פעם ראשונה שאני מעזה להעלות. לשיפוטכם.

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
תארו לכם שאראלה מתקשרת לספר לכם שזכיתם בחצי מליון שקלים, טוב?

עכשיו, לפני שאתה מרימים את הטלפון לשיחה הזו, תסובבו את הגלובוס ותשתלו את עצמכם בצד השני, בערך ממול, איפה שעכשיו עמוק-עמוק אל תוך הלילה.

רגע-רגע!! הטלפון מצלצל, אבל לפני כן תכניסו את עצמכם עמוק לתוך הפוך, תוסיפו לזה את ההרגשה המפורקת של סוף השבוע, ותנו לעצמכם להירדם חזק שרק הצלצול השישי של הטלפון יעיר אתכם.

אפשר להבין אם לא תבינו מי מתקשר אליכם בשעה הזו של הלילה ומה בדיוק הוא רוצה, נכון?

תוכלו לרחם על בר המזל השליימזל, שטורק את הטלפון לאראלה בפרצוף, כי הוא באמצע החלום, ולא קולט מה היא מודיעה לו בקול שופע התרגשות?

אבל אצלי, לא אראלה התקשרה, והיה שם הרבה יותר מחצי מליון ₪ בשיחה הלא מובנת ההיא.

כשהתחתנו, אמרו שאנחנו כפתור ופרח. היא באה מבית שההורים גרושים, וידעה הכל על להחזיק בית וכלום על איך מתנהגים עם בעל. אני הגעתי מבית קשה, היו לי אבא ואמא בבית, אבל הם לא תמיד זכרו שבבית שלהם מסתובב גם ילד.

עבר חודש עד שהבנו שנינו שאנחנו יותר כמו שני כפתורים, אחד של חליפה והשני של חולצת תחרה, לא מוצאים את הלולאות המתאימות כדי להתחבר. לא התייאשנו. לשנינו היה חשוב שתהיה לנו משפחה, שנינו רצינו ילדים ולא חשבנו לרגע שהבעיה צריכה קודם להיפתר בין מה שקורה ביננו. אז המשכנו עם החיים כרגיל, חיים זה לצד זו בהרמוניה מושלמת של 'תביא את המלח' ו'תקני עוד מציות'.

היא הלכה ליועצת, וחזרה עם תובנות אותן היא עיבדה בשתיקות עמוקות, לעצמה. אני התייעצתי עם אחד מהצוות של הישיבה שהייתי קרוב אליו. הוא נתן לי הרבה עצות טובות שלא מצאתי אומץ או כוח ליישם. ככה נמשכו להם עוד חמישה חודשים.

אחרי זה הבנו שמשהו דפוק ולא יכולנו אפילו להעמיד פנים שהחיים דבש. החיים דמו יותר לאספלט- קשים, שחורים ובלתי מתפשרים. משכנו עוד חודשיים בהם לא דיברנו על פירוד, על אף שידענו שהוא יבוא, ולא ניסינו כבר לשפר, כי לא הרגשנו שיש טעם.

ואז השגתי עבודה כמשגיח במפעל בארגנטינה. החוזה כלל שהייה של שישה חודשים רצופים במקום וכלל אש"ל מלא בנוסף למשכורת. זו הייתה הצעה מצוינת בשבילי, יכולתי לברוח רחוק מהבית שלא היה לי, בלי לענוד על הצוואר את סטיגמת הלא-יוצלח שפרק בית שלא היה קיים. היא הסכימה בפה מלא שאסע, וייתכן אפילו ששמחה בפסק הזמן שיהיה לשנינו לחשוב לאן מועדות פנינו.

נסעתי.

אף אחד לא ידע שעברו כל החודשים הללו בלי שאתקשר אפילו פעם אחת הביתה, לשאול מה שלומה ואיך היא מסתדרת. אף אחד לא ניחש שכל החודשים האלו עברו גם בלי אפילו פעם אחת שהיא התקשרה לבדוק שאני עוד חי שם בארגנטינה, ולא עברתי בחזרה לגור ברחוב הסמוך והיא פשוט עדיין לא שמעה על זה.

אבל הם עברו וכמעט הסתיימו להם בתחילת אלול, ואני הייתי צריך לחזור הביתה, וחיפשתי תירוץ למה להישאר.

ואז מישהו מהקהילה הציע לי להישאר לחגים לשמש כבעל תפילה בקהילה הקטנה בעיר הסמוכה ואני קפצתי על ההזדמנות. והיא לא התקשרה ולא שאלה למה אני לא חוזר.

ואחרי שהחגים עברו, ואני התנדבתי להישאר גם לשמיני עצרת, היה מי שתיווך לי משרה של משגיח במפעל אחר, לעוד ארבעה חודשים.

ושוב נשארתי בלי לספר לאף אחד בארץ, ושוב היא לא התקשרה.

כך עברו בערך חודש וחצי מתוך הארבעה עד שהגיע אותו לילה שעליו דיברתי בהתחלה. זה היה ליל שישי, אחרי שבוע מפרך של עבודה. כל מה שיכולתי לחשוב עליו הסתכם בכרית הקשה שחיכתה לי במיטה.

באמצע הלילה, בשעה שאיש לא סופר חלומות, צלצל הטלפון, וצלצל, וצלצל, וצלצל, בעקשנות עד שהרמתי.

מישהו בצד השני אמר משהו, ובכה וצחק. והיה הרבה אושר והרבה כאב בקול שלו, כלומר, שלה.

ואני לא הבנתי מה היא אומרת.

אז רק מלמלתי מתוך שינה: :איזה יופי, ברוך ה'.

וניתקתי.

והיא לא התקשרה שוב.

אחרי חודשיים וחצי, כשנגמר החוזה השני ולא מצאתי עוד תירוץ למה להישאר רחוק מהארץ, עליתי על מטוס הביתה.

היינו פרודים כבר אחד עשר חודשים, ואני התלבטתי אם מתאים לחזור הביתה או שעדיף שאמצא מקום אחר. אבל לא היה לי מקום אחר למצוא, והיינו עדיין נשואים, אז נסעתי לבית שהיה שלי ושלה, ובכמעט שנה האחרונה היה רק שלה, והחלטתי לנסות, לראות אם המפתח שעדיין היה לי בארנק, מתאים למנעול.

המפתח התאים ופתח את הדלת בקלות.

הדבר הראשון שראיתי מול הדלת היה סלקל תכול, ועליו זרוקות שתי גופיות תינוק.

הדבר השני היו העיניים שלה, עומדת בפתח המטבח, מבטה המאשים מנקב בשתיקה חורים של ממש במעיים המתהפכות.

אני אבא כבר חודשיים וחצי, ולא ידעתי.

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מאליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
יוצרי ai
כתיבה משגעת!!!
אחת הפעמים הבודדות שהצלחתי לקרוא טקסט מתחילתו ועד סופו,
ועוד מרותקת!!!
יש אומנם מקום לליטוש (=לימוד כתיבה),
[במיוחד הייתי אומרת את משפט המחץ- הסיום.]
אבל גם בלי זה הכתיבה פשוט מיוחדת!!!

נערך לאחרונה ב:

זלמן כהנא

משתמש רשום
דעתי האישית לגבי כתיבה היא:
הכתיבה היא כישרון מולד, או שיש לך את זה או שאין לך את זה.
אחרי שהאדם בורך בכישרון עליו ללמוד להתנסח בצורה מקצועית גם מבחינת התוכן וגם מבחינת הסגנון המתחבר אל הקוראים.
הדרך ללמוד כתיבה אינה עוברת דרך קורסים שונים (שוב: דעתי האישית) אלא על ידי קריאת מגוון רב של סגנונות ובעיקר - על ידי כתיבת מגירה חוזרת ונשנית.

ועכשיו לענייננו:
אין ספק שמי שפתח את האשכול וכתב את הסיפור הנוגה והנוגע ללב (אם כי מעט לא מציאותי - התעלמות הדדית מוחלטת שכזו לא שכיחה מפני טעמים רבים), "יש לו את זה". הדברים נכתבו על ידי מי שבורך בכישרון הכתיבה ובין השיטין אפשר לזהות גם קטעי אומנות-ספרותית-יצירתית.

אין ספק שהתמדה בכתיבה-קריאה רק תעלה את רמת הכתיבה לאין ערוך. כי כאמור - קרקע פוריה ומשובחת ישנה, גם הזרעים כבר שוכבים עבשים מתחת לקרקע; כעת רק צריך להשקות קמעא והאילנות המלבלבים בא יבואו.

המון הצלחה...

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מאליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
יוצרי ai
דעתי האישית לגבי כתיבה היא:
הכתיבה היא כישרון מולד, או שיש לך את זה או שאין לך את זה.
אחרי שהאדם בורך בכישרון עליו ללמוד להתנסח בצורה מקצועית גם מבחינת התוכן וגם מבחינת הסגנון המתחבר אל הקוראים.
הדרך ללמוד כתיבה אינה עוברת דרך קורסים שונים (שוב: דעתי האישית) אלא על ידי קריאת מגוון רב של סגנונות ובעיקר - על ידי כתיבת מגירה חוזרת ונשנית.

ועכשיו לענייננו:
אין ספק שמי שפתח את האשכול וכתב את הסיפור הנוגה והנוגע ללב (אם כי מעט לא מציאותי - התעלמות הדדית מוחלטת שכזו לא שכיחה מפני טעמים רבים), "יש לו את זה". הדברים נכתבו על ידי מי שבורך בכישרון הכתיבה ובין השיטין אפשר לזהות גם קטעי אומנות-ספרותית-יצירתית.

אין ספק שהתמדה בכתיבה-קריאה רק תעלה את רמת הכתיבה לאין ערוך. כי כאמור - קרקע פוריה ומשובחת ישנה, גם הזרעים כבר שוכבים עבשים מתחת לקרקע; כעת רק צריך להשקות קמעא והאילנות המלבלבים בא יבואו.

המון הצלחה...
רק כתיבה+ קריאה מעלים את רמת הכתיבה?:rolleyes:
מדובר בבניית עלילה, כולל הפתיחה, השיא והסיום, שחייבים להיות טובים!
דעתי שא"א רק מקריאה וכתיבה ללמוד כיצד לעשות זאת (כחובבת ספרים מושבעת),
אלא גם, ומאוד.

יכול להיות שאתם מוכשרים מאוד בתחום בניית עלילה והבנת הדקויות כתוצאה מקריאת סגנונות רבים וכו', אך לא כולם כמוכם...;)

יוכבד שכטר

צילום יוצר, מציאות.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
הטקסט כתוב יפה ורהוט,
גם לי קצת הפריע ההתעלמות המוחלטת ממש... קצת מידיי...

מחכה לפרק ב'!

שירו

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
מקסים, כתוב יפה ונוגע ללב!!!!!
אבל הסיום הפתאומי נותן תחושה של תקיעה,, כאילו הלהמשיך ולגעת במקום כואב הייתה למעלה מיכולת הסופר, וחבל.קצוות כדאי לסגור (לדעתי הלא מלומדת..:rolleyes:)
מחכה גם לאיזושהיא סיומת.....

תפנית בעלילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
רק כתיבה+ קריאה מעלים את רמת הכתיבה?:rolleyes:
מדובר בבניית עלילה, כולל הפתיחה, השיא והסיום, שחייבים להיות טובים!
דעתי שא"א רק מקריאה וכתיבה ללמוד כיצד לעשות זאת (כחובבת ספרים מושבעת),
אלא גם, ומאוד.

יכול להיות שאתם מוכשרים מאוד בתחום בניית עלילה והבנת הדקויות כתוצאה מקריאת סגנונות רבים וכו', אך לא כולם כמוכם...;)
קראתי המלצות של סופר מאוד מאוד פורה והוא טוען שזה רק מקריאה וכתיבה. ככה תהליך הלמידה מתרחש. בניית עלילה? היא מתרחשת במהלך הכתיבה ולא מתוכננת מראש אחרת היא צפויה מדי. (טכניקות אפשר ללמוד, הן לא מזיקות אבל בגדול זה המון קריאה והמון כתיבה)

בקשר לסיפור- הוא מוקצן אולי בכוונה, כדי להדגיש את המסר. אהבתי את הקטע הפותח, עם אראלה. הוא עושה חשק לקרוא את ההמשך. כתיבה קולחת ויפה.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה היא ענין של מיומנות בעיקר.
הכללים ניתנים כדי לעבור עליהם.
מי שכותב לפי כללים, גם קוםירייטר לא יוכל להיות..

לגבי הסיפור:
כתוב יפה וזורם, תיאורים מעולים.
הכתיבה מקבלת מבחינתי: 100.

לגבי הסיפור עצמו: יש כמה דברים שנשמעים לא אמיתיים.
כלומר סיפור כזה הוא לא סיפור מלא.
איפה המשפחה המורחבת? בכל זאת היא קיימת, הוא גדל אצל ההורים שלו.
איך אישה מסתדרת לבד ומוכנה לעשןת את זה?
כל מיני סימני שאלה שהופכים את הסיפור לכתוב טוב אבל לא מדי 'מספר'.

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
תודה רבה לכל המגיבים, כיף לכתוב ולקבל משוב.
ובקשר לקטע,
אמת, הוא מאוד מוקצן. צריך רמה של ניתוק רגשי גבוה כדי להגיע למצב כזה.
והסיום, הוא אכן יותר סיוט מאשר אפשרות מציאותית.
ואין פרק ב'. כשאתם מתעוררים מסיוט, אתם רוצים לשכוח, לא להמשיך.
תודה לכל ההערות הבונות.

נערך לאחרונה ב:

פנינה ריימונד

הום סטיילינג מאליאקספרס.
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
יוצרי ai
והסיום, הוא אכן יותר סיוט מאשר אפשרות מציאותית.
דווקא אני חושבת שהרעיון יכול להישאר רק במילים אחרות.

כתיבה היא ענין של מיומנות בעיקר.
הכללים ניתנים כדי לעבור עליהם.
מי שכותב לפי כללים, גם קוםירייטר לא יוכל להיות..
.
אני מכירה הרבה שלא מצליחים לכתוב עם כל הקריאה והכתיבה בהם הם משתפשפים!...

קראתי המלצות של סופר מאוד מאוד פורה והוא טוען שזה רק מקריאה וכתיבה. ככה תהליך הלמידה מתרחש. בניית עלילה? היא מתרחשת במהלך הכתיבה ולא מתוכננת מראש אחרת היא צפויה מדי. (טכניקות אפשר ללמוד, הן לא מזיקות אבל בגדול זה המון קריאה והמון כתיבה)
יש סופרים כאלה, והרוב זקוקים לבסיס.
אני לא מדברת על כללי לשון אלא עלילה ומתיחה, כיצד להותיר את הקורא עם הלשון בחוץ... איך להפוך סיפור משעמם למעניין, באילו דימויים להשתמש ולא באלה מילים...

פוטושופר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
עלילה מיוחדת, שלא בטוח כמה אנשים מסוגלים לקרא ולקבל, ולהפנים.
הערה שלי, הרגשתי שכן קצת נחתך בסוף, כתבת סוף הקטע:

הדבר השני היו העיניים שלה, עומדת בפתח המטבח, מבטה המאשים מנקב בשתיקה חורים של ממש במעיים המתהפכות.

כל הסיפור מדבר על ניתוק, חוסר רגש, חוסר אהבה, ופתאום מגיע המשפט הזה שאומר, "ראיתי" ראיתי את האשמה, הרגשתי את המעיים המתהפכות, היה פה רגע קטנטן של חיבור, ואז, חזרה לתוך הניתוק.
אני אבא כבר חודשיים וחצי, ולא ידעתי.
"לא ידעתי..." איפה היית כל הזמן הזה?
כשאתם מתעוררים מסיוט, אתם רוצים לשכוח, לא להמשיך.
נעצרת פה, ברגע שהוא התעורר, נגע, ואחרי כך נסוג אחורה. אולי תדגישי את הנסיגה עוד קצת במשפט שניים.

הצלחת לגעת...

שירי הופמן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
זה יפיפה בעיני,
בכתיבה גם לא על נושא שחוק מידי...
וכתוב כ"כ זורם ורהוט ועצוב!
מהר להזדרז ולכתוב המשך!

נריה מגן

משתמש מקצוען
הסיפור מעולה והוא כתוב מצויין. הויכוח שנוצר קודם לא רלוונטי בעיני, היות ובכתיבה אין שום מקום להקיש מאחד על משנהו. זה כמו להתווכח מה יותר טעים, מתוק או פיקנטי - ואם נדייק יותר, זה כמו להתווכח איך מכינים מרק פטירות בנגיעות בצל ושמנת. לכל אחד יש את הדרך שלו, והעובדה שיש מישהו שנוהג אחרת לא אומרת כלום.

ממד

משתמש צעיר
D I G I T A L
מיוחד!
גם הדרך שנבחרה כדי לגרום שההורים לא יתקשרו לבדוק למה הבן שלהם לא הגיע לברית של בנו.

צדיק סופית

משתמש פעיל
בהחלט כתיבה שנוגעת. משובח ומעולה.
ואם זו פעם ראשונה - זה מדהים עוד יותר.
מצפים לפעם שניה, שלישית ועשירית.

אני אישית לא מתחבר לפסקת ההקדמה, סטייל קובי לוי או משהו כזה.
אפשר לתאר, לספר, להאריך, אך לא לצאת מן המסגרת הסיפורית.
תארו לכם שבאמצע הצגה ייעמד השחקן ויאמר: "תראו, קהל נכבד, את החליפה הזאת הבמאי הורה לי לקנות רק לפני שעתיים. אחרת הייתי עומד כאן לפניכם, בתפקיד איש העסקים, עם חליפה דהויה ומוריקה". וכן על זו הדרך.

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
אני אישית לא מתחבר לפסקת ההקדמה, סטייל קובי לוי או משהו כזה.
.
זה כמובן עניין של טעם, אבל תודה.

תארו לכם שבאמצע הצגה ייעמד השחקן ויאמר: "תראו, קהל נכבד, את החליפה הזאת הבמאי הורה לי לקנות רק לפני שעתיים. אחרת הייתי עומד כאן לפניכם, בתפקיד איש העסקים, עם חליפה דהויה ומוריקה". וכן על זו הדרך.
מזכיר לי קטע שראיתי בעבר, בו המנחה אכן עשה את זה.... :eek:

הלל1

משתמש צעיר
צילום מקצועי
כתיבה מ-ו-ש-ל-מ-ת!!!!
נשאבתי לחלוטין!
אהבתי! אהבתי! אהבתי!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  9  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה