שיתוף - לביקורת קרעסטיר של מעלה

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
בין קרעסטיר של מעלה לבני ברק של מטה

בקרעסטיר, כך ידעה הונגריה, יש מקום לכולם. לאורחים עוברי הדרכים המושלגות, לבורחים מאימת הגיוס לצבא הונגריה ולדורכים – אותם אביונים חסרי כל שלמחייתם היו דורכים ענבים בגת.

בקרעסטיר היה אוכל חם ומזין שלא נגמר לעולם. רב שיעלה היה עומד במטבח ומערבב תבשיל חם בסיר ענק במושגים של אז. ברכה שרתה בסיריו שלא התרוקנו ובסלסלת הלחם שהייתה מוסתרת תחת שולחנו בסעודת "מלווה מלכה" וממנה היה מוציא לחם להמון הרעב, מסתירה מעין רואים כיוון ש"אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי".

רב שיעלה לא היה עשיר. הוא היה בעל חסד. ועבודת ה' שלו הייתה להאכיל יהודי רעב. הרבה הלוואות לקח רב שיעלה כדי לממן את מפעל החסד שלו. הרבה כסף שאין לו שילם בשביל עוד יהודי שילך לישון שבע, בשביל עוד זוג נעליים לקשישה בחורף ההונגרי, בשביל עוד לחמנייה, בשביל "לשובע ולא לרזון".

בעצמו היה עומד רב שיעלה במטבח, מוסיף קצת מלח לתפוחי אדמה, מגיש צלחת להלך מורעב, מושיט לחמנייה לילד בדרך למלמד. בראש השנה, דקות לפני תקיעת שופר, היה עומד וחותך עוגות לקידוש. "אני יהודי פשוט", העיד בענווה על עצמו, "אחרים יכולים לכוון כוונות ולייחד ייחודים. אבל אני, יהודי פשוט. אני נותן אוכל ליהודים".

# # #

שייקה נשען על עדן החלון, מפטפט עם יוסי. "שומע? השגתי כרטיס לקרעסטיר. אלף שקל טיסה ואש"ל מלא, מה זה אלף שקל? גרושים. ניסע, נאכל קצת צ'ונט בשעיהלה קאך, הבשר שם טיל".

במרפסת תחתיו הרימה אסתי עיניים טרוטות. אלף שקל? היא הביטה לשמיים, על ריסיה בוהקת דמעה. שבע שקל. היא לחשה בלי קול. שבע שקל בשביל לחם. ה'. בבקשה.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אדרבה, תן בליבנו, שנראה כל אחד חסרון חברו, ושיסייע כל אחד את חברו בדרך הישר והרצון לפניך. ואל יעלה בליבנו שום קנאה מאחד על חברו, חלילה.

ניהול קהילת כתיבה

והגלילות
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נפלא.

בכלל, בלי קשר לר' שעיה דווקא, המציאות של בניין אחד ובו פנטהאוז במיליוני שקלים ויחידת דיור ב1500 ש"ח לחודש, לא בריאה לרוב הצדדים. אבל זה נושא לסיפור אחר.

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
איך אני אוהבת את הכתיבה שלך!
קצרה קצרה, מתומצתת ואומרת הכל.

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
איך אני אוהבת את הכתיבה שלך!
קצרה קצרה, מתומצתת ואומרת הכל.
תודה!
איזה כיף ומחמם ת'לב.

בכלל, בלי קשר לר' שעיה דווקא, המציאות של בניין אחד ובו פנטהאוז במיליוני שקלים ויחידת דיור ב1500 ש"ח לחודש, לא בריאה לרוב הצדדים. אבל זה נושא לסיפור אחר.
צריך לכתוב על זה משו. מתבקש ממש.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה