דיון סלנגים - כמה ואם בכלל.

ש' קנר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אז ככה- אני כותבת כרגע סיפור קצר מנקודת מבט של נוער מתמודד, ומתלבטת קשות לגבי שימוש מסלנגים; מצד אחד בלעדיהם הסיפור לא יהיה אמין, ומנגד, שימוש בהם עלול להוריד את הרמה של הסיפור.
מה אומרים?

Yiskah Goteherer

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
אני לא חושבת שזה מוריד את הרמה בדיוק כמו ששימוש בשפה גבוהה מידי לא מעלה אותה.
רק צריך לדעת איך ומתי להשתמש בהם.
(נגיד, לא להשתמש בסלנגים כשאת כותבת בגוף שלישי.) אבל אם אחת מהדמויות משתמשת בהם בדיאלוג, לדעתי זה לא מוריד בכלל את הרמה. אלא מוסיף צבע לדמות.
אבל עדיין עדיף לא להגזים עם הסלנגים ולתת לעוד דמויות להשתמש בהן תדיר.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בדיאלוגים חובה להשתמש במשלב השפה המתאים לדובר.
זה כמובן לא מכריח אותנו לרדת לשפת הביבין האמיתית אותה דוברים ה'מתמודדים', אבל ודאי שאי אפשר לתת בפיהם שפה גבוהה ותקנית.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
כמו שכתבו כבר, בדיאלוגים אפשר (וכדאי) להשתמש בסלנגים כדי לתרום לאמינות של הסיפור, אך התיאורים ומשפטי הביניים יהיו ברמה גבוהה יותר.
אם את רוצה לראות דוגמאות, @עטרה ד אלופה באפיון דמויות כאלו ע"י סגנון הדיבור המתאים, מבלי להוריד את הרמה של הכתיבה. את יכולה להסתכל למשל כאן וכאן.
הסתייגות: גם במשלב לשוני נמוך יותר, אני חושבת שצריך להקפיד לא לכתוב משהו בלתי תקני. למשל לא לכתוב "אני ילך" גם אם בפועל הדמות מדברת ככה. אבל אולי יש שיחשבו אחרת.

נערך לאחרונה ב:

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
משלב הוא חלק משפה של דמות, כשהיא חושבת או מדברת.
שימי לב: כשהיא חושבת או מדברת, לא כשכותבים עליה - אלא כשכותבים אותה.

עטרה ד

משתמש מקצוען
תודה @ליאורהA על הפרגון...

לדעתי. אם את לא משלבת את משלב השפה של נשוא הסיפור, איבדת את האמון ואת הקטע. זה החלק הכי קריטי של איפיון. איך הוא מדבר, מה הוא אומר, ואיך הוא מגיב.
הוא צועק 'או מיי גאש' ומניף ידיים לשמיים, או רק מעלה גבה וממשיך הלאה. הוא מקלל, "לך! אמרתי לך, לך!" או שהוא לוחש בנחרצות, "תודה איש יקר. הדלת מאחורייך".

הדיבור הוא ה'כלי' ליצור איפיון טוב לדמות. עקב צנזורות בעיתונות ובספרות החרדית אנחנו לא רואים את זה כ"כ בשטח. אבל אם זה לבמה כמו פה, בטח זה יותר טוב לשים סלנגים.
תחשבי לדוג' אם משהי תגיד, "חיכיתי לך המון זמן". זה אנמי וחסר זהות. גם אני וגם מלכת בריטניה יכולה להגיד את זה (להבדיל) אבל אם תכתבי, "שעות אני מחכה לך". זה יותר טוב, כי אופס, מדובר פה במשהי שיותר קרובה אלי מאשר למלכת אנגליה. אבל לו תכתבי, "נשמה, עד שבאת רוזנבלאט סיים את ההפגנה פה, הלך העסק". זה יהיה הכי טוב. למה? כי במשפט אחד, הצלחת להכניס את הסיטואציה ואת סגנון הדוברת. וגם- הצלחת להכניס משפט שהקוראים יתייגו אצלם בראש ויזכרו אותו. מושלם. (אפעס הדוגמא לא משהו, אבל זה בשביל הרעיון)

בקיצור נמרץ. שימי סלנגים לא מלוכלכים. זה אפשרי לגמרי.

אגב- ב'קדושת בלפור', הגזמתי עם הסנלגים, אל תקחי את זה כדוגמא.

לגבי שירה גאולה. טוב נו, זה חתיכת ז'אנר. הוא כולו סלנגים, וזה היופי שלו- יופי שלא מתאים לכל אחד בציבור לקרוא...

יש לי איזה קטע כתוב על איפיון, אולי אי פעם אעלה אותו. מציג בצורה קצת משעשעת את כל הקטע הזה של הסלגנים שמתאימים לכל דמות בצורה סופר מוקצנת.

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
הרבה פעמים כשמנסים לאפיין דמות לא 'משלנו' משתמשים באובר סלנגים לא עדכניים, עד שמרוב סלנגים הקטע נראה לא אמין.

גם בתוך הסלנגים יש כמה עולמות: הסלנג שמה נדפק אתך? בא'נה התחרפנת סופית. לעומת הסלנג של היוש, איזה מוש זה!! ועולם הסלנגים של אחי, מה הלחץ? הכל פנאן, תנשום....

נערך לאחרונה ב:

ש' קנר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הי תודה לכולם על התגובות!
הבעיה שלי היא באמת, כמו שאמרה @עטרה ד שבציבור החרדי, כל במה שמכבדת את עצמה תצנזר את זה. ושוב זה לא יהיה אמין.
אגב קראתי פעם ספר שתיאר כיתה במיבור החילוני בתיכון, שהכיתה כולה רק בנות. בעיני זה הוריד את הרמה של הספר לחלוטין, אבל מנגד לתאר את המציאות כמו שהיא גם לא לעניין. אז מה כן עושים?

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
יש דבר כזה, בית ספר לבנות בלבד במגזרים "לא שלנו".
ולא בטוח שכל סלנג יצונזר. יש סלנגים גסים שלא מתאימים לשום במה, ויש סלנגים שיעברו.
כיתה במיבור החילוני בתיכון
לא הבנתי.

ש' קנר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
יש דבר כזה, בית ספר לבנות בלבד במגזרים "לא שלנו".
ולא בטוח שכל סלנג יצונזר. יש סלנגים גסים שלא מתאימים לשום במה, ויש סלנגים שיעברו.
לא הבנתי.
בציבור חילוני. טעות הקלדה.
ונכון שיש בתי ספר לבנות בלבד גם במגזר הכללי, אבל זה נדיר וגם הצורה שבה זה נעשה הייתה נראית לא אמינה בעליל.
ועל הסלנגים- נכון אבל יש סלנגים שאין בהם בעיה ובכל זאת הם יצונזרו, סתם כי זה לא מתאים.

דניאל גופזר

משתמש סופר מקצוען
עכשיו גמרתי.
וכמה שהספר הזה מדהים, והוא מדהים, הוא לא ממש נכנס לציבור החרדי, הרבה בגלל הסלנגים. (טוב, לא רק).
הבאתי את הדוגמא שלו כדי להראות ששייך ספר ברמה, עם סלנגים.
בארון הספרים בבית חרדי 'קלאסי' הוא לא יהיה. זה ברור.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  4  פעמים

לוח מודעות

למעלה