על מלון אלמא, ברוטוליזם ומר צ'צקס הסנדלר | מאמר דעה

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
ידידי צ'צקס הסנדלר ביקש:
ספר לגולשים על מלון אלמא בזכרון יעקב.
איך ומדוע?
ובכן, אותו סנדלר יקר נאלץ לטוס לאוקראינה לרגל עסקיו המסועפים, ושם נוכח במבנה מלחיץ למדיי המתפקד - מכל השימושים שבעולם - כבית מרגוע.
הנה המבנה המחריד:
צפה בקובץ המצורף 535981
נכון שאתם מרגישים מחנק מסויים מעצם הצפיה בו? משהו בגסות הרוח שלו מעיק. ללא ספק.
אנחנו רואים מבנה שניסה להשתלב עם הטבע, עם הירוק הנפלא הזה תחתיו, ואיכשהו יצאה מפלצת עגולה ומרושעת המגרגרת בחוסר סיפוק. אימל'ה.

כעת, בואו נדבר רגע על ברוטליזם, אותה גישה אדריכלית שפסה מן העולם.
בגישה הזו לקחו חומר צורם, בטון בדרך כלל, ובנו בו בניינים רבי כוח. גדולים. מנופחים. מבנים שמזכירים מכת אגרוף על הטופוגרפיה. אנחנו כאן!
אם תרצו דוגמה מצערת במיוחד לברוטליזם, מוזמנים לשזוף את עיניכם בתמונה הבאה:
צפה בקובץ המצורף 535982
זהו בניין עיריית בת ים. והוא תוכנן על ידי מר צבי הקר ונחנך בשנת 1963.

לפני שנעבור הלאה, אסב את תשומת לבכם אל החלונות - הנה הגדלה של אחד מהם (החלון נמצא בשורת החלונות האמצעית):
צפה בקובץ המצורף 535986
איזה כיעור. איזה מחנק. החלון נוטה פנימה, מוקף כולו בבטון חשוף (טרומי מן הסתם). זוועה! אומלל הפקיד היושב בחדר. לא רק שהוא עובד עיריית בת ים, מכל העבודות המשעממות ביקום - הוא גם צריך לשהות מול החלון הנוראי הזה. רחמים.

*

ישנם מבנים רבים בעולם שנבנו בשיטת הברוטלוזים. שיטה שפסה מהעולם, ברוך השם. חלקם הפכו איכשהו לסוג של אטרקציות או מיני מקדשים, לא ממש בצדק. בישראל היו - ויש! - לא מעט מבנים שנבנו בשיטה הזו.
אם הזכרנו את מר הקר, נציין שניתן לסווג את המבנים פרי תכנונו כסגנון מאוד אישי, שדומה במקרה לברוטלזים. ועדיין.

ואם חיפשתם מבנים מוכרים יותר של מר הקר, הרי לכם:
צפה בקובץ המצורף 535985
מזהים?...
ובכן, שכונת רמות פולין. שכונת אמנים במקור, שכונה חרדית ברמות בהווה (שנראית כיום נורא ואיום, לאחר שרוב מוחלט של הדיירים כיסחו עם השנים את המצולעים המעיקים).

אני חושב שאפשר להתייחס לברוטליזם כנסיון לשלוט. לשלוט בנוף, באנשים. סוג של דחף פנימי עמוק של האדריכלים דאז, שדחף אותם להשאיר חותם בל יימחה, ולא משנה מה המחיר, או מה ירגישו הדיירים (מוזמנים להתקשר לדודה שלכם ברמות פולין, שאלו אותה מה דעתה על המצולעים, והאם הם משפרים את חייה או מהווים מטרד).

נו, ואיך ייראה מבנה שנבנה בשיטה הפוכה?
ובכן, מוזמנים לראות את עבודתו של יעקב רכטר, אדריכל בית ההבראה של 'מבטחים'. (כיום מלון אלמא)
צפה בקובץ המצורף 535984
צפה בקובץ המצורף 535983
שורו וראו איזה יופי. מבנה נמוך, קליל, חצי מרחף, מונח בעדינות על ראש ההר הזכרון יעקובי וצופה אל ועל הנוף.
יפה, לא?

חפשו ברשת, יש תמונות רבות של המבנה מהשנים האחרונות, והיופי נשאר אותו דבר.
ניתן לנתח את יופיו של המבנה בשלל גוונים וצורות, אך אם נתמקד בפן האנושי - ענווה. ענווה.
האדריכל לא חיפש לנפח מבנה מפלצתי ענק שישלוט על הנוף, אלא בנה משהו צנוע, זורם והרמוני. ותראו כמה טוב שזה יצא.
ואולי גם אנחנו, בני האדם, צריכים לחפש "להשתלב" במרחב שסביבנו. משפחה - עבודה - מכרים, בעדינות, בנועם. להיות קיימים, ברוגע.
ובמידה שתהיתם איך ניתן לשפר את חייו של צ'צ'קס המיוזע עם המסמרים בפה, הנה הצעת הגשה שלי לבית המרגוע האוקראיני. עריכה גרפית פשוטה שנעשתה בתכנת 'צייר' הנושנה.
הנה:
צפה בקובץ המצורף 535987
יפה, לא?

מר צ'צ'קס הולך להיות מרוצה מאוד.

*

ככל ויהיה ביקוש, אשתדל בס"ד להעלות עוד חומרים בסגנון.
המאמר פורסם לראשונה בפעקל'ע, ניתן להצטרף לרשימת התפוצה בחתימתי.

Geula-Arc

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב ואדריכלות פנים
נהניתי מהמאמר !
איך שהזכרת את האדריכל הקר נזכרתי ברמות פולין -ואז ראיתי שזה מוזכר ג"כ בהמשך
יש דיבורים רציניים על פינוי בינוי -מקווה שיהרסו ויבנו מחדש את השכונה הזו בקרוב !

נערך לאחרונה ב:

אורית חזן

משתמש סופר מקצוען
מאמר חשוב.
היטבת לכתוב את מה שחשבתי בשקט.
ובכן, שכונת רמות פולין. שכונת אמנים במקור, שכונה חרדית ברמות בהווה (שנראית כיום נורא ואיום, לאחר שרוב מוחלט של הדיירים כיסחו עם השנים את המצולעים המעיקים).
כל פעם שאני מתארחת שם, אני לא מבינה איך עזה הגיעה עד ירושלים.
יש דיבורים רציניים על פינוי בינוי -מקווה שיהרסו ויבנו מחדש את השכונה הזו בקרוב
זה לא באמת הולך לקרות!

בעריש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מאמר יפה מאוד, למרות שאינני אדריכל..., סתם כך זה יהיה ממש נחמד אם תמשיך להביא עוד תמונות של מבנים עם סגנונות בניה יחודיים! שבוע טוב.
בנוגע לצבי הקר, איך דילגת על בית הספירלה, עליו קיבל את פרס רכטר לאדריכלות...
AMIT-230111-27233717_l.jpg

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
אגב, הטור הזה נולד כתוצאה מויכוח שלי עם grn בפורום פה.
אם יהיה ביקוש (@רותי וינברג יש?) אשתדל להכין עוד חומרים בסגנון.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
מאמר חשוב.
היטבת לכתוב את מה שחשבתי בשקט.

כל פעם שאני מתארחת שם, אני לא מבינה איך עזה הגיעה עד ירושלים.

זה לא באמת הולך לקרות!
מאוד כואב לי לראות את השכונות החרדיות, שנראות רובן ככולן כמו סלאמס. (כולל המרזבים המטפטםים, שזו תופעה שאין לה אח ורע באף עיר מערבית או ישראלית יהודית)
הייתי פעם בעיר מםורסמת מאוד שמתחרזת עם גזר, והבטחתי למארחי שביום בו אהיה ראש העיר אשלח משאית טעונה בצווי הריסה לכל עבר.
אממה? שאז גיליתי שאת הרחבת הבנייה המזעזעת ביותר (דירה שמזנקת החוצה מקו הבניין כמטר וחצי לכל רוחב הבניין. הרחבה זיזית גועלית) עשה... ידיד נםש שלי.
בקיצור, אין פתרון. אבל באמת חבל שאין שום מחשבה על האסטטיקה, חילול השם אמיתי.

תמר רנד

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב ואדריכלות פנים
למה לא נפתחות לי התמונות?
אני רשומה בקהילה

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים

תמר רנד

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב ואדריכלות פנים
לא. הוא כותב לי שאין לי הרשאה לצפות בדף זה.
למה?

yafit gal

משתמש פעיל
עיצוב ואדריכלות פנים
אין הרשאה בגלל המכשיר המוגן,
נשמח אם אפשר לעלות את הקבצים/תמונות ל4 דרך קישור.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה