פוליטי עדכונים פוליטיים

אייזנבך

משתמש סופר מקצוען
עימוד ספרים
"ההצהרה של בני גנץ היא תמוהה מצד אחד ומוזרה מצד שני", כך פותח שר המשפטים לשעבר חיים רמון בטור פרשנות.

"גנץ הציג אולטימטום לנתניהו לאשר תוכנית פעולה כוללת למלחמה עד ה-8 ביוני. צופה מן הצד היה יכול להבין מכך שגנץ הוא בכלל באופוזיציה ולא אחד משלושת החברים בעלי זכות ההצבעה בקבינט המלחמה המצומצם. יתרה מכך, גנץ הרי היה זה שאישר את תוכנית המלחמה שהציג הרמטכ"ל, ואת כל המהלכים הצבאיים שנעשו ברצועה, והוא נושא, יחד עם נתניהו וגלנט, באחריות מרכזית לניהול הכושל של המלחמה".

עוד טוען רמון, "גנץ דורש עכשיו מנתניהו למוטט את שלטון החמאס, אבל הוא, נתניהו וגלנט תמכו באסטרטגיה הכושלת שגיבש הרמטכ"ל להשגת מטרה זו. וגם עכשיו גנץ לא מעז לומר לציבור באומץ שרק באמצעות כיבוש מוחלט של רצועת עזה והקמת ממשל צבאי זמני תוכל ישראל לחסל את יכולותיו הצבאיות של החמאס ולמוטט את שלטונו".

לדבריו, "גנץ ממשיך ודורש מנתניהו להקים מנהלת אמריקנית-אירופית-ערבית-פלסטינית, שתנהל אזרחית את הרצועה ותניח בסיס לחלופה עתידית "שאינה חמאס ואינה עבאס". כלומר, גנץ גם דורש מארה"ב וממדינות ערב המתונות לשלוט ברצועה, כאשר מדינות אלו אמרו שוב ושוב באופן מפורש וחד משמעי שרק הרש"פ בראשות מחמוד עבאס תקבל את השליטה האזרחית ב"יום שאחרי" המלחמה. הרי רק היום פורסמו פרטים מתוך מסמך שגובש בין הממשל האמריקאי לבין הפורום של שרי החוץ של מצרים, ערב הסעודית, ירדן, איחוד האמירויות, קטר והרש"פ, בו יש דרישה חד משמעית לחזרת הרשות הפלסטינית לרצועת עזה. אמירתו של גנץ מהיום, היא בעצם חזרה על ההזיה מלפני ארבעה חודשים בה דיבר על "צימוח של יכולות ניהול אזרחי" ברצועה".

"למעשה", כותב חיים רמון, שהפך לפרשן פוליטי בשנים האחרונות, "גנץ שמאז פרוץ המלחמה התנגד להקמת ממשל צבאי ישראלי זמני ברצועה, הוא אחראי מרכזי, לצד רה"מ ושר הביטחון, לכך שהשלטון האזרחי של החמאס שרד עד עכשיו. הפתרון הצבאי והמדיני היה תמיד לנגד עיניו – לכבוש את כל הרצועה ולהקים ממשל צבאי זמני ובמקביל לקרוא לוועידה בינלאומית בהשתתפות ארה"ב ומדינות ערב המתונות, לרבות הרש"פ, כדי להחליט מי יהיה הגורם אליו תעביר ישראל עם הזמן את השליטה האזרחית ברצועה (ישראל צריכה לשמור על שליטה ביטחונית ברצועה לעתיד הנראה לעין, כמו ביו"ש). בדרך זו אפשר היה להשיג את מטרת המלחמה העיקרית – מיטוט את שלטון החמאס וחיסול כוחו הצבאי – כבר ממזמן, וגם לשמור על לגיטימציה בינלאומית למלחמה. וגנץ, כחבר קבינט המלחמה, אחראי לכישלון המדיני, כמו שהוא אחראי לכישלון האסטרטגי והצבאי במלחמה".

"למעשה, ההצהרה רק מוכיחה בכל הקשור לניהול המלחמה אין שום הבדל מהותי בין גנץ לבין נתניהו. לא רק שלצד נתניהו וגלנט, גנץ הוא אחראי מרכזי לניהול הכושל של המלחמה, אלא שהדברים שהוא אומר עכשיו לא באמת שונים מהדברים שאומר רה"מ. מישהו מבין מה ההבדל בין אמירתו של ביבי שהוא "לא מוכן להחליף את חמאסטן בפתחסטן" לבין הדברים שגנץ אומר על חלופה שלטונית "שאינה חמאס ואינה עבאס"?".

"גנץ תקף את נתניהו והאשים כי "מיעוט קטן השתלט על גשר הפיקוד". אבל גנץ יושב בגשר הפיקוד מאז תחילת המלחמה, וגם עכשיו הוא לא מציע שום דרך שונה משל ביבי. ההצהרה שלו מלאה אמירות חסרות משמעות, והוא לא מסביר איך בדיוק אפשר להשיג את כל הדרישות באולטימטום שהציב, שחלקן סותרות אלו את אלו וחלקן כלל אינן ריאליסטיות. באמירות נבובות וחסרות אומץ לב, לא בונים מנהיגות". כך רמון.

מי ששיתף את הפרשנות ולא במפתיע, הוא שותפו לשעבר של גנץ, חבר הכנסת גדעון סער.

אביה מדמון

צלמת ילדים ניו בורן סמאש קייק סטודיו וחוץ
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט נאם הערב והתוודה כי הבחירה שלו באנשים בפוליטיקה לא הייתה נכונה.
"עשיתי המון שגיאות במהלך הדרך, זו הייתה טלטלה, בוודאי שיש דברים שאני מצטער עליהם",
לדוגמה, אמר בנט, "למשל אני לא קיימתי הבטחת בחירות מאוד משמעותית, אני אמרתי אני לא אשב עם ההוא ועם ההוא וישבתי עם ההוא וההוא, הסיבה שישבתי עם מי שאמרתי שלא אשב איתו הייתה כי רציתי להוציא את ישראל מהכאוס להוציא את ישראל מבחירות חמישיות ושישיות ושבעיות".
בנט הוסיף כי השגיאה הייתה שהוא הבטיח מההתחלה הבטחה מטופשת כדבריו, "לא הייתי צריך להבטיח את ההבטחות האלה, אבל למדתי. גם עכשיו כשהילד שלי דוד אומר, ביום שישי אנחנו יוצאים לטיול? אני עונה לו: אנחנו נעשה השתדלות לצאת לטיול, כבר לא מוציאים ממני הבטחות, היו שגיאות גם בבחירת אנשים".

אייזנבך

משתמש סופר מקצוען
עימוד ספרים
יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ בפוסט בפייסבוק:
מה שבני גנץ עשה אתמול זה הרבה מעבר לחוסר אחריות, זה ממש גובל בפשע.
כשמיטב הלוחמים והמפקדים שלנו מחרפים נפשם וחלקם נהרגים במלחמה, הוא תוקע להם סכין בגב, מחליש אותם ואת המלחמה ובעצם אומר להם שהם מתים סתם כי המלחמה הלכה לאיבוד. וכל זה כדי להחליש את ראש הממשלה רגע לפני שהיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב נוחת כאן בניסיון לפתור או לפחות לצמצם את חילוקי הדעות בינינו.
גנץ דיבר על "מיעוט קטן שהשתלט על גשר הפיקוד ומוליך את הספינה אל הסלעים". בהמשך, כרגיל וכדי לשלול את הלגיטימציה של מי שחושב אחרת ממנו, גם הגדיר אותנו "קנאים". 7 חודשים אני נושך שפתיים מול דרישתו הלא לגיטימית של גנץ ומקבל את הדרתי והדרת עשרות אלפי לוחמים בני הציונות הדתית מקבלת ההחלטות בקבינט המלחמה למען האחדות. 7 חודשים אני נושך שפתיים מול החלטות שאני לא אוהב שמקבל קבינט המלחמה, שראשיו כולם היו שותפים לקונספציה ארוכת השנים שהביאה אותנו עד הלום. אני נושך שפתיים ומגבה כדי לתת גב לחיילים שלנו, כדי לחזק, כדי לשמור על האחדות החשובה כל כך. הצבעתי בעד עסקת החטופים הקודמת, ואני גאה על כך, הרבה כדי שהלוחמים והמפקדים שלנו לא יחשבו אז שהפסקנו את המלחמה.
מול האחריות הגדולה הזו שאנו מגלים מראשית המלחמה, מה שבני גנץ "הממלכתי" עשה אתמול בגלל כמה מנדטים שהוא איבד בסקרים זה לא יסולח.
אנחנו נמשיך עם העם ולמען העם, בנחישות ובהתמדה, באמונה מוחלטת בצדקת הדרך, נחסל את חמאס ונשלוט בעזה כמה שצריך כדי להבטיח את ביטחון תושבי הדרום ואת החזרת החטופים, נכה את חיזבאללה מכה נחרצת ונשיב את הביטחון גם לתושבי הצפון, ובעיקר לא נעמוד עם סטופר קצר רוח וחסר אחריות, שאין מסוכן ממנו במזרח התיכון.

שוקי פרוגר

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
כתיבה ספרותית
ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט נאם הערב והתוודה כי הבחירה שלו באנשים בפוליטיקה לא הייתה נכונה.
"עשיתי המון שגיאות במהלך הדרך, זו הייתה טלטלה, בוודאי שיש דברים שאני מצטער עליהם",
לדוגמה, אמר בנט, "למשל אני לא קיימתי הבטחת בחירות מאוד משמעותית, אני אמרתי אני לא אשב עם ההוא ועם ההוא וישבתי עם ההוא וההוא, הסיבה שישבתי עם מי שאמרתי שלא אשב איתו הייתה כי רציתי להוציא את ישראל מהכאוס להוציא את ישראל מבחירות חמישיות ושישיות ושבעיות".
בנט הוסיף כי השגיאה הייתה שהוא הבטיח מההתחלה הבטחה מטופשת כדבריו, "לא הייתי צריך להבטיח את ההבטחות האלה, אבל למדתי. גם עכשיו כשהילד שלי דוד אומר, ביום שישי אנחנו יוצאים לטיול? אני עונה לו: אנחנו נעשה השתדלות לצאת לטיול, כבר לא מוציאים ממני הבטחות, היו שגיאות גם בבחירת אנשים".
עמיחי שיקלי לא נותן לבנט לבלבל אותנו עם העובדות:

בפוסט שפרסם פנה ליו”ר מפלגתו לשעבר וכתב: “‏נפתלי בנט, אמרת הבוקר שהפרת הבטחת בחירות א ח ת ושטעית בבחירת אנשים. בלי בושה, כשאתה בונה על בעיקר על שכחה, אתה ממשיך לשקר במצח נחושה.

‏זו לא הבטחה אחת שלא קיימת, נפתלי, אלא שורה ארוכה מאד של הבטחות, בוא נעבור על חלקן:

‏ 1. הבטחת שלא לדרוש ראשות ממשלה עם שישה מנדטים, אבל ברגע האמת היצר גבר עליך והדבר היחיד שראית לנגד עיניך היה כסא ראש הממשלה.

‏2. הבטחת להקים אך ורק ממשלה לאומית, בפועל הקמת ממשלה עם כל מפלגות השמאל והאחים המוסלמים, תוך שאתה נותן יד לחרם הבזוי על כל ציבור מפלגות הימין, כולל על הליכוד ומנהיגה.

‏3. הובלת את הדרישה לפסול את רע”מ (ציינת שזוהי תנועה אחות של חמאס) אבל ברגע האמת, כדי להיות ראש ממשלה מסרת להם את ראשות וועדת הפנים ותקציבי עתק בגובה עשרות מיליארדי ש”ח. ‏כספים אלו שימשו לתמיכה בעמותות המזוהות עם חמאס.

‏4. הבטחת שבשום פנים ובשום אופן לא תמליך את לפיד לראשות ממשלה. בפועל, לפיד היה פה ראש ממשלה אך ורק בגללך.

‏5. שנים סיפרת לנו, שאתה איש של ארץ ישראל השלמה. בפועל, לאחר שגנבת את ראשות הממשלה ונעמדת לראשונה לצד בלינקן במסיבת עיתונאים, כולך חיל ורעדה, כינית את את אותו חבל ארץ אהוב בשם הגנאי: “הגדה המערבית”. עמדת שם כמו ילד נזוף ונאלמת דום כשבלינקן דיבר לראשונה על אלימות מתנחלים. מאז, ובשל התנהלותך הרפה, הממשל האמריקאי הלך והקצין את עמדותיו נגד ציבור המתיישבים הנפלא שלנו.

‏6. הצהרת פעמים כה רבות על מדיניות של יד קשה נגד אויבינו. כמה מלל, כמה דיבורי סרק. בפועל, לא עמדת בפני הלחצים הקלים ביותר של השמאל והאמריקאים, ובניגוד לדרישת שב”כ – פתחת את כל העוטף לכניסת פועלי עזה ומחבלי חמאס. את המידע שהם אספו במשמרת שלך, הם תרגמו לטבח ה 7.10.

‏7. במשך שנים מכרת סיפורים לימין על מחוייבותך לשינוי דרמטי במערכת המשפט. “שקד תנצח על בג”צ ובנט ינצח את חמאס”. בפועל, לא עשית דבר בנושא בכל תקופת כהונתך.

‏8. ⁠מינית את גלי בהרב מיארה ליועמ”שית. שתקת במשך שנה שלמה, כשמפגיני השמאל שרפו את המדינה וזאת בשל נסיונות לבצע רפורמה במערכת המשפט, רפורמה עדינה מזו שאתה מכרת לימין במשך עשור שלם. שתקת גם כשהסרבנים משמאל הרימו ראש. שתקת כי אתה חלש וחסר עמוד שידרה. חסר אידיאולוגיה. רק הכסא חשוב לך. כפי שהפליאה לתאר שימרית מאיר, היועצת הצמודה-צמודה שלך: “ההאחזות בכיסא כל כך חזקה, עד שהכסא נשבר”.

‏9. באינספור שיחות עם אנשי ימין, שמעתי אותך מסביר כמה חשוב לקדם קצינים קרביים ולוחמניים, למטה הכללי. שנים התלוננת שדווקא הם נפלטים מהמטכ”ל בשל חשיבה “ימנית”. יכולת בקלות למנות את תא”ל עופר וינטר למזכיר הצבאי שלך ולהפוך אותו לאלוף במטה הכללי ובכך לסיים את הקפאת קידומו של הקצין הקרבי ביותר בצבא. בפועל, לא רצית לריב עם הצבא. חששת “שיוציאו אותך ילד” ויפגעו במעמדך שגם כך היה מאוד רעוע. אתה אשם באי קידומו של וינטר.

‏10. בעבר, לפני בגידתך בימין ולפני שגילינו שאתה פייק ימני, הרבית לצייץ על הסיכון הקיומי הכרוך בהישענות על הרשימה המשותפת, תומכי הטרור. כשר ביטחון תקפת את בוגי יעלון, גנץ ואיווט ליברמן, על כוונתם להישען על המשותפת. בפועל (כפי שהודתה שמרית מאיר, היועצת הצמודה), לאחר שאורבך וסילמן נטשו אותך ואת קואליציית השמאל שלך, נשענתם על המשותפת. במילותיה: “הבנתי שהוא (נפתלי) לא שומע, לא רוצה לשמוע. נסמכים על המשותפת ומשחדים את רע”מ ואחר כך את זועבי. הבנתי שהתוכנית למושב היא להישען על שיתופי פעולה עם הרשימה המשותפת ואחמד טיבי, הרי אין רוב לממשלה”.

‏11. אחרון ולא חביב, סינוואר. שידרת לכולם שתחסל את החמאס ואת ראשיו (בסיסמת הבחירות שצוינה לעיל) בפועל, כשהיית ראש ממשלה הציגו לך מבצע לעריפת סינוואר ובכירים מהחמאס ואתה החלטת מיד לבטל את המבצע. חששת, בצדק, שמנסור עבאס יפרוש ויפרק לך את ממשלת השמאל. הכסא… רק הכסא הטריד אותך. גם התדרוכים הילדותיים האחרונים שלך ש”כוכבי אשם כי הוא לא הסכים לחיסול” מצביעים על כך שאינך כשיר לתפקיד בכיר, כי אין ביכולתך לקבל הכרעה מול רמטכ”ל שחושב אחרת.

‏12. אגב, גם במישור האישי – במשך שנים ניסית לשדר שאתה אדם עשיר והדבר האחרון שמעניין אותך זה מנעמי השילטון. בפועל, נדהמנו כולנו לגלות, ימין ושמאל כאחד, את חשבונות הוולט והקניות מזון שהעמסת על משלם המסים ואת השיפוץ שנעשה בביתך הפרטי, במליוני ש”ח.

‏בקיצור נפתלי, אפשר להמשיך עוד ועוד בדוגמאות. העובדה היא שהפרת את כל הבטחותיך. הונית ורימית את האנשים שנתנו בך אמון. את בוחריך, את הימין כולו, אפילו את חבריך הקרובים ושותפים לדרך. ‏הזכרון שלנו לא עד כדי כך קצר.

אבא ל6

משתמש סופר מקצוען
׳ישראל היום׳: גורמים בכירים במערכת הפוליטית סבורים כי אם השרים בני גנץ וגדי איזנקוט יפרשו מהממשלה, יש סיכוי גבוה שגדעון סער ומפלגתו יצטרפו אליה אם יוכלו להשפיע באופן ממשי על ניהול המלחמה.

עוד מ׳ישראל היום׳: גדעון סער עזב את הממשלה לפני כחודשיים, משום שגנץ התנגד לדרישתו להצטרף לקבינט המלחמה. אם גנץ אכן יעזוב, מכשול זה יוסר.

GBSA

משתמש סופר מקצוען
אמיר אטינגר: הרפורמה חוזרת? כבר ביום ראשון הקרוב: החוק להוצאת מח״ש מהפרקליטות והכפפתו לשר המשפטים יעלה לאישור ועדת שרים לחקיקה כדי לקדמו לקריאה טרומית.

אהבתי את זה,
פרשנות שלי - זה עלול לגרום לגנץ להישאר בממשלה ואולי זו המטרה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  18  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה