עזרה בבקשה

• פותח הנושא LIR
  • פורסם בתאריך

LIR

משתמש חדש
התבקשתי לתאר את הניב: 'אספקלריה מאירה', מבחינת המקור שלו והפירוש.
החומר באינטרנט נורא דל!

זה מה שמצאתי בווקיפדיה:

שני מקורות:
1)"כל מי שמציץ דרך התרגום – אינו אלא רואה מתוך אספקלריה מטושטשת ואינו מרגיש את כל הטעם בה ואת כל מאווי נשמתה, כי היא, הלשון, רק היא שפת הלב והנפש.,("על 'אומה ולשון'", חיים נחמן ביאליק)

2)"שראה באספקלריה שסברו במצרים" (בראשית רבה, מקץ, פרשה צא ס' ו)

זה לא מספיק לי, אני רוצה להבין את הפירוש לציטוט מספר בראשית רבה, פרשה צא ס' ו.
לא מצאתי פירוש לזה באינטרנט!
דרך אגב מה זה המקור הזה? זה לא בראשית מהתנ"ך? זה התורה שבע"פ?
אני מתחזקת כך שאני בשלבי חקירה.

ואני רוצה להבין את דברי חיים נחמן ביאליק קצת יותר לעומק תודה רבה.

תודה רבה.

מ.לוינגר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
יש נוסח כזה בראשונים כבר:
...לפי שמצאתי ב' מקראות, כתוב אחד אומר: ונהורא עמיה שרא, וכתוב אחד אומר: ישת חושך סתרו, ומשני, לא קשיא, הא בבתי גואי, והא בבתי בראי. פירוש, כי בבתי גואי נהורא והוא האור הנברא ביום אף עמיה שרא, והוא אספקלריא המאירה. ובבתי בראי, והוא החמישי מחמשה אורים הכתובים בפרשת בראשית, חושך סתרו, והוא הנקרא אספקלריא שאינה מאירה. ופירוש מאירה שנותנת אור למסתכל בה. ולכן קרן עור פני משה שנתנבא מתוך אספקלריא המאירה, והוא הנקרא יום, שנאמר ויקרא אלקים לאור יום, ולכן לא היה מדבר אתו אלא ביום, ואספקלריא שאינה מאירה נקרא לילה, ועל כן כתיב במראה אליו אתודע, בחלום אדבר בו. (האמונה והבטחון פרק ג)

מלבי"ם:

במראה - ...והנה הרואה בראי לא יוכל לראות הצורה העומדת מצד האחר אחורי המראה, רק הצורה העומדת בצד שהוא עומד בה, שהוא לפני המראה, וזה מליצה על ראית והשגת הנביאים שלא השיגו את האלקות העומד חוץ מגבול העולמות, רק את האלקות הנמצא אתם בצד שהם עומדים שהוא האלקות המתפשטת בעולמות להיות נפש העולמות... אבל משה רבינו ע"ה ראה באספקלריא המאירה, שהוא הזכוכית שכח הראיה עובר בו אל העבר השני, ויראה הדבר העומד מצד האחר שהיא חוץ מגבול המביט, ורוצה לומר שהשיג את האלקות מופשט מן העולמות כמו שהוא בעצמותו, ובזה לא יראה שום מחזה ודמיון... (במדבר יב ו)

ת'כלס

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
המקור: במדבר בהעלותך י"ב
לאחר חטא מרים
הקב"ה מתאר לאהרון ומרים את ההבדל בין נביאותו של משה לנביאותם.
לכל נביא-"במראה אליו אתודע"- בחלום ובחיזיון
אך למשה רבינו באספקלריה מאירה, במראה ברור כדבר איש אל רעהו

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  11  פעמים

לוח מודעות

למעלה