בחירת שם לעסק- מוקש התאומים

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
רציתי לשאול שאלה עקרונית:
נגיד אני בוחרת שם לעסק כלשהו
ואחרי שאני מוצאת שהוא מתאים ממש אני מגלה בגוגל שיש עוד עסק בארץ שקשור לאותו תחום עם שם זהה.
העסק השני נמצא באיזור אחר בארץ, כך שזה לא מפריע ללקוח וגם לא אמור להפריע לעסק השני.

האם זה יכול להוות בעיתי במישורים אחרים?
אולי ברישום למס הכנסה /מע"מ? משפט הגדרה שונה יכול להיות פתרון?
כי לגבי חיפוש בגוגל וכד' חשבתי שמשפט הגדרה שונה-יכול להיות פתרון טוב.
נגיד אם קוראים לעסק השונה "פרפר-בגדי ילדים" ואני אקרא לעסק החדש "פרפר-אופנת ילדים מעופפת"...

מה אתם יודעים בנידון?

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
בעקרון את עלולה להיות חשופה לתביעות.
בד"כ בבחירת שם אחרי שבוחרים שם שנכון אסטרטגית, ולא כי הוא יפה או חביב או נחמד, הוא פשוט עונה לבריף.
יש כמה צעדים:
א. בודקים בגוגל
ב. מחפשים דומיין

בכל מקרה, לעולם לא מומלץ לתת שם זהה לעסק שכבר נושא שם כזה.

קודקוד (לוגיקה)

מנטורית ומאמנת עסקית
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
מנסיוני חשוב לבדוק את זה מראש.
היתה לי לקוחה ממודיעין עילית שמיתגתי עם שם מסויים שהיא בחרה למרות שהיא ידעה שקיים כזה עסק בירושלים, ולאחר מכן היא קיבלה טלפונים נזעמים עם איומים וכו' ולמרות שמבחינה חוקית לדעתי היא לא היתה חייבת להחליף את השם, היא לא היתה מסוגלת להישאר עם השם והחליפה אותו כמה חודשים לאחר השקת המיתוג.
אבל למעשה זה תלוי בכל מקרה לגופו, כי היו לי גם מקרים הפוכים.

איציק כרמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אחרי שהקופירייטר צועק ברחבי המשרד "יש לי יש לי יש לי", הוא הולך בענווה לגוגל ובודק אם קיים כזה שם באותו התחום או אם קיים כזה שם עם סימן רשום. אם לא מוצאים, לוקחים עוד נשימה, נכנסים גם לרשם החברות (יש להם מנוע חיפוש משלהם) ואז אם רואים שאין כזה שם אפשר לסמן V קטן ולשלוח ללקוח.

קול הבמה-חיה ל. יונה

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מה באמת? כי אחרי 3 שנים שקראתי שם לעסק ריפרפתי בגוגל ומצאת 'קול הבמה' בדיוק כמוני- רק למגזר החילוני...
אבל המזל שאצלם זה מתמקד בחוגים ואצלי ביצירת במה/קולנוע...
מקווה שלא אצטרך להחליף שם

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אחרי שהקופירייטר צועק ברחבי המשרד "יש לי יש לי יש לי", הוא הולך בענווה לגוגל ובודק אם קיים כזה שם באותו התחום או אם קיים כזה שם עם סימן רשום. אם לא מוצאים, לוקחים עוד נשימה, נכנסים גם לרשם החברות (יש להם מנוע חיפוש משלהם) ואז אם רואים שאין כזה שם אפשר לסמן V קטן ולשלוח ללקוח.
תודה
ואיך אני בעצם מזהה אם זה עם סימן רשום? העובדה שרשום בע"מ?
ולגבי כניסה ל"רשם החברות" ניסיתי וממש לא מצאתי שם אפשרות לחיפוש שמות של עסקים.. אפר קישור ישיר?

תודה רבה

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
מלכתחילה לא מומלץ.
אבל אם מדובר בעסק קטן ביתי שאמור להישאר כזה-
והחנות השניה לא אמורה להתנגש, אני לא חושבת שיש זכויות יוצרים על שם.

אם תקראי 'איקאה' ברור שתהי חשופה לתביעות.
אם תקראי: שושנים, את רק תצטרפי לעוד כמה עסקים הקרויים באותו שם..

תבדקו בגוגל, פעם כשלמדתי פרסום עשיתי את זה.
תראו כמה חנויות יש עם שם זהה.
אפילו לא אותם תחומים..
המרצה לפרסום המליץ לנו לגגל טרם בחירת השם.
ואני לא הייתי נותנת שם מוכר מראש.
אבל שוב, זה מאד תלוי במה מדובר.

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
זהו שזה תחום שכמעט של שם שיכול להיות רלוונטי-כבר יש.
וכמה שאני משווה לבריף, לרצון של הלקוח, לזרימה של המילה , לניראות שלה וכ', אני באה לבדוק בגוגל ו--אופס.. גם זה תפוס.
זה לא חנות, זה נותן שירות מקצועי- משנה?

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
זה לא אחראי לומר לך להשתמש בזה.
כי אם תהיינה השלכות, את עלולה להיות אשמה.
אבל אם מדובר בשם נפוץ, לא יודעת אם הייתי חוששת מתביעות.
כן הייתי חוששת שלא יהיה בידול.
וזה מאד מעצבן שמגיעים אלייך מכתבים שיועדו לעסק השני.
וכו.

אגב, בעולם החילוני מאד מקובל לעשות גוגל.
מה היה לני שהיה אינטרנט?
אפילו לפני 15 שנה?
היתה חנות: הנסיכה, בתל אביב,
והנסיכה- בירושלים
וכו.

כלומר אני חושבת שכל עוד לא הוציאו פטנט רשום, אין זכויות יוצרים.
לכן כל עוד לא באו לחקות, לא אמורה להיות תביעה.
אבל אני לא עו"ד. רק מנסה להיות הגיונית..:)

נחמי שלנגר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
בדיוק עכשיו נחשפתי לאישה מתוקה שזה העסק שלה- היא רושמת שמות וסלוגנים כדי להגן על מותגים. היא מציעה שירות חינם לבדיקה ראשונית שאין עוד עסק בשם שבחרתם (והיא עובדת גם בארץ וגם בחו"ל)
מצרפת את הפרסום שלה

קבצים מצורפים

• לכידה.PNG
    לכידה.PNG
    KB 300.4 · צפיות: 267

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
סליחה על ההקפצ
בחרתי שם לעסק, ניתן לאיית אותו ב-2 אופנים.
באיות א' יש כמה פטנטים ורישום סימני מסחר
באיות 2 אין כלום. בדקתי גם בארה"ב וגם באתר שהובא כאן למעלה.

האם ניתן להשתמש באיות 2 ?

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
סליחה על ההקפצ
בחרתי שם לעסק, ניתן לאיית אותו ב-2 אופנים.
באיות א' יש כמה פטנטים ורישום סימני מסחר
באיות 2 אין כלום. בדקתי גם בארה"ב וגם באתר שהובא כאן למעלה.

האם ניתן להשתמש באיות 2 ?
ציטוט מויקיפדיה

היקף ההגנה על סימן המסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]
בעל הסימן יוכל לחדש אותו (בתשלום אגרה) לאחר 10 שנים, ולאחר מכן יצטרך לחדש את הרישום רק כל 14 שנים נוספות. במשך הזמן בו הרישום תקף לבעל הסימן יהיה מונופול על השימוש בו, והוא יוכל למכור אותו או לתת בו זיכיון שימוש לאחרים כרצונו.

הבעלים של סימן מסחר רשום הוא בעל זכות לשימוש ייחודי בסימן ביחס למוצרים או שירותים לגביהם הוא רשום. ולכן שימוש בסימן זהה או דומה עד כדי הטעייה על ידי אדם אחר ללא הרשאה, מהווה הפרה של סימן המסחר. במקרה כזה מספיק להוכיח כי הסימן רשום בפנקס סימני המסחר ואין צורך להוכיח כי הסימן בעל מוניטין בקרב הציבור, אין אפילו צורך להוכיח כי הציבור מתבלבל בפועל בין הסימנים, אלא רק כי הם דומים. יש לשים לב שההגנה ניתנת רק לגבי אותו סוג של מוצרים ושירותים, שימוש בסימן דומה כשמדובר בסוגים שונים הוא מותר על פי חוק ולא יהווה הפרה של סימן המסחר. עם זאת, כאשר סימן מסחר רשום לגבי סוג מסוים של מוצרים או שירותים, אך הוא גם ידוע היטב בישראל ("סימן מסחר מוכר היטב", כהגדרתו בסעיף 1 לפקודת סימני המסחר), לא ניתן לרשום את הסימן באף סיווג אחר, ללא הסכמת בעל הסימן הידוע היטב. לדוגמה, סימן המסחר "קוקה קולה" רשום לגבי משקאות, אולם לא ניתן יהיה לרשום אותו בסיווג אחר עקב היותו ידוע היטב בישראל.

על אף חובת הרישום, ניתן לקבל הגנה על פי פקודת סימני המסחר גם ללא רישום כשמדובר ב"סימן מסחר מוכר היטב". יש לשים לב כי קיים הבדל בין סימן מסחר מוכר היטב רשום לבין כזה שאינו רשום, סימן מסחר מוכר היטב שאינו רשום מקנה הגנה "רגילה", בדומה להגנה הניתנת לסימן מסחר רשום, אך הקושי הוא בהוכחת המוניטין של הסימן. כשמדובר בסימן מסחר מוכר היטב שהוא גם סימן רשום, ניתנת לו הגנה רחבה יותר הכוללת גם סימנים הנוגעים לסוגים אחרים של מוצרים ושירותים. ההוכחה שסימן זוכה למוניטין אינה פשוטה ולכן ניתן לומר שעדיף לבצע רישום של הסימן. מעבר לכך, אם הסימן טרם נרשם ייתכן מצב בו מישהו אחר יקדים וירשום סימן זהה כך שבעל הסימן הבלתי רשום יהיה חסר זכויות לגביו.

סימן מסחר מקנה יתרונות רבים לצד מעוניין בהליך משפטי, ובפרט - מקל מאוד על קבלת צווים זמניים. כמו כן, רישום סימן מסחרי מאפשר לתפוס סחורות במכס. הפרת סימן מסחרי היא לא רק עוולה אזרחית אלא גם עבירה פלילית.

כמו כן, במקרים בהם השם או הלוגו בו עשה העוסק שימוש לא נרשם כסימן מסחר אך נצבר בו מוניטין רחב היקף, ניתן יהיה לעיתים קרובות לקבל סעד דרך דיני עוולות מסחריות (עוולת גניבת עין) או דיני עשיית עושר ולא במשפט כפי שנקבע בהלכה המפורסמת בעניין א.ש.י.ר בה נקבע כי ניתן לתת הגנה זו לקניין רוחני, גם כאשר החוק הספציפי לא נותן מענה.

כך שאם איות 2 עלול להביא להטעייה, לא מומלץ. (אא"כ מדובר בעסק מקומי וקטן ללא שאיפות לגדול בעתיד).

בהצלחה רבה.

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
ציטוט מויקיפדיה

כך שאם איות 2 עלול להביא להטעייה, לא מומלץ. (אא"כ מדובר בעסק מקומי וקטן ללא שאיפות לגדול בעתיד).

בהצלחה רבה.
תודה!
פונולוגית זה נשמע זהה, אבל בכתיבה זה נכתב אחרת לגמרי וגם המשמעות של המילה שונה מהמקור (זה באנגלית)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה