פונט מסר מפונטביט | איסור העברה כעקומות למשתמש לא מורשה

מצב
הנושא נעול.
נתקלנו במספר מקרים בהם אנשים ביקשו דרך האתר שישלחו אליהם בפונט של פונטביט מילה
או משפט ב-PDF לצורך עבודה שעליהם להכין.
הדבר הוא אסור באופן חד משמעי וזוהי עברה על החוק.
אנו מבקשים להפסיק זאת לאלתר!!
במידה ויש שאלות בעניין אנו צרו עימנו קשר ונשמח להסביר זאת באופן יותר פרטני.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
בעקומות מילה אחת או שתיים אפשר?

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
מה עם מקרה שבו מישהו עיצב ללקוח לוגו חוקי עם פונט חוקי, והלקוח מבקש את הלוגו הזה באיכות יותר טובה, מה הבעיה אז להשתמש בפונט רק לחדש את הלוגו? לפעמים זה יותר קל מאשר להתחנן לגרפיקאי שישלח קובץ פתוח.

למה מצב כזה שיהיה לא חוקי? זה רק לתקן משהו שכבר נעשה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
איפה "סדר באתר" כשצריך אותו?

ariels

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ניצן מפונטביט;301642:
נתקלנו במספר מקרים בהם אנשים ביקשו דרך האתר שישלחו אליהם בפונט של פונטביט מילה
או משפט ב-PDF לצורך עבודה שעליהם להכין.
הדבר הוא אסור באופן חד משמעי וזוהי עברה על החוק.
אנו מבקשים להפסיק זאת לאלתר!!
במידה ויש שאלות בעניין אנו צרו עימנו קשר ונשמח להסביר זאת באופן יותר פרטני.

הדבר הזה נעשה אחרי בדיקה אתכם, ונאמר למי שבירר אז שזה בסדר להשתמש במילים בודדות בעקומות.
אני לא כל כך מוצלחת בחיפוש בפורום, אבל אם מישהו יכול למצוא את האשכול הנ"ל נשמח לקבל הסברים על האישור הישן ההוא.
(זה היה ממש מזמן, נראה בערך שנה אחורה)

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
ariels צודק לגבי מה שהיה, אך יכול להיות שמעכשיו הם שינו את הכללים, והם אוסרים את הדבר כמו שעושות שאר החברות.

אבל אם אכן הכללים השתנו, ההודעה הייתה צריכה להיות "מעכשיו הדבר הוא אסור וכו' "

לגבי עניין השיחה עם פונטביט שבה אישרנו את הדבר, סביר להניח שדובר על עניין של לוגו ולכן התשובה הייתה שהדבר אפשרי אך בטוחה אני שאם הבקשה הייתה כפי שמוצגת באתר התשובה הייתה שהדבר אסור.אני מקווה שברור שפונטביט לא תאשר שימוש לא חוקי בפונטים שלה-אין בכך היגיון ולא נכון הדבר ששינינו את עמדתנו, זו עובדה ידועה שהשימוש בפונט באופן כזה הינו שימוש לא חוקי.

yaniv_55

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
אני שאלתי בכנס של פרוג נציגה שלכם והיא אמרה שאפשר,
ולא קשור ללוגו...

שלמה

משתמש מקצוען
נציגת מכירות, באה ונעלמת....
אם חברת פונטביט אומרת לך, אסור לעשות!
תקשיב למה שהם כותבים כאן בצורה רשמית.
תזהר!!!! העורכי דינים יודעים את החוק.

dor

משתמש רשום
קניתי ממכם בערך 280 משקלים (פעמיים 120 והחבילה של 2008). אם אני רואה פתאום צורך בכמה מילים מתוך פונט שלא קניתי, אני יכול לבקש בפורום / מחבר?
בקיצור, ההוראה הזאת למי שלא קנה בכלל, או לכולם?

שלמה

משתמש מקצוען
ההגיון אומר, שההוראה היא, למי שלא קנה את הפונט הספציפי המבוקש.

פרסום דובדבן

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
ואם את כבר כאן, ניצן, יש לי שאלה אחרת - מתי יוצא קטלוג 2010?

א ל י

משתמש רשום
אני אישית

דיברתי עם המשרד שלכם בטלפון לפני כחודשיים ענתה לי שם אחת שאמרה שזה התחום שלה זכויות וכו' (לא זוכר את שמה אולי זהבית או משהו דומה).

היא אמרה בצורה מפורשת שאין שום בעיה עם זה וזה חלק מזכויותיו של בעל הפונט!

ושזה בדיוק כמו שאני מזמין ממנו עבודה.

ולא דובר על לוגו אלא על לבקש משפט סגור בpdf בדיוק כפי שנעשה פה בעבר..

נשמח להבהרה...

הרשל'ה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י א ל י;301940:
דיברתי עם המשרד שלכם בטלפון לפני כחודשיים ענתה לי שם אחת שאמרה שזה התחום שלה זכויות וכו' (לא זוכר את שמה אולי זהבית או משהו דומה).

נשמח להבהרה...

ראשית, גילוי נאות: אני ממעריצי ומעריכי פונטביט. נדב עזרא מהווה בשבילי השראה - מקצועית ואנושית גם יחד. אדם צנוע ואמן ענק.
שרות הלקוחות של החברה מהווה מודל לחיקוי והערכה. מקצועיות משובחת וזמן תגובה הולם חוברים יחד למוצרים שמעטים כמותם בשוק בכלל, ובישראלי בפרט.
ודווקא בגלל זה, אולי כדאי שמרת ניצן תחי' תבסס את הנחיותיה / הוראותיה על סמך החוק הלוונטי, ולא תמהר להפריח איסורים כאלו ואחרים.
שמעתי פעם על גב' אחרת, לא משנה מאיזה עיר, ומאיזה חברה, שהיתה נוהגת להתקשר לאנשי מקצוע ולאיים עליהם שבאם לא יקנו את מוצריה / ישלמו כופר בעד שימוש שנעשה בהם - גם באמצעות צד ג', היא תתבע ואף תטביע אותם. כיום, מעטים בלבד עוד טורחים להתקשר אליה מלכתחילה, ולו בגלל הגישה..
חבל שבמחי הודעה יהרס מוניטין נפלא שנבנה בעמל של שנים וייווצר רושם לוחמני או מאיים לחברת פונטביט המעטירה.

התסכול יכול להיות מובן, אך צריך להיות גם ריאליים ומציאותיים: גרפיקאי, לכאורה, יכול לייצר כל אלמנט עיצובי (גם זה המבוסס על טיפוגרפיה טהורה) עבור אחר, ולמסור לו את בכל סוג של קובץ גרפי. הלקוח לצורך העניין, יכול להיות גם חבר / עמית, ובסיס התמורה יכול להיות פילנתרופי לחלוטין. וכן, המקבל יכול להוסיף או להחסיר כאוות נפשו מהעיצוב שקיבל. זאת כל עוד לא מתוקן על מחשבו פונט (אמיתי, בקובץ TTF או דומה, כהגדרתו האוניברסלית) שלא רכש כדין.
כל השאר הינו בגדר המיית לב / תחושת בטן / צחצוח חרבות.

ספק רב אף האם ניתן לכלול (במבחן החוקיות) הוראה שכזו בחוזה הרכישה.
זאת עוד לפני שנגענו בנושא ההלכתי המהווה אור לנתיבתם של רוב ככלל חברי הפורום.

חשוב לציין: כיוון שאינני משפטן - ולא כל שכן תלמיד חכם הבקי תורנית בנושא, אין לראות באמור לעייל המלצה או ייעוץ הלכה למעשה.
לענ"ד מקומו של הדיון לכאורה, הינו בפורום העוסק באתיקה מקצועית. כל שכתבתי נכתב מתוך חיבה רבה של לקוח מרוצה.

בשורות טובות.

א

אליהו פריד

אורח
כשראיתי לראשונה את נושא האשכול רציתי להגיב, אולם נמנעתי מכך היות ותגובה מצידי כאחד שעוסק בתחום עשויה להתקבל כאינטרסנטית.
אולם לאור התגובה האחרונה בנושא של מר הרשל'ה ידידי אשר אני מכבד מעריך ומוקיר מאוד כאמן וכאדם, ראיתי לנכון להגיב ולהבהיר את הנושא בצורה ברורה ומקיפה.

הנושא הלכתי אינו רלוונטי לנושא הואיל וחברת פונטביט כחברה חילונית לא תגיש תביעה בבית דין הרבני אלא בבית המשפט.
על כן תגובתי מתייחסת אל הפן החוקי ולא ההלכתי של העניין.

פונטים מוגנים בזכויות יוצרים בשני מישורים. האחד הגנה על זכויות כתוכנה והאחר הגנה כיצירה.
המונח של תוכנה בפונט מתייחס לאירגון הגליפים בקובץ הפונט, הריווח, הקרנינג אם קיים ופונקציות האופנטייפ במידה והם קיימים. או כל גורם אחר אשר מאפשר שימוש בגליפים בקובץ הפונט ואשר מאפשר הקלדה חופשית של צורות אותיות בכל תוכנה שתומכת בכך.
בפן השני פונט מוגן כיצירה. מהפן הזה אין הבדל אם היצירה הוא תמונה שצולמה, איור או ציור שנעשתה ביד אמן או תמונת האות כפי שעוצבה ע"י המעצב גם אם הוא אינו נמצא בתוך קובץ כפונט.

הבעלים החוקיים בעלי זכויות היוצרים לעולם אינם מוכרים את הפונט עצמו אלא רשיון שימוש בו בלבד וזאת במסגרת השימוש הסביר מצד רוכש הרשיון.
המונח שימוש סביר ברמה העקרונית מורה על שימוש באותיות כאלמנט נלווה לעיצוב כגון שימוש באותיות במודעה או לוגו וכו' ועל דעת כן נרכש הפונט.
שימוש לא סביר בפונט משמעותו כאשר נעשה שימוש מסחרי הן בקובץ הגופן או באותיותיה כאלמנט עיקרי.
כאן המקום לציין כי גם הגליפים התוך הפונט הינם לא יותר מאשר צורות ווקטוריות.

הנה דוגמה לשימוש לא סביר לשימוש בפונט אשר נרכש כחוק. נניח שרכשתי את הקטלוג המלא של פונטביט, האם כעת רשאי אנכי להוציא קטלוג פונטים עם כל הפונטים שרכשתי ולמוכרו כמוצר?
התשובה היא שלילית, הואיל ושימוש כזה בגופנים שרכשתי ליצירת קטלוג אשר מציג את הגופנים אינם כלולים במסגרת הסבירות של רכישת הרשיון.

כאשר אני מעביר לחבר אותיות בעקומות, אמנם לא פגעתי בזכויות מהפן של התוכנה, אולם מהפן של היצירה פגעתי בדיוק כמו שרכשתי תמונה כחוק והעברתיה לחברי לשימוש.

על מנת להקצין את הנקודה שברצוני להבהיר.

הבה נניח שפעולה כזאת היתה חוקית.
אישית, אני מטורף על הפונט לוטוס של פונטביט, אם כן כיצד אשיגו?
פשוט, אבקש מחבר שרכש את הפונט להעביר לי את כל האותיות בעקומות, ובגלל הסיבה הזניחה שאני יודע גם לפתח ולרווח פונטים אקח עקומות אלו ואפתח אותם כפונט עצמאי.
מה אומר לכם ההגיון שלכם? האם זה סביר

ולהערתי האחרונה, ישנם "קן" טעמים לטהר את השרץ, אך עם כל זאת השרץ נשאר שרץ.
לפעמים יש להשתמש בהגיון הבריא והמוסריות הטהורה אשר טמונה בכל אדם, הגיון אשר מתעוות לגמרי כשמתחילים "להתפלסף", תמים תהיה עם ה' אלוקיך, לזאת הכוונה.

כעת בקשתי כחבר ומנהל פרוג לחברי פרוג.
מהכרותי הקצרה עם חיים מפונטביט התרשמתי כי מדובר באדם נעים הליכות ישר כסרגל ובעל מוסריות אתית ברמה גבוהה, אולם מאידך כאשר מנסים להוציא אותו פרייר או טיפש תמצאו כי עומד לפניכם אדם אשר לא יתפשר בכהוא זה בכגון דה.

לכן, נסו לחשוב בשיקול האם השימוש שלכם בפונט עומדת במסגרת הסבירות של הסכם הרכישה שלכם ואם לאו

על אף כי נגוע אנכי בעניין, ניסיתי להעביר את הנושא בצורה סובייקטיבית עד כמה שיכולתי.​

מקארתור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לא משנה מה אומר לכם נציג 'מפורש' כאן, או נציג בטלפון, לחומרא או לקולא
מה שקובע זה מה שכתוב ומצורף למכירה, אם לא כתוב על נקודה זו, נכנסים אנו לפרשנות של החוק, וכפי שכתב לעיל מר פונטייפ,
גם אם החוק אוסר בהחלטיות לא תמיד אכיפת זכויות יוצרים נעשית, כאן בארץ אפשר לומר שבכלל אין תביעות של החברות הגדולות [חברות מקומיות, פרטיות?!?]כנגד אנשים פרטיים, רק נגד חברות, ומעניין אם בכלל היתה תביעה מהסוג הנ"ל, ואם היא תעמוד במשפט, עד כמה שזכור לי תביעות שהיו, היו על מכירה בכסף או שיתוף קבצים ממש.

מצד ההלכה, אם המטרה היא לא לגנוב את החברה, אלא לצורך התרשמות, וכדו' קשה מאוד לומר שאפשר למכור בתנאים קשים, וכמו שזמר מסויים כתב על הדיסקים שהוא משכיר אותם לזמן קצוב ולא מוכר, עד כמה שזכור לי, הפוסקים קבעו שזה מכירה לכל דבר וביטלו את התנאי המוזר,
בטח בכל מקרה זה לגופו, וצריך לשאול רב.

ayala

משתמש מקצוען
נכתב ע"י א ל י;301940:

נשמח להבהרה...
פעם הבאה תבקש מסמך שיכול להיות קביל משפטית שמאשר את הדבר לגבי שימוש כזה בפונטים, וחלק אותו לחברי הפורום :)

חיים משה

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
אולי זה יראה קצת "תמים ופשוט" ביחס לדיונים העמוקים והפילוסופיים הנ"ל, אך בכל זאת הרשו לי להגיב מהפן הריגשי (בלי להתייחס לפן ההילכתי והחוקי), שמעתי מאדם נאמן ששאל את הרב אלישיב אם מותר לצרוב קלטת שלא למטרות רווח, (שזה בהחלט לא הנושא הנידון כאן לדעת כל המגיבים הנ"ל)והוא ענה לו "בתמימות ובפשיטות" ש"אולי" זה מותר אך ודאי וודאי שזה לא "יהודי", אנא! נסו להכנס טיפה רק טיפה לראש ולנפש של היוצרים שמתעסקים יומם ולילה בלהוציא את היצירה שלהם כשהדבר דורש המון כוחות וזמן, ובאיזה תחושת תסכול הם מסתובבים אח"כ, כשבקליק אחד קטן שלא לוקח אפילו דקה, היצירה כבר עברה לה מיד ליד, האם ככה אנחנו באמת רוצים להראות כלפי עצמינו? האם זה הדרך שלנו להתפרנס ע"י התעלמות גמורה מהרגשות של השני? איך אנחנו נרגיש כשמישהו יגנוב במחי יד פרסום שעבדנו עליו קשות? הבה נהיה קצת יהודיים ואנושיים, ותאמינו לי ש"מזה" לא יצא לכם הפסד.

מבינים

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
אני אמנם מזדהה עם כל מילה של ידידינו א. פריד,
ואעפ"כ אני יכול לומר שהרשל'ה צודק בכל מילה!

רוב חברי הפורום, (אלו שעובדים בצורה מקצועית ודאי) רכשו מפונטביט כמות נכבדת של משקלים,ורואים בפונטביט שותפה ליצירות שלהם.
לפעמים, יש צורך בפונט ספיציפי שאינו כלול ב - 200 משקלים שברשות המעצב, גם אין בכוונתו בשביל ארבעת האותיות הללו לרכוש פונט ב-240 ש"ח (המחירון של פונטביט למשקל בודד) הוא פונה לידידיו לפורום ומבקש את מבוקשו, ואכן חבריו נרתמים לעזרתו, ומקנוורטים לו ת'מילה, במקום שיצטרך לסרוק ולעשות 'עקיבה' באילוס'...
יבוא ר' אליהו פריד ויסביר שזה לא חוקי, יבוא ר' חיים משה ויקרא לזה "לגנוב יצירה"

כעת, מישהו יכול בבקשה להסביר לי מה הפסידה חברת פונטביט מצעד זה?!
נראה לי שאם היו מעלימים עין מהקטנות הללו הם הרווח היה יותר גדול מלהתייחס אליהם.

*אין בדברי, כדי להוריד מהערצתי העצומה לחברת פונטביט.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה