פיצוים בעקבות התפטרות

חשבונאית

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
,תלוי כמה הופרש לך לקופת הגמל כל חודש

יוגורט

משתמש מקצוען
ברעיון לא הופרש מעשית אלא רק בתלוש 6%, לאחר ההתפטרות המעסיק שילם את כל הסכום לקופה והבנתי שבזמן שמתפטרים הוא משלים ל8% ויש מעסיקים שמראש מפרישים ל8% כדי שלא יצטרכו פתאום להשלים.
האם זה נכון?

חשבונאית

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
תלוי מהי סיבת ההתפטרות
אם מדובר בפיטורין-לאחר יותר משנת עבודה -מגיעה לך השלמה
אם מדובר בהתפטרות-תלוי מה הנסיבות, לא כל סיבה מזכה בפיצויים

ספרנוביץ

משתמש פעיל
נכתב ע"י חשבונאית;n5008718:
תלוי מהי סיבת ההתפטרות

השלמה למה?
ל8%
או לפיצויים רגילים? (קרי חודש לשנה)

לאה גרין

משתמש רשום
זה תלוי אם את חתומה על סעיף 14 או לא.

אם כשהתחלת לעבוד חתמת על סעיף 14 הוא אמור לשלם לך 8.33 מהשכר גם במקרה של פיטורין וגם במקרה של התפטרות.

אם לא. במקרה של פיטורין את אמורה לקבל חודש לשנה ובמקרה של התפטרות בחלק מהמקרים את לא מקבלת כלום ובחלק מהמקרים את מה שהוא הפריש, כ - 6 אחוז. ויש מקרים שמקבלים פיצויים מלאים כמו התפטרות אחרי לידה וכדומה.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י חשבונאית;n5008718:
תלוי מהי סיבת ההתפטרות

היי גם אני אשמח לעזרה:
התפטרתי על רקע הרעת תנאים.
בקרן שלי לא הופרש מאומה (עד שהיא נפתחה - יצאתי לחל"ד).
האם המעסיק אמור לשלם לי מלוא הפיצויים? (עבדתי שנה וקצת סה"כ)
*אני לא חתומה על סעיף 14

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י אלישקף;n5010625:
היי גם אני אשמח לעזרה:
התפטרתי על רקע הרעת תנאים.
בקרן שלי לא הופרש מאומה (עד שהיא נפתחה - יצאתי לחל"ד).
האם המעסיק אמור לשלם לי מלוא הפיצויים? (עבדתי שנה וקצת סה"כ)
*אני לא חתומה על סעיף 14

המעסיק שלך אמור "להשלים לפיצויים"
כלומר: כל חודש הופרש משכרך סכום לקופת הפיצויים והפנסיה. והמעסיק היה אמור להפקיד לקופה.
בגלל שלא היתה קופה פעילה - הכסף נשאר בקופת המעסיק, (הרוויח על חשבונך)
כעת עליו:
1. להפקיד לקופת הפיצויים והפנסיה את כל הסכומים שהופרשו משכרך + עוד סכום שעליו להפקיד (כל חודש 6% ממך ועוד כ12% מהמעסיק)
2. עליו לשלוח לך אישור לשחרור כספי הפיצויים הצבורים בקופה
3. עליו לשלם לך פיצויים - רק השלמה לסכום הקיים בקופת הפנסיה .
באם לא הופקדו כלל סכומים בקופת הפנסיה תוכלי לדרוש לקבל את ה-כ-ל לחשבונך.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י שריתיש;n5010838:
המעסיק שלך אמור "להשלים לפיצויים"
כלומר: כל חודש הופרש משכרך סכום לקופת הפיצויים והפנסיה. והמעסיק היה אמור להפקיד לקופה.
בגלל שלא היתה קופה פעילה - הכסף נשאר בקופת המעסיק, (הרוויח על חשבונך)
כעת עליו:
1. להפקיד לקופת הפיצויים והפנסיה את כל הסכומים שהופרשו משכרך + עוד סכום שעליו להפקיד (כל חודש 6% ממך ועוד כ12% מהמעסיק)
2. עליו לשלוח לך אישור לשחרור כספי הפיצויים הצבורים בקופה
3. עליו לשלם לך פיצויים - רק השלמה לסכום הקיים בקופת הפנסיה .
באם לא הופקדו כלל סכומים בקופת הפנסיה תוכלי לדרוש לקבל את ה-כ-ל לחשבונך.

תודה.
הסיפור הוא כזה:
לא הופרשה אגורה וכמובן שלא הופקדה כי:
1. התחלתי לעבוד ב-6.2015
2. במהלך 11.2015 - שהיה החודש השישי לעבודתי, פנה אליי המעסיק ע"מ שאפתח קרן פנסיה אצל אביו שהוא במקרה סוכן פנסיוני. בדקתי את ההצעה שלו, היא הייתה מאד לא משתלמת מבחינת דמי הניהול שהוא גובה.
3. פניתי לסקור את השוק ואכן קיבלתי הצעות יותר טובות, אך עד שבררתי ומצאתי והתקשרתי ושלחתי טפסים וחתמתי (כמובן שלא עסקתי בזה ברצף כי הייתי טרודה בעוד מיליארד דברים שגרתיים אחרים ב"ה) ובינתיים יצאתי לחל"ד ב-4.2016, שהוא החודש ה-11 לעבודתי בחברה.
4. מחל"ד לא שבתי לעבודה מכיוון שהחברה הייתה בקשיים ולא יכלה להחזיק את העובדות - מה שהביא להתפטרותי על רקע הרעת תנאים ב-8.2016. ('אל תבואי כי אין לנו משכרות לשלם לך')
5. יוצא שהמעסיק היה אמור להפריש בחודים 12.2015, 1-4.2016 ודיי באשמתי הוא לא עשה זאת.
תכל'ס בקרן יש כעת 0 ש"ח.
האם הוא אמור עכשיו לשלם לי משכורת אחת מלאה כדמי פיצויים?

יחשבאף

משתמש מקצוען
קודם כל, את יכולה לתלות את ההתפטרות בטיפול בתינוק ואז זה הרבה יותר פשוט לקבל את הפיצויים.
כל חודש המעסיק אמור להפריש אחד חלקי שתים עשרה מהמשכורת לטובת קופת פיצויים ולא פנסיה, כך זה לפי החוק.
1/12= 8.33% מהמשכורת , לאחר שנה אמור להצטבר סכום של משכורת אחת.
גם אם המעסיק לא הפריש בפועל הוא חייב לך את הפיצויים אבל שוב, הכי טוב שתתלי את ההתפטרות בטיול בתינוק מכיוון שהרעת תנאים לא תמיד ברור מה נקרא הרעת תנאים ומה לא.
תכלס, גם אם הוא לא הפריש בפועל, הוא חייב לך פיצויים בכל מקרה בסכום של חודש עבור כל שנת עבודה.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י יחשבאף;n5011284:
קודם כל, את יכולה לתלות את ההתפטרות בטיפול בתינוק ואז זה הרבה יותר פשוט לקבל את הפיצויים.
כל חודש המעסיק אמור להפריש אחד חלקי שתים עשרה מהמשכורת לטובת קופת פיצויים ולא פנסיה, כך זה לפי החוק.
1/12= 8.33% מהמשכורת , לאחר שנה אמור להצטבר סכום של משכורת אחת.
גם אם המעסיק לא הפריש בפועל הוא חייב לך את הפיצויים אבל שוב, הכי טוב שתתלי את ההתפטרות בטיול בתינוק מכיוון שהרעת תנאים לא תמיד ברור מה נקרא הרעת תנאים ומה לא.
תכלס, גם אם הוא לא הפריש בפועל, הוא חייב לך פיצויים בכל מקרה בסכום של חודש עבור כל שנת עבודה.

העו"ד שהתייעצתי איתה אמרה שזו הרעת תנאים מוחשית וברורה: עובדת במשרה מלאה שלקראת סוף חל"ד המעסיק שלה אומר לה: "אל תבואי כי אין עבודה ואין כסף לשלם". אולי אפילו לא הייתי צריכה להתפטר - יכול להיות שהנוסח שלו הוא כבר פיטורין שלא כחוק (התקופה המוגנת).
ואילו טיפול בתינוק - לא יכולתי להוכיח, שכן ב"ה מיד מצאתי עבודה חדשה עם אותו היקף משרה, קרובה טיפונת יותר לבית - 10 דק' הבדל בערך, ושכר גבוה ממש במעט.
בקשר להפרשות - אבהיר שוב: חשוב לי לדעת, אם הצטבר בקופת הפיצויים פחות מסכום משכורת אחת (במקרה שלי: 0 ₪) - עדיין המעסיק צריך לשלם את מלוא הסכום?
או שאם הוא היה אמור להתחיל להפריש רק לאחר 6 חודשי עבודה - הוא חייב לי רק חצי מהסכום?

יחשבאף

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אלישקף;n5011337:
העו"ד שהתייעצתי איתה אמרה שזו הרעת תנאים מוחשית וברורה: עובדת במשרה מלאה שלקראת סוף חל"ד המעסיק שלה אומר לה: "אל תבואי כי אין עבודה ואין כסף לשלם". אולי אפילו לא הייתי צריכה להתפטר - יכול להיות שהנוסח שלו הוא כבר פיטורין שלא כחוק (התקופה המוגנת).
ואילו טיפול בתינוק - לא יכולתי להוכיח, שכן ב"ה מיד מצאתי עבודה חדשה עם אותו היקף משרה, קרובה טיפונת יותר לבית - 10 דק' הבדל בערך, ושכר גבוה ממש במעט.
בקשר להפרשות - אבהיר שוב: חשוב לי לדעת, אם הצטבר בקופת הפיצויים פחות מסכום משכורת אחת (במקרה שלי: 0 ₪) - עדיין המעסיק צריך לשלם את מלוא הסכום?
או שאם הוא היה אמור להתחיל להפריש רק לאחר 6 חודשי עבודה - הוא חייב לי רק חצי מהסכום?

הוא אמור להפריש מהחודש הראשון, ולא משנה מתי התחלת לעבוד, ואם הוא לא הפריש הוא גם חייב, את לא מקבלת רק את מה שהופרש אלא גם אם לא הפריש הוא חייב לך אחרי שנת עבודה.
מה שהוא אמור להפריש אחרי חצי שנה- זה פנסיה ולא פיצויים שתיאורטית גם את זה הוא חייב לך רטרואקטיבית אבל אולי זה לא סכום ששוה לריב עליו.
לגבי טיפול בתינוק- זה לא עניינו של המעסיק אם מצאת עבודה חדשה או לא, את מתפטרת כדי לטפל בתינוק- זה שאחר כך מצאת עבודה חדשה לא מעניין את אף אחד.
אבל לגבי הפיצויים- הוא חייב להפריש אותם מהחודש הראשון ולא משנה מה נצבר בקרן ומה לא.
תבדילי בין קופת הפנסיה לקופת הפיצויים- שלפעמים הם מופרשים לאותו המקום ולפעמים לא מופרשים כלל אבל זה לא משנה מחבות המעסיק כלפייך.

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י יחשבאף;n5011365:
הוא אמור להפריש מהחודש הראשון, ולא משנה מתי התחלת לעבוד, ואם הוא לא הפריש הוא גם חייב, את לא מקבלת רק את מה שהופרש אלא גם אם לא הפריש הוא חייב לך אחרי שנת עבודה.
מה שהוא אמור להפריש אחרי חצי שנה- זה פנסיה ולא פיצויים שתיאורטית גם את זה הוא חייב לך רטרואקטיבית אבל אולי זה לא סכום ששוה לריב עליו.
לגבי טיפול בתינוק- זה לא עניינו של המעסיק אם מצאת עבודה חדשה או לא, את מתפטרת כדי לטפל בתינוק- זה שאחר כך מצאת עבודה חדשה לא מעניין את אף אחד.
אבל לגבי הפיצויים- הוא חייב להפריש אותם מהחודש הראשון ולא משנה מה נצבר בקרן ומה לא.
תבדילי בין קופת הפנסיה לקופת הפיצויים- שלפעמים הם מופרשים לאותו המקום ולפעמים לא מופרשים כלל אבל זה לא משנה מחבות המעסיק כלפייך.
תודה!
משום מה עד היום אף אחד לא אמר לי שאלו שני דברים נפרדים. (גם המעסיק לא. כשבאתי לתבוע את פיצוי הוא אמר "אבל אין שם כלום"... (ראש קטן???)

יחשבאף

משתמש מקצוען
כנראה שהוא אכן הקטין ראש.
לפי החוק הוא חייב פיצויים גם אם לא הפריש שקל אחד.
את צריכה לדבר עם מנהלת החשבונות או חשבת השכר.
לפעמים הבוסים עצמם ממש לא מודעים לזכויות של העובדים...

אלישקף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י יחשבאף;n5011486:
כנראה שהוא אכן הקטין ראש.
לפי החוק הוא חייב פיצויים גם אם לא הפריש שקל אחד.
את צריכה לדבר עם מנהלת החשבונות או חשבת השכר.
לפעמים הבוסים עצמם ממש לא מודעים לזכויות של העובדים...

אני מפקפקת לגבי ה"לא מודעים" ;)
כל הסיפור איתו נגמר נורא סחטני ולא יפה. זה קרה לפני שנה, ועד היום לא ראיתי ממנו שקל. (גם לא דמי הבראה... רק פדיון ימי חופשה)
תודה לכל העוזרים!

ציבי פרקל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
נכתב ע"י יחשבאף;n5011365:

את הפיצויים מפרישים לקרן הפנסיה.
ואם עובדת לא מגיעה עם קרן פנסיה פעילה המעסיק חייב לפתוח קרן פנסיה רק אחרי חצי שנה ולא לפני.
ככה שאם עובדת מתפטרת בנסיבות שמזכות אותה בפיצויים הוא חייב להשלים לה בתלוש אחרון פיצויים בהתאם למה שהצטבר בקופה.
אם אין כספים בקופה- אז עכשיו אחרי שהיא סיימה הוא חייב לפתוח לה קרן פנסיה ולהפקיד לשם את הכספים.
אי אפשר לתלות את הכל בעובדת כי המעסיק חייב להפריש אחרי חצי שנה,
ואם העובדת לא משתפת פעולה בשביל זה יש קרנות פנסיה ברירת מחדל.
בקיצור- המעסיק עבר על החוק בזה שהוא לא הפריש לך לקרן פנסיה.
תדאגי שתיפתח לך קרן פנסיה ושהמעסיק יעביר כספים

שריתיש

משתמש סופר מקצוען
אכן, כדברי Tperkal
1. המעסיק חייב להפריש עבורך לקופת הפנסיה והפיצויים. (החל מהחודש השישי אם לא היתה לך קופה פעילה לפני כן)
2. בדקי בתלושים, האם רשום שם שורות בענין הקופה? כלומר האם ירד לך כל חודש מהשכר עבור הקופה?
3. איפה הכסף? - כפי שאת אומרת לא הופקד בקופה. ולכן עכשיו על המעסיק לשלם את כל ההפרשות החל מהחודש השישי לעבודתך.
וכולל כספים לקופת פנסיה ופיצויים לפי חוק.
4. לאחר שהכספים יופקדו לקופה. הקופה מוציאה אישור על הכספים הצבורים שם ועל המעסיק להשלים את הסכום הצבור לך בקופה לפיצוים לסכום המגיע לך.(סתם לשם הדוגמא: אם צבורים לך 5000 ש"ח בקופה. וסכום הפיצויים צריך להיות 6000, אזי עליו לשלם לך 1000 ש"ח נוספים).
5. עליך לקבל עכשיו הכל . כולל דמי הבראה. וכולל פדיון ימי חופשה.
6. מומלץ לקבל יעוץ פרטני מעו"ד המתמצא בענין (יש יעוץ טוב חינמי בעמותת שי"ל ובעמותת ויצ") ולאחר שתקבלי את כל הנתונים כתבי הכל במכתב דרישה מסודר למעסיק. ברגע שהכל כתוב, ובמיוחד עם עו"ד בתמונה, תוכלי לקבל את הכסף שלך מהר יותר בע"ה.
בהצלחה.

יוגורט

משתמש מקצוען
תודה לכולם.
לפי מה שהבנתי באמת אמורים להפריש לי לפי 6 % ולא 8.3%.
אבל עדיין לפי החשבון שלי (חישבתי את כל המשכורות *0.06 ) ואני רואה שעדיין הסכום נמוך בכמה אלפים. (כנראה גם הפנסיה בהתאם)
דיברתי עם המעסיק הוא אמר לי בדקתי מול הרואה חשבון ולדעתינו זה בסדר, תביאי מישהו ממך שיכתוב לנו כמה מילים ואז נתקדם.

מי יכול לבדוק לי את זה, גורם רשמי שיגרום לו להתייחס לזה יותר ברצינות?
(אני לא מתכוונת לעורך דין לאיומים)

תודה רבה

לאה גרין

משתמש רשום
שימי לב שהוא אמור להפקיד לפנסיה/פיצויים רק מהשכר בסיס ויש כל מיני תוספות בד"כ שהם מוגדרים בחוק כ"רכיבים לא פנסיונים" והוא לא אמור להפריש עליהם לפיצויים ולפנסיה. (נסיעות בונוסים למיניהם ונראה לי שגם שעות נוספות)

יוגורט

משתמש מקצוען
נכתב ע"י לאה גרין;n5036742:
שימי לב שהוא אמור להפקיד לפנסיה/פיצויים רק מהשכר בסיס ויש כל מיני תוספות בד"כ שהם מוגדרים בחוק כ"רכיבים לא פנסיונים" והוא לא אמור להפריש עליהם לפיצויים ולפנסיה. (נסיעות בונוסים למיניהם ונראה לי שגם שעות נוספות)

חישבתי רק את המשכורת הבסיסית

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה