ניקוד ההטיות של "שעה"

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
שְעת/ות או שָעת/ות, בִשְעת/ות, או בְשָעת/ות.
מי יש לו מה לומר בנושא?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
זו שאלה טובה. מאחר שאין זו מלה מקראית (יש בדניאל בארמית בלבד) קשה לקבוע את ניקוד נטייתה. אפילו אבן שושן מביא כמה גרסאות. המקובלת היא: שְעת-, שְעות-

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נדמה לי שזה תלוי בשאלה אם קמץ הפ' הוא תמורת דגש הע', או שהוא קמץ העומד בפני עצמו במשקל קנה.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לאו דווקא. יש לנו דומה לה במקצת - "מָנותיה" מ"מנה" ואין הקמץ כאן תשלום דגש.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
דוגמא זו קפצה לי מיד בראשי, אבל אין לי עוד כמוה כרגע. מאידך גיסא יש לנו שנה - שְנת-, שְנות- (וגם שְני-) ואולי לכן מקובל כיום לנקד כפי שציינתי לעיל, מאחר ששעה ושנה שתיהן מלים של זמן.

רב טקסט

משתמש פעיל
עימוד ספרים
בדיוק אתמול ראיתי לאחד מן הראשונים שהקמץ ב-מנותיה זר, אני צריך לבדוק מי הוא שכתב זאת

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
'שעת' בשווא, מפני שהוא נסמך.

'בשעתו' בחיריק, כמו בזמנו, בלבבו.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י חיטובים;550450:
'בשעתו' בחיריק, כמו בזמנו, בלבבו.
אין הנידון דומה לראיה (למרות התוצאה הסופית הזהה, לכאורה - כפי שציינתי יש כמה שיטות איך לנקד את הנטיה של "שעה", ואחת מהן לדוגמא: "שָעַת") שכן "זמן" ו"לבב" הם במשקלים שונים לגמרי מ"שעה".

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  10  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה