ת'אמת, מישהו מתפרנס מכתיבה?

אחד שצייר

משתמש רשום
היי,
אני מאוד נהנה מכתיבה ודיי מוצלח בה.
אני שואל את עצמי האם כדאי לי להפוך את הכתיבה למקור פרנסה?
מישהו באמת מתפרנס ממנה?
יצא לי לפרס מאמרים בעיתונים חרדים אבל זה רק להרוויח משהו מהצד..

איך בכלל מתקדמים בעבודה כזאת? איך מתקבלים לעבודה בעיתון?
(נראה לי שהעיתונות החרדים בנויה יותר על חבר מביא חבר מאשר על טוהר הכישרון...).

באיזה דרכים נוספות ניתן לתרגם את הכתיבה לכסף?

toichen

משתמש רשום
רוב המוחלט של סופרים וכתבים אינם מתפרנסים מכתיבה.

זלמן כהנא

משתמש רשום
אז ככה:
מכתיבת ספרים - צריך המון מזל וכישרון בכדי לעשות כסף. אפילו הסופרים\ות הגדולים\ות לפעמים מתקשים\ות בזה.

בשביל לעשות כסף מכתיבה היא חייבת להפוך לעבודה לכל דבר. במשרה מלאה ואף יותר מזה.
רוב הסופרים שכתיבה היא עצם פרנסתם עסוקים בה משך רוב שעות היום, ואין זה מחזה נדיר, לראותם מלבינים לילות על גבי המקלדת.

מכתיבה בעיתונים - אם אתה עובד במספר עיתונים במקביל, או שאתה כותב כמה כתבות מדי שבוע בעיתון אחד אפשר להתפרנס יפה מאד. המחיר הנמוך ביותר! שישלמו לך על כתבה, הנו 500 ש"ח. כך שאם אתה כותב 4 כתבות בשבוע, אתה יוצא עם תשואה חודשית של 'לפחות' 8000 ש"ח.
איך מתקבלים בעיתונים - ראשית, אם אתה סופר ידוע, ירדפו אחריך!
אם יש לך כתיבה טובה וחברים במערכת - הם ימליצו עליך.
ואם לא, אל תתבייש, אתה יכול פשוט להציע את עצמך ולשלוח להם דוגמה ממה שכתבת בעבר, ואם אכן בורכת בחוש הכתיבה ויש לך מה להציע - בסוף תמצא את עצמך בפנים. לאט אבל בטוח.
וכמובן, מתפילות לא מפסידים אף פעם.

כתיבה פרטית - כשמישהו מזמין אצלך חוברת, ויותר מכך: ספר. שם אין מגבלות למחיר. ועם קצת ביטחון עצמי אתה יכול להציע מחיר מעולה, שמתפרש ל200 ש"ח ויותר לשעה.
רק עצה טובה: כשמישהו מזמין עבודה פרטית, תעדכן אותו כבר מההתחלה 'בערך' כמה זה יצא לו בסופו של פרוייקט. וכמובן, אל תעביר לו חומרים לפני שהוא משלם לך.
אני נוהג לפצל את העבודה ליחידות, כשאחרי כל כך וכך מילים או פרקים, אני דורש תשלום, ורק לאחר שאני רואה את הכסף אני ממשיך הלאה בעבודתי.

בהצלחה מרובה!

ch26

משתמש חדש
כדאי גם לוודאות שיש לך חוש ביקורת עצמי המנצל את הזמן היטב.
לרבים מחברי הסופרים יש מחלת סחבת, ומריחת זמן, ורק לקראת הדד ליין נכנסים ללילות לבנים, לחינם.
נראה לי שהאופי הזה די מקביל לרוח הכתיבה, ואם בישיבה לא היית לומד שישים דקות בשעה, ולא היית מקפיד לעשות מבחנים במילואם, יתכן בהחלט שתתקשה להתפרנס מכתיבה.

טיוטה

משתמש צעיר
קפיצה:
מישהו יודע איך מתמחרים ברכות בסגנון של חרוזים לתורמים ולכל מי שאוהבים?

טיוטה

משתמש צעיר
תימחור

אולי עכשיו!
מישהו יודע איך מתמחרים ברכות
לכלה?
לשוויגער?
לחתן?
לתורם?
לחברה?
או לכל הזדמנות?

ימס

משתמש פעיל
נכתב ע"י טיוטה;2324456:
אולי עכשיו!
מישהו יודע איך מתמחרים ברכות
לכלה?
לשוויגער?
לחתן?
לתורם?
לחברה?
או לכל הזדמנות?

אינדיבידואלי לחלוטין.
כלל אצבע כלכלי: כמה שהלקוח מוכן לשלם. כלומר, כמה שאתה משווק את עצמך. היינו, כמה שמעריכים את יכולותיך.

שרה'לה

משתמש מקצוען
אני לוקחת עשרים ש"ח לבית. (מינימום 4 בתים) וזה נקרא זול יחסית.

טיוטה

משתמש צעיר
מה זה נקרא בית?
כתבתי שבוע שעבר ברכה עם ארבעה בתים,
אחד בן ארבע שורות שניים בני שלוש והרביעי בן שש שורות
(נבנה על בסיס ראשי תיבות של מילים מסוימות)
אין איזושהי שיטת תימחור לפי מילים או שורות ?
תודה לעונים

שרה'לה

משתמש מקצוען
אני מחשבת לפי ארבע שורות =בית

לר"ת, הייתי לוקחת יותר. בכל אופן זו מלאכת מחשבת.

טיוטה

משתמש צעיר
תודה

תודה לעונים כאן ובאישי
מעוניינים לשמוע עוד!!!
תודה מראש

יונתן1

משתמש צעיר
עריכה תורנית
נכתב ע"י זלמן כהנא;2300200:
מכתיבה בעיתונים - אם אתה עובד במספר עיתונים במקביל, או שאתה כותב כמה כתבות מדי שבוע בעיתון אחד אפשר להתפרנס יפה מאד. המחיר הנמוך ביותר! שישלמו לך על כתבה, הנו 500 ש"ח. כך שאם אתה כותב 4 כתבות בשבוע, אתה יוצא עם תשואה חודשית של 'לפחות' 8000 ש"ח.
איך מתקבלים בעיתונים - ראשית, אם אתה סופר ידוע, ירדפו אחריך!
אם יש לך כתיבה טובה וחברים במערכת - הם ימליצו עליך.
ואם לא, אל תתבייש, אתה יכול פשוט להציע את עצמך ולשלוח להם דוגמה ממה שכתבת בעבר, ואם אכן בורכת בחוש הכתיבה ויש לך מה להציע - בסוף תמצא את עצמך בפנים. לאט אבל בטוח.

אני לא מכיר את מערכות העיתונים מקרוב, אבל על פניו נראה לי שהכנת כתבות דורשת גם עבודת שטח רבה, מציאת סיפורים, ראיונות, קשרים וכו' (ואני לא מדבר על כתבים פוליטיים).

זלמן כהנא

משתמש רשום
נכתב ע"י יונתן1;2326303:
אני לא מכיר את מערכות העיתונים מקרוב, אבל על פניו נראה לי שהכנת כתבות דורשת גם עבודת שטח רבה, מציאת סיפורים, ראיונות, קשרים וכו' (ואני לא מדבר על כתבים פוליטיים).
על פניו יש צדק בדבריך, הגם שזה לא סותר את מה שכתבתי.
ועוד מילה אחת: הגם שבאמת יש עבודת שטח וכו' זה הרבה הרבה פחות מכפי שזה נראה על גבי הנייר!

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י זלמן כהנא;2329062:
על פניו יש צדק בדבריך, הגם שזה לא סותר את מה שכתבתי.
ועוד מילה אחת: הגם שבאמת יש עבודת שטח וכו' זה הרבה הרבה פחות מכפי שזה נראה על גבי הנייר!

מממ.
בדרך כלל אפשר לזהות מיד על כתבות האם הכתב טרח להזיז את עצמו ולצאת לשטח, או שהסתפק בגיגול מהיר + העתקות ממקורות קודמים + כתיבת כמה משפטי קישור.

לעצם השאלה - הכנתי אקסל לחישוב רווח מכתיבת סיפור בהמשכים והוצאתו לאור. אם יהיה עניין לציבור, אעלה אותו.

משויטט

משתמש מקצוען
נכתב ע"י רותי קפלר;2329654:
מממ.
בדרך כלל אפשר לזהות מיד על כתבות האם הכתב טרח להזיז את עצמו ולצאת לשטח, או שהסתפק בגיגול מהיר + העתקות ממקורות קודמים + כתיבת כמה משפטי קישור.

לעצם השאלה - הכנתי אקסל לחישוב רווח מכתיבת סיפור בהמשכים והוצאתו לאור. אם יהיה עניין לציבור, אעלה אותו.

אם אני נחשב ציבור, אז יש עניין גדול.
יבוא בדיוק בזמן

נעמי פ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י רותי קפלר;2329654:
מממ.

ברור שיש עניין, רק שזה מאוד משתנה מסופר לסופר.
אינה דומה כתיבת סיפור פופולרי והוצאתו כספר, לסיפור שאינו כזה.
וכן אינה דומה כתיבה הנעשית ע"י סופר מבוקש ופופולרי לשאינו כזה.

בתנופה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
תכל'ס
הכל תלוי במזל - ואפילו ספר שבהיכל....
אבל הסופרים שמרשתים את עצמם בקהילה, ובפרט בקהילה חסידית, מוצאים לעצמם הרבה, אבל הרבה פרנסה.
ומשם הדרך קצרה לעיתונות...

נכתב מניסיון.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
לקחתי ספר סטנדרטי עם 70 פרקים, שיוצא לאור בתנאים המקובלים היום לספרי קריאה - כל ההוצאות על הסופר, והוא מקבל 50% מסכום המכירות.

תמחרתי את הספר ב- 60 ש"ח בחנויות. האקסל המצ"ב פתוח, וכל אחד יכול לשחק עם המספרים ולשנות את העלויות כאוות נפשו.

בדוגמה שלי, מדובר על הוצאה ללא פרסום כלל. מי שרוצה פרסום, שיוסיף את סכום הפרסום המשוער לרשימת העלויות. (מודעה בעיתון סופ"ש - 1000-2000 ש"ח, בהתאם לעיתון ולסוג המודעה).

המסקנה העגומה היא שספר סביר, שדורש 50 שעות מחקר (זה לא הרבה), וכל פרק בו נכתב במשך 5 שעות (זה לא הרבה), ונמכר ב-1000 עותקים (זה נחשב לא רע), מותיר את כותבו עם פחות משכר מינימום.

כאשר מפרסמים את הסיפור בעיתון, מכסים לפחות את שעות הכתיבה עצמן (וזה למה רוב מוחלט מהספרות החרדית, התפרסמה לפני כן בעיתון).

בטבלה יש עד מכירת 3000 עותקים - כי זה סך שדי קשה לעבור אותו. מי שמוכר 4 ו-5 אלף, מוזמן להוסיף לו שורות. בפועל, גם ספרים שנקראו ע"י עשרות אלפים, מכרו הרבה פחות מזה. הציבור החרדי שואל ספרים, לא קונה.

לפני שמישהו מתלהב מהרווחים הגבוהים יחסית של אלו שפרסמו את הסיפור בעיתון + מכרו 3000 עותקים, שיזכור שמדובר על הכנסה שמתפרסת לאורך זמן רב מאד. מתחילים לראות את התשלומים רק חצי שנה אחרי ירידת הספר לדפוס, וגם אז בפריסה איטית. ובסיכון גבוה.

קבצים מצורפים

• עלויות ספרים.xls
    KB 27.5 · צפיות: 34
  • עלויות ספרים.PNG
    KB 33.5 · צפיות: 19

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
טבלה מעניינת...
אבל באומנות הכתיבה, יש רווח שהוא מעבר למספרים. הכסף שמזרזף בסוף- הוא רק בונוס...

מימי זו

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י נוי;2332379:
טבלה מעניינת...
אבל באומנות הכתיבה, יש רווח שהוא מעבר למספרים. הכסף שמזרזף בסוף- הוא רק בונוס...
ולכן הטבלה הזו מעולה. היא מסננת את מי שחיפש כסף, ומשאירה את מי שמוכן לעבוד בשביל רוח. (מהפצת מעיינות הדעת ועד פרסום ותהילה, הכל הולך :) )

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה