שיתוף | קראוון לבן מחפש עשירי למניין...

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
בס"ד

הקראוון עצמו חיפש מתפללים, מן הסתם. הוא עמד נטוי קצת, כמו מבקש בעצב:
בניי, תושבי עירי, אנא בואו אליי, כבדו את ה'.
לעיתים נדמה היה כי ניתן לשמוע את הקרוואן מפזמם לעצמו, מזמרר בקול שקט:
קראוון לבן, ברחוב קטן, מחפש עשירי למניין...

הוא בחן בזהירות את הנכנס הראשון:
משה, הגבאי.
נכנס תמיד ראשון.
פוסע פנימה בבטחון, מסיר מראשו את כובע הקסקט, מנענע בו מעט, אולי כדי להזיז את האוויר המחניק מעל ראשו.
מטלטל את ראשו ימינה ושמאלה, זקנו הלבן והארוך, המסורק בקפידה ומשוח היטב בחומרים מייצבים נע יחד עם ראשו בתנועה מושלמת. אי של יהדות גאה בליבה של קריית גת הפושרת.

משה מרים את ידו הימנית בבטחון, כמו מלטף את המפסקים:
ויהי אור!
הקראוון מתחיל לצאת מהבדידות, האור מהבהב ונדלק לכל אורכו.
רגע אחד אחר כך, בדיוק ברגע שהאור באמת נסגר על עצמו, מתייצב, מפסיק להבהב ומתחיל להכנס לאווירה של התפילה-
לוי נכנס.
מחזיק סל פלסטיק ירוק, בתוכו מונחות בחיוך בטטות קטנות, קריית גתיות שכמותן, ביישניות.

הקראוון מביט בפתיעה מסויימת ביד שמאל של לוי, והוא לא היחיד-
גם משה מסתכל במבט טעון עניין:
מה תביא לנו יד שמאל של לוי? את מי הפעם הוא יצרף למניין?
ובכן, את השכן, דב.

לוי מדבר אל אורחו מתחת השפם, בהגה מורכבת, אבל דב מבין. הכלב, שרון. צריך להישאר בחוץ, להיקשר לזה של האופניים. מה לעשות, בית כנסת. לא מתאים.
דב עושה כמצווה עליו וחוזר פנימה. נוטל את הסידור שמגיש לו משה, מתיישב, ורוטן בשקט במבטא מרוקאי: שרון המסכן שלי, רק שלא תהיה עליו שמש.

הרטינה עוד לא מתפוגגת בחלל האוויר, ודלת הקראוון שוב נפתחת.
צפריר! נער מתבגר במגפיים אדומות, גם בקיץ.
פולט את אותם מילים שוב ושוב, כמו מכונה טורקית מקולקלת מימי הביניים לשחמט אוטומטי:
אני צפריר. אני צפריר. אני התכשיט של אבא. גם של אמא. יש לי מגפיים אדומות. אני צפריר. אני צפריר. אני התכ-
הדלת חורקת, נפתחת שוב.

דוד הסנדלר! נכנס לאט, מכיסו מבצבצים שרוכים סוג א' א' תוצרת סין, ארבעה שקלים לזוג.
הקראוון, משה, לוי ודב בוחנים בחביבות את הסחורה הטריה. דוד מהנהן לעומתם, בחור שתקן דוד, לא איש של מילים. הוא יותר איש של שרוכים.

קְּחְּחְּחּ,
קְּחְּחּ,
חְּח.
הדלת מרעישה שוב, המתפללים בוחנים בסקרנות את הדלת: היא חצי פתוחה, משהו מחזיק אותה.
יותר נכון: חמישה משהואי'ם. חמישה אצבעות. כף יד.

הדלת נפתחת, החידה מתבהרת: כף היד שייכת לנחמן הנגר. נחמן המאורגן, המתוכנן, היעיל.
פותח את הדלת לרווחה, עולה במדרגה הקטנה, מנשק בחום רב את המזוזה, סוקר במבט מהיר ומממולח את המתפללים הקיימים, מסתובב לאחור, וקורא:
בועז! בוא בוא, אין עדיין עשירי... הרב שלי אמר שגם מי שמגיע לפני העשירי יהיה בריא, הסגולה על כולם. על כל מי שמגיע להתפלל, לא רק העשירי. בוא בוא, כנס.
בועז נכנס מייד אחריו, סוגר את הנוקיה העתיק שלו, מכבה לגמרי. נחמן מאושר:
ככה צריך, בלי שקט ובלי סיפורים. פלאפון בבית הכנסת צריך שיהיה מכובה מאה אחוז, כמו השולחנות שאני עושה. אין כמעט טוב, אין די טוב. יש רק מאה אחוז.
הדלת עוד לא מספיקה לקחת אוויר, ושוב נפתחת:

יוסף.
זורח, כמעט קופץ על כל פסיעה.
לוי מחבק אותו:
מזל טוב, תזכו לגדלו לתורה, לחופה, ולמעשים טובים...
עוד לא משתחרר מלוי, ודב רועם:
מה קרה?
והם מסבירים: נולד לו בן, סוף סוף...

בעוד יוסף מתכנון לספר מתי הברית, קול שאון עולה מכיוון נרות השמן:
משה, הגבאי. סופר את הנוכחים. אחד בפה ואחד ביד.
סופר בקול, נוקש באצבע צרידה רועמת על כל מתפלל:
אחת, שתים, שלוש!
ארבע-
חמש.
שש,
שבע..
שמונה!!

הגבאי מפליט לחלל המאובק:
תיכף יבוא שאול מהדודים, ואיתו יהיה לנו כמעט מניין. בדרך כלל הוא-
הדלת נפתחת שוב, הקראוון עוצר את נשימתו, ביחד עם כל הנמצאים בתוכו:
יש מניין?
כן. יש.

שני חסידים נכנסים פנימה, לא מקומיים בעליל. שאול מהדודים דוחף אותם בנועם מאחור, ולא משאיר להם דרך נסיגה:
אשרייכם, צדיקים, בזכותכם יש מניין...
ההסמקה על פני החסידים עוד לא מספיקה להתפשט, וחיים ששון ובניו נכנסים. במכה אחת, שלושתם נכנסים יחד. המשקוף הצר כמעט מתפרק, בסוף מתחזק ומתגבר על הכל. נשאר מחובר, יציב.

האוויר מתחיל להיות צפוף, ומשה מזיז הצידה כמה כיסאות, לפנות עוד קצת נדל"ן לאנשים נוספים, אם ירצו להכנס.
לוי מנענע בראשו לאישור, מתחיל להתארגן לקראת מנחה. פותח את סידור החזן, ומסתובב בסקרנות אל דלת הקראון. החריקה חזקה הפעם.
הדלת שוב נפתחת. נפתחת, נסגרת, נפתחת, נסגרת, בסוף נפתחת בצורה סופנית, וזושא נכנס.
זושא העניו!
פניה ותפארתה של קריית גת.
נכנס פנימה, גו כפוף, זקנו מדובלל, כל כולו ביטול היש, ביטול הזושא.

החסידים בוחנים אותו בביקורתיות: עוד קריית גתי משונה?
המקומיים זזים לצדדים: בכבוד, בכבוד רבי זושא.
זושא העניו מנפנף בביטול, וניגש למקומו: כסא מתכת מיושן, ריפוד בצבע ירוק קרוע, מתנדנד קצת. כמו זושא, עניו, נחבא אל הכלים, מסתתר הפניה, בדיוק מתחת המנורה המקולקלת.

החסידים לא מעכלים את העיר, את בית הכנסת, את צפריר שסופר בפעם העשירית את הפלורוסנטים בתקרת הגבס של הקראוון. הם מעבירים את הפלאפונים למצב שקט, מוכנים.

הקבצן מהפינה עוד מספיק להכנס פנימה, הדיג מהספינה בעקבותיו, הפיליפיני של בוריס שמחפש קליינטים חדשים אחרי שבוריס נפטר עוקב אחריהם מבחוץ ומתיישב על הגדר ממול לעשן קצת, ובבת אחת, הקראוון נהיה מאושר, מחייך לעצמו בעונג:
התפילה מתחילה.

געציל
(מוקדש ליואל א', ולשירו המרגש)

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

איפה לוי הכהן / שיביא את השכן
שיצא לטייל עם כלבו / אבל יש אלקים בלבו

יואל, כל הטרמפיסטים שלי שומעים אותך! לפחות חלק.

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים

סופי12

משתמש סופר מקצוען
כותרת מיוחדת בהנחה שההשראה היא מ"קחוון לבן"

סופי12

משתמש סופר מקצוען
upload_2018-2-19_11-27-57.png

יש גם שיר מיוחד על קחוון, שהקטע הזה משום מה הזכיר לי:

קַחְוָן במחנה הרכוז / חיה ברונשטיין
קַחְוָן קטן
מצא לו משכן
ליד הגדר המחשמלת.
עטור בלבן
בין זרועות ירוקות,
פרח קטן.
העדיף לנבוט כאן
על פני שדות ירוקים
מעבר לחוטים.
בא להזדהות
עם האסירות
וענד טלאי צהוב
בקור העולם
בהשתולל השטן
קַחְוָן קטן.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כותרת מיוחדת בהנחה שההשראה היא מ"קחוון לבן"
לא מכיר את השיר...
כתבתי שתי טורים במקביל, העליתי מה שהתאים יותר לאווירת השיר. (הוספתי לינק אליו )

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
בס"ד

זה הטור השני.
אשמח לכל ביקורת, בכל לשון. אנא.
מחכה לשמוע איזה סגנון טוב יותר, וכל הערה נוספת.
קריית גת, צהריים. אמצע החורף.

אני רטוב כולי, הרוחות מייבבות, הגשם עף עליי, חדור תחושת שנאה. אין הסבר אחר להתנפלות שלו עליי. איההה, רחמנות. מספיק. למה להרטיב אותי??

פק פק פק.
הגשם חודר לתוך הצווארון שלי.
גבי נרטב!

כמה שנים קודם, בעת שחבשתי את הספסלים בישיבה ותהיתי מה המקור לביטוי לחבוש את הספסל, והאם אפשר ללבוש ספסל או לרכוס אותו, גיחך עליי יואב:
אתה עשוי מסוכר, געציל? מה אתה מפחד מהגשם? למה אתה רץ כמו דחליל ממונע? לך בכייף, כולה כמה טיפות מים.
נו, לך תסביר את עצמך. לא תסביר לו כמה מרגיז להירטב מגשם, כמה הטיפות מעקצצות את הפנים.
ואם כבר, לך ותסביר לו שסוכר לא מתנמס במים, וזו רק אגדה אורבנית. עוד אגדה חסרת בסיס, בדיוק כמו ההבטחה שמורה הנהיגה בקריית גת יצליח להעביר אותי בטסט ראשון.

הוא לא!
אני שקוע כעת בהכנות לטסט שלישי, ולא ממש חדור תקווה לעבור בו.

אני צועד במהירות בגשם, תוהה אם מוכרים באיביי וישרים למשקפיים. קטנים אבל טובים.

בְּררר, טְּטטטשש, פְּחחח. פָּק פָּק פָּק.
טִיקּ, טִיקּ.
בֶּק בֶּק בֶּק!
וּוּוּוּוּשּׁ!

הגשם מתגשם ומסתחרר בקצב משתנה, לא אחיד. קריית גתי לחלוטין. לא צפוי מהרגע להרגע. בדיוק כמו מצב הרוח של מורה הנהיגה.

פתאום הבנתי למה תושב באר שבע בוחר ללמד נהיגה בקריית גת. הוא פשוט מרגיש בבית! הוא והעיר, אותו מצב רוח, אותה תפיסת עולם, אותן אמוציות לא צפויות.

מורה הנהיגה אמר לי לפני כמה דקות: געציל, תעשה פה חניה, אני רץ פנימה לבית הכנסת, להתפלל מנחה.
בהיתי בו כמו חמור שאוכל לראשונה בחייו דג סושי עם קינמון:
אתה? מנחה?
מורה נהיגה חילוני, זקן, קירח, פדחת חלקה ונוצצת. אין זכר לכיפה, אפילו לא משקעים מפעם. כלום. קרחת נוצצת.
איך זה שאתה מתפלל מנחה?
לא אמרתי כלום, שתקתי. ניסיתי להחנות לבדי את הניסאן ג'וק שלו, לא הצלחתי. חניתי עקום. עד היום אני חונה עקום!

לחצתי על השלט נוטף המים, הרכב הקליק לעומתי בחדווה באר שבעית, לא קריית גתית בעליל.
ניסאן ג'וק שכמוך, מה אתה שמח כל כך? הכל גשם, בוץ. זה מה שעושה לך טוב בחיים?
לך, לך תבין ראש של ניסאן ג'וק.

יצאתי מהרכב התלוי על בלימה בין המדרכה הרטובה ובין השלוליות הקריית גתיות על הכביש. טופפתי ברגליי בזהירות לכיוון הקראוון.
מה, אני עז?
גם לי מגיע להתפלל מנחה!

דשדשתי כמו צפריר שרץ לפניי במגפיים אדומות אל הקראוון, נכנסתי פנימה, נשפתי בכל הכוח אוויר על זגוגיות עדשות משקפיי. פלאאאף, פלאאאף! המים התעופפו מהעדשות. א- מחייה! סוף סוף רואים משהו...
תהיתי למה הדלת לא נטרקת מאחוריי.
הסתובבתי, והופתעתי.

עיר מפתיעה קריית גת, ללא ספק.
בחור צעיר, לבוש מעיל עור שחור, מבט מעורפל קצת. מחזיק את הדלת. קורא בתחנונים לעוברי אורח. אנא, כנסו, כנסו. מנחה. מנחה קצרה.

פתאום הוא הריח שאני בוהה בו, והוא התחיל לדבר אליי.
ללא שום התראה!
בבת אחת!

לא הספקתי להתחיל לתהות מה שמו בישראל, והוא אמר-
אהלן אחי, ברוך הבא. אני צפריר, לך בטח קוראים געציל, אחי. יש לי חוש ריח חזק לאנשים כמוך, אני מיידית עולה על השם שלהם. אני רואה שאתה מסמיק, בטח קלעתי בול, נכון? אל תרגיש לא נעים, אחי. ברוך הבא לפה, אחי.
אני צפריר. אהלן אחי. כולם מכירים אותי! אני ילד גדול עם מגפיים אדומות, ה'תכשיט' של אבא ואמא. ברוך תהיה לק-ל עליון, קונה שמיים וארץ, מהודו ועד כוש, ונאמר אמן, רבי חנניה בן עקשיה אומר: רצה הקדוש ברוך -

זזתי משם. נכנסתי פנימה, השארתי את צפריר לצפרר בדלת לבאים אחרי.
הבאים החלו להתקבץ אט אט. צפריר מכריז במלל רב את זהותו של כל אחד ואחד מהנכנסים: זושא העניו, חיים הדייג, בוריס המקשיש, נחמן מהעירייה.

עניין אותי מי החזן, הסתכלתי קדימה, לא כך כך ראיתי מרחוק, אז התקרבתי:
מורה הנהיגה!
חזן..

הוא הכה בעוצמה על העמוד, שא!
והתפילה החלה.

התחרטתי על כל המחשבות הרעות שלי, אני באמת אוהב את קריית גת!

מרשמלו

מנהלת איש את רעהו מנהלת פורום נשים
מנהל
מנוי פרימיום
אלוף!!
תמשיך ... תמשיך!!!
לא משנה הסדר, לא משנה הסיגנון, לא משנה האורך...
זה כל כך חי!!!

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים
בְּררר, טְּטטטשש, פְּחחח. פָּק פָּק פָּק.
טִיקּ, טִיקּ.
בֶּק בֶּק בֶּק!
וּוּוּוּוּשּׁ!
איפה משיגים ווינקרים למשקפיים באיביי???

חזק ביותר!!!

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
מקסים, וכמו שאמרה מרת
אלוף!!
תמשיך ... תמשיך!!!
לא משנה הסדר, לא משנה הסיגנון, לא משנה האורך...
זה כל כך חי!!!
אני חושב שהסגנון הראשון יותר אותנטי לסיפור כזה, הצבעים יותר עסיסיים, אבל גם כאן יש המון ביטויים נהדרים, למרות שהוא יותר מהוקצע.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מקסים, וכמו שאמרה מרת

אני חושב שהסגנון הראשון יותר אותנטי לסיפור כזה, הצבעים יותר עסיסיים, אבל גם כאן יש המון ביטויים נהדרים, למרות שהוא יותר מהוקצע.
מי יותר מהוקצע?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  25  פעמים

לוח מודעות

למעלה