דרוש מידע S&P 500 והקרן האירית

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
איך ייתכן הדבר שבימים האחרונים ה S&P 500 ממשיך לטפס, אבל הקרן האירית 1159250 יורדת?

ובכללי איך נעשה המעקב בין קרן הסל לS&P הרי מחירה של קרן הסל נקבעת לפי השער של הקרן עצמה לא?

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
איך ייתכן הדבר שבימים האחרונים ה S&P 500 ממשיך לטפס, אבל הקרן האירית 1159250 יורדת?

ובכללי איך נעשה המעקב בין קרן הסל לS&P הרי מחירה של קרן הסל נקבעת לפי השער של הקרן עצמה לא?
הדולר יורד
(השקל מתחזק)
1727373772681.png

ה

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום

אני משתף כאן פוסט מפורט בנושא שהעלתי לפני כחודשיים וחצי כאשר התרחש מקרה דומה,
התשובה היא בדיוק אותה תשובה רק המספרים שונים הפעם.

בשבועיים האחרונים התרחשה סיטואציה מעניינת.
קרנות הסל שמחקות את מדד S&P500 ונסחרות בבורסה הישראלית ירדו למרות שמדד S&P 500 עלה.

איך יתכן מצב כזה?
כאשר משקיעים בקרן סל מחקה S&P500 בבורסה הישראלית (קרן אירית או קרן ישראלית) אז קיימת לנו החשיפה הבאה:
1. חשיפה לשינוי במדד S&P 500
2. חשיפה לשינוי בשער הדולר/שקל.

דוגמאות:
1. במצב שבו מדד S&P 500 עולה ב 0.50% ובנוסף הדולר/שקל עולה ב0.50% - קרן הסל שנסחרת בבורסה הישראלית תעלה ב1%.

2. במצב שבו מדד S&P 500 עולה ב 0.50% והדולר/שקל יורד ב 1.50% - קרן הסל שנסחרת בבורסה הישראלית תרד ב1%.

למה קרן סל מחקה S&P 500 בבורסה הישראלית ירדה כאשר מדד S&P 500 עלה?
במהלך השבועיים האחרונים (מאז ה3 ליולי) שער הדולר/שקל ירד מרמה של 3.77 עד רמה של 3.61 נכון לרגע כתיבת שורות אלה,
מדובר על ירידה של יותר מ4%.
באותו פרק זמן מדד S&P 500 בהחלט עלה, אך הוא עלה ב2% בלבד.

כתוצאה מכך על פי הדוגמאות שהצגתי כאן מעלה ניתן להסיק שקרן סל מחקה S&P 500 בבורסה הישראלית היתה צריכה לרדת בכ2%.

האם יש דרך להימנע מהחשיפה למט"ח וכך לא להפסיד מירידת שער הדולר/שקל?
כן, ניתן להשקיע באמצעות קרן מנוטרלת מט"ח.
היתרון העיקרי הוא שאכן לא קיימת חשיפה למט"ח,
אך יש מגוון חסרונות אחרים שבגללם אני פחות מעדיף להשקיע באמצעות קרן מנוטרלת מט"ח לטווח הארוך.

מה עוד חשוב לזכור?
החשיפה למט"ח יכולה לפעול גם לטובתנו ולא רק לרעתנו.
אומנם בשבועיים האחרונים הפסדנו מהחשיפה למט"ח,
אך עם זאת במהלך השנים האחרונות הדולר/שקל עלה מרמה של 3.09 (בדצמבר 2021) עד לרמה של 4.07 (באוקטובר 2023).
מי שהיה חשוף למט"ח ורכש את קרן הסל כאשר הדולר/שקל היה בשערים הנמוכים הרוויח מכך בצורה משמעותית.

עוד תוספת קטנה בנושא:
אומנם עסקתי בפוסט הנוכחי ספציפית בקרנות סל מחקות מדד S&P 500, אך זה נכון לכל קרן סל שחשופה למט"ח.

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אגב
בעיני זה נתון מרתק בפני עצמו
הייתי בטוח שרק תתחיל המלחמה בלבנון והשקל יצנח
והמדדים הישראלים גם יגיבו בירידות חדות
והנה בשבוע האחרון הכל עלה
האם יש לזה הסבר?
העריכו שהמלחמה כבר בתחילתה תהיה הרבה יותר אגרסיבית ואימתנית עבור מדינתנו.
התרחישים הסבירים דיברו על 6,000 רקטות ביום ומקומות רבים ברחבי הארץ יהיו ללא חשמל ימים שלמים בתחילת המלחמה,
כרגע אנחנו לא בכיוון ברוך ה' (בין אם מכיוון שחיזבאללה לא יכולים ובין אם מכיוון שהם מחכים - זה כבר נתון לפרשנות).

דף גמרא

משתמש מקצוען
העריכו שהמלחמה כבר בתחילתה תהיה הרבה יותר אגרסיבית ואימתנית עבור מדינתנו.
התרחישים הסבירים דיברו על 6,000 רקטות ביום ומקומות רבים ברחבי הארץ יהיו ללא חשמל ימים שלמים בתחילת המלחמה,
כרגע אנחנו לא בכיוון ברוך ה' (בין אם מכיוון שחיזבאללה לא יכולים ובין אם מכיוון שהם מחכים - זה כבר נתון לפרשנות).
יפה!
אז אני אמשיך את הפרשנות שלך

עד עכשיו השוק הישראלי היה בשפל
משום שהמשקיעים חששו ממלחמה אימתנית מול חיזבאללה
וכשהמלחמה התחילה והתברר שבס"ד היא הרבה פחות מפחידה ממה שחשבנו
זה מרגיע את המשקיעים

דניאל נבון

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
יפה!
אז אני אמשיך את הפרשנות שלך

עד עכשיו השוק הישראלי היה בשפל
משום שהמשקיעים חששו ממלחמה אימתנית מול חיזבאללה
וכשהמלחמה התחילה והתברר שבס"ד היא הרבה פחות מפחידה ממה שחשבנו
זה מרגיע את המשקיעים
כן אפשר להגיד זאת לדעתי,
אבל חשוב לזכור שהכל חלילה יכול להשתנות ברגע.
תרחיש אפשרי לדוגמה זה הצטרפות של איראן וכוח אש מטורף של חיזבאללה או הצלחה נקודתית בפגיעה במקומות קריטיים אצלנו (אני לא אתן להם רעיונות, אבל אפשר להפעיל את הדמיון).

דף גמרא

משתמש מקצוען
כן אפשר להגיד זאת לדעתי,
אבל חשוב לזכור שהכל חלילה יכול להשתנות ברגע.
תרחיש אפשרי לדוגמה זה הצטרפות של איראן וכוח אש מטורף של חיזבאללה או הצלחה נקודתית בפגיעה במקומות קריטיים אצלנו (אני לא אתן להם רעיונות, אבל אפשר להפעיל את הדמיון).
נתפלל ונקווה לטוב

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
אגב, זה נקודה שאני תמיד רואה חיסרון של השוק החכם.
ברגע שג'ו הסנילי וקמלה הפילפינית שלו מקשקשים על הפסקת אש (עזה/לבנון, לא משנה), בד"כ השקל עולה.
כי ה'שוק החכם' קונה את זה.
בעוד שהישראלי הממוצע (לא ברק רביד, ה'עמך'), יודע שב90% זה קשקוש, הבוקר עולה ואין הפסקת אש.
זה נותן לנו נקודת פתיחה יותר טובה מהשוק.
נקודה למחשבה.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה