דיון ר' שמואל רוט - שמואל ארגמן ז"ל

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
הבוקר הלך לעולמו אחד מחלוצי הספרות החרדית אין ילד במגזר כמדומני שלא גל על ספריו הרבים אני מתלבט אם זה הרגע לביקורת אבל יתכן שמכובדת ועניינית תהיה מכבודו.

ספרות המתח החרדית כמדומני לא היתה קיימת בכלל לפניו וגם ספרות ילדים אחרת כמעט ולא היתה בנמצא
כילד שתיתי בצמא כל מילה בספריו ותמיד חיכיתי להצלה הפלאית שתגיע לגיבור הסיפור שתלה תקוותו באלוקיו.
אני חושב שלא היה ספר שיצא בתקופת ילדותי שלא קראתי כמה וכמה פעמים וחיכיתי מתי יבואו ספרים חדשים שלו לספריה.
שתפו בתובנותיכם ואולי תדייקו מה הספר שהותיר בכם את רישומו.

בכל מקרה אני בטוח שאנו כקהילת כתיבה מקצועית חרדית חייבים להתייחס לזכרו ולמורשתו ביום בו הלך לעולמו.

יהי זכרו ברוך.

להלן רשימת ספריו:

אבא גיבור הרוח
אי המסתורין
אל גוב האריות
אל מול פני הסכנה
בדבקות ובגבורה
בודדים בלב ים
בין חומות המבצר
בלוע הארי
במשברי הים
בעקבות ראשי האינקוויזיציה
הילדה שברחה מהמנזר
הנועזים בעלטה
הנחיתה על הקרח
הצוללת הפליגה בחצות
הצניחה הגורלית
זהות עלומה
למרות הכל
מבצע חידקל
מסתורין בסהרה
נס במבצר
עולמנו (2 כרכים)
עקבות באי
תעלומה בנמל התעופה
החשיפה
המרדף
הנחיתה על הקרח
השותפים
חזרה לאירן
משימה בלתי אפשרית
צופן מסתורי
תקלה בחלל
מאבק עיקש
זהות עלומה
בלתי צפוי
אחים לעד

נערך לאחרונה ב:

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ברוך דיין האמת, עצוב לשמוע ותודה שהבאתם את זה לידיעתנו.
על הסופר שמואל ארגמן אני יכולה להגיד שלא רק שספריו היו לי חומר קריאה מרתק, אלא שהם עצבו את התודעה שלי על העולם שבחוץ ופתחו לי הרבה כיווני מקוריות.
עד היום, כל פעם שאני רואה אי באמצע הים (קורה פה ושם) אני מאמצת עיניים לבדוק אם יש בו איזה שודד שתום עין / איש בודד שנקלע לשם בטעות / שניהם ביחד.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ישבתי היום בהפסקת צהריים באחד מבתי הכנסיות בבית וגן.
שמעתי רמקול הלוויות מרחוק, ומיד נתחדדו לי האוזניים.
בהתקרב רכב הכריזה לטווח שמיעה, נתחוור לי שהוא מודיעה על לכתו של:
"הסופר החרדי שמואל רוט (ארגמן)"

מיד חשבתי על "הילדה שברחה מהמנזר"
ועל "מסתורין בסהרה".

הוא היה יחיד בדורו כתב ספרי מתח בדיוק לרמה של הילד החרדי, ולא התבייש לשזור המון עוצמות של אמונה ותפילה לה'.
מבלי לקצץ את כנפי הדמיון שלו שהוליכו את הקוראים הצעירים רחוק.

יהי זכרו ברוך.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

יש מכתב מעניין של הרבי מליובאוויטש, שהסופר שמואל ארגמן שלח לו את ספרו "הצוללת הפליגה בחצות". יש בו חיזוק מיוחד בנוגע לתפקיד של סופר ובפרט לסופר לנוער, וכן יש בו הוראה מיוחדת בנוגע לסיפורים לילדים ולנוער בכלל.
מעתיקה לכאן:
"...ויהי רצון שינצל במלואם הכוחות והאפשרויות שניתנו לו מלמעלה, ובנקודה הפנימית- להפצת היהדות האמיתית בכל מקום שידו מגעת. ובפרט בין הנוער, אשר כמדובר כמה פעמים כל הטבה והוספה בעודם קטנים וצעירים נכפלת פי כמה כשיגדלו, כידוע הדוגמא בזה שאפילו שינוי קל בגרעין או שתיל עושה שינוי עיקרי כשנעשה אילן עושה פירות, באילן ובפירותיו ובפירי פירותיו.
לאור סגנון כתבו ארשה לי להוסיף עכ״פ הערה אחת בנוגע לספרו.‏ ובהקדם שבודאי צודק אשר לפעמים הצלחת הנמצא בקנקן תלויה בצורה החיצונית של הקנקן,‏ ומכאן אשר צודק גם כן אשר בסיפורי עלילה יש כח המושך לכמה וכמה ילדים ולנוער, שרק בדרך זו אפשר להשפיע עליהם ביתר שאת וביתר עז.‏ אולם כשהמדובר בנוער,‏ ומכל שכן ילדים,‏ צריך לקחת בחשבון שבאם הפרטים,‏ שהם עיקר המכוון והמטרה,‏ יהיו מובלעים או גם מכוסים ונעלמים,‏ צריך עיון גדול אם ישיגו המטרה.‏ שהרי הקורא סיפור אינו נוהג ורגיל לחפש בו רמזים,‏ או לשים לב לפרט שבכמות הוא קטן ביותר,‏ על אחת כמה וכמה ביחס לשאר פרטי העלילה שקודמים לו ושלאחריו.‏
כוונתי כפשוטה,‏ כיוון שהעיקר הוא,‏ ובלשון הכתוב ״את ה׳ ירא ואת מצוותיו שמור כי זה כל האדם״,‏ על אחת כמה וכמה שהוא העיקר בחינוך הילדים,‏ כולל גם כן חלק החינוך הניתן בעקיפין — לא בצורה של שיעורים ולימודים,‏ כי אם בצורה של סיפור וכדומה — הרי בכדי שישיגו המטרה מתאים להכתוב האמור,‏ ובהדגשת חכמינו ז״ל על המעשה שהוא העיקר,‏ צריכים גם הפרטים להופיע בכמות ובהדגשה המתאימה,‏ אם על ידי ציור מתאים או כותרת וכיו״ב,‏ באופן המעורר תשומת לב.‏ והרי כל מחנך רואה זה בעבודתו בשטח החינוך על כל צעד ושעל.‏
האמור אפילו כשהסיפור הוא של עמודים אחדים,‏ כמו במכ״ע ״זרקור״ המצורף לכתבו,‏ ומכל שכן כשהמדובר בספר.‏
בכבוד ובברכה להצלחה...."

לי אישית זו הייתה הוראה משמעותית ומשנת חשיבה. וגם העובדה שתפקידו של סופר עלילת מתח יכול להיות לא פחות משליחות... ואולי אפילו יותר מתחומי חינוך אחרים, במובן מסוים.

שרי ו

משתמש סופר מקצוען
לי אישית זו הייתה הוראה משמעותית ומשנת חשיבה. וגם העובדה שתפקידו של סופר עלילת מתח יכול להיות לא פחות משליחות... ואולי אפילו יותר מתחומי חינוך אחרים, במובן מסוים.
במובן רב סיפורים משפיעים יותר מאשר חינוך של שיחת מוסר, למשל.
כי שיחת מוסר, (או מסר ישיר בסיפור...) עוברים דרך השכל,
ואילו האווירה של הסיפור הוא דבר הנספג ברגש.
מהשכל ללב הדרך ארוכה, ולעומת זאת מה שנספג ישירות בלב - נשאר שם.
אפשר להשוות זאת גם לחינוך ישיר מול חינוך באמצעות דוגמה אישית שמשפיעה יותר מכל.

הספרים המתהדרים במסרים חינוכיים, בסופו של דבר פועלים לעיתים קרובות הפוך, מבחינה חינוכית, וחבל.

קופי 100

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
ראיתי שיש במשפחה כתבה של הגב' @Ruty Kepler וגם טורים אישיים של כמה מכותבי העיתון על המורשת של ארגמן. טרם הספיקותי וכו' אבל נראה שווה קריאה ללא ספק.
אה. איך שכחתי.. גם שיר של נכדה שלו.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ראיתי שיש במשפחה כתבה של הגב' @Ruty Kepler וגם טורים אישיים של כמה מכותבי העיתון על המורשת של ארגמן. טרם הספיקותי וכו' אבל נראה שווה קריאה ללא ספק.
@Ruty Kepler, אם תואילי להחכים אותנו:
צריך להיוולד כתב חדשות, כדי להריץ כתבה מאל"ף עד ת"ו תוך עשרים וארבע שעות,
או שגם לנו יש תקווה?
#סתם_קנאה

קופי 100

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
@Ruty Kepler, אם תואילי להחכים אותנו:
צריך להיוולד כתב חדשות, כדי להריץ כתבה מאל"ף עד ת"ו תוך עשרים וארבע שעות,
או שגם לנו יש תקווה?
#סתם_קנאה

תודה :eek:
זה היה פחות מ-24. יותר לכיוון של 4-5 שעות עם השלמות בבוקר.
ב"ה הכוכבים הסתדרו בצורה מתאימה - היכרות מוקדמת עם האיש וסגנונו (גם מהפאנל שנערך בעבר בעיתון), חומרים מארכיון המערכת, ואנשים חביבים מפרוג ומחוצה לו, שנענו לקריאת ה- SOS לשלוח סריקות באמצע הלילה...

(תודה ל @נעמה :) ו @SuperWoman !)

ובנוסף - עם השנים, הכתיבה נהיית מהירה יותר. במיוחד אם עובדים במקביל גם בעריכה.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
כתבה נפלאה.

מה דעתכם על השינוי שעברו הספרים שלו בשנים האחרונות?
חייבת להודות שהופתעתי לטובה.
הזדמן לידיי 'הילדה שברחה מהמנזר' בקומיקס, וגיליתי שעדיין מדובר בספר ערכי ומרתק.
פרח לי שם העורך מהראש, אבל מודה שהוא עשה עבודה נפלאה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
@Ruty Kepler יש אפשרות להעלות את הכתבה לפה?

זה עלה לאתר של 'משפחה' אז הם מעדיפים לא להפיץ אלא רק לקשר:

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה