פָּנִים-עזרה.

לו יהי

משתמש חדש
מה השורש של המילה פָּנִים (פרצוף)?
וכשאני רוצה להוסיף שם מספר למילה פנים, איך אני עושה את זה? (כלומר, לציין שיש לי איבר אחד שנקרא פנים. לומר- יש לי פנים אחד? פנים אחת?- שתי האפשרויות נשמעות לא תקניות ברמה מביכה...)

אשמח לעזרת היודעים.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
פַּן (ויעוי' גם בערך 'פנים').
היות והמילה אינה מקובלת כיום כמעט (מלבד השימוש במשמעות המושאלת לפרשנות), מוטב לכתוב 'פרצוף אחד'.
האם אפשר להעתיק את התוכן?
השורש הוא פ.נ.ה, ולכן פָּנֶה ביחיד נשמע לי יותר טוב מפָּן. אא"כ יתברר שיש מקורות יהודיים קדומים בקישור.

לו יהי

משתמש חדש
האמת, חשבתי על האפשרות של 'פן'- ראה תגיות...
אבל זה נכתב די בהומור ,כי הייתי בטוחה שלמילה 'פן' יש רק פירוש אחד והוא שונה מהפרוש של 'פנים'. (ש 'פן' זה רק מל' צד, אופן, צורה וכ'ו.)
החכמתי, תודה.
@חגי פאהן
התוכן של הקישורים.
1616619309162.png

1616619342106.png

נערך לאחרונה ב:

סערצע

משתמש מקצוען
השורש הוא פ.נ.ה, ולכן פָּנֶה ביחיד נשמע לי יותר טוב מפָּן. אא"כ יתברר שיש מקורות יהודיים קדומים בקישור.
כרגיל ב'ויקימילון', אינם מציינים את כלל המקורות בנושא. ראיתי הפני' למילונו של אב"י ע' 4999, אך אינו תח"י עתה.
אינני רואה סיבה לבחור ב'פנה' על־פני 'פן', ובפרט שהרי האחרונה התקבלה בלשוננו (במשמעות המושאלת, כאמור).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט פ'

קכט פְּלָאוֹת עֵדְוֹתֶיךָ עַל כֵּן נְצָרָתַם נַפְשִׁי:קל פֵּתַח דְּבָרֶיךָ יָאִיר מֵבִין פְּתָיִים:קלא פִּי פָעַרְתִּי וָאֶשְׁאָפָה כִּי לְמִצְוֹתֶיךָ יָאָבְתִּי:קלב פְּנֵה אֵלַי וְחָנֵּנִי כְּמִשְׁפָּט לְאֹהֲבֵי שְׁמֶךָ:קלג פְּעָמַי הָכֵן בְּאִמְרָתֶךָ וְאַל תַּשְׁלֶט בִּי כָל אָוֶן:קלד פְּדֵנִי מֵעֹשֶׁק אָדָם וְאֶשְׁמְרָה פִּקּוּדֶיךָ:קלה פָּנֶיךָ הָאֵר בְּעַבְדֶּךָ וְלַמְּדֵנִי אֶת חֻקֶּיךָ:קלו פַּלְגֵי מַיִם יָרְדוּ עֵינָי עַל לֹא שָׁמְרוּ תוֹרָתֶךָ:
נקרא  20  פעמים

לוח מודעות

למעלה