מאמר תורני. נא לא לקרוא!

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הרהורים בשעת ליל מאוחרת על גג הישיבה, מאחורי דרך ברזל מעוקמת וחלודה

02:00 בלילה. אלו השעות שלנו. נקודה.

הצלחנו לחמוק – כמידי לילה – דרך העקמימות שבדלת הברזל, אל גג הישיבה.

ישבנו שם כל החבר'ה. יוסי, בני, אברומי, אני ושמריהו.

בהתחלה היה שקט רגעי, שנוצל להתמודדות מול הרוח על הצתת הסיגריות.

שמריהו, שלא מעשן, שבר את רגעי השקט לנווט את השיחה ל'מגרש' שלו, "ת'אמת, נמאס לי. ללמוד בגלל שהמשגיח אומר. להתפלל כי זה 'סדרי הישיבה'. לא יודע, אני מחפש משהו אחר... יותר עמוק..."

זה הלילה שעושה לו את זה, הרהרתי אני.

יוסי נשף את העשן בהנאה של 'שאכטה' ראשונה, וצמצם עיניים לתוך החושך. כאסטרולוג בחולות מצפה רמון. והמתין. הוא ייתן לבני לעשות את העבודה השחורה, זה התפקיד הרשמי שלו - להסיט את השיחה למקום הראוי.

אברומי העדין, ניסה לגלות עניין בדברי שמריהו, תוך כדי סיבוב של חוסר נעימות בפאתו המוג'לת, טוב לב הוא אברומי, מדי.

ואז, ידו של בני השתחלה למרכז, - ידעתי שזה יבוא – "די, די שמר'ל, המוח שלך מלא בשטויות, 'סע', 'סע'.

שמריהו סמוק מעט, ניסה לענות. אבל הוויכוח הוסט בקריאתו המלומדת של בני "דייך במה שאסרה תורה, שמר'ל, מספיק שאנחנו לא עושים עבירות. מסתדרים עם המשגיח 'פלוס - מינוס'. הכל טוב". "אל תהי צדיק הרבה".

"יאללה, כדורגל, חברים". כך בני.

"מה חדש?" התעניין יוסי. היה ברור שבני לא בא לשאול אותנו, הוא המקור שלנו. הוא רק רצה שנתעניין, וזה באמת מעניין.

"מכבי פתח תקווה 'לקחו' אתמול", בני.

שמר'ל הפנה את מבטו בחוסר עניין. מעמיק להביט אל עומק - אופל - חשכת הלילה.

"בני, איך אתה מסביר את זה שהם תמיד לוקחים?" יוסי. פאותיו מתבדרות ברוח. משוחררות.

בני, פורח כשקדיה בט"ו בשבט, ענה בלהט. "בגלל רוני, השוער, הוא תמיד מצליח 'להעיף' את הכדור ל'חצי' המגרש, ואז כל המשחק רחוק מהשער שלהם". "נראה לי", סייג את דבריו המלומדים, כשסיים.

כששמריהו פתח את פיו הוכנו בהלם. בדרך כלל, כשמדברים על ה'עבודה זרה' הזו, הוא מחפש איזה משהו לא ברור באפלת הלילה בשקט, ומתעלם מהדיון. והנה כעת מעניין אותו, איך זה מועיל לניצחונם של פ"ת?

משתנים בחיים. מה לעשות. "אמור לי מי חבריך..."

בני, נלהב כולו מהאוהד החדש מיהר להגיב, "כשהמשחק רחוק מהשער, קטנים הסיכויים שהכדור יחמוק פנימה, ברגע של אי שימת לב או חולשה בהגנה".

"ואם זה קרוב לשער?" שמריהו.

"ת'לא מבין? אם המשחק הוא קרוב לשער, אז בשנייה אחת שלא שמים לב בדיוק, איזה תל אביבי יכול להבקיע 'שער'. אבל אם הכדור רחוק הסיכויים קטנים.

"אה, אם המשחק הוא רחוק מהשער, אז הסיכויים שיכנס גול הם יותר קטנים?" סיכם שמריהו, מבקש להבטיח את תוספת הכנסת השכלתו. 'סתום' נהיה לנו שמר'ל. אבל בני לא איבד את הטעם, והנהן במרץ.

"אההה" הניד שמריהו את ראשו אט אט במשמעות, "עכשיו הבנתי", והפנה שוב את מבטו אל אופל הלילה.

טיפשים לא היינו...

הבטנו זה אל זה בהלם!

איזה 'שער' הוא הבקיע לנו...

נערך לאחרונה ב:

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מאד יפה.
הייתי מורידה כמה איזכורים של שמות, כמו פה

"מכבי פתח תקווה 'לקחו' אתמול", בני.
והייתי מצמידה פעם אחת את השם שמר'ל לשמריהו.
היה לי שניה להבין שזה אותו אחד.

נערך לאחרונה ב:

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
נראה מעניין בהחלט, אך קיימתי את בקשת הכותב...
טוב נו.
כולנו יודעים שאנשים מחביאים את הדברים הכי מעניינים בתיקיית 'אסור לפתוח'.
(חוץ מהפיקחים שמחביאים את הסודות בתיקיית 'תיאומי מס 2018' או 'שיעורי הלכה תשס"ב - הרב רוזנבך')

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נראה מעניין בהחלט, אך קיימתי את בקשת הכותב...
(חוץ מהפיקחים שמחביאים את הסודות בתיקיית 'תיאומי מס 2018' או 'שיעורי הלכה תשס"ב - הרב רוזנבך')
זה התחיל, שרציתי להעלות את הקטע דלעיל.

אך פחדתי שאפילו קסדה מקצועית, לא תעצור את הבלוק שיושלך על ראשי מראש הגג, בעוון הטפה דתית בכפייה לקטינים ומגודלים.

אז תליתי פתק, 'לא לקרוא'. ואנשים רצו לראות מה הוא מסתיר מאחוריו. באמת לא התכוונתי! (ידעתי שיקראו... אבל אז לא יוכלו להאשים אותי בחמור שבעוונות).

ועד כה אני מסתפק האם היה עדיף להצטרף למודא החדשה, ולכתוב שם ארוך לכותרת, שימשוך גם קזחים, אחמדים, צוענים, ירוקים וכל מיני אנשים טובים וחסרי טובין נוספים,

כמו "הרהורים בשעת ליל מאוחרת על גג הישיבה, מאחורי דרך ברזל מעוקמת וחלודה",

או כותרת אנושית קצרה וקליטה כמו "הבקעה בחושך", "מבקיע לעומק"???

ועד עכשיו לא הגעתי להכרעה. אולי תעזרו לי במקום ללעוג למישבתי???:(;)

נערך לאחרונה ב:

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
טוב נו.
כולנו יודעים שאנשים מחביאים את הדברים הכי מעניינים בתיקיית 'אסור לפתוח'.
כבר היה לעולמים
קילפתי את פרצופו הרציני של אנחל מעטיפת הקלטת, הדבקתי מדבקה "שיעור מור' רה"י' ג' תמוז תשנ"ט בעניין רוב וקרוב" ושמרתי רוב הזמן את הקלטת קרוב אלי.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
אך פחדתי שאפילו קסדה מקצועית, לא תעצור את הבלוק שיושלך על ראשי מראש הגג, בעוון הטפה דתית בכפייה לקטינים ומגודלים.
גם אם לא ממש הטפה דתית,
כן מסר ישיר וברור ומוכנס בכפית.
לא מתכוונת לפגוע,
אבל חסר כאן תיחכום.
כאילו "ואז בא הכתוב" כזה...
מקווה שהובנתי.

וי שלוק

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
א. מה לגבי הכותרת. האם יש מקום לכותרת ארוכה ומרובת מילים, או שחייב קצר וקולע?

כן מסר ישיר וברור ומוכנס בכפית.
חסר כאן תיחכום.
כאילו "ואז בא הכתוב" כזה...
מקווה שהובנתי.
אשמח לשמוע דעה של עוד חברים, לגבי האם המסר היה מדי גלוי.
כי לי הרגיש שזה בסדר.

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כששמריהו פתח את פיו הוכנו בהלם. בדרך כלל, כשמדברים על ה'עבודה זרה' הזו, הוא מחפש איזה משהו לא ברור באפלת הלילה בשקט, ומתעלם מהדיון. והנה כעת מעניין אותו, איך זה מועיל לניצחונם של פ"ת?
לא ברור במה הוא פתח את פיו, ואיך הוא הפך ל'אוהד החדש'.
בני, נלהב כולו מהאוהד החדש מיהר להגיב, "כשהמשחק רחוק מהשער, קטנים הסיכויים שהכדור יחמוק פנימה, ברגע של אי שימת לב או חולשה בהגנה".

"ואם זה קרוב לשער?" שמריהו.

"ת'לא מבין? אם המשחק הוא קרוב לשער, אז בשנייה אחת שלא שמים לב בדיוק, איזה תל אביבי יכול להבקיע 'שער'. אבל אם הכדור רחוק הסיכויים קטנים.

"אה, אם המשחק הוא רחוק מהשער, אז הסיכויים שיכנס גול הם יותר קטנים?" סיכם שמריהו, מבקש להבטיח את תוספת הכנסת השכלתו. 'סתום' נהיה לנו שמר'ל. אבל בני לא איבד את הטעם, והנהן במרץ.

"אההה" הניד שמריהו את ראשו אט אט במשמעות, "עכשיו הבנתי", והפנה שוב את מבטו אל אופל הלילה.

טיפשים לא היינו...

הבטנו זה אל זה בהלם!

איזה 'שער' הוא הבקיע לנו...
מסר לעוס שמוצה עד תום, עוד מימי הסיפור של ר' שלום שבדרון...

אי פה אי שם

משתמש מקצוען
לא ברור במה הוא פתח את פיו, ואיך הוא הפך ל'אוהד החדש'.
גם לי זה הפריע.
מסר לעוס שמוצה עד תום, עוד מימי הסיפור של ר' שלום שבדרון...
דווקא אהבתי את ההגשה השונה.
מה שכן - כדורגל היום, איך נאמר? לא הבעיה הכי גדולה של המשגיחים בישיבות. ודי למייבין.

יעקב1245

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
העובדה שהמסר לעוס רק מגדילה את האתגר להגיש אותו יפה יותר. (מעניין אם היה פעם אתגר להגיש קלישאה בכלי חדש, נראה לי אתגר שווה).

אני אישית הייתי מוותר על שלושת השורות האחרונות שחורצות את דינו של הסיפור ונותנות לו שם של הטפה.

מתנה טובה

משתמש פעיל
כתיבה איכותית ומשובחת .
לענ"ד המסר הסופי לא מספיק מובן למי שלא מכיר את המשל או למי שאינו חריף מבחינה שכלית .
צריך להבהיר יותר.
שוב פעם, יפה מאוד !!

מתנה טובה

משתמש פעיל
לגבי כותרת הייתי מציע :
"הרחיקו ממכם את הכדור" ! (מסקרן וממקד לעבר המשל)
"כדורגל בגג הישיבה" (גם קצת מסקרן)
" פעמים שהטובים לכדורגל" (עם כותרת כזו צריך להדגיש בסוף שהטובים *לומדים* מהכדורגל ולא חלילה משחקים.)
מה דעתכם ?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה