קצת רגישות יכולה למנוע הרבה עוגמת נפש

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

mirier

משתמש מקצוען
נכתב ע"י yaffab;1676233:
ותרשי לי על הדרך, פניה אל האמהות החשובות:
ישבתי בגן של בתי בשבוע שעבר והמתנתי לתחילת המסיבה. הבנות התפללו והאמהות זרמו אט אט אל הגן. עקבתי ברתק אחר זוגות העיניים של הקטנות.
אמא נכנסה ופנסים נדלקו בעיני בתה, זהו היא רגועה, אמא שלה כבר כאן.
עוד אמא ועוד אחת ועוד ילדה תזזיתית מתישבת בנחת וברוגע, אמא שלה כאן, מה לה כי תדאג...
ואותן ארבע/ חמש ילדות קטנות שאמא שלהן מסיבות הכי מוצדקות שיש הגיעה מאוחר מאד, (איחור של עשר דקות אומר שכבר כל האמהות יושבות דרוכות והקטנה הזו התאכזבה כבר 25 פעמים לפחות)
אותן ילדות בודדות כבר לא כ"כ במיטבן, גם כשאמא מגיעה הן לא משתחררות מחווית הצפיה לאמא. וכבר לא נהנות לגמרי מן המסיבה.

אמהות, למען שלוות הילדה שלך, שאושרה כ"כ חשוב לך, בואי חמש דקות קודם, כדאי לך!!

רוצה להצטרף לקודמת שתיארה סיטואציה שלא איפשרה לה להיות בזמן...
לפעמים יש אילוצים ועם כל הרצון הטוב אין לנו דרך לפתור אותם אלא למצוא פתרון בלית ברירה.
לי יצא פעם מסיבה (ביום שישי, אגב...) באותו יום אצל הבן והבת שלי בגנים שונים. כמה שהפכתי את העולם לשנות הגננות לא הצליחו למצוא עיתוי אחר שהתאים להן. זה היה מאד מתסכל אבל בלית ברירה נאלצתי לתמרן בין שניהם.
כך שבאמת צריך לדון לכף זכות גם אמא שמגיעה באמצע המסיבה.

גלגלים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
נכתב ע"י יונה יונה;1676264:
נכון, זה סיפור עצוב מאוד לילדה.
אבל לא צריך להגזים עד כדי "מקוה שתעבור את זה בשלום"

והיו כאן כמה תגובות מוגזמות לגמרי...

אין לך ילדה בגיל הזה, נכון?

או קי, זה באמת לא סיפור טרגי, אבל זה עצוב מאד מאד
איך תסבירי את מה שקרה לילדה בת ארבע?
את יודעת כמה אמהות באות מבית החלמה הישר למסיבת סוף השנה?

אזכיר לטובה את הגננת של הבת שלי, שהתקשרה היום בתשע ורבע ושאלה איפה הילדה,
כי עוד כמה דקות המנגנת באה (היתה להם הפעלת יום-הולדת משותפת לכל הגן)
טסנו לגן, והתפללתי שהמנגנת תאחר קצת, וזה אכן קרה, לא הייתי סולחת לעצמי אם היא היתה מפסידה את ההפעלה הנ"ל.

פוינט ק גת

משתמש פעיל
עיצוב גרפי

הגננת לא הודיעה לאימא של ילדה שלא הגיעה תקופה לגן, מאיפה לה לדעת שבדיוק ביום המסיבה הילדה תפציעה לה?
היא לא התקשרה באמצע? אולי לגננת באמצע מסיבה יש כמה דברים על הראש חוץ מלהתקשר לאימא ולנדנד לה לבוא?

וזה לא שאני לא חושבת שזה ממש נורמלי, כי בכל אופן גננת אוהבת ומשקיענית (באופן רגשי) בודאי היתה שמה לב ומקשרת שהאימא לא יודעת

(ודמי שכלול היא כנראה בדיוק עברה על הרשימות, אם האימא לא תביא זה יצא לה מהכיס הפרטי)

אם אני זוכרת נכון, יש לך תינוקת קטנה.
אז כנראה את לא מודעת מספיק מה זה מסיבה בשביל ילדות גן.

גפ"ן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זו לא הגזמה. זה דבר שמלווה את הילדה לשנים!!
השקעה, תתמכי בה, תפצי אותה כמה שאת יכולה, אבל תזכרי שזה היה מאת ה'. זה יוריד את הכעס והתסכול האישי שלך

הגננת לא הודיעה לאימא של ילדה שלא הגיעה תקופה לגן, מאיפה לה לדעת שבדיוק ביום המסיבה הילדה תפציעה לה?
היא לא התקשרה באמצע? אולי לגננת באמצע מסיבה יש כמה דברים על הראש חוץ מלהתקשר לאימא ולנדנד לה לבוא?

סליחה? רק מה חשבה הגננת שהבת אמורה להיות חולה עד סוף השנה? אם יום לפני המסיבה הילדה עדיין לא הגיעה ברור שהיא צריכה להתקשר, את יכולה לומר שאולי התקשרה ולא הרימו, אבל לפטור אותה מהחובה המינימלית הזו???
אם הגננת עובדת עם הילדות למען הרושם בלי לחשוב באמת על הילדות שלא תעשה מסיבות ותלך הביתה לגדל בכזו צורה אך ורק את הילדים שלה!!!

(ודמי שכלול היא כנראה בדיוק עברה על הרשימות, אם האימא לא תביא זה יצא לה מהכיס הפרטי)

כשהילדה חולה כמה ימים הגננת אמורה להתקשר לדרוש בשלומה, זה קצת עלוב לבקש בדיוק בימים אלו את הכסף (שאפילו לא חייבים)

יעל אייזיקוביץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
עוד משהו מאוד חשוב שתדברי עם הגננת על איך שאת מרגישה, ותשאלי את השאלות...

תני לה אפשרות להסביר ולפייס זה יקל עליך, לא?

יעל ברג

משתמש מקצוען
א) הסיפור מזעזע.ועם כל הרצון הטוב שלי אני לא מוצאת איך להצדיק את הגננת.

ב) אנחנו צריכות להיות חכמות ולקחת טראומות שעברו על הילדים שלנו ולהפוך אותם למקום מעצים. את הטראומה אי אפשר למחוק וגם לא להדחיק, אבל אפשר לקחת אותה כהוכחה לחוזק שלהילדה. לפני כחודשיים ב"צהרון" לקחו את כל הילדות למתנ"ס מאד רחוק וסיכמתי עם אמא אחת שהיא תחזיר גם את הבת שלי. ו--- האמא שכחה והשאירה את הבת שלי במתנ"ס הרחוק מהבית שלנו. אני הייתי בבית, רגועה, כשהילדה שלי בכיתה א' הלכה רבע שעה ברחובות שהיא כלל לא מכירה וחזרה הבייתה בוכיה מאד. כמובן שהתמלאתי זעם אבל יותר מכך- פחד על הטראומה שנגרמה לילדה שנשארה לבד במתנ"ס לא מוכר ואז חזרה את כל השכונה לבדה. אבל בסופו של דבר המסקנה של כל הבית (והסבתות והדודות והשכנות) שהילדה הזו אמיצה וחכמה ומלאת תושיה מאין כמוה... ולתדהמתי הילדה, שעד אז מאד פחדה מחושך וישנה רק עם מנורת לילה, נתנה את המנורה במתנה לאחותה הקטנה "אני כבר לא צריכה את זה" היא הסבירה לה "כי לי יש תושיה" (היא לא מבינה מה משמעותהמילה אבל נתנה לה פרשנות משלה...)

הסיפור הזה לימד אותי המון על איך להתייחס לקשיים של ילדינו וגם את יכולה לומר לשבח אותה על זה ש'יש לה חוזק מיוחד בלב': עובדה שהיא בכתה רק קצת, ועובדה שהיא לא הפריעה לשאר הילדות, ועובדה שהיא חזרה עצובה אבל היא לא בכתה, וכו' וכו' למצוא הוכחות שיחזקו את הילדה בכוחותיה ויכולותיה, כדי שהמקרה הנורא הזה יהיה אבן דרך חיובית ולא שלילית.

כשהקב"ה נותן ניסיון הוא נותן גם כוח להתמודד איתו ואנחנו כאימהות יכולות להיות השליחות לתת את הכוח הזה.

כמובן שעיקר האנרגיה צריכה להיות מושקעת בהעצמת הילדה (ולדעתי- פחות ע"י ממתקים ופרסים הבאים ל"פיצוי" ויותר שיחות של הבנה והעצמה בלי קשר לפיצוי) אבל טלפון לגננת בהחלט מתבקש. אמנם בתום לב, אבל היא טעתה טעות גדולה מאד מאד והיא חייבת להבין את זה.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אין לי עדיין ילדה בגן, אז אני עדיין לא מכירה מה רמת ההתרגשות ממסיבת סוף שנה, אבל לפי ההתרגשות של שכנות וילדותיהן בסביבתי אני מבינה שזה דבר מאוד מרגש ושמאוד מצפים לו ומתכוננים אליו ולכן זה באמת מאוד כואב.

אני רק רוצה לעודד אותך שהכאב הזה ישאר כנראה רק שלך, ולא של ביתך.
כשסיימתי גן חובה היתה כמובן מסיבה עם כל החזרות וההתרגשות וכו' ואימי ילדה יום קודם אח קטן והיתה בבית חולים וכמובן לא יכלה להגיע, אני יכולה לומר לך שאת הנתונים האלה אני ממש לא יודעת מהזכרון שלי, לא נשארה לי שום טראומה מזה ואני אדם מאוד מאוד רגיש... את זה שהיא לא היתה אני יודעת רק מהסיפור שהיא סיפרה במשך השנים כמה היה חבל שהיא לא יכלה להשתתף, אבל לי אישית ממש לא נשארה צלקת מהעניין...

דיזיין אסתי

משתמש רשום
אני במבט של גננת הייתי מתביישת שכזה דבר היה קורא לי!!הייתי ממש מרגישה רע עם זה
הרי כל השנה משקיעה את הלב והנשמה לילדות. וככה פתאום להרוס , לגמר את השנה. לפחות הייתי מתנצלת, מנסה איכשהו לפצות את הילדה. פעם כשהייתי גננת לילדות בגיל 5 קרא לי עם ילדה אחת שאמא נסעה ולא יכלה להשתתף במסיבה! כמובן הילדה הייתה עצובה, למחרת כששאלתי את הילדות, איך הייתה המסיבה??נהינתם?היא ישר ענתה לי, אני לא אהבתי כי אמא לא באה. כשחזרה האמא ביקשתי ממנה שתבא יום שישי כשהיא האמא של שבת. עשינו טקס יותר מהרגיל!! וכל הילדות ידעו להסביר כי אמא לא הייתה במסיבה!! דווקא זו הייתה חוייה מתקנת שמאוד הוסיפה לילדה!!א,

חניק

משתמש פעיל
מקרה קורע לב!!!
אמא יש רק אחת ואין לה תחליף.
נכון שאין כמונו???
אין כמו אהבה ושיתוף של אמא.
ואותי הסיפור הזה לימד שאין כמו נתינה מאמא, ורק אמא יכולה לתת לילד את החום והאהבה שהוא זקוק להם, שימו לב!!! תפקיד ייחודי רק לנו, זה מחייב!!!

רותי המניק

צלמת סופר מקצוענית (;
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הזוי לחלוטין!
אין שום צד להבנה.
הילדה באה לגן בבוקר עם בגדי יומחול לבד.
נו מה הגננת טיפשה??? לא רואה??
ואם היא לא שמה לב לזה לא הייתי רוצה שהיא תהייה הגננת של הבת שלי.
השקעה את חייבת לברר עם הגננת לשמוע מה יש לה להגיד זה לא הגיוני.
דיברת איתה?

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י דיזיין אסתי;1676320:
אני במבט של גננת הייתי מתביישת שכזה דבר היה קורא לי!!הייתי ממש מרגישה רע עם זה
הרי כל השנה משקיעה את הלב והנשמה לילדות. וככה פתאום להרוס , לגמר את השנה. לפחות הייתי מתנצלת, מנסה איכשהו לפצות את הילדה. פעם כשהייתי גננת לילדות בגיל 5 קרא לי עם ילדה אחת שאמא נסעה ולא יכלה להשתתף במסיבה! כמובן הילדה הייתה עצובה, למחרת כששאלתי את הילדות, איך הייתה המסיבה??נהינתם?היא ישר ענתה לי, אני לא אהבתי כי אמא לא באה. כשחזרה האמא ביקשתי ממנה שתבא יום שישי כשהיא האמא של שבת. עשינו טקס יותר מהרגיל!! וכל הילדות ידעו להסביר כי אמא לא הייתה במסיבה!! דווקא זו הייתה חוייה מתקנת שמאוד הוסיפה לילדה!!א,

כל הכבוד לך!!!

הפקות על

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
באמת כואב על הגננות שמשקיעות ומתאמצות ומפספסות את העיקר
אצלינו המסיבה לא התחילה עד שהגננת ראתה שלכל ילדה יש את אמא שלה
וכולם חיכו(מס' דקות בודדות) בשיא ההבנה שברור שא"א להתחיל עם לא כל האמהות הגיעו

מצטרפת להמלצה שהגננת צריכה להשתתף בפיצוי -

הבת שלי יום אחד הגיעה לקייטנה קצת מאוחר -(ילדה בת 4, בעלי שלח אותה מהפתח של הגן (יש חצר גדולה) לבד)
ולא היתה אף ילדה בגן כולם יצאו לגינה
וביתי כנראה ישבה ובכתה עד כלות כוחותיה ואח"כ שכולם חזרו היא רק ישבה עצובה
המדריכות לא טרחו לספר וגם ביתי לא
רק במשך היום שראיתי שהיא עצובה שידלתי אותה שוב ושוב עד שיצא לה הבכי
בכיתי ביחד איתה, באמת!
ועשיתי מזה עסק ענק ואמרתי למרכזת שצריך להביא פיצוי מהקיטנה
הם קנו לה מתנה יפה (מהכל בשקל) ועשו אותה אמא של שבת הילדה חזרה בשיא האושר (אמנם היתה קצת טראומה- לא הסכימה תקופה ללכת לבד לגן אלא שיקחו עד שרואים את כל הילדות בגן, אבל כמובן זרמנו איתה וליווינו אותה) והיום שהיא נזכרת בזה היא ישר נזכרת במתנה היפה שקיבלה מהמרכזת (יותר מכל המתנות והכיפים שאני הרעפתי עליה) ושמחה איתה.

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא אומר לך שהזעזעתי מאד-כי כבר רשמו,
וגם אני מנסה לדון את הגננת לכף זכות, אולי היתה מידי לחוצה מהמסיבה ולא אחזה ראש, וזה מאד טבעי.

רק תשמעי
תחייבי את הגננת שתקדיש מחר שעה אחת
כל הילדות יחוללו שוב וישירו את השירים
ואת תבואי ותשבי ותצלמי ותסתכלי.
לדעתי זה יהיה תשובת המשקל הטובה לילדה,
במיוחד שהיא רגישה כמו שרשמת.
תסבירי לגננת באופן ברור ונחרץ ואל תתני לה פתח להגיד לך לא.
(ולא צריך תלבושות, תפאורה ושטויות)
אח"כ תוציאי מוקדם את הילדה ותקני לה אולי איזה ממתק.
בהצלחה.

רחלשקרקה

משתמש סופר מקצוען
כמעט הכל כבר נאמר, אז אני רק רוצה להביע הזדהות איתכן על העגמת נפש הגדולה הזאת.
קראתי ודמעתי בשבילך ובשביל הילדה. בלי הגזמה.
שיהיה לכן לכפרת עוונות אמיתית...

מנדי שלום

משתמש פעיל
נכתב ע"י תובנה;1676366:
לא אומר לך שהזעזעתי מאד-כי כבר רשמו,
וגם אני מנסה לדון את הגננת לכף זכות, אוי היתה מידי לחוצה מהמסיבה ולא אחזה ראש.

רק תשמעי
תחייבי את הגננת שתקדיש מחר שעה אחת
כל הילדות יחוללו שוב וישירו את השירים
ואת תבואי ותשבי ותצלמי ותסתכלי.
לדעתי זה יהיה תשובת המשקל הטובה לילדה,
במיוחד שהיא רגישה כמו שרשמת.
תסבירי לגננת באופן ברור ונחרץ ואל תתני לה פתח להגיד לך לא.
(ולא צריך תלבושות, תפאורה ושטויות)
אח"כ תוציאי מוקדם את הילדה ותקני לה אולי איזה ממתק.
בהצלחה.

זה פשוט הגזמה,

תובנה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מנדי שלום;1676376:
זה פשוט הגזמה,

לא חושבת בכלל!
ו..מה אכפת לגננת שיעבירו שעה בגן בשירים של מסיבה???
לא אמרתי שתכין משהו ולא תלביש להן כלום!
רק ישירו וירקדו,
היא תפעיל את הדיסק.
מה הבעיה?????

בנות הגן יהנו
הילדה תהיה בעננים
והלב של אמא שלה קצת ירגע.

נכון
זה לא מצב נורמלי
אבל יותר לא נורמלי זה לא להודיע לאמא על מסיבה!!!!

FL

משתמש צעיר
נכתב ע"י הפקות על;1676358:
באמת כואב על הגננות שמשקיעות ומתאמצות ומפספסות את העיקר
אצלינו המסיבה לא התחילה עד שהגננת ראתה שלכל ילדה יש את אמא שלה
וכולם חיכו(מס' דקות בודדות) בשיא ההבנה שברור שא"א להתחיל עם לא כל האמהות הגיעו

מצטרפת להמלצה שהגננת צריכה להשתתף בפיצוי -

הבת שלי יום אחד הגיעה לקייטנה קצת מאוחר -(ילדה בת 4, בעלי שלח אותה מהפתח של הגן (יש חצר גדולה) לבד)
ולא היתה אף ילדה בגן כולם יצאו לגינה
וביתי כנראה ישבה ובכתה עד כלות כוחותיה ואח"כ שכולם חזרו היא רק ישבה עצובה
המדריכות לא טרחו לספר וגם ביתי לא
רק במשך היום שראיתי שהיא עצובה שידלתי אותה שוב ושוב עד שיצא לה הבכי
בכיתי ביחד איתה, באמת!
ועשיתי מזה עסק ענק ואמרתי למרכזת שצריך להביא פיצוי מהקיטנה
הם קנו לה מתנה יפה (מהכל בשקל) ועשו אותה אמא של שבת הילדה חזרה בשיא האושר (אמנם היתה קצת טראומה- לא הסכימה תקופה ללכת לבד לגן אלא שיקחו עד שרואים את כל הילדות בגן, אבל כמובן זרמנו איתה וליווינו אותה) והיום שהיא נזכרת בזה היא ישר נזכרת במתנה היפה שקיבלה מהמרכזת (יותר מכל המתנות והכיפים שאני הרעפתי עליה) ושמחה איתה.

אז אני רואה שאני לא כזאת פסיכית שאני מתעקשת לראות את הילדה שאני מביאה אותה בבוקר בתוך הגן ולא משלחת אותה מתחילת החצר לבד......:rolleyes:

הפקות על

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י FL;1676380:
אז אני רואה שאני לא כזאת פסיכית שאני מתעקשת לראות את הילדה שאני מביאה אותה בבוקר בתוך הגן ולא משלחת אותה מתחילת החצר לבד......:rolleyes:

ברור שלא!
(למרות שבמקרים נורמלים, בפרט בגן אין כזה מצב שלא יידעו את ההורים על יציאה מתוכננת, בקיטנה יותר סיכון)
במקרה שלנו הילדה היתה מבקשת שנלך- רצתה להרגיש גדולה,
ו.. זה גם די נוח :eek:

poto12

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
וואו אתחיל להעריך את הגננת של הבת שלי יותר
הבת שלי לא היתה שבוע שעבר בגן
ביום חמישי בלילה הגננת מתקשרת שביום שישי יעשו חזרות באולם אז אמרתי לה שהבת שלי לא תוכל להגיע (לא היינו בעיר בגלל שמחה משפחתית) אז היא אמרה שתראה מה לעשות..
במוצ"ש היא התקשרה כמה פעמים עד שהצליחה לתפוס אותי ואמרה לי לעדכן אותה באיזה שעה אני שולחת את הילדה אם זה אחרי 9 ייתכן והם יהיו כבר בדרך לאולם... אז שלא תגיע לגן ריק חלילה (יש סיכוי שהיא דחתה את החזרות האחרונות בגללה)
בכ"א היום בבוקר הגננת מתקשרת ואומרת לי שהבת שלי נבוכה כי ביום שישי אמרו שצריך לבא עם חולצה שחורה ואני שלחתי עם לבנה אז אם אוכל להביא לה כי היא ממש מרגישה לא נעים
כשהגעתי לאולם לילדה כבר הייתה חולצה שחורה שאלתי מאיפה
מסתבר שכל הגננות התנדבו להשיג לה ואחת התנדבה לרוץ להורים שלה בשביל להשיג לה במהירות (למרות שאני הבאתי לה חצי שעה אחרי) העיקר שהילדה תהיה הכי שמחה והכי מהר

רבקה1234

משתמש רשום
נכתב ע"י מנדי שלום;1676376:
זה פשוט הגזמה,

לא חושבת שזו הגזמה.
זו חוויה מתקנת, ולדעתי היא הכרחית כדי שהילדה לא תישאר עם החוויה הטראומטית.
מצטרפת בכל פה להצעת התיקון שהוצעה לעיל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  23  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה