עזרה מצלמה פשוטה ביתית (עם הסרטות בגבול הנורמה)

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

AR

משתמש צעיר
קצת מידע על איכות מצלמות שנמכרות כיום, ואופן בדיקה והשוואה בין דגמים שונים:

אחרי שמצאנו מפעל שיכול לייצר את המצלמות לפי הדרישות המאוד ספציפיות (כמובן בהתאם לרכיבים שניתן להשיג, ולמחיר שאליו היינו צריכים להגיע), בחרנו שני דגמים ברמת מחירים שונים.
שניהם עומדים בדרישות שהצגנו, אבל יש ביניהם שינויים משמעותיים במעבד, וגם בפונקציות הצילום ואופן השימוש.

כדי להסביר על ההבדלים ביניהם ועל איכות המצלמות בכללי, צריך לתת קצת רקע.
אשתדל להסביר באופן פשוט וברור שיובן גם למי שלא מכיר את המושגים ואת התחום בכללי:

הדרך שבה תמונה דיגיטלית הופכת ממציאות שנצפית לעין לקובץ דיגיטלי שניתן להעתיק ולהדפיס עובד דרך שלושה מרכיבים חשובים.

1. עדשה.
העדשה עשויה מזכוכית (או פלסטיק) עם ראש מעוגל, שקולטת את כל מה שנמצא לפניה, ומציגה את כל האיזור לשטח קטן שבו נמצא החיישן שקולט את גלי האור והצבעים. אפשר לחשוב על העדשה כמשהו שדומה לעינית של דלת, שבגלל הצורה המעוגלת קולטת את כל האיזור שלפני הדלת ומציגה את הכל בעינית בעלת שטח פיזי קטן מאוד יחסית.

2. חיישן.
החיישן קולט את גלי האור והצבעים מהעדשה באמצעות מליוני תאים שמובנים עליו, כל תא מייצג פיקסל (או נקודה) בתמונה הכוללה.
המושג "מגה פיקסל" מייצג בעצם מליון תאים כאלה, כך שמצלמה עם 12 מגה פיקסל, יש בה 12 מליון תאים שקולטים את גלי האור.

3. מעבד.
אחרי שהחיישן קלט את כל פרטי התמונה, הנתונים מועברים למעבד, שמנתח כל תא, ומתאים לו את רמת האור והצבע שמייצגים את החלק המתאים בתמונה.
חלק מתפקיד המעבד הוא לחבר את כל התאים לכדי תמונה שלמה, אבל היות ונדרש כוח עיבוד משמעותי כדי לנתח ולעבד כל תא ותא, ככל שהמעבד איכותי ומהיר יותר, איכות התמונות גבוהה ומדוייקת יותר.
במעבדים מאיכות נמוכה, ניתוח ועיבוד התאים פחות מדוייק, ואיכות התמונה הכללית מושמעת משמעותית מכך.

כדי לקבל תמונות באיכות גבוהה, חובה שכל שלושה המרכיבים יהיו מאיכות מעולה, ושיעבדו יחד באופן מושלם.

מבדיקות שאני עשיתי להרבה דגמים שקיימים בארץ, וגם מבדיקות מול מפעלים בסין, בכל המצלמות שבדקתי התפשרו על אחד או יותר משלושת המרכיבים כדי להוזיל את העלות, או בגלל חוסר ידיעה והבנה בחשיבות של רכיבים איכותיים, והתוצאות ניכרות בבדיקות שעשיתי.

ההבדל העיקרי מבחינת איכות הצילום בין שני הדגמים שלנו, זה במעבד.
בדגם הPixel Pro, הותקן המעבד המתקדם ביותר שקיים בשוק.
בדגם Pixel הותקן מעבד באיכות מעולה, אבל ברמה אחת פחות, כדי להוזיל את העלות של המצלמה.

הדרך המקצועית לבדיקה והשוואה של מצלמות שונות, היא לצלם עם הדגמים שרוצים לצלם את אותה תמונה, ואז בודקים ומשווים את התוצאות.

כל ההשוואות שעשיתי נעשו באותו מקום, מאותו מרחק, כשהמצלמות מוצבות על חצובה, ומופעלות בטיימר כדי למנוע שיבושים שנובעים מרעידות או תזוזה של המצלמה.

להשוואה השתמשתי בגרף שמקובל להשתמש למבחנים מהסוג הזה בעולם הצילום, שבו יש קווים לאורך ולרוחב בעוביים שונים, ובמרווחים שונים בין הקווים.
ככל שהמצלמה מצליחה להציג את הקווים ואת המרווחים באופן מדוייק ומובחן יותר, בקווים ובמרווחים הקטנים יותר, זה מצביע על יכולות דיוק ואיכות המצלמה.

אני מצרף כאן הגדלה והשוואה של התוצאות של המצלמות שלנו, ליד מצלמות מקבילות של מתחרים שנמכרות בחנויות בארץ.

השוואה.jpg

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
איפה ניתן לרכוש אותן?

~נעמי~

עיצוב גרפי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
D I G I T A L
מה המשקל שלהן ומה עם זום?

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איזה פונקציות יש למצלמות?
צמצם לדוג?
מהירות תריס?

נערך לאחרונה ב:

yossilang

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
יחסית למחיר נראה הוגן ביותר, אבל צר לי ל״קלקל״ קצת... אבל האיכות ירודה אפילו למצלמה של 12 מגה (שהרכיב שלה כבר לא מיוצר ע״י סוני כמה שנים, הרכיב במקורו נועד ע״י סוני למצלמות המיועדות לטלפונים סלולריים) דווקא הדוגמה שהבאתה בהשוואה מתחרה א׳ הוא הרבה יותר ״טוב״ שתי הדוגמאות מהמצלמות שלך עברו over sharpning מוגזם ולכן החדות יש לה ״הילה״ משמעותית.
אם משהו מעוניין לצלם ורק לשמור את החומר ולהציגו ע״ג צג מחשב אז האיכות יכולה להחשב סבירה אבל אם משהו מתכוון להדפיס תמונה מצולמת אפילו בגודל סביר של 20/30 זו לא איכות מתקבלת.

A1596

משתמש חדש
אם המטרה הוא לצלם פרחים או תמונות נוף בלי להשתמש בזום אז רוב המצלמות בשוק יעשו את ההעבודה פחות או יותר
(לצילומי תקריב צריך לוודא שיש לחיצה כפולה עם אפשרות לפוקוס אוטומטי)
אבל לצילום ילדים או במקרה שתרצו להשתמש עם הזום רק הדגמים עם זום אופטי יעשה את העבודה
(הילדים לא יחכו עד שהצמצם הדיגטלי יצליח להתפקס:))
ישנם כמה דגמים מכמה חברות שעושים עבודה טובה יחסית לפי מה שידוע לי כולם מתחת ל1000 שח

yossilang

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
המגמה העולמית היא שכל המצלמות הקטנות והפשוטות עוברות מהעולם כיוון שכל הטלפונים הסלולריים היום מצויידים במצלמות לא רעות כלל העולות על המצלמות המדוברות, כך שזה עולם הולך ונעלם וישאר ביד החברות הקטנות שייצרו מצלמות פשוטות לכל מי שאין לו טלפון עם מצלמה.

• תודה
Reactions: AR

*@*@

משתמש רשום
מנוי פרימיום
מצ"ב מפרטים.
המחירים הם 650 ש"ח
ו450 ש"ח

אפשר לארגן הטבה לרוכשים מכאן (נרתיק \ כרטיס זכרון או משהו בסגנון)

מדגישה - אין לי שום רווח, רק מכירה את הצורך של מצלמה נורמלית במחיר שפוי, ולדעתי זה נותן מענה מצוין.

צפה בקובץ המצורף 1776252
שניהם זום דיגיטלי זה עדיין לא איכותי
ביום בחוץ יהיה תמונות טובות גם בכל הסיניות הנמכרות כיום בחנויות עד 1000 שקל
תמונות במצב תאורה רגיל לא יוצא חד וגם אם מישהו זז בזמן הצילום זה ייצא מרוח ויהרוס את התמונה
התמונות שהביאו לדוגמא תמונות שצולמו על ידי צלם שמכיר את תחום הצילום טוב מאוד ולא כשימוש ביתי רגיל בנוסף כל התמונות פחות או יותר צולמו בתאורה מותאמת ליום או חנות עם הרבה תאורה תמונות רגילות לא יצאו באותו רמה
פיזית לא ראיתי את שתי הדגמים אבל מלשמוע מלקוחות הם אומרים שזה לא באיכות של המצלמות קנון הפשוטות
אולי באמת זה יותר טובות מהסיניות האחרות אבל יש לו עוד הרבה דרך ללכת עד שהוא יגיע לרמה של קנון הפשוטות

נערך לאחרונה ב:

AR

משתמש צעיר
מה המשקל שלהן ומה עם זום?
לשני הדגמים אין זום אופטי (זום דיגיטלי קיים, אבל זה לא באמת משהו שמומלץ להשתמש בו, באף מצלמה).
ממה שבדקתי וחקרתי, אין אף עדשה עם זום אופטי באיכות טובה שניתן לייצר כיום.
המצלמות שמשווקות (שמיוצרות בסין ע"י חברות בארץ, לא המצלמות של קאנון, ניקון, סוני וכו') עם זום אופטי, הן באיכות נמוכה משמעותית מבחינת העדשה.

אני לא זוכר את המשקל המדוייק של הדגמים, אבל הן בגודל ובמשקל דומה לזה של מצלמה קומפקטית סטנדרטית.
אם חשוב המשקל המדוייק, אוכל לבדוק ולהעלות יותר מאוחר.

AR

משתמש צעיר
איזה פונקציות יש למצלמות?
צמצם לדוג?
מהירות תריס?
בפונקציות הכוונה היא אפשרויות צילום שונות, או אופן השימוש במצלמה.
לדוגמא:
הגנה ממים ואפשרות לצלם בתוך המים (בדגם Pixel Pro)
צילום מואץ
צילום רציף
איזון אור לבן
תיקון חשיפה (EV)
אפקטים ופילטרים שונים
מסך קדמי לצילום סלפי
ועוד.

לגבי הצמצם ומהירות תריס, אני מניח שהכוונה האם ניתן לשלוט בהם ידנית. התשובה היא שלא ניתן באופן ישיר.
המצלמה מחשבת באופן אוטומטי לפי כמות התאורה, ומחליטה על פתיחת הצמצם, מהירות התריס, ומדד רגישות לאור (ISO).
היחיד מביניהם שניתן לקביעה ידנית זה הISO.

אני עובד מול המפעל כדי שבדגמים הבאים נוכל להכניס את האפשרות לשליטה ידנית על הפרמטרים האלה, אבל כרגע זה עדיין ממש בשלבים ראשוניים, ואני עדיין לא יודע אם זה יקרה בפועל.
וואוו @AR זה באמת זול!!
אני חושב שזו תמורה טובה למחיר.
המטרה שלנו כייצרני אלקטרוניקה זה להגיע למחיר שווה והוגן, ואיכות הכי גבוהה שאפשר ברמת המחיר, כך שהאיכות גבוהה יותר משמעותית מהחלופות הממש זולות, ומחיר אטרקטיבי ביחס למותגים הבינלאומיים הגדולים.

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
לשני הדגמים אין זום אופטי
תודה על היוזמה.
שווה לי לוותר על זום
ולקבל מצלמה לשימוש ביתי סביר.
ביום יום פחות יוצא להשתמש בזום.
תודה.

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
צילום מואץ והגנה ממים יהיה לי שימושי פחות.
האם יש לי נקודות נוספות בהן הפרו עדיף של השניה?
450 נשמע לי זול מידי.

AR

משתמש צעיר
יחסית למחיר נראה הוגן ביותר, אבל צר לי ל״קלקל״ קצת... אבל האיכות ירודה אפילו למצלמה של 12 מגה (שהרכיב שלה כבר לא מיוצר ע״י סוני כמה שנים, הרכיב במקורו נועד ע״י סוני למצלמות המיועדות לטלפונים סלולריים) דווקא הדוגמה שהבאתה בהשוואה מתחרה א׳ הוא הרבה יותר ״טוב״ שתי הדוגמאות מהמצלמות שלך עברו over sharpning מוגזם ולכן החדות יש לה ״הילה״ משמעותית.
אם משהו מעוניין לצלם ורק לשמור את החומר ולהציגו ע״ג צג מחשב אז האיכות יכולה להחשב סבירה אבל אם משהו מתכוון להדפיס תמונה מצולמת אפילו בגודל סביר של 20/30 זו לא איכות מתקבלת.
תודה על התגובה.

אשמח לקצת יותר הרחבה לגבי הטענה שהאיכות ירודה ביחס למצלמה של 12 מגה-פיקסל.
אני לא יודע לאיזה רכיב אתה מתכוון שלא מיוצר ע"י סוני כבר כמה שנים, אבל אני חושב שאתה מתכוון לחיישן אחר ממה שאנחנו משתמשים.
החיישן שנמצא בדגם Pixel Pro הוא אמנם לא מהחיישנים הכי חדשים ומתקדמים שמיוצרים ע"י חברת סוני לטלפונים סלולריים, אבל הוא בהחלט עדיין מיוצר ע"י סוני (נכון ללפחות תחילת 2024), ואפילו מותקן (כחיישן משני, לא החיישן הראשי) בדגמים עדכניים של טלפונים מהמותגים הכי גדולים שמככבים בטופ של רשימת הטלפונים עם המצלמה הכי איכותית.
אני לא רוצה להרחיב כאן על פרטים מדוייקים, אבל אשמח לשלוח את הנתונים בפרטי.

לגבי ה"חידוד יתר", אני לא מומחה גדול לעיבוד תמונות, אבל ממה שאני יודע, חידוד יתר נבחן בשני פרמטרים שצריכים להתקיים יחד - הילה, ואיבוד פרטים.
אכן יש יותר הילה בדוגמאות של הצילום בדגמים שלנו, אבל היות ולא רק שאין איבוד פרטים שנוצר ע"י חידוד יתר, יש הרבה יותר פרטים. אפשר לראות את זה יותר ברור בכדור הארץ האדום שנמצא בלוגו של DOQO בדוגמא שהבאתי.
בתמונה של מתחרה א' יש גם הילה, רק שהיא הילה צבעונית ולא הילה לבנה (שלא לדבר על זה שהיא גם יקרה יותר משמעותית, ובגודל שדומה יותר למצלמה SLR)

אני כמובן לא טוען שהמצלמות הן באיכות של מצלמות מקצועיות, אבל ביחס למחיר וביחס לדגמים אחרים שקיימים בשוק במחיר דומה היא עדיפה משמעותית.

הדפסנו תמונות מהמצלמה בגודל 20X30 ויצא באיכות מעולה.

AR

משתמש צעיר
אם המטרה הוא לצלם פרחים או תמונות נוף בלי להשתמש בזום אז רוב המצלמות בשוק יעשו את ההעבודה פחות או יותר
(לצילומי תקריב צריך לוודא שיש לחיצה כפולה עם אפשרות לפוקוס אוטומטי)
אבל לצילום ילדים או במקרה שתרצו להשתמש עם הזום רק הדגמים עם זום אופטי יעשה את העבודה
(הילדים לא יחכו עד שהצמצם הדיגטלי יצליח להתפקס:))
ישנם כמה דגמים מכמה חברות שעושים עבודה טובה יחסית לפי מה שידוע לי כולם מתחת ל1000 שח
תודה על התגובה.

בשני הדגמים אצלנו יש לחיצה כפולה ופוקוס אוטומטי (מה שלא קיים בחלק מהדגמים הנמכרים בשוק)

במצלמה Pixel Pro יש אפשרות להגדרה של פוקוס אוטומטי מלא, ששימושי מאוד בצילום ילדים, ומבטל את הצורך בלחיצה כפולה, אבל צורך סוללה בקצב הרבה יותר גבוה, אז מומלץ להשתמש בפונקציה הזאת רק כשזה נצרך.
בנוסף מומלץ במקרים כאלה לבחור ב"מצב צילום" את האופציה של "תנועה" שנותן פקודה למצלמה לתעדף מהירות תריס גבוהה, וצמצם פתוח כמה שאפשר לפי תנאי התאורה, כדי למנוע טשטוש שנוצר מתנועה.

AR

משתמש צעיר
שניהם זום דיגיטלי זה עדיין לא איכותי
ביום בחוץ יהיה תמונות טובות גם בכל הסיניות הנמכרות כיום בחנויות עד 1000 שקל
תמונות במצב תאורה רגיל לא יוצא חד וגם אם מישהו זז בזמן הצילום זה ייצא מרוח ויהרוס את התמונה
התמונות שהביאו לדוגמא תמונות שצולמו על ידי צלם שמכיר את תחום הצילום טוב מאוד ולא כשימוש ביתי רגיל בנוסף כל התמונות פחות או יותר צולמו בתאורה מותאמת ליום או חנות עם הרבה תאורה תמונות רגילות לא יצאו באותו רמה
פיזית לא ראיתי את שתי הדגמים אבל מלשמוע מלקוחות הם אומרים שזה לא באיכות של המצלמות קנון הפשוטות
אולי באמת זה יותר טובות מהסיניות האחרות אבל יש לו עוד הרבה דרך ללכת עד שהוא יגיע לרמה של קנון הפשוטות
כדאי מאוד לדייק בנושאים כאלה.
אין קשר ישיר בין הימצאות זום אופטי, לבין איכות צילום.
אלה שני דברים שונים לגמרי.
יכול להיות מצלמה עם זום אופטי, ואיכות צילום נמוכה.
ויכול להיות מצלמה ללא זום אופטי, ואיכות צילום מעולה.

אני לא יודע מאיפה המידע שלך שתמונות במצב תאורה רגיל לא יוצאות חד, או מרוח. זה פשוט לא נכון.
כתבתי גם בתגובה מעל איך אפשר לשפר את התוצאות של תנאי תאורה כאלה ע"י הגדרה נכונה של המצלמה למצב הצילום הספציפי.

לא כל התמונות שהבאתי צולמו על ידי, חלקם צולמו ע"י הבן שלי בן 9, שמשתמש במצלמה באופן קבוע, ומוציא תוצאות ממש יפות.

אני לא יודע בדיוק מה הכוונה או התועלת בנסיון להשוות למצלמות קנון הפשוטות,
א. היו לקנון המון דגמים של מצלמות פשוטות, ברמות איכות שונות, אי אפשר להכליל את כולם באותה השוואה.
ב. אין באמת תועלת בהשוואה למשהו שכבר לא ניתן להשיג, אלא אם כן הדיון הוא תיאורטי, ואז אפשר להשוות ולבחון באופן אמפירי ע"י השוואה ממשית, כמו שעשיתי עם מצלמות אחרות שנמכרות כיום. אם מישהו מעוניין להשאיל לי ליום או יומיים מצלמה כזאת, אשמח לעשות את ההשוואה.
ג. אם מתייחסים לצילום סרטונים, אז בוודאי שהמצלמות שלנו הרבה יותר איכותיות מ90% מדגמי המצלמות של קנון הפשוטות, מהסיבה שבתקופה שעדיין יצרו את אותם מצלמות (הדגם האחרון של קנון מסדרת IXUS יצא בשנת 2017) לא היתה בכלל רזולוציות של מעל 1080P, ורוב המצלמות האלה צילמו וידאו ברזולוציה מקסימלים של 720P ב30 פריימים לשניה.
היום הסטנדרט הוא 4K, שזה כמה רמות מעל מה שהיה באותה תקופה.

AR

משתמש צעיר
צילום מואץ והגנה ממים יהיה לי שימושי פחות.
האם יש לי נקודות נוספות בהן הפרו עדיף של השניה?
450 נשמע לי זול מידי.
כן, הפרו עדיפה מכמה סיבות.
החיישן והמעבד הם ברמה גבוהה יותר, מה שמוציא תמונות יותר טובות.
המבנה של המצלמה, גם בגלל שהיא מוגנת ממים, היא גם קשיחה ועמידה יותר מנפילות ומכות (ולמרות ההגנה תמיד מומלץ להיזהר מאוד במכשירים אלקטרוניים)
מסך קדמי נוסף לצילום עצמי.
אלה ההבדלים העיקריים.

אם אתם מאיזור בית שמש או ירושלים, אוכל להשאיל את אחד הדגמים להתנסות לפני קניה.

yael305

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לגבי הצמצם ומהירות תריס, אני מניח שהכוונה האם ניתן לשלוט בהם ידנית. התשובה היא שלא ניתן באופן ישיר.
המצלמה מחשבת באופן אוטומטי לפי כמות התאורה, ומחליטה על פתיחת הצמצם, מהירות התריס, ומדד רגישות לאור (ISO).
היחיד מביניהם שניתן לקביעה ידנית זה הISO.
אני אשמח לשמוע אם זה באמת יקרה.
חשוב לי מהירות התריס והצמצם גם בשביל דברים אחרים, לא רק האור..
תודה בכל מקרה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  16  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה