אם חשבתם כי הצבע הכחול הוא בנאלי, משעמם, מוכר וידוע, בשורות הבאות תכירו אותו קצת יותר לעומק הרב הטמון בו, כמו עומק הים התכול שהמצולות שבו- הם עולם בפני עצמו.

אז הצבע הכחול שמאפיין בעיקר את הבנים והגברים שבחבורה, לא סתם נבחר להיות מאנטש שכזה. הוא החלטי וברור, והוא צבע יסוד- כך שלעולם לא תוכלו לפצל אותו ולמצוא בו אופי ממקור זר. הוא משדר עסקים, כסף ותקשורת נטולת רגשות יתר.

shutterstock_717366796 (Large).jpg


אם נתמקד במקורות הבריאה לצבע הכחול, נמצא אותו ראשית כל בצבע האטמוספירה והשמים- בשעות מסויימות במהלך היום. המים הנמצאים במקורותיהם כמו מעיין, ים, ימה ומפלים- נצבעים אף הם לפי צבע השמים המשתקף בהם.


הצבע הכחול כמעט ואינו מאפיין פירות, ירקות ודברי מאכל. (לכן הוא גם מדכא צורך באוכל ואינו מעורר תיאבון כלל). נוכל למצוא אותו באוכמניות סגולות הנוטות מעט לכחול ובשזיף שאינו בשל דיו. הצבע הכחול משדר בעיקר את רום השמים ועומק הים, וכמוהם- מעלותיו הנדירות.

shutterstock_1045762591 (Large).jpg


אם מעניין אתכם קצת על בעלי עיניים תכולות, אז המדע סובר כי יש להם עוצמה פנימית ופיזית. אולם, מחקר משנת 2006 שבוצע על ידי פסיכולוגים גרמנים מצא כי ילדים בעלי עיניים כחולות נוטים להיות יותר זהירים בנוגע לדברים חדשים והיו הרבה פחות פתוחים לסביבה שלהם.


לצבע הכחול גוון מלכותי, שמסמל עומק רב, יש בו גוון זוהר יותר או אפרפר, המבטא רוח מיסטית מעט.

הכחול מחזיק את המשמעות הסמלית של שלום ושלווה. כחול הוא הצבע של מים קרים, הוא מרגיע ומייצג אמון והרמוניה, הכחול מחזק את האנרגיה במשמעות של רגיעה.

shutterstock_63539329 (Large).jpg


כחול הוא הצבע של רוחניות, אינטואיציה, השראה ושלווה פנימית. הילה כחולה מציינת שלווה, סיפוק והתפתחות רוחנית.

לצבע הכחול מספר גוונים, הבולטים שבהם הם:

כחול לילך,
כחול רויאל, כחול קלאסי, תכלת.

הצבע הכחול מתאים לעיצוב הבית בעיקר במקומות הבאים לשדר רשמיות, רצינות ונקיות, מצד שני, משדר הצבע הכחול בעיצוב הבית- רוח נעורים, תקשורתיות ואמון.

עיצוב עם צבע כחול בעסק מתאים בעיקר למשרדים של עסקים המשדרים תקשורת והרבה אמון ורצינות, כמו ניהול חשבונות, עורכי דין, נדלן ועוד, מאחר וצבע זה מעודד הקשבה ודיבור. בשל כך- הכחול מתאים גם בסביבת אולפנים, כמו אולפי רדיו של תכניות חדשות ואקטואליה. הוא מתאים מאד לעיצוב ספריות ציבוריות וחנויות בגדים המיועדות לקהל יעד מבוגר או לבני נוער.


כחול הוא הצבע המועדף ביותר לעיצוב דפי אינטרנט בגלל האמון, יושר ומהימנות שהוא משדר לגולשים.

הצבע הכחול משדר גם אחריות בוגרת, לכן הוא מתאים מאד בקמפיינים של בחירות או מודעות מטעם גופים כמו משרד החינוך/ משרד הבריאות וגופים אחרים שמבקשים להעביר מסר ללא עוררין.

הצבע הכחול הוא צבע מרפא, הוא משדר רוגע ופתיחות, בעיקר בגוונים הבהירים שלו. הצבע הכחול הוא צבע המאפיין טוב ורוגע, אך הוא גם קר. לכן תקשורת הנשענת על צבע זה, היא מתונה ושכלית.

shutterstock_663177412 (Large).jpgעוד כמה דברים על הצבע הכחול:


1. במקורות היהדות מובא הצבע הכחול בפסוקים: "כָּחַלְתְּ עֵינַיִךְ וְעָדִית עֶדי" (יחזקאל כג מ), וכן "לא כחל ולא שרק ולא פירכוס - ויעלת חן". (מסכת כתובות יז).

2. דגל ישראל מאז ומעולם היה בנוי מצבעי כחול לבן. לכן שילוב של שני צבעים אלו מאפיין לא פעם את התעשייה הישראלית ואת הציונות.

3. צווארון כחול- זהו ביטוי לפועלים מקו היצור. להבדיל מ'צווארון לבן' שזהו ביטוי המתאר מנהלים ופקידים.

4. כחול לבן- זוהי אחת מפלגות המתמודדות לכנסת ה21 בראשות בני גנץ ויאיר לפיד- במטרה להפיל את שלטון בנימין נתניהו.

5. חיל האוויר של מדינת ישראל נקרא "הכחולים".

6. ברוב מדינות העולם, המשטרה המדינית לובשת מדים בצבעי כחול ותכלת.

7. כדור הארץ נקרא גם 'כדור הלכת הכחול' על שם המים הרבים הזורמים בו. (ובכלל).