עוזרת בית שעוזבת ומבקשת פיצויי פיטורין

אחת111

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
רציתי לשאול על עוזרת שעובדת אצלנו כמה שנים היא עומדת לעזוב עכשיו ולחזור לאירופה, היא הגיעה היום ובשפה עילגת היא ניסתה להסביר שהיא צריכה לקבל פיצויים שהיא עוזבת ועשתה כל מיני חישובים של המשכורת שלה החודשית כפול שנות העסקתה וטענה שזה הסכום שצריך לשלם לה, מה לעשות? יש מה לחשוש מתביעות?

mina

משתמש מקצוען
נושא רגיש ובעייתי מאוד!!
באם התקיימו יחסי עובד ומעביד. ויש סיכויים גבוהים שהתקיימו.
הרי היא עובדת לכל דבר ועניין.
אם לא הוצאתם לה תלושים ונתתם לה את כל הזכויות ולא שילמתם עליה לביטוח לאומי - הבעיה שלכם יכולה להיות גדולה פי כמה מאשר רק תשלום הפיצויים..
אם כן הוצאתם לה אז ברור שמגיע לה פיצויים כמו כל עובד.

בכל מקרה, אם אתם רואים שהיא רצינית בעניין, הייתי ממליצה לכם להתייעץ עם מישהו מקצועי.
זה לא נושא פשוט בכלל.

אחת111

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
נושא רגיש ובעייתי מאוד!!
אם לא הוצאתם לה תלושים ונתתם לה את כל הזכויות ולא שילמתם עליה לביטוח לאומי - הבעיה שלכם יכולה להיות גדולה פי כמה מאשר רק תשלום הפיצויים..

בכל מקרה, אם אתם רואים שהיא רצינית בעניין, הייתי ממליצה לכם להתייעץ עם מישהו מקצועי.
זה לא נושא פשוט בכלל.
לגבי כל העניינים של תלושים ביטו"ל וכו' זה בעייתי באמת למרות שאני לא מכירה מישהו שעושה את זה(לא שזה עוזר) בכל מקרה השאלה היא לגבי הפיצויים אם לא פיטרנו אותה גם צריך לתת לה פיצויים?

צלפחד

משתמש צעיר
רציתי לשאול על עוזרת שעובדת אצלנו כמה שנים היא עומדת לעזוב עכשיו ולחזור לאירופה, היא הגיעה היום ובשפה עילגת היא ניסתה להסביר שהיא צריכה לקבל פיצויים שהיא עוזבת ועשתה כל מיני חישובים של המשכורת שלה החודשית כפול שנות העסקתה וטענה שזה הסכום שצריך לשלם לה, מה לעשות? יש מה לחשוש מתביעות?
מעניין אם היא יכולה לתבוע במקרה ואין לה הוכחות להעסקה ולתשלומים...
אם נראה לכם כניסיון סחיטה שלא בצדק, תפנו לייעוץ עו"ד המתמחה בענין.

mina

משתמש מקצוען
לגבי כל העניינים של תלושים ביטו"ל וכו' זה בעייתי באמת למרות שאני לא מכירה מישהו שעושה את זה(לא שזה עוזר)
נכון, לא הרבה עושים את זה, אבל גם לא מעט נופלים אח"כ..
ודווקא אצל ההורים שלי בבניין משלמים ביטוח לאומי .
כנראה שאין חובה להוציא תלושים למי שמוגדר כעוזר משק בית, אבל כן יש חובה לשלם ביטוח לאומי, וההורים שלי דווקא משלמים.

בכל מקרה, אם היא מתפטרת מעצמה, לא חלה החובה לשלם פיצויים רק בתנאים מסויימים.
חלק מהתנאים הוא מעבר דירה, אבל אני לא רוצה להגיד לך דברים שאני לא בטוחה בהם.
אז אל תסתמכי עלי.

נורה אדומה

משתמש פעיל
לא ממש הבנתי
נושא רגיש ובעייתי מאוד!!

זה לא נושא פשוט בכלל.
מה נחשב יחסי עובד ומעביד?
האם אני צריכה לחשוש מכל עוזרת בית שינחת עלי תיק שכזה?

mina

משתמש מקצוען
מה נחשב יחסי עובד ומעביד?
זה תלוי בכמה מבחנים..
* פיקוח
* מקום העבודה
* מי מספק את כלי העבודה.
ועוד כמה כאלה..

האם אני צריכה לחשוש מכל עוזרת בית שינחת עלי תיק שכזה?
כן, בהחלט.
אפילו לאו דווקא בגלל כזה דבר. גם אם נגיד ח"ו קורה לה משהו אצלך בבית. זה עלול להיות בעייתי מאוד!

אני תמיד אומרת, את יכולה לבקש מביטוח לאומי לפתוח לך תיק מעסיק של משק בית (זה בקלות, לאל צורך במייצג או משהו כזה)
ולשלם עליהם ביטוח לאומי אפילו טיפה זה כבר משהו.

רביעיה

משתמש מקצוען
יש מה לחשוש בוודאי,
יש שיטה כזו אצל עובדים זרים בגיבוי ארגונים . לא לדרוש תוך כדי עבודה בט"ל ותנאים,
ואחרי שעוזבים הם תובעים תביעות ענק.
הרבה נפלו במאות אלפי שקלים.
עדיף לשלם מה שמגיע ולא להסתבך.

mina

משתמש מקצוען
אפשר להחתים בתחילת העבודה על מסמך כלשהוא שיכסה את זה?
לא.
משהו שהוא מנוגד לחוק גם אם תחתימי 100 מסמכים אין לזה תוקף.
זה כמו שמעסיק יחתים אותך שאת מוכנה שהוא ישלם לך 20 ש"ח לשעה, ופחות משכר המינימום.
תחתמי עד מחר, אין לזה שום תוקף לחתימה.

whitestar

משתמש מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
לא.
משהו שהוא מנוגד לחוק גם אם תחתימי 100 מסמכים אין לזה תוקף.
זה כמו שמעסיק יחתים אותך שאת מוכנה שהוא ישלם לך 20 ש"ח לשעה, ופחות משכר המינימום.
תחתמי עד מחר, אין לזה שום תוקף לחתימה.
קופצת-
ואם המעסיק מחתים על טופס שאת לא תובעת אותו?

אחת111

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
כתבה בנושא:

עוזרת בית שעבדה ב"שחור" תבעה את מעסיקיה
עובדת משק בית סירבה להצעת בני זוג להעסיק אותה כשכירה. כשפוטרה היא פנתה לבית הדין, שמתח עליה ביקורת אבל קיבל את תביעתה

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל לאחרונה תביעה של עוזרת בית לתשלום פיצויי פיטורים וזכויות סוציאליות, אף שהוכח שבמשך שנים התעקשה לקבל מבני הזוג שהעסיקו אותה את משכורתה ב"שחור". השופטת שרה שדיאור מתחה ביקורת על התנהלותה ועל מהימנותה, אבל פסקה שאין להתעלם מיחסי העובד-מעסיק בין הצדדים.
התובעת החלה לעבוד אצל בני הזוג באוקטובר 2007 והסתיימה בינואר 2014. בתחילת התקופה עמד שכרה על 35 שקל לשעה ובסוף התקופה על 38 שקל לשעה. בתביעה שהגישה בדצמבר 2014 היא טענה שמאחר שפוטרה מבלי שקיבלה הודעה מוקדמת, ולנוכח קיומם של יחסי עבודה בינה לבין בני הזוג, מגיעים לה פיצויי פיטורים והודעה מוקדמת.
לדבריה, מאחר שלא שולמו לה תשלומים נוספים מעבר לסכומי השכר השעתי, מגיע לה פיצוי עבור רכיבים נוספים הנובעים מקיום יחסי העבודה בין הצדדים, כגון דמי הבראה, חופשה, חגים ופנסיה.
מנגד טענו בני הזוג שהתובעת בחרה במודע לתת שירות כ"קבלן עצמאי" וסירבה ולהצעתם להירשם בביטוח לאומי ולעבוד כשכירה תמורת 25 שקל בשעה. לכן, התעקשו, היא לא זכאית לרכיבי שכר וזכויות הנובעות מיחסי עובד-מעסיק.השופטת שרה שדיאור ציינה שהתובעת נהגה לקבל במודע ממעסיקים רבים תשלום גבוה במזומן עבור עבודתה, ללא תלושי שכר, ונרשמה במקביל בשירות התעסוקה לקבלת השלמת הכנסה. היא מתחה עליה ביקורת חריפה והוסיפה שעדותה הייתה מלאת סתירות, דבר שפגע במהימנותה.
בהקשר זה היא ציינה כי באופן מודע ושיטתי בחרה התובעת לא להירשם כעובדת כדי לשמור על זכויותיה במשרד השיכון ובביטוח לאומי, וכדי להתחמק מתשלומים לרשויות המס.
עם זאת הבהירה השופטת שדיאור שבפסיקת בתי הדין לעבודה נקבע באופן עקבי שמתקיימים יחסי עובד-מעסיק מול עובדת משק בית. לדבריה, אף שמקובל לשלם לעובדי משק בית את שכרם במזומן, הם לא נחשבים עצמאיים, ואין בהיעדר של ראיה בכתב לתשלום השכר כדי לקבוע את מעמדו של העובד.
משכך נפסק כי בין התובעת לבין בני הזוג התקיימו יחסי עובד-מעסיק. לפי העדויות והראיות שהוצגו בפניה קבעה השופטת שהתובעת הועסקה בהיקף של 28% משרה וכי היא אכן פוטרה ללא הודעה מוקדמת בניגוד לחוק.לנוכח זאת נפסק כי בני הזוג ישלמו לה כ-36 אלף שקל עבור פיצויי פיטורים, הודעה מוקדמת, פיטורים שלא כדין, דמי הבראה, חגים וחופשה וכן הפרשות לפנסיה

mina

משתמש מקצוען
ואם המעסיק מחתים על טופס שאת לא תובעת אותו?
אין לזה שום משמעות!!!
כמובן אני מדברת רק על דברים שהם בניגוד לחוק.
אבל אם מעסיק עשה משהו שמנוגד לחוק, והחתים את העובדים, אין לזה שום משמעות, הם יכולים לתבוע אותו בכיף וזה יתקבל.
כמובן, שיש כאן ענייני הלכה שזה כן יכול להיות שונה, כי להלכה כן יש משמעות לחתימה שלנו.
אבל מבחינה חוקית אין לזה שום השפעה

תות פשוט

משתמש מקצוען
אם עובדת שכן התקימו יחסי עובד ומעביד- כמו כל עובדת הייטק למשל רוצה לעזוב את מקום עבודתה, האם המעסיק צריך ךלשלם לה פיצויים?
במה זה תלוי?

mina

משתמש מקצוען
אם עובדת שכן התקימו יחסי עובד ומעביד- כמו כל עובדת הייטק למשל רוצה לעזוב את מקום עבודתה, האם המעסיק צריך ךלשלם לה פיצויים?
במה זה תלוי?
פיצויים משולמים באם עובד פוטר. או באם הוא מתפטר מעצמו בתנאים מסויימים.
כאם סתם נמאס לה והיא עובדת מעצמה - לא זכאית לפיצוים.
כן זכאית לתשלום חופשה והבראה.
מה שכן, לדעתי בתחום ההייטק אין כל כך משמעות לפיטורין או התפטרות כי בהרבה מהמקרים המעסיק כל חודש מפריש 8.33

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
במה זה תלוי?
את מדברת על מקרה שהיא התפטרה בעצמה. כן?
אז אם היא חתומה על סעיף 14
או מתפטרת בתנאים מסוימים שמפורטים בחוק (לטובת הילד, הרעת תנאים ועוד)
מגיעים לה פיצויים.

תות פשוט

משתמש מקצוען
את מדברת על מקרה שהיא התפטרה בעצמה. כן?
אז אם היא חתומה על סעיף 14
או מתפטרת בתנאים מסוימים שמפורטים בחוק (לטובת הילד, הרעת תנאים ועוד)
מגיעים לה פיצויים.
זהו זכרתי את זה עם הסעיף 14 רק לא זכרתי מה קורה אם כן ומה אם לא...
ההפרשה של 8.33 כל חודש זה נקרא הפרשה לפיצויי פיטורין?

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
ההפרשה של 8.33 כל חודש זה נקרא הפרשה לפיצויי פיטורין?
אני חושבת שיש 2 סוגי פיצויי פיטורין, חלק בפנסיה וחלק לא,
אבל אני ממש לא מבינה בעניינים האלו ויתכן מאוד שאני טועה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה