השקעות 200,000 ₪ לטווח ארוך - באילו מכשירים להשקיע?

שואל לעניין

משתמש מקצוען
אחרי שקראתי וקראתי, והחכמתי והתבלבלתי,
יצא לי כי באופן היפוטתי אם אני מעוניין להשקיע לטווח של לפחות 10 שנים (בתקוה אף ליותר), המכשירים בהם כדאי להשקיע (לפי הסדר) הם:

1. קרן השתלמות (10% מהשכר או 20,000 שנתי לעצמאי)
  2. קופת גמל לחיסכון (כנ"ל) - משיכה רק בגיל 60
  3. קופת גמל להשקעה (כ20,000 שנתי)
  4. ניהול עצמאי של תיק השקעות בבית השקעות (הסכום שנשאר)
כיום הכסף נמצא באופן היפוטתי בתיק השקעות דרך הבנק
האם אני צודק?

תודה למגיבים!
ובפרט ל @מקצועי בלבד ול @השקעות R הון החולקים מהידע שלהם בעין טובה!

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
אחרי שקראתי וקראתי, והחכמתי והתבלבלתי,
יצא לי כי באופן היפוטתי אם אני מעוניין להשקיע לטווח של לפחות 10 שנים (בתקוה אף ליותר), המכשירים בהם כדאי להשקיע (לפי הסדר) הם:

1. קרן השתלמות (10% מהשכר או 20,000 שנתי לעצמאי)
  2. קופת גמל לחיסכון (כנ"ל) - משיכה רק בגיל 60
  3. קופת גמל להשקעה (כ20,000 שנתי)
  4. ניהול עצמאי של תיק השקעות בבית השקעות (הסכום שנשאר)
כיום הכסף נמצא באופן היפוטתי בתיק השקעות דרך הבנק
האם אני צודק?

תודה למגיבים!
ובפרט ל @מקצועי בלבד ול @השקעות R הון החולקים מהידע שלהם בעין טובה!
בגדול הכיוון טוב.
1. נראה טוב.
2. למה לא אחרי גמל להשקעה?
3. כבר תיקנת.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

שואל לעניין

משתמש מקצוען
ומזומנים.
והשקעה לא תמיד נכונה וממוקסמת.
ואינטרסים של חברת ההשקעות בבחירת הנכסים.
הכל ביחד פגיעה של למעלה מאחוז שנתי
וואו
אני חשבתי שזה מוצר אטרקטיבי שפותח ע"י רשות שוק ההון

מדבריך אני מבין שזה בעצם תחליף פחות מוצלח לניהול תיק השקעות, מיועד לאנשים שלא מתאימים/חוששים מהשקעות אז עוטפים את זה במסוה רשמי-מובנה-מפוקח שלא ירגישו שהם "מהמרים" על הכסף (קצת דומה לפנסיה)

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
וואו
אני חשבתי שזה מוצר אטרקטיבי שפותח ע"י רשות שוק ההון

מדבריך אני מבין שזה בעצם תחליף פחות מוצלח לניהול תיק השקעות, מיועד לאנשים שלא מתאימים/חוששים מהשקעות אז עוטפים את זה במסוה רשמי-מובנה-מפוקח שלא ירגישו שהם "מהמרים" על הכסף (קצת דומה לפנסיה)
הבאתי רק את החסרונות, יש גם מעלות.

משקיע חובב

משתמש רשום
הבאתי רק את החסרונות, יש גם מעלות.
מעלות בק"ג להשקעה:
1. דחיית מס. אם תרצה מתי שהוא לשנות את האיזונים בתיק (למשל השקעת רק ב s&p500 ואתה רוצה להקצות חלק מההשקעה לאזורים אחרים, לשלב אג"ח ועוד), אז במסחר עצמאי זה אירוע מס, ובקג"ל - לא.
2 פשטות. לאנשים שאם תסבך אותם הם לא ישקיעו בכלל.
3. פטור לגמרי ממס במשיכה קקיצבה בפרישה (לגמרי הכוונה אפי' ממס הכנסה, בשונה מהפנסיה)

קלופ

משתמש פעיל
יש לקופ"ג להשקעה חסרונות?
גוגל: למה קופת גמל להשקעה זה פשוט מוצר גרוע

פטור לגמרי ממס במשיכה קקיצבה בפרישה (לגמרי הכוונה אפי' ממס הכנסה, בשונה מהפנסיה
אליה וקוץ בה.
לפחות לפי התקנות כרגע אפשר לנייד לקיצבה משלמת רק מביטוח מנהלים
וקרן פנסיה.
חו"ח בעל הקופה הלך לעולמו - בעיה.
בנוסף ממה שאני מכיר אין כ"כ אפשרות לשיעור משיכה בטוח שע"פ מחקר טריניטי.
ביחד פגיעה של למעלה מאחוז שנתי
לדעתי זה אבדן תשואה שמתקרבת
אפי' ל 2 אחוז.

קלופ

משתמש פעיל
דמי ניהול+הוצאות ניהול השקעות אל מול דמי ניהול אפסיים באינווסקו/בלאקרוק למשל.
בנוסף
בכל הקרנות והקופות המנוהלות בארץ יש סדר גודל של כ-5-10% שפשוט יושבים במזומן ולא מושקעים (אבל עדיין נגבים עבורם דמי ניהול). למשל 7% במזומן * 10% תשואה שנתית ממוחצעת = אובדן תשואה של 0.7% מהתיק מדי שנה!

בחשיפה למניות ולמדדי מניות מחו"ל של קופות הגמל להשקעה (לפחות במרבית המקרים) יש ניכוי מס במקור על הדיבידנדים. זאת מפני שהחשיפה שלהם למדדי חו"ל לא מתבצעת ע"י רכישה פיסית של המניות הזרות, אלא באמצעות חוזים עתידיים ושאר תחליפים סינטטיים עוקבי מדד, אשר עוקבים במרבית המקרים אחרי גרסת ה-NTR (Net Total Return) של המדד, שלוקחת בחשבון ניכוי של 30% מס על הדיבידנדים. כיוון שתשואת הדיבידנדים ההיסטורית במניות היא כ-2% מדי שנה, מדובר על הפסד של כ-0.6% מהתיק כל שנה. מדובר בעניין חמור יותר אפילו מדמי הניהול, שלרוב נמוכים יותר.

רווחי הון נגבים מהרווח הריאלי, אבל אופן חישוב ההצמדה לצורך חישוב מס רווחי הון אינו זהה בין קרנות שונות. בקרנות ישראליות שעוקבות אחרי מדדי חו"ל וכן בקרנות זרות (כמו קרנות אמריקאיות) ההצמדה היא לדולר או למטבע חוץ אחר, ואילו במרבית הקרנות האיריות שנסחרות בארץ בשקלים, ההצמדה למדד המחירים לצרכן.

בהנחה הסבירה שלטווח הארוך האינפלציה בישראל תעלה יותר ממה שעלה הדולר מול השקל (אם הוא בכלל יעלה ולא יירד או יישאר ללא שינוי), יש כאן יתרון מיסויי גדול לקרנות האיריות שנסחרות בארץ בשקלים.
(קרדיט: רונן מרגוליס)

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
בכל הקרנות והקופות המנוהלות בארץ יש סדר גודל של כ-5-10% שפשוט יושבים במזומן ולא מושקעים (אבל עדיין נגבים עבורם דמי ניהול). למשל 7% במזומן * 10% תשואה שנתית ממוחצעת = אובדן תשואה של 0.7% מהתיק מדי שנה!
לכא' זה לא רלוונטי לקרן סל, רק לקרנות גמל וכד'.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
ברוב המקרים יושבים פחות מ10% במזומן, ובחשיפה למניות בדקתי ברוב החברות והם למעלה מ95% ב2023, ואף יותר, חוץ מאלטשולר ואינפיניטי שהם בסביבות 90 - 91%, אין לי מושג מדוע דווקא הם.

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
ברוב המקרים יושבים פחות מ10% במזומן, ובחשיפה למניות בדקתי ברוב החברות והם למעלה מ95% ב2023, ואף יותר, חוץ מאלטשולר ואינפיניטי שהם בסביבות 90 - 91%, אין לי מושג מדוע דווקא הם.
יש לדון גם בנקודה של מינוף, אולי הקרנות עושים את זה ברמה מסויימת ע"מ 'לכפר' על ההפסד התפעולי הזה.
עוד נקודה, זה העובדה שאתה מקבל צמוד ליום ההפקדה/משיכה.
בניגוד לקרנות סל, שעד שאתה לא קונה-לא קונה.
אם כי בסך הכללי, יש נטיה לניירות עצמם.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה