נושא חודש טבת תש"פ - הלילה הארוך בחיי

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
הנה הגיע חודש טבת, ועמו "לילות טבת הארוכים".
מקורו של הביטוי הוא בשיעור השמן להדלקת המנורה בבית המקדש, עליה קראנו היום (זאת חנוכה) בתורה.

בהתאם לכך, נושא חודש טבת הוא "הלילה הארוך בחיי".
מה קרה בלילה הארוך בחייכם?
אולי בחייו של גיבורכם?
אתם מוזמנים לכתוב על כך חיבור, סיפור או אפילו שיר, הלוואי ומי ייתן.

*

כאמור בחודשים קודמים, במסגרת המדור אתם מוזמנים להעלות שירים וסיפורים בנושא החודשי, ללא הגבלת סוג כתיבה מסוים כבאתגר. כל ז'אנר יתקבל בברכה.
עדיפות ראשונה לחומרים מקוריים שלכם כמובן, אך גם אם יש לכם חומר ייחודי של כותב אחר, מפורסם או לא, שלדעתכם אי אפשר להתייחס לנושא הזה בלי לצטט אותו - ניתן להעלות אותו תוך ציון הקרדיט המלא.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי

הַלַּיְלָה הִתְחִיל כְּעֶרֶב
נִקֵּז אֶל עַצְמוֹ
אֶת כָּל פִּשְׁעֵי
הֶעָבָר

סִפֵּר שֶׁלֹּא עָשִׂיתִי
הִזְכִּיר שֶׁלֹּא הִצְלַחְתִּי
כִּשָּׁלוֹן מְשַׁתֵּק כָּל
אֵבָר.

חֹסֶר הָאוֹנִים
חִדָּלוֹן, אַפְסִיּוּת
וְהַחֶשְׁבּוֹן שֶׁלֹּא
שֻׁלַּם

הַמְּאַיֵּם שֶׁבַּפֶּתַח
הַסּוֹד שֶׁיִּתְפּוֹצֵץ
וּבוּשַׁת מַה יַגִּידוּ
כֻּלָּם.

עוֹלֶה אֶל הָרֶכֶב
אוּלַי הוּא יַרְגִּיעַ
אוּלַי אֶת הָרֹאשׁ
יְסַדֵּר

אֶל הַכְּבִישׁ הָעוֹקֵף
דּוּ נְתִיבִי מִתְפַּתֵּל
בְּלִי הַפְרָדָה
וְגָדֵר.

בַּנָּתִיב הַנֶּגְדִּי
מַשָּׂאִית גְּדוֹלָה
גּוֹלֶשֶׁת, קוֹרֶצֶת
מוּאֶרֶת

כְּמַלְאַךְ מוֹשִׁיעַ
בְּשׂוֹרָה בִּכְנָפֶיהָ
בְּעֶשְׂרוֹת פָּנָסֶיהָ
זוֹהֶרֶת.

הַכֹּל כֹּה בָּרוּר
דָּבָר לֹא פָּתוּר
לֹא חָשׁוּב יוֹתֵר
מְאוּמָה

וּכְמוֹ כּוֹחַ הִשְׁתַּלֵּט
לִתְנוּעָה אַחַת
אַחֲרֶיהָ הוֹפִיעָה
דְּמָמָה.

פִּתְאוֹם לֹא שָׁמַעְתִּי
צְפִירוֹת וִילָלוֹת
נָטָ"ן מְכַבֵּי אֵשׁ
וְסֻלָּם

אַךְ יָדוֹעַ יָדַעְתִּי:
הַלַּיְלָה הָאָרֹךְ בְּחַיַּי
כְּבָר לֹא יִגָּמֵר
לְעוֹלָם.

אשר לב

סופר, עורך וקופירייטר
פרסום וקופי
אניח את הרעיון כאן, למשמרת לדורותיכם,
והלוואי ומי ייתן שגם אזכה לפתחו לחיבור
ומי יודע, שמא ושמא, אולי גם לשיר:

טיסה בכיוון השמש...
הופכת את הלילה לעיסה דביקה של שעות ארוכות
שכולן נמנום לילי מעצבן וחסר תוחלת על מושב המטוס הבלתי-נוח...

אם מישהו מעוניין להרים את הכפפה
היא מונחת כאן ועומדת הכן לרשותו...

נס שאני כאן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי DIP
הפקות ואירועים
שעת לילה, מארגנים את הבית, מתארגנים לקראת היום הבא.
בגדים נקיים לילדים מונחים על הספה, הכלים נקיים, הבית מסודר.
הילדים ישנים בשלווה.
אפשר ללכת לצבור שעות שינה לקראת יום פעילות נוסף.
השעה 00:30. סיקור קצר על היום שעבר. אני נזכרת בשאלה השקפתית על שיעור שהעברתי היום
אני שואלת, בעלי עונה, מסביר ומביא את מה שאומר ה'חפץ חיים' על הנושא.
קריאת שמע ואנחנו צוללים לעולם החלומות.
לפתע אני מתעוררת. אין לי מושג מדוע. שמעתי קולות? מה השעה עכשיו? איפה בעלי?? הוא לא במיטה.
קולות עולים מהרצפה, סוג של נהמות, אוהההוווו... אוהההווו... אני מסתכלת בבהלה ורואה את חנוך, בעלי היקר, מוטל על הרצפה!!
מה אתה עושה שם? קום!! עכשיו לילה בטח חלמת חלום רע, קום!! חזור למיטה!!
כולי מבוהלת!! אף פעם לא מצאתי את חנוך בסיטואציה כזו. ממתי שוכבים לישון על הרצפה? מה הבדיחה הזו? ממש לא מוצלח!!!
נו, קום כבר!! אוהוהוהוה.... אוהוהוהוה.....
מה קורה לך? מה אתה רוצה לומר לי? קום!! תתעורר!!!! לילה עכשיו, אתה שוכב על הרצפה במקום על המיטה. קום כבר!!!!!
אוהוהוהוה..... אוהוהוהוהוה...... מה זה? מה קורה לו?
חנוכי שלי, תקשיב, אני פוחדת ממה שקורה כאן, אם אתה לא מתעורר עכשיו וקם חזרה למיטה אני קוראת לעזרה.
אואהוההוהו.... אוהוהוהוהו....
אני מחפשת את הפלאפון ליד המיטה ומחייגת 101...
הלו? כן, בעלי שוכב על הרצפה, בואו לעזור, אני לא יודעת מה קרה לו!!
מה היא תחשוב עלי שם במד"א שיש לי בעל משוגע, למה שיבואו לעזור לי?
תקשיבי, הוא שוכב על הרצפה ומשמיע קולות מוזרים. לא, זה לא אפילפסיה אני יודעת מה זה אפילפסיה זה ממש לא זה!!
הוא מפחיד אותי בואו לעזור לי להעיר אותו, אני לא מכירה אותו ככה, הוא תמיד בסדר, בואו כבר!! אולי קרה לו משהו??
כן, אני פותחת את הדלת. את שלחת כבר מישהו? מהר שיבואו כבר!!
יצאתי לכיוון הדלת, עוברת ליד חנוך ופוחדת להתקרב אליו. הוא מנסה להניע את עצמו על הרצפה בצורה מוזרה וממשיך לנהום.
ברחתי לסלון, לא מסוגלת לראות אותו כך. מה קרה לו פתאום? מסתכלת על השעון, השעה 2:00.
לפני שעה וחצי עוד דיברנו והכל היה בסדר. מה קורה לו?!
נו איפה הצלה?
אני מתקשרת שוב בהיסטריה. כבר עברו כמה דקות ואף אחד לא הגיע, איפה הם?
תשלחו מהר אמבולנס, בעלי ממשיך לסבול שם בחדר אני לא יודעת מה עובר עליו!!
נשכבתי על הספה והתחלתי לבכות, ממלמלת פסוקי תהילים ומתחננת לישועה: אנא ד' הושיעה נא!!
אין לי מושג מה עובר עליו אבל אתה יודע ותדע לעזור לו. אנא, במהירות אני לא מסוגלת להמשיך כך!!!
עוד פעם מחייגת למד"א. כבר עברו 8 דקות. מה קורה להם? הרחוב שלנו מוצף באנשי הצלה, איפה כולם עכשיו?
לפתע אני שומעת אנשים במדרגות. מציצה החוצה ורואה שני גברים, אנשי הצלה מתנהלים בנחת במעלה המדרגות.
אני מאיצה בהם. תעלו, רוצו, בואו מהר!!!!
הם תופסים ריצה ונכנסים במהירות.
אני שוב צונחת על הספה לא מסוגלת לחשוב מה קורה שם בחדר.
בטח חושבים שבעלי משוגע, מה ההתנהגות הזו?
הוא הבעל הכי נורמאלי, האבא הכי טוב, איך אסביר להם את זה?
מכשיר הקשר מצפצף, "כן מוטל בוא תעלה אנחנו צריכים עזרה". מי זה מוטל ואיזה עזרה הם צריכים?
אני מסתכלת מהספה, רוצה לראות מי נכנס. אה, זה מוטל איש הצלה כאן מהרחוב, חבר בית הכנסת שלנו הוא מכיר את בעלי. הוא יודע שהוא לא עושה הצגה.
אני פונה אליו בבכי: מוטל, בבקשה תעזור לי, תגיד להם שבעלי בסדר, תספר להם שהוא לא משוגע, אני לא יודעת מה קורה לו עכשיו, תעזור לו בבקשה.
מוטל מהנהן ומבטיח לעזור, הוא נכנס לחדר ומדבר עם חבריו. אני מבקשת לשמור על השקט כדי שהילדים לא יתעוררו מהמהומה שנוצרה כאן.
עכשיו נכנסים עוד שני אנשים, נהג אמבולנס ופרמדיק.
הם מסתכלים עלי.
בודקים שואלים מדברים ושוב מעלים ווליום.
אני מבקשת לדבר בלחש והם יוצאים לסלון ומתחילים לתחקר.
מה היה? איך הגיע לרצפה? בן כמה הוא? מה העבר הרפואי? איך ההורים שלו, אחים, ועוד אינספור שאלות שעל חצי מהן אין לי תשובות.
"טוב אנחנו רוצים לפנות אותו לבית החולים, תתארגני וקחי חפצים נחוצים".
מוטל ניגש אלי: "מי ישגיח על הילדים? את רוצה שאקרא לאישתי שתישן כן?".
לא, אני אעיר את הבכורה שלי, חכו כמה דקות ואסביר לה מה קורה.
אני ניגשת בשקט לחדר הילדים, פותחת את הדלת ונכנסת.
בתי הגדולה מתיישבת במיטה ואומרת: את לא צריכה לומר לי כלום. שמעתי הכל!!
אני בהלם!! מה היא שמעה? את הנפילה? את הנהימות? את הבכי שלי? מה זה הכל? ממתי?
אין לי זמן לברורים, אני חייבת לרוץ. הורידו כבר את חנוך.
אני מגישה לבתי פלאפון, תתקשרי מתי שאת רוצה.
תמשיכי לישון ותטפלי בילדים בבוקר כמו שצריך. נשיקה חמה ואני יוצאת לסלון.
מה צריך לקחת? קצת אוכל, אני מוציאה שקית רוגלעך מהמקפיא שיהיה לי בבוקר, סידור, פלאפון, ארנק וקצת מזומן.
טלית ותפילין לחנוך? אני שואלת את מוטל אם יש בשביל מה לקחת, במצב כרגע לא נראה שיהיה מי שישתמש בזה.
מוטל אומר לי: קחי, מקווה שעד הבוקר הוא יתאושש ויוכל להתפלל...
אני יורדת לרחוב, מסתכלת אולי מישהו רואה אותי ויגיד כמה פרקי תהילים לנוכח המצב?
השעה מתקרבת ל-3:00 לפנות בוקר. אין נפש חיה באופק.
אני נכנסת לאמבולנס, מתיישבת ליד הנהג ומתחילה לרעוד בכל הגוף.
מאחורי מטפלים בחנוך, מודדים לחץ דם ומגיעים למדדים מטורפים. הנהג אומר שזה בגלל הנסיעה ואין צורך למדוד שוב.
אני מתעניינת לאן נוסעים ומבקשת לנסוע לירושלים שם נמצאת משפחתי ושם אוכל לקבל עזרה.
הנהג עונה לי באופן חד משמעי שבמקרים כאלו של פגיעת ראש, נוסעים רק לתל השומר.
נו נו, אני לא מבינה בזה. שיהיה בהצלחה.
אנו יוצאים לכביש הראשי ואני יושבת קדימה ולא מצליחה לדבר, לא מצליחה לייצב את עצמי. לא יודעת מה קרה לבעלי ובאיזה סרט אני נמצאת עכשיו.
אני מבקשת מנהג האמבולנס עזרה, שיעשה משהו שיעזור לי להפסיק את הרעד הזה. כל הגוף שלי כמו לולב בסוכות.
הנהג, אינו שומר תורה ומצוות, אומר לי: מה הבעיה שלך? את מאמינה, בעלך מאמין, מה הבעיה כאן?
אני מנסה להסביר לו שגם למאמינים יש קשיים, וכרגע הגוף שלי במצב של "צריכה עזרה דחוף!!"... אך הוא ממשיך לדבר איתי באמונה, לשאול שאלות, להתריס ולשמוע מה יש לי לומר.
אין ספק שהוא הצליח לבלבל אותי כמו שצריך. שכחתי איפה אני ומי נמצא מאחורי על מיטת הטיפולים. מתחילה לענות ולהסביר, לבאר ולפרט ותוך כדי מחדירה בעצמי אמונה פשוטה ותמימה. עד היום אני לא יודעת האם הצורה בה הוא הרגיעה אותי, זו טכניקה שהוא משתמש בה אצל כל הדתיים.
מה שברור שנרגעתי. לאט לאט הגוף התחיל לחזור לשליטה ומה שדופק לי עכשיו זה רק השיניים שנוקשות במהירות, מקור או מפחד...

מחסום עולה. אנחנו נכנסים בשערי בית החולים.
האמבולנס נעצר, חנוך מורד והמיטה מתגלגלת במהירות. אני רצה אחריו, הגענו למיון.
הצוות הרפואי חיכה לנו. רוצים להריץ את חנוך לבדיקות ראשוניות.
רופא מנסה ליצור אתו קשר ולבדוק את רמת ההכרה. אחות מבקשת ממנו להגיש לה יד כדי שתוכל להוריד לו את החולצה. חנוך מסובב את היד בתנועה של 'מה קורה?'.
אני בתמימות אומרת לאחות "שיבוא גבר לטפל בו הוא ישתף פעולה"... האחות מסתכלת עלי במבט מוזר ואומרת לי: "אין כאן גברים ואין לו ברירה כרגע". אני מבינה את הבהילות ומסבירה לו: "אתה בבית חולים וצריך לטפל בך, תשתף פעולה בקשה". חנוך מגיש את היד בהבנה ונותן לאחות להחליף לו את הבגדים למדי בית החולים. אני מכניסה את הפיג'מה שלו לשקית ומניחה את כל השקיות שבידי במדף שמתחת למיטה, רק הפלאפון נשאר אצלי.
מריצים אותו ל-סי.טי. ומשם לחדר הלם. אותי הפנו לחדר המתנה. רופא מגיע לדבר איתי.
"איפה אתם גרים?" "בביתר עילית" אני עונה. "אוקי, אז הוא יודע מה הוא אומר, שאלתי אותו והוא הוציא הברות כמו 'אא איאי' זה נשמע שיש לו מושג מי הוא ומה קורה אתו".
"ובכן, בעלך עבר אירוע מוחי. יש שטף דם במוח, אנו בודקים מה המצב, מה הנזק ומה אפשר לעשות. בואי תספרי לי מה קרה, מה הרקע שלו, ממה הוא סבל ואיזה מחלות יש במשפחה".
אני באמת לא יודעת מה לענות. זה בעלי, שהיה עד לפני כמה שעות כאחד האדם ופתאום הכל קרה. אין לי מושג מה לענות לרופא. ובכל אופן ניסיתי לנסח לו: "אני מאד מבולבלת, הכל היה בסדר עד עכשיו, הוא בריא לחלוטין, לא סבל מכלום, במשפחה גם לא ידוע לי על משהו מיוחד".
הרופא מבטיח לעמוד בקשר ועוזב אותי לבד.
אמצע הלילה. אף אחד לא יודע שאני כאן, רק אני ואלוקי. אני פותחת ספר תהילים ומתחילה לומר במקום שנפתח לי. רק לדבר עם הקב"ה לבקש על ההמשך שהכל ילך כשורה. שלא יקרה לחנוך שום דבר נורא. אנא ד', בבקשה, יש לנו חמישה ילדים בבית, תשמור עליהם, תשמור עלינו למענם.
שוב רופא נכנס ומסביר לי מה קורה. הוא אומר לי שהעירו את ראש מחלקת נוירוכירורגיה והוא שוקל התערבות כירורגית, ומסביר בקצרה שאצטרך לחתום על אפוטרופסות כי חנוך לא יכול לחתום ולקבל החלטות כרגע. שאדע, שחנוך מטופל כרגע ע"י צוות גדול של רופאים, וכולם יושבים ורואים את תוצאות הבדיקות ודנים מה צריך אפשר לעשות.
אני לא נרגעת! הוא מדבר אלי טורקית. אני לא מבינה מה הוא אומר ומה זה אומר לגבי המצב שלנו.
תמיד בעלי הבין וניהל הכל. אני לא מכירה סיטואציה של עול כ"כ גדול של החלטות וקבלת אפוטרופסות.
אני נזכרת בבתי שנשארה בבית דואגת, ומתקשרת אליה לשמוע מה קורה בבית ואם כולם המשיכו לישון.
היא אכן ערה ואומרת תהילים ללא הפסקה. אני מספרת לה מה קורה ומבקשת ממנה ללכת לישון כדי שיהיה לה כח לטפל בילדים בבוקר.
מכניסים אותי לחדר הלם. חנוך שוכב שם מורדם ומונשם מלא צינורות ומחובר למכשירים. מעליו מסך עם מדדים שקופצים. אני לא מבינה כלום.
יש לידו אחות נחמדה ועסוקה, "הלחץ דם שלו עלה והגיע ל-230 לכן הרדמנו אותו. ההרדמה מורידה את הלחץ דם, ובמקרה של הרדמה, צריך גם להנשים כדי שלא יגיע לקשיי נשימה".
אני רואה את חנוך מתפתל ומנסה להוציא את הצנרת שתקועה לו בגרון. יד ימין נחה בשלווה ליד גופו, כל צד ימין נפגע. לא יודעים מה קורה במוח אבל מה שנראה כרגע זה חוסר תזוזה מוחלט בפלג גוף ימני!
יד שמאל נלחמת. אני שואלת את האחות מדוע הוא נלחם? מה הוא מרגיש אם הוא מורדם? היא עונה שלא הרדימו אותו במאה אחוז כי זה מאד לא בריא, ולכן הוא קצת אתנו והרבה לא. אני מחזיקה לו את היד, מדברת אתו ומסבירה לו מה עובר עליו.
כנראה שהקצת שהוא מרגיש, מאד מציק, ואנחנו במלחמה. הוא מנסה להגיע לצנרת ואני מחזיקה לו את היד בחוזקה.
שוב רוצים להכניס אותו לסי.טי. מגיעה איזו סטז'רית ואומרת לי שתיכף תשוב. היא לוקחת את חנוך לחדר צילום.
אני מראה לה את המלחמה שיש לי אתו ביד ומזהירה אותה שתשגיח עליו. היא עונה שזה בסדר והיא 'מסתכלת עליו'. הם יצאו ואני נותרתי עם ספר התהילים ועם מבט לשעון לראות מתי יפציע השחר ואוכל כבר להתקשר לעדכן את המשפחה.
לא עברו דקותיים ומגלגלים את המיטה חזרה. "זהו? כ"כ מהר זה נגמר?"... "לא, עוד לא הספקנו לבצע את הבדיקה, חנוך הוציא את צינור ההנשמה מהגרון". כנראה המבטים שלה לא השפיעו עליו והוא ניצל את הרגע שהיד הייתה משוחררת...
עוד שעה של שמירה הדוקה, פרקי תהילים ופחד שזוחל בגוף והנה מפציע השחר. אפשר להתחיל לשתף את המשפחה ולקבל תמיכה.
נגמר לו הלילה הארוך בחיי.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
בלילה
הארוך בחיי
ייסרוני כליותי
ומצפוני
גבר עליי.

למחר
את בני
אשלח ממני
למרחקים
במו ידיי.

אשרט
בשמירה
על שאר בניי
במזוודה
אארוז לו
דמעותיי.

וליבי
על ערש דווי
ונחמה אחת
תקהה
את כאביי.

כי חישבתי
צעדיי
וכל מעשיי
נטוו
בהוראת רבותיי.

ולימים
הוא ישוב
אליי
ויודה לי על הצעד.
אולי...

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
מאת @.נחמה :

הכנסתי זאת לבית. למרות שידעתי שאבי המלך מתנגד לכך.
שכנעתי את עצמי שהוא לא ישים את לבו למעשיי. ניצלתי רגע בו נדמה היה לי שמבטו מופנה לעבר אחר, ועשיתי את זה.
הנאתי לא היתה שלימה כלל וכלל. כל הזמן נקפני לבי, רציתי להתחרט, לזרוק את זה, אבל יצרי שבער כה הרבה זמן ורק עכשיו קבל את רצונו לא נתן לי. ועד שגברתי עליו כבר היה מאוחר מדי.
לא חשבתי שכך יקרה. אכן לא חשבתי.
לו הייתי יודע, מאמין, מפנים באמת - הרי וודאי לא הייתי עושה זאת!
וכעת - אבי רחוק, הארמון שרוף, הלילה ירד.
והדרך לבניית הבית מחדש, לחזרתו של אבי ארוכה. ארוכה וקשה מאד.

מגשש את דרכי בחושך, עזוב ועצוב. כואב. כועס.
כואב למה עזב, ואז כועס על טיפשות מעשי. כועס על יצרי - למה שכנעני שכך אמצא טוב, הזהו טוב?!
קורא לאבי, צועק אליו שישוב, שישביני אליו. והוא רחוק. מצפה שאעשה גם אני צעד לקראתו, שאכין את המקום לבואו.
אני מנסה ליישר את השטח, מסלק מלבי כל מכשול. מחפש אבנים טובות. נאחז בכל שזכרוני עדיין יודע. מייחל לא לשכוח כיצד ביקש אבי שאנהג.
נופל בבורות שוב ושוב, בוכה ומחפש את הדרך החוצה. וכשיוצא - שוב מועד, או נתקע במחסום.
אך איני נכנע.
לפעמים מתוך החושך, כשזהרורי אור ששולח לי אבי מאירים את דרכי, אז אני מרגיש את אהבתו, את ציפייתו לרגע בו נתאחד.
אז אני יודע שהוא יקיים את הבטחתו - וישוב.
הלילה ארוך, אך בסופו יזרח האור.

וו החיבור

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
אל תתקשרי אלי,
אמא.
הוא ביקש ממני,
בלילה הארוך
בחיי.

ניסיתי לדלות טיפות
צלולות
מתוך באר המים
העכורים
שנשקפו מעיניו.

אל תתקשרי, אמא.
הוא דרש.
תני לגוזל שלך לחתוך את השמים
לבד.
להמריא.
וליפול.
ואחר כך להתרסק.

ולחמתי.
לביאה שכמותי.
הג'ונגל חשף מלתעותיו
על הגור שלי.
מאגף מכל כיוון.
מתאגרף.

ונלחמתי.
אמא שכמותי.
העולם טרף את קלפיו
ואת בני.
משיל מעליו
את פניו השוחקות.

הלילה הארוך בחיי
יאסוף אותי אל חיקו,
נועצת כוכבים
מעבר להרי החושך.
מנסה. מייחלת.

אולי השמש שתאיר
עם שחר
תמצא אותו
ואותי
מסונוורים מאורה.
ביחד.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
הַלַּיְלָה הָאָרֹךְ בְּחַיַּי
הוּא פְּסֵיפָס
שֶׁל קִרְעֵי
שֵׁנָה
מִלַּיְלָה
וְעוֹד לַיְלָה
וְעוֹד לַיְלָה
וְעוֹד לַיְלָה
וְעוֹד לַיְלָה
שֶׁהִיא בָּחֲרָה
לְהִשָּׁאֵר שָׁם,
תְּקוּעָה עָמֹק
בַּחֲנִיכָיו שֶׁל הַקָּטָן.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
מאת @Sara led

בס"ד

לילה ארוך, בחיי*

אני שוב נפלט מהסחרחרה הזו.

יושב על כורסא מעור דק, נוחה. מולי מסך מתחלף: סקרים, מדגמים, נו! מתי כבר יגיע הדבר האמיתי?

תוצאות האמת.

הגב שלי מתחיל לכאוב, וקצת מרגיש גם את הלב, הזקנה לא פוסחת גם עלי, כנראה. למרות שכל כך הרבה אזרחים מאמינים שאני חסין גם מזה.
מאחורי שנה שלימה של תככים, מזימות, הכפשות. חקירות, מה לא עברנו, אני ושרה ויאיר. היה קשה, קשה מאד. היו רגעים שכמעט נשברתי, אבל גם הם עברו.

ועדיין ברור שאני אנצח.

רק לראות את הברק בעיניים של כל הפעילים שקבלו אותי בתרועות בכל רחבי הארץ לפני הפריימריז הפנימי היה שווה הכל. להרגיש שוב רלוונטי, פופולארי. כמו פעם.
אבל עכשיו, הדבר האמיתי מאחורי, המערכה האחרונה בחיים שלי, הקרב המנצח, הג'וקר האחרון.
בעצם לפי מספר הסבבים שהיו כאן בשנה האחרונה, אני עדיין בספק, אבל דבר אחד אני יודע בוודאות---

רגע, מה, אני כמעט נרדם? לא ייתכן, המתח הזה גומר אותי, אוכל אותי מבפנים. פעם הייתי מצליח להתבדח בזמן הזה, לעודד את השרים, החכי"ם, הפעילים במטות, את אישתי הדואגת. הייתי בשלב הזה כבר מכין את נאום הניצחון, רואה בעיני רוחי את כל אזרחי ישראל מביטים בי בעיניים בוחנות, מי באהדה ומי בשנאה מבעד למסכים וקוראים קריאות גנאי או עידוד. ראשי ממשלות ונשיאים מכל רחבי העולם צופים בי ומאזינים למתורגמן, רואים את האש היוקדת בעיני ויודעים שהאדם העומד מולם נחוש להצליח, להוביל את ארצו להישגים מזהירים.

שניה, אני שוב מתחיל לשקוע, מתי הלילה הזה כבר יגמר? נאום הניצחון כבר מנוסח במוחי, וכבר ירשם על דף מהוקצע, אבל נאום התבוסה, אני צריך להכין אותו? מביט שוב על הפלזמה, לא מאמין! מתי התוצאות הספיקו להתהפך בדרסטיות כזו? היריבים שלי מובילים עלי בפער עצום.

אני יוצא מהפינה שמצאתי לי להתרגע בתוך כל הבלאגן מסביבי, נפגש חזיתית בעוזר הצמוד שלי, כולו אדום והמום. תתפלל, המצב גרוע! יש מספר קלפיות מרכזיות שלנו שנפסלו.
אין מצב שמלצר עושה לי את זה. למה הוא פוסל לי? לא שהוא היה ידיד מדי טוב, אבל למה כך?
מגיע להמולה שבחוץ מתקבל בקריאות עידוד. שומע עדכון על קלפי גדולה 'שלהם' שנפסלה.
התוצאות ממשיכות לזרום, השעות עוברות, מורטות עצבים.
הסקרים ממשיכים להשפיל אותי או להגדיל.

הכל שטויות, אני רוצה לבעוט בבית בבלפור, בחוזקה. לצאת החוצה, לבדי, בלי שום אבטחה. להיות חופשי לרגע ואנונימי.

ולראות בלי להאמין שהלילה הארוך הזה, עדיין לא נגמר.

*לילה ארוך, אבל לא הכי ארוך בחיים שלי. שהפגיזו את עזה, לדוגמה, הייתי ער 72 שעות ברצף בגילי המתקדם הייתם מאמינים? והיו עוד אין ספור לילות מתמשכים כאלה, אלא שחל עליהם צו איסור פרסום.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מאת @יאן

אה, אני לא צריך?
טוב, בסדר בסדר, אז בלי מאת.

גמרתי את סדר שלישי בהרגשה טובה ויצאתי מהבסמדרש.
מתוך הרגל שלחתי את ידי לכיס החולצה, וקפאתי במקומי. הקופסה היתה ריקה. נזכרתי ששילמתי שתיים שהייתי חייב לאייזנר, ועוד אחת שעישנתי באמצע, והנה נותרתי ריקן ולפני לילה ארוך ומשמים.
הישיבה שלנו ממוקמת במישור הגליל, מן ספק מושב- ספק כפר, ובשעה שבע בערב כבר שוררת בו דממת אלוקים, חוץ מאזור הפנימיה.
אופי המקום קובע חוקים משלו, והחבר'ה לא אוהבים להלוות סיגריות. רק אם ממש אין ברירה.
החלטתי לא להזדקק למתנת בשר ודם אלא לצאת למסע משלי בעקבות עלי הטבק.
כיון שחששתי שאיאלץ להמתין לטרמפ בקור הצפוני, התעטפתי במעיל ויצאתי.

תחנה ראשונה, היציאה מהיישוב.
לעיתים נדירות חולף שם רכב של אורח שהתאחר לצאת.
חיכיתי וחיכיתי. הדחף לעשן שיגע אותי ברמה שרק מעשנים מבינים, ואני אפילו לא הולך להתחיל להסביר לכם. אני רק יכול לומר שכשקראתי את דברי האור החיים על משתגעים ומתלהטים אחריה, הרגשתי שמבינים אותי.
אחרי ארבעים דקות הופיע רכב, ובתוכו צעיר מתחזק שלומד חברותא עם רב היישוב.
אני מגיע לדבילות, ואתה יכול לרדת בצומת ראס אל מג'נון.
ויתרתי על הרעיון.
עוד חצי שעה.
בליבי נדרתי שאם השם מביא לי טרמפ עכשיו, מחר אני לומד עד אחת עשרה בתענית דיבור , ואין צריך לומר שאני מגיע בתשע.
אחרי עשרים דקות העליתי את התענית דיבור לאחת עשרה וחצי.
לא שיכנע.
שתיים עשרה.
טרטור התקרב.
משה המשגיח כשרות, יוצא לביקורת פתע.
עליתי בשמחה.
משה הוריד אותי בצומת מעלות-תרשיחא ואני עשיתי דרכי אל תוככי הישוב.
שמות היישובים מסביב לא עשו לי הרגשה טובה. א - סייף, טור זיתא, א- ג'בחא.
הסתכלתי בשעון. שתיים וחצי.
מרחוק ראיתי פיצוציה פתוחה. התקרבתי אליה בשמחה.
פרלמנט, אמרתי בנונשלנטיות.
המוכר צמצם עיניו. בן כמה אתה, בחור?
בן תשע עשרה וחצי.
ואפשר לראות תעודת זהות?
אה, אהה, אין עלי.
אין עליך? אז אתה יכול לקנות קולה.

רשע, זרע עמלק.

הרגשתי עייף וטיפש. מה הייתי צריך את זה.
התיישבתי על ספסל. רכב משטרה עבר ובחן אותי. כנראה לא עשיתי רושם חשוד, כי הוא התרחק.
חזרתי למוכר. אולי אתה מכיר קיוסק אחר שפתוח עכשיו?
פה? לא. אולי בתרשיחא.
ויתרתי על הרעיון.
מובס, החלטתי לחזור לישיבה.
הלך בקלות, שתי טרמפים והגעתי.
השעה היתה ארבע וחצי לפנות בוקר. מאוחר מידי ללכת לישון עכשיו, עדיף להתפלל תרח בבית הכנסת של המושב.
רוח קרירה נשבה לפתע וצימררה אותי. הכנסתי ידיים לכיסים וחשתי בקופסת נייר מוכרת.

למה, למה.

נערך לאחרונה ב:

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אֵין מַה לַעֲשׂוֹת אִתּוֹ,
הוּא רַק רוֹצֶה לִבְכּוֹת.
מָה שֶׁלֹּא תַּעֲשֶׂה אִתּוֹ,
הוּא יַמְשִׁיךְ לִבְכּוֹת.
מִשְּׁקִיעַת הַחַמָּה,
וְעַד לִזְרִיחָתָהּ,
נִדְנוּדִים, לִטּוּפִים, הַאֲכָלוֹת,
הוּא לֹא מַפְסִיק לִבְכּוֹת.

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
את לא
את כן!
ממש...
למה ממש?
כי לעולם, לעולם, לעולם לעולם - את לא תצליחי!
אני אממ...כן! יכולה לנסות, לברר, לחפש, לחצוב ממעמקים ו-
להוציא חרס!

שאפשר למכור לארכיאולוגים?
אוממ, זה שוב הזיות הגדלות שלך, פיסות רחוב אינן ניתנות למכירה...!
אני רוצה בכל אופן, זה מדגדג לי בין באצבעות, עומד על קצה לשוני, עובר ברטט בכל גופי ונשפך על המקלדת, אני כמעט תופסת, מטפסת, מצליחה -
חה חה חה
:(
תרפי מראש, ותהיי מודעת לכוחותיך הדלים, שבמקום לבזבז אותם כעת על חלומות שלא יתגשמו - יכולת לתעל אותם לשינה חיונית או ארוחת דשנה ומרעננת כוחות.

זה לא סוג של בריחה כל הנ"ל? מן התעלמות מן המציאות ובריחה אל הנוחות המשוועת שאחוש בה? כי מעדני מלכים תמיד דברו אלי, והכרית גם היא חברתי מימים ימימה, ועוד בלילה אפור עננים שכזה...אבלל, רציתי הפעם אחרת...
תקשיבי לגשם. הוא לועג לחלומותיך הגרוסים, מטפטף במונוטניות של ייאוש. מה את מנסה בכלל? אפילו הירח מנפנף לך בתבוסה, נמוג לחצי מאורו.
אולי הוא דווקא מחכה שאשלים אותו!
מי?
הירח...
שוב את מקשרקשת בלי לוגיקה וענין, בסרבול סר טעם. לכי לישון, ועשי חסד על העולם שיהא יגע למקרא מילותיך, ומס(ע)רך חסר הטעם!
אתה מייאש אותי!
אני רק מעמיד אותך במקום!
בפינה? בדחיקת הקיר?
לא, בתמונת המחזור הפוטגנית. בריבוע שרק אני יודע שלשם תיכנסי. במשולש הפטור משגיונותייך. במשושה חסר צלע כישוריך.
דימויים יפים מצאת לבסם את קלוני, את חוסר יכולתיי. את מרות מילותי.
אומממ. זה היה מחמאה לעומת מה שאת באמת. הלילה הקודר שאנו חולקים כרגע ממחיש יותר את אפלתך וכוזבן אותיותייך.
או שמא את הכוכבים שמנצנצים על פני החשיכה---
יפה בשביל המטאפורה, אבל לא יותר מבדיחה.

אז להרים דגל לבן ולהכנע בלי תנאים? לתת את האמון המועט שנותר לי במושחזות לשונך?
אם לא תרצי לעשות מעצמך בושה וכלימה. או למפרע להאפיל את יומם של אחרים במלנכוליה ושחור.
להאפיל? אולי להעפיל? להגביה? לרומם?
משחקי המילים שלך חסרי חן. חבל לי לבזבז את לילי בויכוח חסר תוחלת עם אנשי טפשת.
צודק.
כי כבר הפציע השחר. ונגה על השורות, וכל החושך שפזרת נעלם עם קרן ראשונה של אור.
וגם יומני ראה אור

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
ערב עשרה בטבת שנקבע גם ליום הקדיש הכללי,
צבי יאיר, ניצול שואה מהונגריה, מספר על כמעט-סופו של לילה ארוך במיוחד:

עַל סַף הַפְּדוּת

מְדַמְדֵּם הַמִּזְרָח
גּוֹלֶשֶׁת קֶרֶן אוֹר -
עַל סַף חַלּוֹנִי
פַּרְפָּרִים גּוֹוְעִים בַּקּוֹר.

לָמָה תָּמוּתוּ, פַּרְפָּרִים,
שְׂאוּ עַיִן לָרָקִיעַ
עוֹד מְעַט וּבִגְבוּרָתוֹ
הַשֶּׁמֶשׁ יוֹפִיעַ
וְנָהֲרוּ אוֹר וְחֹם
וְקֹר וְאֹפֶל יָנוּסוּ,
הַאֲרִיכוּ נָא קִצְּכֶם -
וְתִחְיוּ וְלֹא תָמוּתוּ -

אַךְ עַל אֶדֶן הַחַלּוֹן
עֲרָפֶל קַר
וְהַשֶּׁמֶשׁ מְפַגֵּר
אֲחוֹרֵי הָהָר.

וְעַל סַף הַבֹּקֶר
הֵם גּוֹוְעִים חֶרֶשׁ
בִּדְעוֹךְ בְּעֵינָם
זִיק תּוֹחֶלֶת.

ערב שחרור בודפסט - חורף תש"ה

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
התחנה / זוהרת כהן

התחנה

אישה מבוגרת חיכתה בתחנת אוטובוס עזובה.
השעה מאוחרת, הכל חשוך,
והאוטובוס מסרב להגיע.
היא לא הבינה איך זה יתכן,
אמרו לה במפורש שצריך להיות קו גם בשעה הזאת.
היא כבר דמיינה את עצמה תובעת את אגד,
שולחת תלונה, מרעישה עולמות.
הם עוד יראו למה היא מסוגלת.
כן, כן, היא מסוגלת לעשות הרבה.
אבל בשביל זה היא צריכה קודם להגיע הביתה,
ובשביל להגיע הביתה היא צריכה אוטובוס,
שכאמור, ממאן להגיע.
וקר לה, ומפחיד.
והיא לבד שם,
בתוך ענן של ערפל,
בודדה בעלטה.

היא חיכתה וחיכתה, חיכתה וחיכתה
הזמן עבר לאיטו,
השמיים החלו להתבהר, השחר עלה,
והיא כעסה כמו שלא כעסה מעודה.
ואז, לפתע, לאור קרני שמש ראשונות
הציצה שוב בשלט,
ומה שראתה גרם לה לחוש
את אחת התחושות המרירות ביותר בעולם.
זו הייתה התחושה שחש אדם המגלה,
כי כל הזמן המתין,
כמו רובנו לפעמים,
בתחנה הלא נכונה.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
התחנה / זוהרת כהן
פשוט תקנו את זה ודי.

20200107_203631.jpg

כפריה

משתמש מקצוען
הַלַּיְלָה הָאָרֹךְ בָּעוֹלָם

הוּא הַלַּיְלָה הַקָּצָר מִכֻּלָּם

בַּלַּיְלָה הַמְּאֻשָּׁר גִּלִּיתִי

לִבְכּוֹת זֶה צֹרֶךְ קְרִיטִי

הַלַּיְלָה הָאָרֹךְ הִקְסִים

בְּרֶגַע קָצָר, חַי וּמַפְעִים

הַבֹּקֶר שֶׁלִּי מַפְצִיעַ פִּתְאוֹם

וְהִנֵּה אֲנִי בַּת יוֹם!

R DESIGN

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לילה חסר שחר

לפני שנתיים בלילה הלא נגמר ההוא, הלכתי לישון.
כאילו הלכתי לישון.
התהפכתי לימין, היטבתי את הכרית. ניסיתי לשמוע את ציוצי הציפורים הטורדניות.
לא אלו של הבוקר, כי ציוצן קסום ושמח. אלו שניקרו לי במוח.

"אני אנטי ממסדי", הוא אמר לפני שבוע.
אז חייכתי. כי חלומי היה משורטט בקוים ברורים: יצירתי, לא מרובע (שלוש קווים אדומים מתחת), בטחון עצמי - אולי מופרז (סימן שאלה).

התהפכתי לימין. הילדה של אמא רצתה לשאול משהו. הדפתי אותה.

"הוא איחר בשעה שלמה!" אמרתי לשדכנית לפני שבוע וחצי בכעס שלא חיפה על הפגיעות.
השדכנית הסבירה חזור והסבר שהוא בחור מבוגר. אני מספר 38 בערך.
"לרופא שיניים הוא לא מאחר, גם לא לרכבת. בשבילו פגישה זה לא מאורע חדש ומלהיב
(בניגוד אליך, כנראה חשבה ולא אמרה), ולכן הוא לא מתאמץ. אבל הוא בחור אחראי. ממש לא רחפן".

משכתי את הכרית. יש סיכוי שאירדם בלעדיה? עם כרית, בלי כרית - עם הכל אפשר לישון. רק שארדם כבר.

במהלך הפגישה של "מלון דן" לפני יומיים, כשקפצתי רגע לשירותים, התלווה אלי גם הוא.
נכנסנו. כל אחד לחלל התואם את מגדרו. יצאתי.
המתנתי לו מחוץ לחללו, כדי שנחזור ביחד לספות העור.
המתנתי והמתנתי ואז העזתי לשלוח מבט חטוף לעבר הכיורים במבואה של הגברים. הוא עמד שם. היה נראה שמברך "אשר יצר".
המשכתי להמתין. השעון שלי סימן קרוב לעשרים דקות עד שהוא שב לעמוד לצידי, מבזיק חיוך כובש.

אולי אחלום חלום? שאלתי את עצמי ביאוש. אולי אם אתחיל את החלום עירנית, מלאך החלומות ימשוך אותי לעולם של שינה? לא הייתי צריכה להתאמץ. החלום הופיע ברור לנגד בעיניי: צדיק, ירא שמים, תלמיד חכם. גבוה, מרשים. כריזמטי. נחוש. פורץ דרך - - -

עוד פעם הציפורים מצייצות. המשכתי אז לעצום עיניים.
שמעתי רטט מוזר, וצלצול שמזכיר את הצליל של השעון מעורר. עדיין ישנתי אז.
קרן שמש חמימה דגדגה את עפעפיי הכבדים: "בוקר, כמעט כלה שלי", שמעתי ממרחק מאות קילומטרים את קולה הנרגש של אמא.
בוקר. זה היה הרגע בו התעוררתי. הלילה הלא נגמר הזה - נגמר בסוף.

הולכת לישון. היום. אתמול. שלשום.
לפעמים מרגישה שבשנתיים האחרונות אין לי הבדל בין הלילה ליום. לא שומעת את ציוצי הציפורים. השעון מעורר דומם. שום קרן אור לא משתחלת מהחלון המוגף.
לילה בלתי נגמר, ואפילו אמא לא נמצאת בו כדי להעיר אותי.
ובחוץ - הציפורים מצייצות. השחר עולה.
אולי השחר לוחש לי, כמו שלחש אתמול, ושלשום. כמו שלוחש תמיד אך אוזניי אטומות:
רק את לבדך יכולה להקיץ עצמך מחלום הביעותים.
רק את לבדך תוכלי למצוא את השחר האמיתי.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה