מידע שימושי מעונות יום תשפ''ב החלטה על אי סבסוד לאברכים

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
מצב
הנושא נעול.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
= מטפלת פרטית קלאסית.
ללא פיקוח. מספר ילדים כפול . ללא לוח חופשות מסודר.
זה לא שווה. כי זה הרבה יותר שעות.
מעט מאד מטפלות עובדות משעות מוקדמות עד שעות מאוחרות. ואלו שעובדות גובות סכום גבוה יותר מה שמאפשר להן לקחת פחות ילדים.
לפחות ממה שאני מכירה. טבעי שזה שונה בין אזורים.

קצרה

משתמש מקצוען
זה לא שווה. כי זה הרבה יותר שעות.
מעט מאד מטפלות עובדות משעות מוקדמות עד שעות מאוחרות. ואלו שעובדות גובות סכום גבוה יותר מה שמאפשר להן לקחת פחות ילדים.
לפחות ממה שאני מכירה. טבעי שזה שונה בין אזורים.

בבני ברק בגלל הביקוש (אין מספיק מעונות ומשפחתונים הרבה נשים מחפשות דווקא עד 4)
יש רבות שעובדות עד 4 . תשלום מקובל בין 900 לזולות במיוחד שלוקחות 12 ילדים ועד 1200 לאלו שלוקחות "רק" 9.
לא כולל מזון . בדרך כלל כן תואם חופשות תמ"ת.

מטפלת אחת אמרה לי - תקשיבי עבור ילד שהולך ב-1 וחצי אני מקבלת 600-700 שקל. לילד שנשאר עד רבע ל-4 המחיר הוא 1100 - זה שווה לי.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
כרגע זה נראה הפתרון האחרון, לא נראה עוד פתרון ברקע
קדם כל נאמרה רק המילה הראשונה. ליברמן הצהיר הצהרה ביום שכולם עסוקים בהשבעת הנשיא בלי שהיה שהות לבדוק את ההשלכות.
אז התקוה הראשונה שאולי דברים בסופו של דבר יקרו אחרת. אפילו חרב חדה....
דבר שני הוצעו פה פתרונות כמו הקרצת תלושים ופתיחת עסוק פטור. זה לא כזה דמיוני. כשלפיד העלה בדרגה אחת הפתרון רווח מאד אז אני מניחה שהפעם משפחות רבות ימצאו בו פתרון.
דבר שלישי אני באופן אישי אעשה שינויים בעבודה שלי ואולי גם בסדר יומו של בעלי. זה פתרון מאד מורכב ועוד יותר מורכב בלוז כה קצר (אפשר לחשוב שבעלות הגנים ישבו וחיכו לנו ויקבלו אותנו עכשיו). אבל ודאי שאנסה לעבוד מפוצל חלק ימים, שבעלי יחזור (כולל בעיר אחרת) חלק ימים. אפילו לעבור כולל לא יודעת מה. אבל המחויבות שלנו לילדים היא בסיסית מאד. ולא קשורה לליברמן ומרעיו בשום אופן.
פתרון אחרון זה להניח (לא רציתי לאמר לזרוק) את הילד איפה שרק יקבלו אותו בתנאי שזה יסתדר עם חשבון הבנק ושעות העבודה. אולי לא תהיה ברירה. אבל זה פתרון ממש ממש אחרון. אני אישית לא מסוגלת לחשוב עליו כרגע.

נערך לאחרונה ב:

DW

משתמש פעיל
אז בירושלים אם מצאת מישהי עד 4 בתשלום של 1200 בלי ארוחות - זכית בפיס.
ולעניננו, חיכיתי לקבל תשובה מהמשפחתונים עד בוש, התקבלתי בשעטו"מ ועכשיו מה?? אני אתחיל לחפש בנרות מישהי פרטית, שמוכנה עד 4, ועוד יש לה מקום פנוי, והיא לא לוקחת יותר מ 1300-1400 (גם ככה יקר לי) ואצטרך לשלוח אוכל...

Deep Media

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
בטוח?
כי לאחר כנס רואי החשבון דובר שליברמן הבטיח שזוגות ששני בני הזוג עובדים יקבלו סבסוד מלא.
כך נראה לי בכל אופן, אני טועה?
הדיווח הוא שהאוצר יגבש תוכנית שתיושם רק בזמן גיבוש תקציב המדינה

קצרה

משתמש מקצוען
אז בירושלים אם מצאת מישהי עד 4 בתשלום של 1200 בלי ארוחות - זכית בפיס.
ולעניננו, חיכיתי לקבל תשובה מהמשפחתונים עד בוש, התקבלתי בשעטו"מ ועכשיו מה?? אני אתחיל לחפש בנרות מישהי פרטית, שמוכנה עד 4, ועוד יש לה מקום פנוי, והיא לא לוקחת יותר מ 1300-1400 (גם ככה יקר לי) ואצטרך לשלוח אוכל...

משפחתון אינו יקר כמו מעון.
מחיר מלא הוא כמדומני סביבות ה-1800 שקל.
אם המחיר הוא 1400 + ארוחות לילד (עלות לחודש 200 שקל. בדוק לגמרי .)
בשביל 200 שקל אני אישית הייתי משאירה במשפחתון גם אם לא יהיה סבסוד כלל.

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
תכלס'
אם אני פותח היום עוסק פטור ומדווח על 100 שעות חודשיות,
זה תופס?
או שעצמאי צריך להגיש דיווח או שומה על שנה שעברה?

והאם שעות "משק בית" תופס?
כעצמאי צריך להגיש שומה של שנה אחרונה
עצמאי חדש צריך להגיש אישור רו"ח על הכנסות בחודשים אחרונים/צפי להכנסה.
אבל הרבה פעמים יש מצב של עסק בתחילת דרכו שלא מרוויח הרבה/בכלל, ועדיין מתקבל.
אבל ברגע שפותחים עוסק פטור מתחייבים בדוחות למע"מ ומס הכנסה, תשלום לבי"ל ועוד

Deep Media

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
כעצמאי צריך להגיש שומה של שנה אחרונה
עצמאי חדש צריך להגיש אישור רו"ח על הכנסות בחודשים אחרונים/צפי להכנסה.
אבל הרבה פעמים יש מצב של עסק בתחילת דרכו שלא מרוויח הרבה/בכלל, ועדיין מתקבל.
אבל ברגע שפותחים עוסק פטור מתחייבים בדוחות למע"מ ומס הכנסה, תשלום לבי"ל ועוד
זה סיפור לא מדיי מסובך ואפשרי לגמרי לעשות לבד ובחינם
דיווח שנתי יבש למס הכנסה מע"מ ובט"ל
וברווח נמוך (נראה לי עד 2000 לחודש..)אין תשלום לבט"ל

Deep Media

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
בטוח?
כי לאחר כנס רואי החשבון דובר שליברמן הבטיח שזוגות ששני בני הזוג עובדים יקבלו סבסוד מלא.
כך נראה לי בכל אופן, אני טועה?

להלן פרטי התוכנית של שר האוצר ליברמן, לשלול סבסוד למשפחות של לומדי תורה:

1) האוצר החליט לשנות את הקריטריון להנחה במעונות יום של ויצ״ו ונעמ״ת (כ-900 ש״ח לילד בחודש) ישונה, כך שמשפחות יקבלו סבסוד רק אם:

א) שני בני הזוג עובדים לפחות 24 שעות בשבוע (חצי משרה), או ש:
ב) אחד מבני הזוג עובד והשני לומד - אך רק לימודים מוכווני תעסוקה, לא כולל אברכים בישיבות
ג) מטרת הצעד - לסבסד רק משפחות המשולבות, או המעוניינות להשתלב, במעגל העבודה היצרני.

2) הקריטריון החדש צפוי להוביל לשלילת הסבסוד מ-18,000 משפחות שבהן 21,000 ילדים בגילאים הרלוונטיים, בעלות של 400 מיליון ש״ח בשנה, כבר החל מ-1.9 הקרוב

3) הקריטריון אינו מצריך תיקון חקיקה בכנסת, אלא רק פרסום מבחני תמיכה חדשים ע"י משרד הכלכלה בראשות אורנה ברביבאי.

4) במקביל, הנחה ליברמן את בכירי משרדו לגבש תכנית חינוך חינם מגיל אפס למשפחות עובדות - אך זו נמצאת עדיין בעבודת מטה באוצר, ותובא רק לקראת דיוני התקציב או אחריהם.

DW

משתמש פעיל
משפחתון אינו יקר כמו מעון.
מחיר מלא הוא כמדומני סביבות ה-1800 שקל.
אם המחיר הוא 1400 + ארוחות לילד (עלות לחודש 200 שקל. בדוק לגמרי .)
בשביל 200 שקל אני אישית הייתי משאירה במשפחתון גם אם לא יהיה סבסוד כלל.
השנה מחיר מלא למשפחתון התקרב יותר ל 2000, בשנה הבאה הסכום יעלה -כרגיל...
אצלי הבעיה היא להשקיע אנרגיות בלמצוא מישהי טובה שעוד לא מלאה :(

הונגרי אמיתי

משתמש מקצוען
להלן פרטי התוכנית של שר האוצר ליברמן, לשלול סבסוד למשפחות של לומדי תורה:

1) האוצר החליט לשנות את הקריטריון להנחה במעונות יום של ויצ״ו ונעמ״ת (כ-900 ש״ח לילד בחודש) ישונה, כך שמשפחות יקבלו סבסוד רק אם:

ב) אחד מבני הזוג עובד והשני לומד - אך רק לימודים מוכווני תעסוקה, לא כולל אברכים בישיבות
ג) מטרת הצעד - לסבסד רק משפחות המשולבות, או המעוניינות להשתלב, במעגל העבודה היצרני.

2) הקריטריון החדש צפוי להוביל לשלילת הסבסוד מ-18,000 משפחות שבהן 21,000 ילדים בגילאים הרלוונטיים, בעלות של 400 מיליון ש״ח בשנה, כבר החל מ-1.9 הקרוב

3) הקריטריון אינו מצריך תיקון חקיקה בכנסת, אלא רק פרסום מבחני תמיכה חדשים ע"י משרד הכלכלה בראשות אורנה ברביבאי.

4) במקביל, הנחה ליברמן את בכירי משרדו לגבש תכנית חינוך חינם מגיל אפס למשפחות עובדות - אך זו נמצאת עדיין בעבודת מטה באוצר, ותובא רק לקראת דיוני התקציב או אחריהם.
במקום להשיג תלושים אפשר להביא איזה אישור לימודים מכל מכללה

קרעפט

משתמש מקצוען
קצת מספרים...

מהם הנתונים שמסתתרים מאחורי החלטת האברכים של ליברמן

שר האוצר אביגדור ליברמן קיבל היום (ד') החלטה שתפגע משמעותית במשקי בית חרדיים רבים, ותכניס ילדים נוספים אל מתחת לקו העוני בטווח הקצר. השר החליט לבטל את ההנחות במעונות היום לרוב האברכים, אלא אם יתחילו לעבוד. היקף ההנחה עומדת על כ-1,300 שקל לילד.

מדובר בהחלטה שקודמה על ידי הפקידות המקצועית באוצר. התשתית המחקרית להחלטה הזו נוסחה בימי הממשלה הקודמת באגף הכלכלן הראשי. במחקר שערכו כפיר בץ וזאב קריל בנובמבר 2019, נמצא שהכדאיות של אברך להצטרף לשוק העבודה היא נמוכה בגלל שברגע שהוא נכנס לעבודה הוא מפסיד הכנסות והטבות אחרות: קצבאות אברך, סבסוד מעונות היום והנחות הארנונה.

על פי המחקר, גבר חרדי שייצא לעבוד ויקבל את השכר הממוצע לגברים חרדים (כ-8,800 שקל), יפסיד הכנסות והטבות בגובה של 5,441 שקל בחודש, כך שלמעשה ההכנסה הפנויה של הגבר החרדי תגדל רק בשליש מהכנסתו כיום. הטבת המעונות לבדה מוערכת בכ-1,300 שקל סבסוד בחודש שהגבר החרדי יפסיד ברגע שיבחר לצאת לעבוד. בסה"כ החרדי יפסיד כשני שלישים מההכנסה שלו. גם אדם שאינו חרדי מפסיד הכנסות מסוימות כשהוא יוצא לעבוד (כמו הנחה בארנונה), אך אצלו מדובר בהפסד של כשליש.

יש לזכור כי לגברים חרדים סיבות שמונעות מהם מלהשתתף בשוק התעסוקה (העדפה אידיאולוגית, נורמה תרבותית ומשפחה גדולה), ולכן ברור שיש משהו מעוות בכך שהמדינה מתמרצת דווקא את האוכלוסייה הזו על הישארות מחוץ לשוק התעסוקה.

הדרג המקצועי העדיף שלא לטפח אשליות לגבי גידול ההשתתפות בשיעור התעסוקה, ולכן לא פירסם תחזית לגידול בשיעור התעסוקה כתוצאה מהצעד הזה. אך במחקר המדובר העריכו הכלכלנים בץ וקריל כי כל הפחתה של התמריצים ב-1,000 שקל, עשויה להביא בטווח המיידי בין 6,000 ל-8,500 גברים חרדים להשתתף בשוק התעסוקה, ובעשור הקרוב מדובר בעלייה של 3.2%-4.7% בשיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים בעשור הקרוב.

לא מדובר רק בהערכות, בזמן ממשלת לפיד נעשה צעד דומה, לצד צעדים נוספים שהבולט שבהם היה הורדת גיל הפטור, שיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים עלה ב-3.7%. גם הפעם הממשלה מכוונת להמשיך בהורדת גיל הפטור, שילוב של שני הצעדים הללו יחד עשוי לתרום לתעסוקה (כלכליסט)

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
זה סיפור לא מדיי מסובך ואפשרי לגמרי לעשות לבד ובחינם
דיווח שנתי יבש למס הכנסה מע"מ ובט"ל
וברווח נמוך (נראה לי עד 2000 לחודש..)אין תשלום לבט"ל
השאלה היתה על דיווח לצורך בקשת סבסוד (דרגה)
את נושא הדוחות הדגשתי רק כדי שידעו שזה כרוך גם בזה.
כמובן שאפשר להגיש לבד, אבל לא כולם בנויים לזה.

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
נכון לשנה תשפא:
1625681018071.png

Deep Media

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
השאלה היתה על דיווח לצורך בקשת סבסוד (דרגה)
את נושא הדוחות הדגשתי רק כדי שידעו שזה כרוך גם בזה.
כמובן שאפשר להגיש לבד, אבל לא כולם בנויים לזה.
אופציה תאורטית: לפתוח ולסגור לאחר 3 חודשים (בקלות ובלי טפסולוגיה נראה לי)

מירי עוס

משתמש מקצוען
ומה לגבי הדרגה שמשוקללת כשכר פר נפש?
נגיד שאברכים יוציאו תלושים על עבודה ב24 שעות שבועיות.
עדיין, הדרגה תצא גבוהה יותר כי פתאום תתווסף ההכנסה שלהם...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  31  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה