שיתוף ובקשה לביקורת | סיפור | חקירה צולבת

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מאז ומקדם שמר תנחום חיבה לסוציולוגיה אבל לכדי מחקרים מעשיים הגיע רק אחרי קריאת סיפור של חיים ולדר על מלכת הכיתה שהשתעשעה בניסויים חברתיים.

מטבע הדברים בהיותו בחור ישיבה מוקדו המחקרים בתוככי בית המדרש ובריכוזים החרדיים הגדולים.

לו היו תוצאות הניסויים שערך רואות אור ומתפרסמות, לבטח היו מקדמות בצעד או שניים את עולם המדע, דא עקא שכדי להיות חוקר חברה טוב, חוץ מביטחון עצמי מופרז ויצירתיות נדרש גם להיות כאחד העם וחלק אינטגראלי מן החברה הנבחנת, כל אלה היו לו לתנחום ובמידה גדושה ועל כן מאס באור הזרקורים והעביר בפיראטיות מפה לאוזן את תוצאות התחקירים המהפכניות.

הוא ישב בקידמת בית המדרש באמצע 'סדר' גועש ובתיאום עם שני משתפי"ם הסתכל אל הפתח אל נקודה לא קיימת, מהר מאוד פנו עוד ועוד מבטים והסתובבו באינסטינקטיביות. מחקר נפרד ומאלף שזכה לשם 'תורת הפיזומים' גילה כי אם תפזם שיר בסביבת אנשים העסוקים בעניין אחר, קיימת סבירות גבוהה שבמהלך היממה הקרובה יפזמו גם הם את אותו הניגון, באמצעות אפקט הפרפר והפרפרזה עשוי הניגון להתפשט לערים ואף למדינות אחרות ולטווח של שנים.

בקרן רחוב הוא שאל עוברים ושבים איך מגיעים לנקודה מרוחקת. נחשף כי קיימים הבדלים בין הערים השונות. התשובות הנפוצות בבני ברק: "בסוף הרחוב שמאלה ושם תשאל", "אני לא מקומי", "מה? לבר-מצוה של שטרנברג?", כמו כן יש שנדים בראשם ולא עונים. הירושלמים דווקא נעצרים ומסבירים באריכות ובתנועות ידיים. במודיעין עילית ליוו אותו קבוצה של ילדים עם אופניים אל היעד. (לא נבדק באופן מקצועי – בבני ברק תחת שמש קופחת, בירושלים יום נוח וכהנה).

נבדקה התגובה לבקשת פלאפון לשיחה. רבים נוטים לשקר, מיד לאחמ"כ ממששים את הכיס בתנועה טבעית מפלילה ובבהילות מסיגים את היד. עם זאת לא תמו בעלי החסד שהמתינו בקוצר רוח לסיום השיחות הפיקטיביות שלו. הפעילות המחקרית נקטעה לאחר אשכול נזעם מאוד באיש את רעהו שהציף את הנושא.

אלו שסובבים הלוך חזור במעברים כל התפילה נוטים להתקלח לעיתים רחוקות. דיירים בקומות גבוהות חיים פחות. אותם שצועקים על נהג אוטובוס בלי מקומות, בסבירות שינסו לצלוף את הזבל מהחלון לצפרדע ולהאזין ממושכות לקווי נאייעס. המסתפרים בתדירות נמוכה יצליחו יותר בסודוקו ובשש-בש. מחבבי פרחים הם בעלי נטייה להשמנה.

המחקר הארוך והמשמעותי אך גם המרושע ביותר בחן את דפוס ההתנהגות של מי שמאחוריו מאריך מתפלל בתפילת הלחש ומעכב אותו מסיבות הלכתיות לפסוע 'עושה שלום' ולהמשיך בשגרת החיים. (במסגרת המחקר נרשם פטנט חדשני לזירוז ההליך – פרטים באישי בתשלום).

לאורך המחקר כולו הושקע מאמץ לצמצם את הפגיעה בציבור המתפללים, עם זאת פעמים רבות נאלץ תנחום עצמו לעמוד מאחורי מתפלל כדי לייצר מצב מוקצן לצורך המחקר.

רוב הנבדקים סובבו את הראש לאחור בקצב של בין חמישים למאה שניות ובמרץ משתנה. אותו הנבדק אם יתפלל בשטיבלאך עשוי לפסוע בחמיקה למרות האיסור. אך התוצאות המרתקות יותר הם בזמני המתנה ארוכים מהרגיל. יש שפוקעת סבלנותם ומורים היתר בשלב הזה, בפרט כשיש נוכחות צופים דלילה או לחילופין כשמתחיל מניין נוסף במקום. אחרים מוחים כפיים, דופקים או מכחכחים בגערה. יש שמנסים לבחון מחדש את טווח הארבע אמות.

חלק חשוב נוסף שבדק וגילה מגמה חיובית הוא החיכוך בין המעוכב למעכב אחרי התפילה. חלק קטן מאוד מהנבדקים בחר להטיח בגנות העמידה מאחורי מתפללים או אריכות בתפילה בכלל, הרוב הדומם חלף על פניו בסלחנות ונמנע מלהטיף או להעיר, גם כאשר פנה מיוזמתו והתנצל.

מה שחתם את המחקר ואולי גם את שורת הניסויים החברתיים הייתה תקרית מביכה. בסיום בדיקה שגרתית של חמש דקות מאחורי מתפלל נזעם, הוא פתח את עיניו לכדי מצמוץ והחליט לגמור להיום, סובב את ראשו באינסטינקט לבדוק אם מותר לו לפסוע ולחרדתו גילה שם דמות אדם מתנועע בעיניים עצומות, הסידור שבידו אוחז ב'ברך עלינו', ספק מתפלל בדביקות - ספק מתחרה מוצלח. המתפלל שמלפניו יצא משם בחיוך נקמני, מותיר אותו להתבודד במחשבות וחקרי-לב.

ובכן, אחר קבלת הלייקים והמחמאות הנימוסיות ובקשת המחילה, הוספתי בקשת ביקורת בכותר, אמקד ברשותכם את הנקודות הכואבות.
1. ההומור מאולץ מדי לטעמי, שאלתי היא אם אכן ועד כמה,
2. הטור בנוי טלאים טלאים, הוא עשה מחקרים, רשימת דוגמאות מחקרים, המחקר הנוכחי, תוצאות, נפילה. האם זה חריג?
3. המעטתי בתיאורי הסצנות כמעט עד לאפס, האם יש כאן תחליף הולם?
תורדוס שוחט החגבים

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
אוקיי. הנה השנקל שלי...
הרעיונות? מדהימים. אחד אחד. כל אחד מהם לדעתי ראוי לטור קטן משל עצמו. או שליש טור. נניח סדרה של 3 טורים וכל טור יכלול 3 נקודות/ מחקרים מהטור הנוכחי.
הוא מרגיש יותר כמו ראשי פרקים או נקודות לשימוש אישי.

(אתה בטוח שהיה אשכול באא"ר לגבי שאלת נייד?)

הזדהיתי עם ההנדסה החברתית שלך, קייסרי היקר.
כחזן המרבה לגשת ולמערב את מעריב, תמיד תהיתי: איך זה שמתוך 30 מתפללים אני מחכה בקוצר רוח ל 9 הראשונים שיגמרו כבר. הדקות בקושי זזות ולאט לאט יש עוד 9 חוץ ממני- שסיימו שמו"ע..
כל השאר עסוקים עמוק עמוק בשמו"ע ומנותקים לגמרי מהנעשה סביבם, ע"פ תנועות הידיים והעיניים העצומות בדביקות.

אממה? שמהרגע שאני מתחיל את הקדיש, ועד סיום התפילה, כולם גמרו, וחלקם כבר הספיקו להתנדף החוצה.
כולה עברה דקה וחצי, איך כולכם הספקתם לסיים פתאום??

מה הענינים

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
הגרעין של הטור מקסים, הביצוע שלו קצת פחות
התלבטתי במהלך הקריאה אם להגיב או לא, כי סה"כ יש כאן כתיבה טובה מאד,
אך כשראיתי את בקשת הביקורת בסוף - החלטתי להגיב
אז הטור נראה מאולץ משהו, כאילו נקודות וראשי פרקים כתובים כאן. קראתי מחקר אחד, ציפיתי להנאה בתאורו, בתאור התוצאות, בתחושות האנשים, אך לא קיבלתי אותה.
היה מעבר מהיר מידי לניסוי הנוסף שהוביל לניסוי נוסף.
כמו"כ הכתיבה קצת יבשה, כמו איזו רשימת הקראה, פחות תאור עסיסי וחי.

הורדה של דוגמאות במקביל להרחבה של הדוגמאות האחרות עם תאורים חיים, יכולה להקפיץ את הרמה של הקטע
כמו"כ התאור של הניסוי הסופי, כמו שורת המחץ שלו, מתוארים בצורה קצת יבשה מידי.

כמו שכתבתי, הגרעין טוב מאד ויש כאן בסיס לקטע ספרותי משובח, שווה להשקיע בהפיכתו לכזה...

(כל הנכתב לעיל, לא נכתב אלא על המאמר, מה שאין כאן לגבי שם ההזדהות- עסיסי וחי לחלוטין...)

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אז, קודם כל, רעיונות הניסויים מדהימים.
מצטרף לקריאת אדוננו הגבאי, בהמלצתו להפוך את הטור לסדרת טורים על ניסויים בבני אדם.
בכל אחד מהם אפשר לשפוך תיאורים עד אין סוף.

לא הייתי מגדיר את ההומור כאן כמאולץ, כהגדרתך שלך ושל @מה הענינים. הרגשת האילוץ נובעת מזה שהתיאור לא מספיק חווייתי וסוחף, סוג של הרגשה כאילו מיהרת לאיזה מקום ושרבטת לעצמך את הנקודות שעליהם בכוונתך להרחיב אח"כ.

כמו ספר בדיחות של בדחן-מצוה-טאנץ, מצחיק? נסה לקרוא שם, לא מצחיק בכלל. שמע אותו מוריד אותם, תיקרע...
כלומר: ההומור שנון, עכשיו לך ותוריד אותם כמו שצריך, והושעת את ישראל.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
אז, קודם כל, רעיונות הניסויים מדהימים.
מצטרף לקריאת אדוננו הגבאי, בהמלצתו להפוך את הטור לסדרת טורים על ניסויים בבני אדם.
בכל אחד מהם אפשר לשפוך תיאורים עד אין סוף.

לא הייתי מגדיר את ההומור כאן כמאולץ, כהגדרתך שלך ושל @מה הענינים. הרגשת האילוץ נובעת מזה שהתיאור לא מספיק חווייתי וסוחף, סוג של הרגשה כאילו מיהרת לאיזה מקום ושרבטת לעצמך את הנקודות שעליהם בכוונתך להרחיב אח"כ.

כמו ספר בדיחות של בדחן-מצוה-טאנץ, מצחיק? נסה לקרוא שם, לא מצחיק בכלל. שמע אותו מוריד אותם, תיקרע...
כלומר: ההומור שנון, עכשיו לך ותוריד אותם כמו שצריך, והושעת את ישראל.
בדיוק, אכן כך, גם אני מצטרפת, כל מילה נוספת מיותרת וכו'.

מחכים לטורים הנפרדים! (מחברת הניסויים והתחזיות הסטטיסטיות של תנחום)
הכתיבה בכל אופן יפהפיה ושנונה.

חנילוש

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
ממש יפה.
הייתי מוסיפה עוד קצת פלפל..
אבל בעיקרון מושלם!

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
תודה על המשוב הביקורתי, בדיוק מה שביקשתי.
משהו הציק לי ואלישקף, מה עניינים ועדיאל נתנו לזה הגדרות מדייקות. עדיין נראה לי בכללות טור מטופש קצת.

בתכנון היה אמור הטור להתמקד במחקר האחרון אבל בגלל הדוגמאות של מחקריו הקודמים זה התארך וחששתי לעבור את מחסום גבול הטעם.

אגב, ממני יראו וכן יעשו, אם אתם באמת חפצי ביקורת מקדו בבקשה את הקוראים אל הנקודות הרגישות.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
תודה על המשוב הביקורתי, בדיוק מה שביקשתי.
משהו הציק לי ואלישקף, מה עניינים ועדיאל נתנו לזה הגדרות מדייקות. עדיין נראה לי בכללות טור מטופש קצת.

בתכנון היה אמור הטור להתמקד במחקר האחרון אבל בגלל הדוגמאות של מחקריו הקודמים זה התארך וחששתי לעבור את מחסום גבול הטעם.

אגב, ממני יראו וכן יעשו, אם אתם באמת חפצי ביקורת מקדו בבקשה את הקוראים אל הנקודות הרגישות.

אכן, מאד אהבתי את בקשת הביקורת הממוקדת, הבוגרת, המכוונת.
כמבקר קבוע... מאד קשה לדעת לבקר, לא לפגוע בטעם הטוב ובהשקעת הכותב ובכל זאת לכוון אותו לנקודות הבעייתיות. מה שעשית, פשוט סלל לנו את הדרך.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה