כשמדברים על צבע סגול, השומעים נחלקים בדרך כלל לשניים. יש כאלו שנורא מעריצים את הצבע הזה ומיחדים לו אצילות, ויש שמרגישים בקרבתו דיכאון קל (עד קשה) וכשהוא נמצא בסביבתם, הם לא יודעים בדיוק באיזה מצב ריגשי להניח את עצמם.

בואו נתחיל מהנתונים הפיזיים של הצבע הסגול, מה שיעשה לנו קצת סדר, לגבי התשדורות הנשלחות ממנו.

הצבע הסגול מורכב משני צבעי יסוד מנוגדים- האדום הזרחני והכחול השקט עד קודרני. זו הסיבה שהצבע הסגול מהווה כצבע חינני וילדותי, (ביחוד כשמקשרים אותו לורוד) אך לא יותר מדיי...

בקשת הצבעים, הצבע הסגול הוא הצבע המנוגד ביותר לצבע הצהוב עליו דיברנו בפעם הקודמת.

אם נלך לשבת קצת על אדמת הארץ ונחפש את הצבע הסגול בטבע, נגלה אותו באופן מועט ביותר. הצבע הסגול מאפיין את הענבים וזן מסויים של תאנה. אשר הענבים הם סמל לפרי המקודש ביותר ביהדות והמיוחס ביותר ליוקרתיות מבחינת העולם כולו.

עוד פירות וירקות סגולים הם הבצל הסגול שהינו מעודן יותר בטעמו מהבצל הלבן, הכרוב הסגול, אוכמניות, שזיפים והחציל, שרבים המאכלים הנוצרים ממנו, ובשל כך, גם בתרבות המזון הוא נחשב למלך הירקות.


shutterstock_483880444 (Large).jpg


בעבר, הפקת צבע סגול לצביעת בד היתה עסק יקר עד בלתי ניתן להשגה. מתברר כי רק אנשי אצולה וברונים יכלו להשתמש בבגד שלם בצבע הסגול, מאחר והפקתו דרשה עיבוד של אותם מקורות טבע לצבע הסגול בכמות נכבדה, שכמו שכבר הבנו- לא היו קלים כל כך להשגה.

לצבע הסגול שלושה גוונים עיקריים:

האחד- זהו
הסגול האפרורי המעורבב בו יותר גוון כחול. סגול זה משדר קודרות או רוגע- תלוי באיזו רמה ובאיזה דיוק צבע תשתמשו בו.

השני זהו הסגול האדמוני, הדומה יותר לצבע יין. הוא משדר יוקרה, אצילות. עושר וחיות.

השלישי זהו הסגול הקלאסי, אותו נמצא בפרחים בודדים בצבע, ונשתמש בו בכיף לעיצוב חדר ילדים, סלונים זרחניים ואפילו בארונות מטבח, כאשר מוכנים להיות נועזים ולתת מעט טאצ' נשי לזירה. הסגול הקלאסי, גם כאשר הוא בהיר במיוחד וגם כאשר הוא זורח ובעל נוכחות, משדר פרחוניות, אהבה, שמחה ורוח נעורים.

shutterstock_286465571 (Large).jpg


מתברר, כי התפיסה הרגשית של הצבע הסגול מאד משתנה עם הגיל. אנשים מבוגרים מפרשים אותו כצבע חסר חיות, ואילו צעירים- מרגישים בו הרמוניה וייחודיות מלכותית. לכן, יש לשים לב לרגישויות שבין בני באדם לגבי צבע זה. מאחר והשימוש בו עלול להיות קריטי לגבי התפיסה שלהם לצבע.

עוד כמה תובנות על הצבע הסגול:

1. הסגול נלקח מאותיות המפתח של המילה 'סגולה' או 'סגוליות' מאחר ויש בו גוון מסתורי מעט, שהשפעתו על הרגש נתונה לויכוח, אך עובדתית, היתה בשימוש של מרפאי נפש שונים בעולם, שטענו כי על ידי טיפול בצבע הסגול ניתן לאזן מהמורות רגשיות.

2. בצבע הסגול מורכב כאמור מאדום ומכחול. מסיבה זו הוא מעורבב באופיו משני גוונים אלו (חיות ואצילות).

3. הצבע הסגול נקלט גם כצבעה של קרן האולטרה, אולי עובדה זו גם היא משפיע על הייחוס המיסטי לצבע.

4. בן או בת? הצבע הסגול מספיק קרוב לצבע הורוד באופיו כדי להיחשב כצבע המתאים לעיצוב חדרי בנות. אך מסתבר כי בשל הדומיננטיות של גווני הכחול-תכלת במרכיביו, הוא צבע שאהוב גם על בנים, אז שימו לב לא לקפח אותם.

5.
אין הרבה חברות שהשתמשו בצבע הסגול לאפיין את המיתוג שלהם. הבולטת ביותר בשוק הישראלי היא חברת התקשורת הסלולארית סלקום. מלבדה גם חברת הוויטמינים אלטמן, בנק איגוד ועוד.