ספרי קלאסיקה

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

טוליפ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
תודה על ההמלצה על הספר 'כד החרס השבור' מאוד נהניתי ממנו. פשוט ספר טוב.

תותח שיווקי

משתמש פעיל
נכתב ע"י תרצה613;n4927660:
לי יש את "גברים קטנים", מקווה שבהישג יד
ומה עם "הלילה הולך בשדרות" או משהו כזה? גם לקוח משיר ישראלי...
חשבתי שאני היחידה שבהלם משמות הסיפורים האלה. היא מזלזלת באינטלגנציה של הקוראים שלה.

לא חושב שאם היא מעלה על דעתה ש-95% מהקוראים שלה לא מכירים את שמות השירים הישראלים זה זלזול באינטליגנציה שלהם. אני מעדיף לחשוב שרוב ככל קוראי המודיע לא מעודכנים בשירים הישראליים. גם אני שיש לי ידע רחב יותר מכמה אנשים בסביבתי לא זכיתי להכיר את שמות השירים שהוזכרו לעיל, ובמקום להרגיש בור אני מרגיש גאוה.

קלסר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זו אכן הרגשת גאוה. אבל אני חושבת שסופר חרדי לא אמור לגלות ציונות גם לא בכותרות של סיפוריוץ
אתה חרדי? היה חרדי בדיבורך ובסיפורך ואל תלך לרעות בשדות זרים.
אמור לי מי הם מציתי דמיונך והשראה לסיפוריך, ואומר לך מי אתה.

תרצה613

משתמש מקצוען
אכן. אחרי שזיהיתי את "שמש בכיסים" ועוד אחר, פשוט בדקתי מה פשר "סירות נייר במים" כי אין כל קשר בין השם לתוכן.
לא מתאים ששמות סיפורים בעיתונים חרדיים יהיו לקוחים משירים ישראלים, פשוט לא.
אם היא חושבת שאף אחד לא מזהה - מה הקטע? ואם היא חושבת שיש יודעי ח"ן שיבינו - עוד יותר מה הקטע?

תותח שיווקי

משתמש פעיל
הפריעו לי המילים 'זלזול באינטלגנציה של הקוראים'. זה הכל. אפשר להיות אינטליגנט חרדי ברמה גבוהה גם בלי להיות מעודכן בשירים הישראליים העכשויים.
ובמחילה, מתחילת האשכול מפריעה לי המיני - לגיטימציה שמתקבלת כאן לקריאת ספרים שלא היו מושאלים בשום ספריה חרדית ומסיבות מוצדקות.

תרצה613

משתמש מקצוען
כשמישהו חושב שרק הוא מבין משהו - זה זלזול באינטלגנציה. זה הכל
לא חושבת שכולם הבינו, אבל הפריע לי שהיא חשבה שאף אחד לא הבין.
מה זה אמור להיות, בדיחה פנימית שלה עם עצמה?

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י תותח שיווקי;n4928239:
הפריעו לי המילים 'זלזול באינטלגנציה של הקוראים'. זה הכל. אפשר להיות אינטליגנט חרדי ברמה גבוהה גם בלי להיות מעודכן בשירים הישראליים העכשויים.
ובמחילה, מתחילת האשכול מפריעה לי המיני - לגיטימציה שמתקבלת כאן לקריאת ספרים שלא היו מושאלים בשום ספריה חרדית ומסיבות מוצדקות.
לאשכול יש כותרת ברורה.
ומי שלא מתאים לו - שלא יקרא.
מפריע לי שכל אשכול פה מקבל חוו''ד רוחנית.
מי ביקש?

תותח שיווקי

משתמש פעיל
בהלכה המושג הזה 'אם מפריע לך אל תקרא/אל תסתכל' לא קיים!
המציאות היא שיש אשכול שמי שקורא אותו עלול לקבל תחושה שקריאת ספרים שנכתבו על ידי גויים שלא למדו מוסר ואין יראת אלוקים בלבבם הוא דבר שהוא מלכתחילה. ומכיוון שזה פורום חרדי, וחיכיתי הרבה זמן שמישהו יאמר משהו בעניין ואף אחד לא עשה את זה, ראיתי לנכון להעיר. מותר להעיר בצורה מכובדת ומותר גם לקבל את ההערות כשהן נכונות.
תילי תילים נכתבו בהלכות צניעות לדוגמא, כשבמקומם היה אפשר לכתוב שורה אחת: 'לכן מותר הכל, והגברים? מי שזה מפריע לו שלא יסתכל'...
מכיון שהפורום מיועד לכל המגדרים, אין שום תירוץ לכתוב מה שרוצים ואיך שרוצים ולהוסיף את המשפט 'מי שזה מפריע לו שלא יקרא'.

גילת ורנן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י תרצה613;n4928229:
אכן. אחרי שזיהיתי את "שמש בכיסים" ועוד אחר, פשוט בדקתי מה פשר "סירות נייר במים" כי אין כל קשר בין השם לתוכן.
לא מתאים ששמות סיפורים בעיתונים חרדיים יהיו לקוחים משירים ישראלים, פשוט לא.
אם היא חושבת שאף אחד לא מזהה - מה הקטע? ואם היא חושבת שיש יודעי ח"ן שיבינו - עוד יותר מה הקטע?

מודה באשמה..
לא ידעתי שקיימים שירים כאלה:(

קלסר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תותח שיווקי;n4928529:
המציאות היא שיש אשכול שמי שקורא אותו עלול לקבל תחושה שקריאת ספרים שנכתבו על ידי גויים שלא למדו מוסר ואין יראת אלוקים בלבבם הוא דבר שהוא מלכתחילה. ומכיוון שזה פורום חרדי, וחיכיתי הרבה זמן שמישהו יאמר משהו בעניין ואף אחד לא עשה את זה, ראיתי לנכון להעיר. מותר להעיר בצורה מכובדת ומותר גם לקבל את ההערות כשהן נכונות.
תילי תילים נכתבו בהלכות צניעות לדוגמא, כשבמקומם היה אפשר לכתוב שורה אחת: 'לכן מותר הכל, והגברים? מי שזה מפריע לו שלא יסתכל'...
מכיון שהפורום מיועד לכל המגדרים, אין שום תירוץ לכתוב מה שרוצים ואיך שרוצים ולהוסיף את המשפט 'מי שזה מפריע לו שלא יקרא'.

קודם שיסגרו האשכולות עם כותרת (בת 7-או 12 לרגישים בלבד) שיש שם תמונה שלא היינו נותנים לבנותינו החרדיות כך להתלבש וכאלו תמונות לראות. ואח"כ נדבר על אשכול זה.
בנוסף פעם ספרים אלו היו מושאלים בספריות החרדיות. אז מה? פעם היה מותר לאכול טרף?

אבל השורות הנל הם רק כתגובה לא כפתיחה לדיון נוסף באשכול.
אנא שימרו עליו ע"מ שיוכל לשרוד כאן.

קלסר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תותח שיווקי;n4928529:

קודם שיסגרו האשכולות עם כותרת (בת 7-או 12 לרגישים בלבד) שיש שם תמונה שלא היינו נותנים לבנותינו החרדיות כך להתלבש וכאלו תמונות לראות. ואח"כ נדבר על אשכול זה.

תותח שיווקי

משתמש פעיל
נכתב ע"י קלסר;n4929080:

ראשית, למיטב הבנתי רק חלק מהספרים שהוזכרו באשכול הושאלו בספריות. אני אישית למרות שקראתי כל חומר כתוב בסביבתי עד גיל בר מצוה לא קראתי אף אחד מהם למעט 1 או 2 מספרי ז'ול וורן. וגם באלו שהושאלו, היו יותר מחיקות מאשר שורות לקריאה... מישהו היה יושב ומוחק בארטליין.
שנית, הדרישות מהדור של היום הן גבוהות יותר ובצדק. כפי שהדרישות בנושאי צניעות גבוהות יותר ממה שראיתי בתמונות מהדור הקודם...

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
..

תותח שיווקי

משתמש פעיל
נכתב ע"י y&m;n4929180:
ספרות היא חכמה ולא תורה. שבהחלט יכולה להיות קיימת בגויים.
לא כל ספר גויי ראוי לקריאה - ברור. (גם לא כל ספר "חרדי"...)
רבים מהספרים הקלאסים ההם היו מושאלים בזמנו בבתי הספר החזקים ביותר.
כן עם שורות שחורות פה ושם, אז מה?

בעיני רבים ספרות חרדית עם ציצית וכיפה, או סתם כך מעוותת מחשבה וכן קומיקסים רדודים. גרועים עשרת מונים מספרות גויית טובה ונקיה.

לבוא להטיף לאנשים מה ראוי לקרוא ומה לא. (כשאין בזה ע"ז, ג"ע, ושפיכות דמים)
זהו מעשה צידקני בהחלט ותו לא.

א. לא 'הטפתי'. יצאתי מנקודת הנחה שכל רב שיישאל האם אפשר לקרוא ספרות גויית יסתייג, ז"א שהעמדה החרדית הרבנית אינה מעודדת דבר זה. ומכיון שכך, גם עמדה זו יש מקום לתת לה ביטוי באשכול זה, ולו בשביל האיזון.
ב. כל סופר מביע בהגיגיו ובכתביו את אישיותו, על הפנים הטובות והרעות שלה. לזהותו ואישיותו של הסופר יש השפעה עצומה על הנכתב, וכשזה לא מוחצן אלא מופיע בין השורות זה עלול להיות אף מסוכן יותר, שכן מנגנוני ההגנה של הקורא רדומים. ולצערנו, ישנם גם ספרים שנכתבו על ידי סופרים הנחשבים חרדים מלאים ברוע, באלימות ובמידות מושחתות לרוב. זה לא מפנה אותנו בהכרח למדף הספרים הגויי אלא גורם לנו להיזהר ביתר שאת.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
..

תותח שיווקי

משתמש פעיל
אני מסכים שהדברים שכתבתי מייצגים גישה מיושנת וממש לא מודרנית, שמתבססת על ציטוטים מהתלמוד שאומרים שסתם גוי הוא רשע, ומי שלא התחנך על ברכי התורה והמוסר היהודי (לא המוסר הגויי שישנם בודדים שעדיין חושבים שהוא מזוייף וצבוע, ביניהם אני הקטן) מסוכן לקבל ממנו מסרים, ובפרט מסרים עקיפים. נכון שממש לא מתקדם ונאור לחשוב שרות ועוד כמה בודדות הן הן שלא מייצגות את הגוי המצוי, אבל ישנם עוד כמה מגולשי פרוג שחושבים ממש כך, בהתבסס על טקסטים עתיקים מהתלמוד ומספרי המוסר.
ולהערה הדי - עדינה שכתבתי לא קוראים בעברית 'מקלחת בפרצוף'. קוראים לזה 'הסבת תשומת לב לעניין שלא הודגש דיו'.

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
..

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י תותח שיווקי;n4929140:
ראשית, למיטב הבנתי רק חלק מהספרים שהוזכרו באשכול הושאלו בספריות. אני אישית למרות שקראתי כל חומר כתוב בסביבתי עד גיל בר מצוה לא קראתי אף אחד מהם למעט 1 או 2 מספרי ז'ול וורן. וגם באלו שהושאלו, היו יותר מחיקות מאשר שורות לקריאה... מישהו היה יושב ומוחק בארטליין.
שנית, הדרישות מהדור של היום הן גבוהות יותר ובצדק. כפי שהדרישות בנושאי צניעות גבוהות יותר ממה שראיתי בתמונות מהדור הקודם...

אני למשל, לא קראתי בילדותי בכלל ספרות גויית. ולא ידענו על קיומם של ספרים מעין אלו. עד שנתקלנו בית סבתי ב'שרה גיבורת נילי' וגם זה היה הספר היחיד.
אבל אני מבינה את מי שמחפשת ז'אנר אחר של ספרים מהספרות החרדית.

לגבי דרישות הצניעות- אמנם בהרבה מצוות אנו טובים יותר מפעם אבל דוקא לגבי צניעות האפנה ו.. עוד כל מיני לקוחים מאלבום נערותה של אימי וחברותיה. וסטייל של תמונות לקוחות מהווויי לא חרדי בעליל. .

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  21  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה