן שומעת

משתמש פעיל
בלת"ק כמדומני שבדרך התורה אין כזה מושג רגש יש הלכה ואם ההלכה אומרת שאסור אין מה לעשות כמובן שאם אפשר לעשות את זה באופן טוב ולא לפגוע צריך אבל אם אין ברירה כגון שהם לא יבנו את זה אף פעם, עושים מה שצריכים לעשות וזהו
ועל דא נאמר "גיי לערן א גוי ברטנורא" [לך תלמד גוי ברטנורא] (פתגם עממי)
יש רגש, אבל הפוך, כדי להוסיף על ההלכה ולא כדי ח"ו לגרוע ממנה

יונגרמן

משתמש רשום
1. במערכת ברוש ניתן להגדיר את המגזר שלך. יתכן ובבחירת 'יהודי אורטודוקסי' המקרה הנ"ל לא קורה.
זה בדיוק הענין, שלא, במיוחד בשביל זה הגדרתי מגזר אורתודוקסי במערכת ברוש לתלמיד (דבר מסובך בפני עצמו שכולל להחליף מס' לכזה שמקבל SMS וכו') והנה קיבלתי בוחנת.

יונגרמן

משתמש רשום
בדרך כלל ישנם שני נבחנים ברכב בשעת הטסט.
זה ממש לא נכון, מתוך 3 טסטים רק באחד מהם (בסייעתא דשמיא בדיוק כשהיתה בוחנת) הייתי עם עוד תלמיד,
כאמור זה תלוי בתלמידים של המורה שלך, ולא תמיד יש מי שמוכן לטסט יחד איתך, ואז אתה ביחד עם תלמיד של מורה אחר שנוסע ברכב של המורה שלו.

זבנג

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
ואם ההלכה לא אומרת שאסור?
נשארנו עם הרגש
בהלכה יש מותר ואסור, ונכון- זה לא אסור
אבל, חוץ מזה יש את דרך החסידות ומהי דרך החסידות? שנוהג לפנים משורת הדין.
לא כל דבר לא עושים כי זה "אסור"
לפעמים זה פשוט "ס'פאסט נישט"

אחג

משתמש מקצוען
אבל כל מי שיש לו עסק עם חילונים יודע ש'טצדקי' בסגנון "עניין דתי ורגישות אישית בנושא" זה פוגע ועוד איך,
כ"ז בשונה ממגע פיזי כמו אחיות ורופאים או לחיצת יד שהם לגמרי מקבלים את זה כעקרון/רגישות דתית ורובם אף מודעים לכך

*כמובן אני לא אומר שבגלל זה צריך לוותר על 'הרגישות הדתית מבחינה דתית', ורק התייחסתי לכך שתהיה פגיעה בכל מקרה
אני כן חושב שאם האמירה נאמרת בצורה עדינה, לא תהיה בזה פגיעה, כי הם מבינים שיש לחרדים 'שגעונות', אבל אכן אם גם בכזה מקרה הם ייפגעו, זה כבר ממש בחירה שלהם, אם האמירה שלי אינה מהווה פגיעה בשכל ישר, בחירתו של השני להיפגע היא ממש מצערת אך לא יכולה לשנות לי את בחירתי הערכית.
(כמובן שאם זה אמירה לצורך הנאה אישית, מומלץ להימנע מהאמירה גם בכזה מצב על מנתץ לא לפגוע כלל, -לפנים משורת הדין, וכמו שכשהענין הוא הלכתי לא נתחשב בזה, כי הדין קודם, אך כשהענין הוא ערכי, יש לנו שני לפנים משורת הדין, ואז כל אחד יעשה כרגשותיו, כמובן שבמצב כזה מומלץ להשתמש בתירוצים ואמירות יותר רכות, להימנע ככל הניתן מלפגוע פגיעה בלתי פוגעת).

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
לדעתי מסוכן להציף את הנושא הזה, ואני לא רואה כאן שום בעיה, היא יושבת לידך על כסא נפרד, העיניים שלך אמורות להיות בכביש... יחוד ודאי לא שייך, וגם בכל מקרה יש עוד תלמיד ברכב.
אני לא מתייחס בכלל לנושא של "ראוי להפסיד את הכסף" כאילו רק זה הנידון שעל השולחן... מניין ההיתר ככה לפגוע ולקום וללכת בשעת מעשה? (אמנם אתה יכול להתנצל ולומר שיש לך סחרחורת וכד')

לגופו של עניין, אשריך שאתה מקפיד על מה שמפריע לך, אני לא רואה כאן בעיה יותר מללכת ברחוב, ואגב אני בספק כמה מי ששאלת הבין את הסיטואציה לאשורה.
יש הבדל בין אשה נבחנת על ידי טסטר לבין גבר על ידי אישה ?
שניהם מותרים לכתחילה.
מי שרוצה להחמיר זכותו, אבל אין בזה שום חשש איסור.

וכי אסור לגשת לפקידה ?
ולקופאית בסופר ?

====
האם ראוי ולפגוע בפרנסתה לאחר שאולי נצליח לגרום לפיטוריה ???
אם היא פועלת לפי דין אין היתר להתלונן עליה!

דמוקרטיה

משתמש רשום
2. די מוזר טענו שהבוחנים נבחרים רנדומלית לפני היציאה למבחן.
אצלי אחרי שהיה לו בוחנת ברצף 3-4 פעמים (אותה בוחנת מרשעת אגב) ביצעתי החלפה לטלפון שמקבל סמס
ועדכנתי מגזר ליהודי אורטודוקסי ובחסדי שמים קיבלתי בוחן גבר

מאירקה'

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אוהו, נתפס להם בשכל ועוד איך, גם ללא ענין הלכתי. הם מבינים יותר ממך איזה השלכות יש אצלם האחד עם השני(ה).
האם ראוי ולפגוע בפרנסתה לאחר שאולי נצליח לגרום לפיטוריה ???
אם היא פועלת לפי דין אין היתר להתלונן עליה!
אף אחד כאן במדינה לא יפטר אותה על כך. שכח מזה.

הספרן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
אוהו, נתפס להם בשכל ועוד איך, גם ללא ענין הלכתי. הם מבינים יותר ממך איזה השלכות יש אצלם האחד עם השני(ה).
שוב, מי שקצת מתעסק ומכיר את החבר'ה האלה, לא יכתוב בנחרצות "אוהו נתפס להם בשכל ועוד איך",
ומי שכן כותב, כנראה שפחות מכיר וטוב שכך

מאירקה'

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
שוב, מי שקצת מתעסק ומכיר את החבר'ה האלה, לא יכתוב בנחרצות "אוהו נתפס להם בשכל ועוד איך",
ומי שכן כותב, כנראה שפחות מכיר וטוב שכך
אני חולק עליך בנחרצות (וזה בסדר גמור), ואני קצת יותר מקצת מתעסק איתם, אבל חושבני שצריך לעצור כאן........

יונגרמן

משתמש רשום

אני כן חושב שאם האמירה נאמרת בצורה עדינה, לא תהיה בזה פגיעה, כי הם מבינים שיש לחרדים 'שגעונות', אבל אכן אם גם בכזה מקרה הם ייפגעו, זה כבר ממש בחירה שלהם, אם האמירה שלי אינה מהווה פגיעה בשכל ישר, בחירתו של השני להיפגע היא ממש מצערת אך לא יכולה לשנות לי את בחירתי הערכית.
(כמובן שאם זה אמירה לצורך הנאה אישית, מומלץ להימנע מהאמירה גם בכזה מצב על מנתץ לא לפגוע כלל, -לפנים משורת הדין, וכמו שכשהענין הוא הלכתי לא נתחשב בזה, כי הדין קודם, אך כשהענין הוא ערכי, יש לנו שני לפנים משורת הדין, ואז כל אחד יעשה כרגשותיו, כמובן שבמצב כזה מומלץ להשתמש בתירוצים ואמירות יותר רכות, להימנע ככל הניתן מלפגוע פגיעה בלתי פוגעת).

שמעתי על מורה שמכיר את הבוחנים באזור שלו, הוא נוהג לומר לתלמידיו לחכות בצד לפני שהבוחנים מגיעים ורק אם הוא מתקשר אליהם שיבואו, וכך אם הוא רואה שאליו מגיע בוחן שידוע בהנאתו להכשיל וכו' וכדו', הוא אומר לו שהתלמיד הודיע שהוא לו מרגיש טוב והטסט מתבטל, לאחמ"כ התלמיד מביא אישור מחלה מרופא המשפחה וכך התלמיד לא מפסיד את הכסף והבוחן לא נעלב.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ז

א שִׁגָּיוֹן לְדָוִד אֲשֶׁר שָׁר לַיהוָה עַל דִּבְרֵי כוּשׁ בֶּן יְמִינִי:ב יְהוָה אֱלֹהַי בְּךָ חָסִיתִי הוֹשִׁיעֵנִי מִכָּל רֹדְפַי וְהַצִּילֵנִי:ג פֶּן יִטְרֹף כְּאַרְיֵה נַפְשִׁי פֹּרֵק וְאֵין מַצִּיל:ד יְהוָה אֱלֹהַי אִם עָשִׂיתִי זֹאת אִם יֶשׁ עָוֶל בְּכַפָּי:ה אִם גָּמַלְתִּי שׁוֹלְמִי רָע וָאֲחַלְּצָה צוֹרְרִי רֵיקָם:ו יִרַדֹּף אוֹיֵב נַפְשִׁי וְיַשֵּׂג וְיִרְמֹס לָאָרֶץ חַיָּי וּכְבוֹדִי לֶעָפָר יַשְׁכֵּן סֶלָה:ז קוּמָה יְהוָה בְּאַפֶּךָ הִנָּשֵׂא בְּעַבְרוֹת צוֹרְרָי וְעוּרָה אֵלַי מִשְׁפָּט צִוִּיתָ:ח וַעֲדַת לְאֻמִּים תְּסוֹבְבֶךָּ וְעָלֶיהָ לַמָּרוֹם שׁוּבָה:ט יְהוָה יָדִין עַמִּים שָׁפְטֵנִי יְהוָה כְּצִדְקִי וּכְתֻמִּי עָלָי:י יִגְמָר נָא רַע רְשָׁעִים וּתְכוֹנֵן צַדִּיק וּבֹחֵן לִבּוֹת וּכְלָיוֹת אֱלֹהִים צַדִּיק:יא מָגִנִּי עַל אֱלֹהִים מוֹשִׁיעַ יִשְׁרֵי לֵב:יב אֱלֹהִים שׁוֹפֵט צַדִּיק וְאֵל זֹעֵם בְּכָל יוֹם:יג אִם לֹא יָשׁוּב חַרְבּוֹ יִלְטוֹשׁ קַשְׁתּוֹ דָרַךְ וַיְכוֹנְנֶהָ:יד וְלוֹ הֵכִין כְּלֵי מָוֶת חִצָּיו לְדֹלְקִים יִפְעָל:טו הִנֵּה יְחַבֶּל אָוֶן וְהָרָה עָמָל וְיָלַד שָׁקֶר:טז בּוֹר כָּרָה וַיַּחְפְּרֵהוּ וַיִּפֹּל בְּשַׁחַת יִפְעָל:יז יָשׁוּב עֲמָלוֹ בְרֹאשׁוֹ וְעַל קָדְקֳדוֹ חֲמָסוֹ יֵרֵד:יח אוֹדֶה יְהוָה כְּצִדְקוֹ וַאֲזַמְּרָה שֵׁם יְהוָה עֶלְיוֹן:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה