ניקוד שבת שלום

EPaP

מנהלת בפמ"ג
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
איך מנקדים כל ש'?
שתיהן בקמץ?
די דחוף, תודה!

EPaP

מנהלת בפמ"ג
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
תודה רבה רבה! עזרת לי מאוד

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
טעות! שני פתחים (ה'שבת' נסמכת - שבת של שלום).

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

נכתב ע"י אפכא מסתברא;2269467:
טעות! שני פתחים (ה'שבת' נסמכת - שבת של שלום).

מי אמר שטעות? אולי שבת שהיא שלום? ע"ד "ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום"? כמו "פורים שמח", "יום טוב", "שבת טוב".

ערך רב

משתמש פעיל
עריכה תורנית
נראה שעקב העומס אין לאף אחד (כמעט) סבלנות לקרוא משפט עד תומו.
השאלה היתה על שני ה"שינ"ים בביטוי "שבת שלום", ועל כך התשובה ברורה:
1- פתח 2 - קמץ
כפי שכתבה יהודית מן.
כל הנידון אם זה נסמך או לא, שייך לניקוד של ה"בי"ת" בתיבת "שבת". אולם כיון שזו לא היתה השאלה, אלא הניקוד של שני השינים, אין כל ספק שהתשובה הנזכרת היא הנכונה.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י חגי פאהן;2269638:
בעזהי"ת

מי אמר שטעות? אולי שבת שהיא שלום? ע"ד "ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום"? כמו "פורים שמח", "יום טוב", "שבת טוב".
סוף-סוף התפניתי לעיין היטב בעניין. לכתחילה לא נראתה לי הסברא של 'שבת שהיא שלום', לפי שככל שהיה ידוע לי - 'שלום' הוא שם עצם (מופשט אמנם) ולא שם תואר כמו 'שמח' או 'טוב' וכד', ופירוש הידוע לי על 'ואתה שלום וביתך שלום' וכו' הוא (כדברי המצודות) - 'ואתה תהיה בשלום', דהיינו הושמטה אות היחס ולא ש'אתה' הוא השלום. בכל אופן בדקתי בספר השרשים לרד"ק ומה מאוד הופתעתי לגלות כי 'שלום' הרי הוא גם תואר, על משקל 'רחוק' ו'קרוב'! לפי זה היינו צריכים לומר: שבת שהיא שלומה (כמו: דרך שהיא קרובה/רחוקה), הלוא כן? אלא ש'שבת' משמשת גם בלשון נקבה וגם בלשון זכר ('שומר שבת מחללו'), ואשר על כן שפיר 'שבת שלום' במשמעות של 'שבת שהוא שלום', ואכן יש לנקד בקמץ תחת הבי"ת. ואגב כך נתיישבה לי הפליאה על הצירוף: "שבת שלום ומבורך" - אם 'שלום' הוא תואר לשבת ומתיחס לשבת בלשון זכר, כי אז אין שאלה איך מצטרף לו תואר נוסף ובלשון זכר.
יישר כוחך שהארת את עיני!

וכמובן, בתשובתי הראשונה באשכול זה לא עיינתי היטב בשאלה (כפי שהעיר מי שהעיר, מפאת דחק הזמן) ועניתי שלא ממין העניין בכלל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה