התייעצות "אלרגנים" בגן

ט. ר

משתמש חדש
לכל המגיבות פה. מוזמנות לקרוא 2 כתבות שהתפרסמו בנושא:

ריקי שי

משתמש פעיל
אולי בגן עם כמה אלרגנים אפשר לארגן הזנה דרך הגן בהשתתפות ההורים
לפעמים האכילה המשותפת משפיעה גם על הילדים הבררנים והם אוכלים כמו כולם
ובצורה כזו יש שליטה מוחלטת על האוכל שנכנס לגן
את יודעת מה ההבדל בין 'ילד בררן' ל'ילד עם הפרעת אכילה ובעיות ויסות חושי'
ילד בררן הוא אוהב או לא אוהב אבל אין לו בעיה של ממש לאכול
ילד עם הפרעת אכילה הוא ילד שיש לו בעיה עם אוכל באופן כללי, ואם יש לו גם בעיות ויסות- יש מאכלים שהוא לא יכול לאכול. לא כי הוא מפונק. כי הוא לא יכול.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
את יודעת מה ההבדל בין 'ילד בררן' ל'ילד עם הפרעת אכילה ובעיות ויסות חושי'
ילד בררן הוא אוהב או לא אוהב אבל אין לו בעיה של ממש לאכול
ילד עם הפרעת אכילה הוא ילד שיש לו בעיה עם אוכל באופן כללי, ואם יש לו גם בעיות ויסות- יש מאכלים שהוא לא יכול לאכול. לא כי הוא מפונק. כי הוא לא יכול.
יש מצב שמה שאחרים קוראים לו "בררן" הוא בדיוק מה שאת מתארת.
בררנות הרבה פעמים מגיעה על רקע של בעיות בויסות, וגם אם היא נובעת מגורמים אחרים היא יכולה להיות בעיה אמיתית של ילד שבאמת לא יכול לאכול שום דבר חוץ מהרשימה המצומצמת שלו, ולא סתם ילד שלא מתחשק לו אבל אם ישימו לו גבולות הוא יאכל.
מצד שני, זה נכון שמשתמשים במונח "בררנות" באופן נזיל וגם ילד שסתם לא כל כך אוהב קוראים לו בררן.

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
ומה לדעתך יאכלו בגן הזה?
ילד שאלרגי לחלב וביצים וגם ככה מוגבל יצטרך לוותר גם על שומשום ואגוזים ודגים ובוטנים???
סביר להניח שארוחה אחת ביום הילדים יאכלו ממרח שאינו אלרגן של אף ילד בגן
אל תשכחו שגם כך ישנם גנים שיש בהם יותר מילד אלרגי אחד
ושתיאורטית גם בגן רגיל יכול להיות ילד שאלרגי לשומשום, חלב, דגים ובוטנים.

דווקא לילדים אלרגים יהיה קל יותר להתגמש בשביל חברים, הם יודעים כמה זה חשוב
ואם הם לא יסכימו להתגמש בארוחה אחת ביום, למה שילינו על הקהל הרחב?

אני לא מציעה את הרעיון כדי להקל על הציבור הרחב, אלא דווקא כדי להגן על האלרגים
אין ספק שהורה לילד אלרגי מסוג X יהיה הרבה יותר זהיר באלרגיה מסוג Y של חבר של הילד מכל אדם אחר שאינו מכיר אלרגיות
גם ההתמודדות המשותפת יכולה להפחית תסכולים וקושי של הילדים
כשכל הילדים בגן נמנעים מלהשתתף באירועים משפחתיים, זה הרבה יותר קל לילד,
כשכל הילדים חוו מתישהו התקף אלרגיה- הם יכולים לעבד יחד את החוויה הקשה

vigi

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
בלי סתירה לכאב של ההורים לילד אלרגי, אי אפשר למחוק את הקושי של החברים לכיתה.

כאמא לצליאקיות, כל שנה מחדש פחדתי שתהיה להן בגן או בכיתה ילדה אלרגית לחלב/ ביצים/ שומשום, ו'הלך' עלינו כי הלחמניה היחידה הנורמלית ללא גלוטן, הייתה עם שומשום, או כי הילדה הסכימה לאכול באותה תקופה רק טוסט עם גבינ"צ.

לשמחתי, התפילות נענו ומעולם לא הייתה לנו ילדה אלרגית בכיתה.

אבל אם הייתה נכנסת ילדה כזאת, והייתי שומעת את אמא שלה מדברת בזלזול על 'האמהות המצקצקות', זה היה די מעצבן, אפשר לומר.

כן, בשביל להתחשב בילד היקר שלכן, נגרם לפעמים קושי ממשי לאנשים אחרים. תסתכלו לזה בעיניים, ואל תבטלו את המאמץ שלהם.
יכול להיות שבשביל להתחשב בילד שלכן, אמא אחרת עוברת תסכולים משמעותיים עם הילד מאותגר-האכילה שלה. אתן מוכנות להישיר אליה מבט, לומר: "זה כל כך קשה ומתיש, עצוב לנו שאת עוברת את זה, תודה לך בכל זאת על ההתחשבות?"
חס וחלילה, לא התכוונתי כלל בנימה של זלזול. באמת ובתמים אני מובכת ומצטערת בשבילן שהן נאלצות להוציא את האלרגנים מהגן, ומאוד מאוד קשה להוציא גם חלבי, גם בוטנים וגם חומוס. זה רוב המאכלים היומיומיים לגן.
כל פעם שאני פוגשת אימהות, אני דבר ראשון מודה להן מכל הלב על ההתחשבות שלהן ומבקשת שימשיכו להתחשב, למרות הקושי.

ולגבי עלול להכיל- ע"פ חוזר מנכ"ל אין שום זכות להורה לילד אלרגי לבקש לא להביא לגן. זה רוב המאכלים. נדיר מאוד למצוא מאכל שאינו עלול להכיל חלב/בוטנים/דגים וכו'.
חוזר מנכ"ל מדבר רק על הוצאת האלרגנים עצמם.

וחשוב לי מאוד לדייק נקודה נוספת:
אלרגיה היא אינה רגישות. ורגישות היא אינה אלרגיה.
אלרגיה למזון זה מצב מסכן חיים. וגם אם בעבר הילד שלי פיתח "רק" פריחה נרחבת, גרד ונפיחות לאלרגן מסויים. והעסק התייצב בעזרת פניסטיל, אין לי שום ערובה לכך שהתגובה הבאה תהיה שוות ערך לתגובה הקודמת.
לצערי מנסיון מר התגובות רק מחמירות מחשיפה לחשיפה.
לדוג' לחומוס בפעם הראשונה הגיב בפריחה גרד ונפיחות בשפתיים, הפעם השניה היתה סכנת חיים חמורה ממש ה' ירחם.

מישו אחד

משתמש חדש
סביר להניח שארוחה אחת ביום הילדים יאכלו ממרח שאינו אלרגן של אף ילד בגן
אל תשכחו שגם כך ישנם גנים שיש בהם יותר מילד אלרגי אחד
ושתיאורטית גם בגן רגיל יכול להיות ילד שאלרגי לשומשום, חלב, דגים ובוטנים.

דווקא לילדים אלרגים יהיה קל יותר להתגמש בשביל חברים, הם יודעים כמה זה חשוב
ואם הם לא יסכימו להתגמש בארוחה אחת ביום, למה שילינו על הקהל הרחב?

אני לא מציעה את הרעיון כדי להקל על הציבור הרחב, אלא דווקא כדי להגן על האלרגים
אין ספק שהורה לילד אלרגי מסוג X יהיה הרבה יותר זהיר באלרגיה מסוג Y של חבר של הילד מכל אדם אחר שאינו מכיר אלרגיות
גם ההתמודדות המשותפת יכולה להפחית תסכולים וקושי של הילדים
כשכל הילדים בגן נמנעים מלהשתתף באירועים משפחתיים, זה הרבה יותר קל לילד,
כשכל הילדים חוו מתישהו התקף אלרגיה- הם יכולים לעבד יחד את החוויה הקשה
ולטרלל כמות נכבדת של ילדים והורים לנסוע לגן מרוחק (הרי לא בכל שכונה ואפילו לא כל 2 יש קבוצה ראויה לגן ) ולהדיר אותם מהחברה הכללית ומהחברים בסביבה, ולתת להם הרגשה של מצורעים בשביל שהילד שלך יוכל לאכול טוסט בארוחת בוקר... מאחלת לך ולילדיך רק בריאות ושלא תדעו מ"צרות" חלילה.. רק מנסה להבין איזה מבוגרים יוצאים ילדים של הורים שכ"כ מתחשבים בזולת..

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
ולטרלל כמות נכבדת של ילדים והורים לנסוע לגן מרוחק (הרי לא בכל שכונה ואפילו לא כל 2 יש קבוצה ראויה לגן ) ולהדיר אותם מהחברה הכללית ומהחברים בסביבה, ולתת להם הרגשה של מצורעים בשביל שהילד שלך יוכל לאכול טוסט בארוחת בוקר... מאחלת לך ולילדיך רק בריאות ושלא תדעו מ"צרות" חלילה.. רק מנסה להבין איזה מבוגרים יוצאים ילדים של הורים שכ"כ מתחשבים בזולת..
כפי שציינתי,
הרעיון שלי לא בא להקל על החברים בגן על הרגיל (אם כי זה מן הסתם יקרה)
אלא להקל על ההורים והילדים האלרגנים
ולא בכל גיל, אלא בגילאים הקטנטנים
ילדים מיוחדים, אגב, נוסעים כל חייהם למוסדות מרוחקים שמתאימים להם. ולא רק הם, אלא גם ילדים שגרים במקומות חילוניים ומעוניינים ללמוד בחינוך חרדי. הם לא מרגישים מצורעים, אגב.
הורים מספרים פה שהם עוזבים את העבודה כי אף מעון לא מוכן להוציא את המטרנה (דבר הגיוני, כי ישנם תינוקות שזה מאכל הבסיס שלהם, לא מדובר פה על עוד ממרח פחות ממרח)
או אם נדבר על ילדים בני 2.5 שגננות פרטיות לא רוצות לקבל את הילד ולקחת את הסיכון (ויש בזה היגיון, זה אומר שהן ומשפחתן צריכים להפסיק לצרוך את האלרגן)
להורים כאלו שווה לנסוע גם לקצה העיר כדי להגיע למשפחתון לאלרגנים
כך נראה לי בכל אופן
ואין מה להפסיד מלנסות
מישהו בכלל ניסה אי פעם לפתוח משפחתון כזה?

ריקי שי

משתמש פעיל
כפי שציינתי,
הרעיון שלי לא בא להקל על החברים בגן על הרגיל (אם כי זה מן הסתם יקרה)
אלא להקל על ההורים והילדים האלרגנים
ולא בכל גיל, אלא בגילאים הקטנטנים
ילדים מיוחדים, אגב, נוסעים כל חייהם למוסדות מרוחקים שמתאימים להם. ולא רק הם, אלא גם ילדים שגרים במקומות חילוניים ומעוניינים ללמוד בחינוך חרדי. הם לא מרגישים מצורעים, אגב.
הורים מספרים פה שהם עוזבים את העבודה כי אף מעון לא מוכן להוציא את המטרנה (דבר הגיוני, כי ישנם תינוקות שזה מאכל הבסיס שלהם, לא מדובר פה על עוד ממרח פחות ממרח)
או אם נדבר על ילדים בני 2.5 שגננות פרטיות לא רוצות לקבל את הילד ולקחת את הסיכון (ויש בזה היגיון, זה אומר שהן ומשפחתן צריכים להפסיק לצרוך את האלרגן)
להורים כאלו שווה לנסוע גם לקצה העיר כדי להגיע למשפחתון לאלרגנים
כך נראה לי בכל אופן
ואין מה להפסיד מלנסות
מישהו בכלל ניסה אי פעם לפתוח משפחתון כזה?
מניחה שלא ניסו, ושגם לא ינסו, בגלל תגובות כמו הנ"ל
היום שילוב הוא אידאל, והחברה צריכה להתאים את עצמה ליחיד כי אחרת איזה מין בן אדם לחברו זה, ואם למישהו קשה אז רק שיחנך את ילדיו לאהבת ישראל וכל הבעיות תפתרנה, כי הרי לא יתכן שגם להם יש אתגרים שהם מתמודדים איתם בלי לדווח לכל הכיתה\רחוב\שכונה.

וזאת על אף שברור שזה רעיון טוב... כל בוקר האוטובוסים עמוסים בילדים ונערים שנוסעים לשכונות אחרות ללמוד מכל מיני סיבות. אבל זה לא יעבור את התפיסה של הציבור היום.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
נקודה למחשבה
לפעמים אנחנו מתבלבלים בין הנהגת החסד היהודית
לבין המחויבות לשונה של הפרוגרס המודרני
בעוד לפי המקובל היום, אדם הסובל מחיסרון, החברה מחויבת להתאים עצמה אליו
הרי שע"פ היהדות יש מצוות גמילות חסדים על הסביבה
אבל זו לא זכות שאפשר לתבוע אותה
המילה פרוגרס היא לא איזה מוצץ שמשתיקים איתו נודניקים
מציעה לבדוק את משמעותה ואת הקשרה או יותר נכון חוסר הקשר המוחלט להתחשבות באלרגים.

אדריכלות מזווית אחרת

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
בלת"ק,
לפותחת האשכול,
לא עברתי על התגובות, ועוד אעבור,
פשוט הזדעזעתי מעצם השאלה,
בתור אמא לכמה אלרגנים, מסכנים חיים,
מה זה אהבה של ילד למוצר כזה או אחר לעומת סכנת חיים לילד אחר?

אם הייתם יודעות באיזה דפיקות לב וחששות אני שולחת למוסדות, וכל טלפון בבוקר מהגן זה קפיצת לב, (לרוב מיותרת ב"ה)
מאחלת לך שלא תדעי צער.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
מניחה שלא ניסו, ושגם לא ינסו, בגלל תגובות כמו הנ"ל
היום שילוב הוא אידאל, והחברה צריכה להתאים את עצמה ליחיד כי אחרת איזה מין בן אדם לחברו זה, ואם למישהו קשה אז רק שיחנך את ילדיו לאהבת ישראל וכל הבעיות תפתרנה, כי הרי לא יתכן שגם להם יש אתגרים שהם מתמודדים איתם בלי לדווח לכל הכיתה\רחוב\שכונה.

וזאת על אף שברור שזה רעיון טוב... כל בוקר האוטובוסים עמוסים בילדים ונערים שנוסעים לשכונות אחרות ללמוד מכל מיני סיבות. אבל זה לא יעבור את התפיסה של הציבור היום.
כמי שילדיה נסעו ונוסעים למוסדות חינוך, זה ממש לא עניין של מה בכך.
יש לזה מחירים גבוהים, גם מעצם בזבוז הזמן והעייפות שנגרמת מנסיעות ארוכות, גם מחירים חברתיים בכך שמוציאים את הילד מהחברה המקומית.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
בלת"ק,
לפותחת האשכול,
לא עברתי על התגובות, ועוד אעבור,
פשוט הזדעזעתי מעצם השאלה,
בתור אמא לכמה אלרגנים, מסכנים חיים,
מה זה אהבה של ילד למוצר כזה או אחר לעומת סכנת חיים לילד אחר?

אם הייתם יודעות באיזה דפיקות לב וחששות אני שולחת למוסדות, וכל טלפון בבוקר מהגן זה קפיצת לב, (לרוב מיותרת ב"ה)
מאחלת לך שלא תדעי צער.
לא פייר כלפי פותחת השרשור. היא הדגישה מספר פעמים שבמקרה שהיא שואלת עליו אין סכנה.

ריקי שי

משתמש פעיל
יש לזה מחירים גבוהים, גם מעצם בזבוז הזמן והעייפות שנגרמת מנסיעות ארוכות, גם מחירים חברתיים בכך שמוציאים את הילד מהחברה המקומית.
לא אמרתי שזה עניין של מה בכך.
אמרתי שזה עניין נפוץ. ולמרות המחירים וכו'- ילדייך נוסעים למוסדות חינוך. כך שאפשר להניח שגם בשביל שלוות הנפש של הורים לילד אלרגי- הם יסכימו שהוא יסע למוסד חינוכי שבו הוא יהיה מוגן.

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
הבן שלי נוסע כל יום כשעה כל צד למוסד בעיר אחרת שמתאים לו, כבר שנים.
ולא ביקשתי מאף מוסד שיבצע התאמות בשבילו.

במקביל, התחלנו לתת לו ריטלין לאחר התלבטות ארוכה. בין הסיבות שהכריעו היתה הסיבה שאכפת לנו מהצוות ומשאר הכיתה שהוא מאתגר אותם.
נכון, אנחנו משלמים הרבה מחירים כי הילד שלנו מיוחד, אבל אם יש לי אפשרות לחסוך טרחה לאחרים בגין כך, גם אם תדרוש ממני עוד מאמץ, אני אעשה זאת, ולא אנפנף בהכלת השונה ובין אדם לחברו
את זה אני אעשה כשלא תהיה לי אף ברירה, או כשילד יעז ללגלג עליו בגינה.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
לא אמרתי שזה עניין של מה בכך.
אמרתי שזה עניין נפוץ. ולמרות המחירים וכו'- ילדייך נוסעים למוסדות חינוך. כך שאפשר להניח שגם בשביל שלוות הנפש של הורים לילד אלרגי- הם יסכימו שהוא יסע למוסד חינוכי שבו הוא יהיה מוגן.
אבל אם הוא יכול להיות מוגן במוסד קרוב לבית, חבל לשלם מחירים כבדים.
הדרישה משאר הילדים במצב הזה היא בדרך כלל לא משהו לא פרופורציונלי, שראוי להתחשב בו במסגרת ערבות הדדית.

DvoraVidman

משתמש סופר מקצוען
@קומבינה את הדבר הזה של מטבח ללא אלרגנים לקבוצה גדולה של ילדים מאד אלרגים, מנסים בכל שנה מחדש במחנה הקיץ של העמותה לאטופיק .
בקבוצה גדולה זה על הסף הבלתי אפשרי. (זה אלרגי לעוף וההוא לבשר והשלישי יכול לאכול רק הודו).
במשפחתון של חמישה ילדים זה אולי יכול לעבוד, גם זה בקושי.

ריקי שי

משתמש פעיל
אבל אם הוא יכול להיות מוגן במוסד קרוב לבית, חבל לשלם מחירים כבדים.
הדרישה משאר הילדים במצב הזה היא בדרך כלל לא משהו לא פרופורציונלי, שראוי להתחשב בו במסגרת ערבות הדדית.
אז הנה את מגלה שזה לא כל כך פשוט.
ילד עם הפרעת אכילה ובעיות ויסות חושי שאסור לו לאכול בגן חלבי- וכתוצאה מזה יש חשש שלא יאכל בגן כלום- זה מחיר כבד גם כן.
ילדה עם צליאק שהאוכל שלה מכיל שומשום\בוטנים\אלרגן אחר וז-ה האוכל שלה- בשבילה (ובשביל הוריה, שגם ככה משלמים את המחיר, גם הכלכלי כי אוכל ללא גלוטן עולה בערך פי שלוש) זה מחיר כבד גם כן.
וכן הלאה.

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
הבן שלי נוסע כל יום כשעה כל צד למוסד בעיר אחרת שמתאים לו, כבר שנים.
ולא ביקשתי מאף מוסד שיבצע התאמות בשבילו.

במקביל, התחלנו לתת לו ריטלין לאחר התלבטות ארוכה. בין הסיבות שהכריעו היתה הסיבה שאכפת לנו מהצוות ומשאר הכיתה שהוא מאתגר אותם.
נכון, אנחנו משלמים הרבה מחירים כי הילד שלנו מיוחד, אבל אם יש לי אפשרות לחסוך טרחה לאחרים בגין כך, גם אם תדרוש ממני עוד מאמץ, אני אעשה זאת, ולא אנפנף בהכלת השונה ובין אדם לחברו
את זה אני אעשה כשלא תהיה לי אף ברירה, או כשילד יעז ללגלג עליו בגינה.
מילא גן. מה עושים בגיל בית ספר?
אי אפשר לפתוח בית ספר לכל חמישה ילדים. כמו שדבורה אמרה, לא מעשי לנסות לשים כמה אלרגיות שונות באותו מקום כי באמת לא נשאר כלום לאכול.
אז מה, בית ספר לכל סוג אלרגיה? ומה עם ילדים מולטי-אלרגיים, לאיזה בית ספר הם שייכים?
ומה עם זרם חינוכי, תוותרו על זה, או תנסו לפתוח בית ספר לילדים אלרגיים מכל סוג אלרגיה ומכל זרם?

ח.ג.ג'.

משתמש מקצוען
אז הנה את מגלה שזה לא כל כך פשוט.
ילד עם הפרעת אכילה ובעיות ויסות חושי שאסור לו לאכול בגן חלבי- וכתוצאה מזה יש חשש שלא יאכל בגן כלום- זה מחיר כבד גם כן.
ילדה עם צליאק שהאוכל שלה מכיל שומשום\בוטנים\אלרגן אחר וז-ה האוכל שלה- בשבילה (ובשביל הוריה, שגם ככה משלמים את המחיר, גם הכלכלי כי אוכל ללא גלוטן עולה בערך פי שלוש) זה מחיר כבד גם כן.
וכן הלאה.
במקרים שבהם זה מסתבך, אפשר למצוא פתרונות פרטניים.
ברוב מוחלט של המקרים זה לא עד כדי כך מסובך שזה מצריך לכתחילה להוציא את הילדים האלרגיים מהמסגרות הרגילות.

אדריכלות מזווית אחרת

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לא פייר כלפי פותחת השרשור. היא הדגישה מספר פעמים שבמקרה שהיא שואלת עליו אין סכנה.
התנצלותי,
אבל עדיין קשה לראות שאין מספיק מודעות בציבור.
ואני יכולה לספר לכם אלף ואחד סיפורים, על הורים ש(לא) כיבדו את הבקשות הלגיטימיות....
אבל אין לי כח.......

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה