קרבן מוסף מכפר?

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
היש דבר כזה?
אני מחפש איזכור לעניין כפרה בתפילת מוסף, אולם עד כמה שהבנתי מגעת, קרבן מוסף עמו אינו לכפרה, הלא כן?

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
נ"ל פשוט דקאי אשעיר ר"ח! - חטאת ציבור
ועי' במשנ"ב הל ר"ח דהזמן כפרה הוא הר"ח, על כל תולדות החדשים [או החודשים? איך כותבים?]

בן מיכאל

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ועל שאין בה ידיעה לא בתחלה ולא בסוף - שעירי הרגלים ושעירי ראשי חדשים מכפרין, דברי ר' יהודה; ר"ש אומר: שעירי הרגלים מכפרין, אבל לא שעירי ראשי חדשים; ועל מה שעירי ראשי חדשים מכפרין? וכו'.

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
איפה ראית שקרבן מוסף מכפר?
ראיתי ששעיר - שהוא חטאת - מכפר.
אם אני טועה - תציץ בשעון ותבין ;)

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
על מה תשובה זו?
מה אתה היית מציין על כזה דבר 'כמו שאמרו חז"ל שהתפלות הן במקום הקרבנות (שם כו) שמכפרין (ערכין טז.) ובפרט תפילת מוסף שנתקנה כנגד הקרבן'?
מוסף בשבת אכן לא קשור לכפרה.
אבל בכל קרבנות המוספין האחרים מביאים גם שעיר עזים, והוא לכפרה.
ומי שכבר העביר היום את הסדרה שמו"ת ימצא זאת מפורש יוצא בפסוקי פרשתן:
כח, טו; שם, כב; שם, ל; כט, ה; שם, יא; שם, טז. וכן הלאה.
כל השעירים הללו נקראים 'חטאות ציבור', ראה זבחים נב. [וכן בסידור התפילה שלך...]: 'אלו הן חטאות הצבור, שעירי ראשי חדשים ושל מועדות', והם אותם השעירים שבאים עם קרבן המוספין לחטאת.

נערך לאחרונה ב:

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אז כבוד הרב @טראכטער מה אתה היית מציין לקטע הנ"ל?
הייתי מחפש מקום שחז"ל מסבירים את עניינם של חטאות הציבור האלו ועל מה הן מכפרות, ולשם הייתי מציין.
[אם יש לך אפשרות של הערות שוליים לתוספת ביאור אולי אפשר להרחיב יותר.]

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה