משתפת מאמר ראשון

בתיה זלצמן

פרי יצירת אומנות
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
שלום,
אני חדשה פה בפורום כתיבה,
רוצה לשתף אתכם במאמר שכתבתי, אמיתי לגמרי. קצת קשה לקריאה.
אשמח לשמוע תגובות

בית החולים קידם את פני בשמחה, המסדרונות המצוחצחים והשקטים קלטו אותי אליהם באהבה, כמו רצו לומר לי שאין מה לחפש בחוץ.

צעדתי בבטחה במסדרון, הרי זה לי הפעם הרביעית במקום, ארבע פעמים במשך שלושה שבועות זה מספיק כדי לסלק את תחושת הזרות.

הדלת המקושטת בקישוטי סוכה שעדיין לא הוסרו, כנראה הם עושים למישהו טוב והוא בחר להשאיר אותם כך למרות שהחג נגמר, או שאולי לאף אחד פה לא ברור היכן אוחזים בלוח השנה...
ומעוטרת בציורי אחייניות המאחלות "הכלמה מאירה" קידמה את פני.

-שלום!

אבא הלך לתפילה ואני נשארתי למשמרת שאעשה היום.

-אמא

הנהנון בראש.

-זאת אני

הנהון ראש

-הגעתי מוקדם מוקדם כדי להיות כאן איתך, אפילו את השמש הקדמתי.
הדרך לכאן היתה מרוממת, השמש שהחלה לעלות דמתה לכדור ירח עגול ומאיר. שניה יכולתי להביט בה ושניה אחרי היא התעטרה בשרשרת של הילה זרחנית שסינוורה את עיני.

כמוך,

אמא,

גם כשמצבך קשה ואין סביבך את ההילה המיוחדת שלך אנחנו יודעים מי את, מעריכים אותך, ואם רוצים, אפשר להקשיב מהלב, כי האוזניים כבר לא שומעות את דבריך, ולחוש את העוצמות שלך שתמיד היו בך.

היה בחדר ריח משכר, ריח מבלבל, ריח של תרופה חדשה שכנראה הוסיפו לך. החולצה שלי ספוגה בריח הזה, אולי לא אכבס ואשמור אותה כדי שתמיד אוכל להרגיש אותך? לזכור אותך?

כמו ילד קטן שנפרד מאימו לכמה שעות והיא משאירה לו את הכותונת שלבשה אתמול או את המטפחת שלראשה והתינוק שכ"כ מתגעגע לאמא מתרפק על הריח המשכר של המטפחת, על הריח של אמא, מתכרבל ומעט נרגע ולבסוף נרדם. כשמתעורר הוא מחפש שוב את אמא אבל כיון שאינו מוצא הוא אוחז באצבעות לבנות ממאמץ בפריט היחיד שאמא השאירה לו, במה שמזכיר לו את אמא.

לאחר כמה שעות שנדמות כנצח הוא רואה אותה עומדת מלוא קומתה הזקופה מולו, מושיטה ידיה. הוא רץ והיא מחבקת אותו.
-אני יודעת שהתגעגעת בן, אך לא היתה לי ברירה והייתי חייבת ללכת לכמה שעות ולהשאיר אותך כאן, אבל אתה רואה שחזרתי בסוף לקחת אותך?!
אני רוצה שתהייה רגוע והנה לך המילה שלי – אף פעם לא אזנח אותך, גם אם אני הולכת זה רק לכמה שעות וכשמגיע הזמן לחזור אני מיד חוזרת אליך.

התינוק לא מבין מימד של זמן. כשאמא הולכת לכמה שעות, מבחינתו היא לא תחזור כי הבנתו מוגבלת

*

כשאמא הולכת לכמה שעות והתינוק נשאר לבד

כשאמא הולכת עד יקוצו ישני עפר ואנחנו נשארים לבד...

*

הקב"ה כבר קבע מתי זה יקרה והוא יודע לכמה זמן היא תעזוב אותנו, אבל אנחנו לא יודעים... כי הבנתנו מוגבלת, מוגבלת מאוד, מוגבלת כ"כ עד שזה אפילו לא מצליח לנחם אותנו...

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
ביקשת ביקורת, ואני אהיה קצת קשוח ומקווה שתמחלי לי, זה חשוב לי כי יש כאן המון רגש, שמת לפרוץ, ונראה לי שיש פספסוס ואחרי עריכה זה יהיה ברור.

אבל משהו התערבב לי.

האמא, חולה, מתה?
המספר, בן, בת?
האבא הלך להתפלל? חזר?
יש כאן תינוק שנולד?
מי הלכה לכמה שעות, מי עמדה אחרי כמה שעות?

אני מבין שזו פראפרזה לתחיית המתים, ובכל זאת משהו לא עבר לי.

בתיה זלצמן

פרי יצירת אומנות
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
ביקשת ביקורת, ואני אהיה קצת קשוח ומקווה שתמחלי לי, זה חשוב לי כי יש כאן המון רגש, שמת לפרוץ, ונראה לי שיש פספסוס ואחרי עריכה זה יהיה ברור.

אבל משהו התערבב לי.

האמא, חולה, מתה?
המספר, בן, בת?
האבא הלך להתפלל? חזר?
יש כאן תינוק שנולד?
מי הלכה לכמה שעות, מי עמדה אחרי כמה שעות?

אני מבין שזו פראפרזה לתחיית המתים, ובכל זאת משהו לא עבר לי.
תודה רבה,
זה מכתב מתוך ספר שנכתב לעילוי נשמתה.
בזמנו נכתב כסוג של פריקת רגשות אחרי משמרת בבית חולים.
שמחתי לשמוע את דעתך. זה חשוב לי.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
אולי את הקטע עם הדימוי לילד קטן תקצרי ושימי אותו בתוך פיסקה אחת ודי.
כך זה יהיה מובן יותר.

מ. ברא"י

צילומימוש, הילד מדבר מהתמונה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
מרגש מאד,
אמנם תחילה היה נראה לי שזהו סיפור ולא מאמר,
אח"כ, כלומר לבסוף הבנתי...

בתיה זלצמן

פרי יצירת אומנות
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
ניסיתי לתקן בהתאם לתגובות.
אציין שאינני כותבת לפרנסתי ואין זה המקצוע שלי, אבל תמיד אהבתי לכתוב ולאחר הפטירה גיליתי שזה כלי טיפולי וסוג של תרפיה. (ואגב, מדובר בחמתי ולא באימי שתחיה ותאריך ימים)
במלאות ימי השנה יצא לאור ספר בשם "חדוות השם היא מעוזכם" (מישהו ראה?)

מה דעתכם על השינוי?

*

לילה,

המחשבה שאולי מחר אזכה לראות אותה בפעם האחרונה מעלה בי פקעת סבוכה של מחשבות שלא מניחות לי להירדם.

בניסיון לתת לתחושות הלב שמות ולסדר את רצף התובנות שעלו בי בתקופה האחרונה, שוטטתי במחשבתי על פני השנה שחלפה...

נזכרת בטעם המאכלים שהכינה לשבתות בהם ארחה כמה זוגות מבלי לבקש עזרה, בשיחות הטלפון המתעניינות והמכילות, במפגשים, בטיולים...

כמו ענן חולפת בי התחושה הקשה...

קשה לחשוב שכ"כ הרבה היא טרחה בשבילנו בשנה האחרונה, בעודה חולה...

לא סיפרה כי לא רצתה לצער, ואולי גם לא רצתה רחמים. כמו תמיד, גם הפעם, בלהט החרב המתהפכת, ניצבה בגבורה במקום האחראי, המעניק והלא מבקש מאומה.

אישה פיקחת שהתהדרה בפשטות והתקשטה בצניעות וכל רגע בחייה היה מסירות, ואת עולמה קנתה בעמל וברצון להידבק בהשם וללכת בדרכיו...

אך חזות פשוטה לה, עממית וחברית, ידעה להקשיב ולהכיל וברגישות מיוחדת ניווטה בכל הצמתים, דאגה לא לפספס נפשות צמאות, האירה פנים ואף הזמינה לסעודות השבת.

איך מצליחים להינחם???

ואיך מסבירים לילדים שמתקשים להבין איך סבתא הבריאה, שנהיתה חולה רק לפני כמה ימים אולי כבר עומדת לעזוב אותנו?
ושלא מכל צינון או כאב קטן מתים?

ואיך מסבירים להם שכשמביאים פתק לגן: "נא להתפלל לרפואת סבתא" וזוכים בגינו ליחס מועדף, עדיין, לא מדובר במאורע משמח...

בוקר,

מתקשה לקום, למרות שלא ישנתי,

כנראה מחשבות מעיקות כבדות מאבנים.

למי יש זמן עכשיו למחשבות? צריך להספיק את הרכבת שיוצאת לפנות בוקר כדי להגיע בזמן לבית החולים בדרום. צריך... צריך להספיק... צריך להספיק לראות אותה...

ברכבת,

הנוף החשוך הנשקף מהחלון נסדק מקרני השמש הראשונות ואט אט מתחיל להתקלף.

השמש העולה דומה לכדור ירח עגול ומאיר, שניה יכולה להביט בה ושניה אחרי כבר מתעטרת היא בשרשרת של הילה זרחנית המסנוורת את עיניי.

כמוה, גם כשהמצב קשה ולא רואים את ההילה המיוחדת שלה, יודעים מי היא.
כשאכנס לחדר אומר לה כמה אני מעריכה אותה.

האם היא תשמע?

בית החולים,

בית החולים קידם את פני בשמחה, המסדרונות המצוחצחים והשקטים קלטו אותי אליהם באהבה, כמו רצו לומר לי שאין מה לחפש בחוץ.

צעדתי בבטחה במסדרון, הרי זה לי הפעם הרביעית במקום, ארבע פעמים במשך שלושה שבועות זה מספיק כדי לסלק את תחושת הזרות.

הדלת המקושטת בקישוטי סוכה שעדיין לא הוסרו, כנראה הם עושים למישהו טוב, או שאולי לאף אחד פה לא ברור היכן אוחזים בלוח השנה...

ומעוטרת בציורי נכדות המאחלות "הכלמה מאירה" קידמה את פני.

- שלום!

- אמא

הנהון בראש.

- זאת אני

הנהון ראש.

הגעתי מוקדם מוקדם כדי להיות כאן איתך, אפילו את השמש הקדמתי...

לא, היא לא שומעת...

ואולי כן, רק שאינה מגיבה?

החושים מתערבבים, יכולת הדיבור מפנה את מקומה לתחושות הלב והמילים מתגלשות לשם.

האוזניים כבר לא שומעות את דבריה, אבל הלב מרגיש את העוצמות שתמיד היו בה, ועדיין קיימות.

בורידים זורם דם, וגם עוד כמה דברים...

תרופות, ריחות חדשים מצטרפים אל הישנים וריח משכר מלפף את המיטה, צובט את הוילון ונמרח על הקירות.

החולצה שלי ספוגה בריח הזה, גם כשאצא מכאן זה יבוא איתי, אולי לא אכבס אותה כדי שתמיד אוכל להרגיש אותה?

במחשבה מקבילה אני מדמיינת ילד קטן שנפרד מאימו והיא משאירה לו את המטפחת שלראשה והריח המוכר מרגיע אותו, אבל לא לזמן רב כי הוא רוצה את אמא ואחרי כמה שעות שנדמות לו כנצח היא מגיעה, מושיטה ידיה, הוא רץ אליה והיא מחבקת ומנחמת אותו.
התינוק שאינו מבין מימד של זמן חושש שאימו לא תחזור למרות שהלכה רק לכמה שעות.

*

כשאמא הולכת לכמה שעות והתינוק נשאר לבד...

כשאמא הולכת עד יקוצו ישני עפר ואנחנו נשארים לבד...

*

מהלכיו של בורא העולם מדוייקים הם, ברחמיו כבר קבע מתי אמא תעזוב אותנו... ולכמה זמן...

אבל אנחנו לא יודעים...

כי הבנתו מוגבלת...

מוגבלת מאוד...

מוגבלת כ"כ עד שזה אפילו לא מצליח לנחם אותנו.

נערך לאחרונה ב:

בא בחשבון

משתמש מקצוען
יפה מאד.
כעת לאתגר החשוב: הייתי ממליצה להסיר מהטקסט את כל ה'שלוש נקודות'... זה יותר מדי... זה מראה כאילו... את לא רוצה לכתוב... אז שהקורא יבין לבד...
לא הייתי משאירה יותר מבמקום אחד או שניים.

בתיה זלצמן

פרי יצירת אומנות
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
יפה מאד.
כעת לאתגר החשוב: הייתי ממליצה להסיר מהטקסט את כל ה'שלוש נקודות'... זה יותר מדי... זה מראה כאילו... את לא רוצה לכתוב... אז שהקורא יבין לבד...
לא הייתי משאירה יותר מבמקום אחד או שניים.
תודה!
ההדגמה שלך עזרה לי להבין!!

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אין ספק שהתיקון עשה סדר בבלאגן, ונתן מקום לרגש להתפעם מהתחושות העמוקות.
הדלת המקושטת בקישוטי סוכה שעדיין לא הוסרו, כנראה הם עושים למישהו טוב, או שאולי לאף אחד פה לא ברור היכן אוחזים בלוח השנה...

ומעוטרת בציורי נכדות המאחלות "הכלמה מאירה" קידמה את פני.
ה'ומעוטרת' נראה כלא קשור לתחילת הפיסקה, מחמת המשפט הארוך שקוטע את הרצף.
כי הבנתו מוגבלת..
הבנתנו, לא?

בתיה זלצמן

פרי יצירת אומנות
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
ה'ומעוטרת' נראה כלא קשור לתחילת הפיסקה, מחמת המשפט הארוך שקוטע את הרצף.
צודק. תיקנתי.
הבנתנו, לא?
אכן נפלה טעות.

ושוב, אחרי שיפורים, גם לפי העצות המחכימות פה. (מקווה שאני לא מכבידה...)

*
לילה,
המחשבה שאולי מחר אזכה לראות אותה בפעם האחרונה מעלה בי פקעת סבוכה של מחשבות שלא מניחות לי להירדם.
בניסיון לתת לתחושות הלב שמות ולסדר את רצף התובנות שעלו בי בתקופה האחרונה, שוטטתי במחשבתי על פני השנה שחלפה, נזכרת בטעם המאכלים שהכינה לשבתות בהם ארחה כמה זוגות מבלי לבקש עזרה, בשיחות הטלפון המתעניינות והמכילות, במפגשים, בטיולים ובמה לא.

כמו ענן חולפת בי התחושה הקשה והמטרידה ביודעי שכ"כ הרבה היא טרחה בשבילנו בשנה האחרונה, בעודה חולה, ואנחנו – אפילו לא חשדנו.
לא סיפרה כי לא רצתה לצער, ואולי גם לא רצתה רחמים. כמו תמיד, גם הפעם, בלהט החרב המתהפכת, ניצבה בגבורה במקום האחראי, המעניק והלא מבקש מאומה.

אישה פיקחת המתהדרת בפשטות ומתקשטת בצניעות וכל רגע בחייה כולו מסירות, חשנו איך קונה היא את עולמה בעמל וברצון להידבק בהשם וללכת בדרכיו, אך יחד עם זאת, חזות פשוטה לה, עממית וחברית, יודעת להקשיב ולהכיל, יודעת גם להינות וברגישות מיוחדת מנווטת בכל הצמתים, דואגת לא לפספס נפשות צמאות, מאירה פנים ואף מזמינה לסעודות השבת.

איך מצליחים להירפא?
ואיך מסבירים לילדים שמתקשים להבין כיצד סבתא הבריאה, שנהיתה חולה רק לפני כמה ימים אולי כבר עומדת לעזוב אותנו? ושלא מכל צינון או כאב קטן מתים?
ואיך מסבירים להם שכשמביאים פתק לגן: "נא להתפלל לרפואת סבתא" וזוכים בגינו ליחס מועדף, עדיין, לא מדובר במאורע משמח.

בוקר,
למרות שלא ישנתי, מתקשה לקום. כנראה מחשבות מעיקות כבדות מאבנים.
למי יש זמן עכשיו למחשבות? אם לא אתפוס את הרכבת שיוצאת לפנות בוקר לא אגיע בזמן לבית החולים בדרום. צריך להזדרז, צריך להזדרז לראות אותה.

ברכבת,
הנוף החשוך הנשקף מהחלון נסדק מקרני השמש הראשונות ואט אט מתחיל להתקלף, השמש העולה ממזרח דומה לכדור ירח עגול ומאיר, שניה יכולה להביט בה ושניה אחרי כבר מתעטרת היא בשרשרת של הילה זרחנית המסנוורת את עיניי, כמו אמא, גם כשהמצב קשה ולא רואים את ההילה המיוחדת שתמיד אופפת אותה, יודעים מי היא.
כשאכנס לחדר אומר לה כמה אני מעריכה אותה.
האם היא תשמע?

בית החולים,
צעדתי בבטחה במסדרון הארוך, הרי זה לי הפעם הרביעית במקום, ארבע פעמים במשך שלושה שבועות זה מספיק כדי לסלק את תחושת הזרות.
המרצפות שלמדו להכיר את סיפורי האנשים לפי כובד פסיעותיהם יכולים להעיד על אנשים שיצאו מזה, אבל גם על אנשים שזה הוציא אותם מארץ החיים. באיזה צד אמא? האם יש סיכוי?
הדלת המעוטרת בציורי נכדות המאחלות "הכלמה מאירה" קידמה את פני.
צעדתי פנימה, מביטה בקירות החדר המקושטים בקישוטי סוכה שעדיין לא הוסרו, כנראה הם עושים למישהו טוב, או שאולי לאף אחד פה לא ברור היכן אוחזים בלוח השנה.
- שלום!
- אמא
הנהון בראש.
- זאת אני
הנהון ראש.
הגעתי מוקדם מוקדם כדי להיות כאן איתך, אפילו את השמש הקדמתי...
לא, היא לא שומעת ואולי כן, רק שאינה מגיבה?
החושים מתערבבים, יכולת הדיבור מפנה את מקומה לתחושות הלב והמילים מרכינות עצמן לשם.
בורידים זורם דם וגם עוד כמה דברים, כמו תרופות למשל. ריחות חדשים מצטרפים אל הישנים וריח משכר מלפף את המיטה הכבדה, צובט את הוילון האפל ונמרח על הקירות המקושטים.
החולצה שלי ספוגה בריח הזה, גם כשאצא מכאן זה יבוא איתי, אולי לא אכבס אותה כדי שתמיד אוכל להרגיש את אמא?
במחשבה מקבילה אני מדמיינת ילד קטן שנפרד מאימו לכמה שעות והיא משאירה לו את המטפחת שלראשה, בודד הוא מתרפק על הריח המשכר של המטפחת, על מה שמזכיר לו את אמא, מתכרבל, מעט נרגע ולבסוף נרדם. כשמתעורר הוא מחפש שוב את אמא וכיון שאינו מוצא אוחז באצבעות לבנות ממאמץ במטפחת. לאחר כמה שעות שנדמות לו כנצח היא מגיעה, מושיטה ידיה, הוא רץ אליה והיא מחבקת אותו, מנחמת ומסבירה שגם אם היא משאירה אותו לכמה שעות היא תמיד תחזור, אבל את התינוק זה לא מנחם ועדיין, הוא מרגיש בדידות עצומה מכיון שאינו יכול להבין מימד של זמן.
*
כשאמא הולכת לכמה שעות והתינוק נשאר לבד.
כשאמא הולכת עד יקוצו ישני עפר ואנחנו נשארים לבד.
*
מהלכיו של בורא העולם מדוייקים הם, ברחמיו כבר קבע מתי אמא תעזוב אותנו ולכמה זמן,
אבל אנחנו לא יודעים, כי הבנתנו מוגבלת, מוגבלת מאוד, מוגבלת כ"כ עד שזה אפילו לא מצליח לנחם אותנו.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  22  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה