EEE PC - סיקור מיוחד לפרוג !

• פותח הנושא bris
  • פורסם בתאריך

bris

משתמש סופר מקצוען
EEE PC של אסוס.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3510681,00.html

צפה בקובץ המצורף 7466

כל מי שלא חי על המאדים בחודש האחרון בטח שמע על הגעתו של ה EEE-PC לארץ הקודש.
מדובר במחשב סופר-אולטרא-נייד מבית אסוס עם מפרט לא מרשים במיוחד אבל עם תג מחיר נוח במיוחד בין 299$ ל-499$ (בארה"ב) – תלוי בדגם.

מכל מיני שיקולים שיווקיים של בזק ורונלייט (היבואנים של מוצרי הצריכה של אסוס בארץ) החליטו הנ"ל לחבור אחד לשני ולשווק בינתיים את המחשב בצורה בלעדית דרך בזק ללקוחות האינטרנט המהיר במחיר מוזל.לא אכנס כאן למחירים ולמסלולים של בזק על זה אפשר לקרוא בכתבה המצורפת של YNET. אני אתייחס למחשב עצמו.

בקצרצרה על המחשב,
דבר ראשון – 900 ומשהוא גרם,שבר את מחסום הקילו (ראיתי כבר ניידים פחות מקילו, בעיקר דגמים של סוני, אבל הם התחילו מ-1500 דולר...) !
מסך קטנטן – 7 אינטש. רזולוציה לא סטנדרטית של 800 על 480 , מה שאומר שהרבה מסכים של הוינדוס שתוכננו למינימום של 800 על 600 לא יראו טוב. למזלנו אסוס צירפו תוכנה חמודה שמשנה את הרזולוציה בקלות ל 800 על 600 ועם גרירה של הסמן לתחתית המסך אתה רואה את חלק המסך שהיה חסר.
עוד נקודה חשובה,אין דיסק קשיח.
מי צריך דיסק ? זה אוכל המון חשמל, מתחמם ותופס המון מקום. ובכלל בשחר עידן הפלאש, דיסק מכאני הוא פאסה. אז במקום דיסק קשיח יש התקן איחסון מהיר מבוסס זיכרון פלאש, מה שנקרא בעגה המקצועית SSD או Solid State Drive. (התרגום המילולי הוא כונן במצב מוצק, דהיינו ללא המכאניקה של חלקים נעים של דיסקים קשיחים רגילים).
הסוללה לא רעה מחזיקה למעלה משלוש שעות בשימוש סטנדרטי.
המעבד והשבבים כולם של אינטל (אמנם מהדור הקודם, סנטרינו-2 דותן), מה שעוזר מאוד לביצועים היפים.
יש כרטיס רשת אלחוטי מעולה של חברת אתרוס (הכרטיסים שלהם למבינים הם מס 1 בתחום) רוב היצרנים מעדיפים להשתמש בניידים שלהם בכרטיסים אלחוטיים של אינטל כי אחרת אין להם רשות להשתמש בשם "סנטרינו" אבל הם בודאי לא הכי טובים.
כמובן שאין צורב או כל סוג של כונן אופטי, כל המחשב הוא ברוחב של CD בערך.

מה עוד יש עליו ?
3 יציאות USB 2.0. יציאת רשת רגילה. וקורא כרטיסי זיכרון SD התומך גם בגדלים של למעלה מ-2 GB (SDHC).
ויציאת VGA רגילה לחיבור למקרן או למסך חיצוני. (אפילו למקבוק אייר אין...)

נתחיל עם המסקנות.
הופתעתי מאוד לטובה מכמה בחינות, עם כמה אכזבות קטנות. אבל בהחלט פריצת דרך משמעותית בעולם הניידים.
נתחיל מהצדדים החיוביים,
ביצועים- לא רק שהוא מצויד במעבד סופר חלש וזול (ליתר פירוט זה סלרון-M 900 מה"ץ), היצרן עוד הוריד לו את המהירות בביוס ל-630 מה"ץ, כנראה כדי למנוע חימום ולחיסכון בחשמל. (כמובן שאפשר ע"י תוכנה להריץ את המעבד על איזה מהירות שרוצים).
עם כל זה המחשב ישר מהקופסה מגיב טוב עד טוב מאוד, ועם כמה שיפצורים קטנים שאפרט לקמן הוא ממש סביר ביותר אפילו לעבודה מקבילה בכמה יישומים.
בקלות עבדתי עם כמה חלונות של אקספלורר 7 פתוחים, עם וורד פתוח עם מדיה פלייר 10 ,ועוד כמה דברים והעסק עבד חלק מאוד.הופתעתי מאוד לטובה.
כנראה שהניסיון של אסוס בייצור לוחות אם עם ביצועים גבוהים השתלם בסוף.
במקור המחשב מגיע ללא רשיון של ווינדוס מה שגם מאוד עזר למחיר הנמוך שלו (זה כמעט הדגם הנייד היחידי שמשווק בארה"ב ללא רשיון, בנוסף אליו יש כמה ניידים של דל), אלא עם הפצה נחמדה של לינוקס בשם Xandras שהיא מכילה בעצם את רוב היישומים השימושיים בקוד פתוח. (מיותר לציין ש MS ממש לא אהבו את זה, אבל לא היה להם כ"כ הרבה מה לעשות)
אבל הישראלי הממוצע לא ידע להסתדר עם לינוקס ובטח לא באנגלית, לכן היבואן החליט להתקין מטעמו XP גירסה HOME על הניידים עם רשיון (דבר שעולה כ-400 לפחות). כאמור המחשב מריץ את ה XP ללא שום קושי והתחושה מאוד מהירה וזריזה.

השפצורים שעשיתי 1) שדרוג הזיכרון מ-512 ל-1 גיגה.לא מדובר על פירוק רציני , ממש משחק ילדים לקח בדיוק שנייה.
2) התקנת תוכנה קטנה שנקראת EEECTL שנותנת לך שליטה מלאה על מהירות המעבד, מהירות המאוורר ורמת הבהירות של מסך ה LED.(היא נותנת לך להגדיל את הבהירות ל-150% מהחוזק המקורי של היצרן)

כן, לא טעיתי בהקלדה אפילו שהמקלדת נורא קטנה, זה מסךLCD אבל התאורה אינה פלורצנסית רגילה כמו ברוב הניידים אלא תאורת LED שהיא בהירה הרבה יותר וגם חסכונית בחשמל. היום בכל הניידים היקרים עוברים ל LED (כל המקים החדשים למשל)

מה שמדהים בנייד הזה שהוא עושה איתחול מלא לווינדוס תוך 20 שניות מההפעלה ! לא ראיתי הרבה ניידים כאלו בחיים שלי, וגם לא שולחניים.
יתרון זה נזקף בעיקר לזכות הדיסק שהוא SSD דהיינו מבוסס פלאש ולא דיסק מכני. מה שגם מאוד מאריך את חיי הסוללה.
הפשרות שלא הפריעו לי: נפח האיחסון. הדגם הזה הוא מבוסס על כונן פלאש בנפח 4 GB, קיימת בחול גם גירסה של 8 ג"ב ויוצאת עוד מעט גם גירסה של 16 אבל לא בבית ספרינו.
אחרי ההתקנה של הווינדוס (פחות 512 מ"ב לקובץ ההחלפה, דבר שכמובן אפשר לשנות) נשאר קצת יותר מגיגה פנוי. לא סוף העולם אם לוקחים בחשבון שיש קורא כרטיסי זיכרון שיכול להכיל כרטיסים בנפח גדול.
אני שמתי בשלי כרטיס מהיר מאוד (CLASS 6) של 8GB (יש לזכור שכל כרטיס SD למעלה מ-2 גיגה הוא בתקן SDHC ולא כל מכשיר קורא אותו, ה EEEPC קורא בלי בעיות) והתקנתי את כל מה שהייתי צריך עליו. הכרטיס עולה בסביבות ה-220 ש"ח סה"כ והוא שימושי גם לעוד דברים (את קובץ ההחלפה לא מומלץ לשים על הכרטיס.. ).

הפשרות שמאוד הפריעו לי: המקלדת היא גרועה. אני לא הצלחתי עדיין להתרגל אליה. הכפתורים קטנים וצפופים מדי. והמשוב לא מספק. כמעט כמו מקשים של פלאפון.
אני מבין את האילוצים של המהנדסים שתכננו אותו, אבל אם זה יוצא לא שימושי אז מה הועלנו ?
המשטח-מגע קטן אבל טוב, ראיתי כבר יותר טובים בחיים שלי, אבל במסגרת אילוצי המקום הוא בהחלט מספק.
עוד בעיה קטנה שנבעה מאילוצים, הוא מתחמם. לא ברמה של כוויה או משהוא כזה אבל קצת לא נוח. בעיקרון אסוס התקינו מאוורר אבל הוא כמעט לא עובד רק כשהמחשב ממש מתחמם. טמפ' העבודה הסטנדרטית שלו בסביבות ה-55-60 מעלות (בפנים כמובן) שזה הרבה למעלה מהממוצע בניידים (כ-35 בד"כ).
ע"י התוכנה שהזכרתי לעיל EECTL יש אפשרות לשלוט גם על מהירות המעבד וגם על מהירות המאוורר והיא גם מציגה לך כל הזמן בשורת המשימות את הטמפ' של המעבד.

תכל'ס למי זה טוב ?
אני חושב שכל מי שצריך נייד זמין ברוב שעות היום ולא משנה היכן הוא נמצא, מאוד יכול ליהנות ממנו, אני הסתובבתי איתו יום שלם, כתבתי את המאמר הזה בוורד, גלשתי דרך מודם דור 3.5, עניתי למיילים ואפילו ביררתי על מסכים בשביל הקנייה המרוכזת של פרוג, חלק גדול מהעבודה נעשתה ממושב הנהג ברמזורים וכדו'. כן, הוא כזה קטן.

והמחיר ? נע בין 1500 ל 1800 במבצעים של בזק (36 תשלומים) ולמעלה מ-2000 בשוק הפתוח לא נורא זול ביחס למחשב נייד פשוט חדש (אני מוכר ניידים חדשים עם כל השיכלולים בפחות מ-3 אלף), אבל זול בשביל מחשב קטן ועדיין יותר זול מכל נייד אחר, הרבה לפני מחסום ה-2000 ₪.

אסוס עובדים כרגע לשפר אותו עם מסך מוגדל של 8.9 אינטש במקום 7, ועוד כמה עידכונים מתבקשים ( BT ) הדגם אמור לצאת לקראת אמצע 2008.

נ.ב.

כאמור, המחשב הוא הפתעה מצליחה, ואסוס כבר חודשים לא עומדים בביקוש הרב, הם בעצמם לא חלמו שילך כ"כ טוב.
הרבה יצרנים ניסו לייצר מחשב כזה, אבל יצא תמיד או חלש מדי או גדול מדי או יקר מדי, באסוס הצליחו למצוא את הנוסחה המתאימה, זה גם היה שילוב של תיזמון בדיוק כשמחירי הפלאש הגיעו לרמת תחתית מסויימת.
אני זוכר כשהמחשב הוצג ב CEBIT לפני שנה בערך, הצצתי עליו (בסיקורים, הלואי והייתי משיג הזמנה לשם..) בדיוק 15 שניות ואמרתי לעצמי "טמבלים, זה לא ילך להם..", והפעם טעיתי ואני שמח שכך.

נ.ב.-2

את רוב רובה של הכתבה הנ"ל כתבתי על המקלדת המייסרת של ה EEE, ויצא לא רע ?

מקבוק על יד EEE:
צפה בקובץ המצורף 7467

prog

מנהל ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
וואו איזה סקירה יפה!

(הוספתי לך את התמונות...)

אביגדורית

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
למה אין אפשרות להצביע בסקר שנהנתי מאוד מהכתבה? :)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק לא

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּךָ יְהוָה חָסִיתִי אַל אֵבוֹשָׁה לְעוֹלָם בְּצִדְקָתְךָ פַלְּטֵנִי:ג הַטֵּה אֵלַי אָזְנְךָ מְהֵרָה הַצִּילֵנִי הֱיֵה לִי לְצוּר מָעוֹז לְבֵית מְצוּדוֹת לְהוֹשִׁיעֵנִי:ד כִּי סַלְעִי וּמְצוּדָתִי אָתָּה וּלְמַעַן שִׁמְךָ תַּנְחֵנִי וּתְנַהֲלֵנִי:ה תּוֹצִיאֵנִי מֵרֶשֶׁת זוּ טָמְנוּ לִי כִּי אַתָּה מָעוּזִּי:ו בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי פָּדִיתָה אוֹתִי יְהוָה אֵל אֱמֶת:ז שָׂנֵאתִי הַשֹּׁמְרִים הַבְלֵי שָׁוְא וַאֲנִי אֶל יְהוָה בָּטָחְתִּי:ח אָגִילָה וְאֶשְׂמְחָה בְּחַסְדֶּךָ אֲשֶׁר רָאִיתָ אֶת עָנְיִי יָדַעְתָּ בְּצָרוֹת נַפְשִׁי:ט וְלֹא הִסְגַּרְתַּנִי בְּיַד אוֹיֵב הֶעֱמַדְתָּ בַמֶּרְחָב רַגְלָי:י חָנֵּנִי יְהוָה כִּי צַר לִי עָשְׁשָׁה בְכַעַס עֵינִי נַפְשִׁי וּבִטְנִי:יא כִּי כָלוּ בְיָגוֹן חַיַּי וּשְׁנוֹתַי בַּאֲנָחָה כָּשַׁל בַּעֲוֹנִי כֹחִי וַעֲצָמַי עָשֵׁשׁוּ:יב מִכָּל צֹרְרַי הָיִיתִי חֶרְפָּה וְלִשֲׁכֵנַי מְאֹד וּפַחַד לִמְיֻדָּעָי רֹאַי בַּחוּץ נָדְדוּ מִמֶּנִּי:יג נִשְׁכַּחְתִּי כְּמֵת מִלֵּב הָיִיתִי כִּכְלִי אֹבֵד:יד כִּי שָׁמַעְתִּי דִּבַּת רַבִּים מָגוֹר מִסָּבִיב בְּהִוָּסְדָם יַחַד עָלַי לָקַחַת נַפְשִׁי זָמָמוּ:טו וַאֲנִי עָלֶיךָ בָטַחְתִּי יְהוָה אָמַרְתִּי אֱלֹהַי אָתָּה:טז בְּיָדְךָ עִתֹּתָי הַצִּילֵנִי מִיַּד אוֹיְבַי וּמֵרֹדְפָי:יז הָאִירָה פָנֶיךָ עַל עַבְדֶּךָ הוֹשִׁיעֵנִי בְחַסְדֶּךָ:יח יְהוָה אַל אֵבוֹשָׁה כִּי קְרָאתִיךָ יֵבֹשׁוּ רְשָׁעִים יִדְּמוּ לִשְׁאוֹל:יט תֵּאָלַמְנָה שִׂפְתֵי שָׁקֶר הַדֹּבְרוֹת עַל צַדִּיק עָתָק בְּגַאֲוָה וָבוּז:כ מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ נֶגֶד בְּנֵי אָדָם:כא תַּסְתִּירֵם בְּסֵתֶר פָּנֶיךָ מֵרֻכְסֵי אִישׁ תִּצְפְּנֵם בְּסֻכָּה מֵרִיב לְשֹׁנוֹת:כב בָּרוּךְ יְהוָה כִּי הִפְלִיא חַסְדּוֹ לִי בְּעִיר מָצוֹר:כג וַאֲנִי אָמַרְתִּי בְחָפְזִי נִגְרַזְתִּי מִנֶּגֶד עֵינֶיךָ אָכֵן שָׁמַעְתָּ קוֹל תַּחֲנוּנַי בְּשַׁוְּעִי אֵלֶיךָ:כד אֶהֱבוּ אֶת יְהוָה כָּל חֲסִידָיו אֱמוּנִים נֹצֵר יְהוָה וּמְשַׁלֵּם עַל יֶתֶר עֹשֵׂה גַאֲוָה:כה חִזְקוּ וְיַאֲמֵץ לְבַבְכֶם כָּל הַמְיַחֲלִים לַיהוָה:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

הבעות פנים • אתגר 57

לוח מודעות

למעלה