מי את בית שמש? תוהה לעצמי ולאחרים

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
מצב
הנושא נעול.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בתוך מערך החיפושים הלא נגמר אחר 70 - 80 מטר לגור בהם גיליתי שמחוסר היכרות וידע פסחתי על עיר העתיד והעתודות הגדולות - הלא היא בית שמש

יודעי דבר או שנים, אנא, שחררו נתונים ברורים על החיים בבית שמש מבחינת תעסוקה, מרכזי שירות וקניות, טווח מחירי הדירות, סגנון חיי התושבים באזורים המתחרדים השונים, (אם מותר לשאול, גם על סגנון החרדים עצמם שם), האם קיימים בתי בילוי ומתחמים שלא לרוחנו, מעונות ומשפחתונים מותאמים, יתר מוסדות החינוך, ועוד פרטים חיוניים לתושב שלא חשבתי עליהם בעניות דעתי וניסיוני הדל

מה שעלה בחכתי ממקורות לא מוסמכים דיים ומשמועות הוא כך:
בר אילן ונספחיו - מתחרד קרוב וחזק צפוי גם להתחרד הלאה, מצד שני יקר (חצה את המליון מאתיים), סגנון אוכלוסיה חילונית? לא ידוע (מתבגרת?, צעירים?, עוינים?, מסורתיים?, חבר העמים?, וכו')
בן אליעזר, רזיאל, שד' הדקל ושכונת רמת שרת - מתחיל להתחרד, מחירים מעל מליון, דירות גדולות וחדשות יותר, כמה חרדים כבר במקום?, מה לגבי האולוסיה הותיקה כנ"ל? האם יש שם אכן בריכה מעורבת שתמנע התחרדות מלאה?, בתי כנסת?, תחבורה?
שכונת רמת לח"י, המעפילים, השבעה, הרצל - למרות המרחק מהקריה החרדית (40 - שעה)מתחיל להתחרד משום מה, במקום כבר 60 - 70 משפחות, הרבה בתי כנסת של ציבורים שומרי מסורת, מחירים 850 - 950, דירות ישנות וקטנות ברובן, חסרים פרטים איך מסתדרים בכזה חור עם מוסדות וכו'
נרקיס - קצת מתחרד, זול מאד, 780 - 880, אוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך (ההגדרה החוקית המותרת לאתיופים ורוסים), מעט רחוק מהקריה החרדית
הגולן, שכ' מגדל המים - לא מתחרד, למה??? קרוב לקריה, מחירים זולים, דירות גדולות
על הנייר - מחיר למשתכן - 60,000 מתמודדים על 900 דירות, לא ברור לי אם אני זכאי. רמב"ש ד', ה', ו', ז', - מדברים מדברים מדברים, תכל'ס, לא זז. פרוייקטים חדשים אחרים - לא שמעתי, לא מכיר, לא יודע
או אולי נלך על טאבו משותף וזהוזה?!?
אגב, כמה זמן זה לירושלים בתח"צ בשש וחצי בבוקר?

חשוב לי להבהיר שוב, כל הפירוט הוא ממידע פה, מידע שם, תקנו אותי אם טעויות בידי (בטח יש כמה)

ניסיונות חיפוש עקרים לצוד אשכולות ישנים על העיר הזורחת העלו אשכול מלפני שנה מעוט מידע, כשבענייני דירות כל חודשיים משמעותיים

סליחה ומחילה ממי שחלק מהכותרת הקפיץ אותו:)

תמר 85

משתמש רשום
בכותרת שלך,
לא כ"כ הבנתי טועה או תוהה, א"א את שניהם ביחד....
:)

יעל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
יש לי שני אחים בבן אליעזר,
דירות יפות ומרווחות, אין מרפסות, רוב הדירות משופצות.
מעונות, מטפלות, גנים במרחק רב - 30 דקות הליכה
הבריכה לא מעורבת
תחבורה נוחה.
חיי קהילה.
אין הרבה חרדים, אולי 1 לבנין
הרבה עולים חדשים. לא עוינים אבל לא תמיד סימפטי

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י תמר 85;2431590:
בכותרת שלך,
לא כ"כ הבנתי טועה או תוהה, א"א את שניהם ביחד....
:)

יש מילה שלישית
וַיִּמְצָאֵהוּ אִישׁ, וְהִנֵּה תֹעֶה בַּשָּׂדֶה (בראשית לז טו), דוקא פרשת וישב, שם תמר הוא שם דומיננטי ..

תהה - תמיהה פליאה
תעה - סיבוך, (שימושי בעיקר על דרכים)
טעה - שגה
לא נורא,
בעברית תמיד אפשר ללמוד דברים חדשים...

תמרג

משתמש פעיל
בית שמש זו עיר עם כל סגנונות האנשים.
כל אזור מעורבב אם כי רמה ב' מזוהה עם הצ'למרים
חפציבה-גורים
רמה א'-אמריקאים
אבל בכל מקום יש הכל
כל סוגי מוסדות לימוד
2 קניונים
מתחם מסעדות
באולינג
גינות
עיר מהממת
קרובה לי-ם 20 דק' לפנות בוקר

מחירים=בעננים!!!!!!!!!!!
כל האזורים המתחרדים זה לא ליד אזורים חרדים
וב"ש זה עיר גדולה
לא בני ברק

מה הענינים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
קודם כל, תצא מנקודת הנחה שבית שמש היא עיר מסורתית.
ממילא, כמעט בכל שכונה בעיר הותיקה יש בתי כנסת ומוסדות קהילתיים. לא כולם באותה רמה, אך כמעט בכולם יש כבוד לכל אדם וכבוד גדול לדת.
כן, יש יוצאי דופן, אבל הם יוצאים דופן.
נראה לי קצת הגזמת בנושא המחירים בשכונות המתחרדות. לא למדתי בע"פ מחירים, אך עדיין נראה לי מוגזם.
הקירבה לירושלים מתבטאת בתחבורה ציבורית נרחבת (הרבה מאד קוים בתדירות גבוהה מאד, ולפעמים לא כ"כ מספקת מרוב דרישה).
בד"כ בשעות הבוקר יש יותר עומס, אך זה תלוי בכבישים. נסיעה מהעיר (לא מהרמה) עד לירושלים היא בסביבות ה40 דקות.
הרבה מקומות עבודה. אבל צריך סבלנות בשביל למצוא. בד"כ אחרי תקופה אפשר ל'התברג' במשהו טוב.
יש גם חסרונות. אך לא ביקשת - לא אפרט.
הצלחה!

פיר

משתמש סופר מקצוען
בסך הכל בית שמש עיר נחמדה האקלים לא הכי נוח בקיץ חם ממאוד מטבע הדברים זה שונה לגמרי מבני ברק רמת בית שמש א היא מקום הרבה יותר נוח מבחינת האוכלוסיה חיה ותן לחות בתי כנסת רבים תלמודי תורה לא רחוקה מהמרכז המסחרי שיש בו את סופר יש חסד ושפע שוק בנוסף יש את השכונות החדשות רמת בית שמש ג ג 1 ג 2 ששם יש חרדים וחסידויות לא כל כך קרוב למרכז מסחרינ יש אוטובוסים מכל מקום לירושלים ולבני ברק אשדוד ןעוד לירושלים הרבה יות ר בתכיפות. בהצלחה

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י מה הענינים;2431623:
קודם כל, תצא מנקודת הנחה שבית שמש היא עיר מסורתית.
ממילא, כמעט בכל שכונה בעיר הותיקה יש בתי כנסת ומוסדות קהילתיים. לא כולם באותה רמה, אך כמעט בכולם יש כבוד לכל אדם וכבוד גדול לדת.
כן, יש יוצאי דופן, אבל הם יוצאים דופן.
נראה לי קצת הגזמת בנושא המחירים בשכונות המתחרדות. לא למדתי בע"פ מחירים, אך עדיין נראה לי מוגזם.
הקירבה לירושלים מתבטאת בתחבורה ציבורית נרחבת (הרבה מאד קוים בתדירות גבוהה מאד, ולפעמים לא כ"כ מספקת מרוב דרישה).
בד"כ בשעות הבוקר יש יותר עומס, אך זה תלוי בכבישים. נסיעה מהעיר (לא מהרמה) עד לירושלים היא בסביבות ה40 דקות.
הרבה מקומות עבודה. אבל צריך סבלנות בשביל למצוא. בד"כ אחרי תקופה אפשר ל'התברג' במשהו טוב.
יש גם חסרונות. אך לא ביקשת - לא אפרט.
הצלחה!

המחירים רק מעיון פעם ב- ביד 2 (כשנטפרי לא מהתל בי כהרגלו שם)
הדגשת לא מהרמה, מהרמה זה הרבה יותר רחוק?
מקומות עבודה בהי טק ידוע לי רק על מטריקס בבית שמש עצמה, אשמח לדעת אם יש נוספים

789

משתמש צעיר
שלום רב
עבודה אין בבית שמש והסביבה!

מעפילים הרצל וכו' זה מאוד קרוב לחפציבה
מגדל המים יקר לכן כבר עדיף חפציבה או קריה
בגדול אין הרבה מה לחפש בעיר

מה הענינים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נראה לי המחירים ביד2 לא מספיק מעודכנים, או אני לא מעודכנת...
מהרמה זה לא הרבה יותר רחוק, זה פשוט תלוי במיקום, 7-10 דקות לרמה ב' ו15-20 דקות לרמה א' וחצי שעה לרמה ג'
לא כ"כ מכירה את ההי טק

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י מה הענינים;2431643:
נראה לי המחירים ביד2 לא מספיק מעודכנים, או אני לא מעודכנת...
מהרמה זה לא הרבה יותר רחוק, זה פשוט תלוי במיקום, 7-10 דקות לרמה ב' ו15-20 דקות לרמה א' וחצי שעה לרמה ג'
לא כ"כ מכירה את ההי טק

שכחתי רק לשאול מה לגבי החסרונות המרומזים בהודעתך הקודמת
לא שאלתי? אז הנה אני שואל

אם כי איפה אין חסרונות?

מצליחה

משתמש מקצוען
א. המחירים שכתבת קרובים מאוד לאמת.
בדקתי את זה לפני כשנה ויכול להיות שהמחירים אף עלו.
ב. חפציבה ממש לא רק גורים, יש שם גם מודרנים וספרדים.
רמה ב' ממש לא רק צ'למרים, יש שם אזורים של חסידי בעלזא, ויז'ניץ, ברסלב ועוד.
קריה החרדית מעורבת חסידי גור וליטאים.
בגדול, בבית שמש יש הכל, לא מכירה את האוכלוסיה באזורים שכתבת.
בהצלחה.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י 789;2431640:
שלום רב

מעפילים הרצל וכו' זה מאוד קרוב לחפציבה
מגדל המים יקר לכן כבר עדיף חפציבה או קריה

עבודה בהיטק אין?
מגדל המים זול יותר מרמת שרת שכן מתחרדת
בכל אופן אין ידי משגת ואין ליבי עמיד בקריסה כלכלית כמו רכישת חלקת אדמה בחפציבה ובקריה
אבל מכאן ועד שאין מה לחפש בעיר, יש איזשהוא מרחק, לא?

נ פלוס

משתמש מקצוען
נכתב ע"י 789;2431640:
שלום רב

כנראה שאתה לא מכיר בכלל!
יש עבודה! ועוד איך!! (למי שמחפש באמת) מה עם כל הר טוב??
ובגדול יש הרבה מה לחפש בעיר!!

sarit_f

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
מתחרד זה ביטוי שצריך להוציא מהלקסיקון.
בכל האיזורים שמנית, יתכן שגרים קצת חרדים, מסורתיים וחילונים. חרדי לגמרי זה לא יהיה אף פעם.
אז תקחו בחשבון אם אתם מעוניינים לגור בסביבה חילונית (מה בדיוק עוזר שאתה גר קרוב לקריה, אם שכנים שלך חילונים ומתחת הבית שלך נוסעים בשבת?)
זה לגבי העיר הישנה.
בית שמש החדשה - כמו שמנו כאן, רמה א, ב, ג, חפציבה, יפה נוף.. כולם מקסימים, מעורבבים אם כי יש מה לקטלג. השאלה עד כמה המחירים רלוונטים קודם לפני שמתחילים לנבור שם.

בית שמש היא עיר מקסימה ומפותחת ומתפתחת כל הזמן
יש בה המון (יותר מדי אפילו) מסעדות בכשרויות מהודרות,וגם אם רחמנא לצלן תלך לקניון, תראה המון חרדים. לא יודעת לגבי מקומות תעסוקה, כי ב"ה אני מהמחפשי עובדים ולא מעסיקים (ובסופו של דבר חלקם בכלל מירושלים..)
ירושלים - מרחק של חצי שעת נסיעה כשאין פקקים. בני ברק - 40 דק'
(כמובן שתלוי מאיפה. אני מדברת על הכניסה לעיר - איזור חפציבה)

pnina912100

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
בר אילן, המחירים מתקרבים למה שכתבת, אבל עוד לא, סגנון אוכלוסיה מבוגרים ברובם, רוסיים, מקום שקט חיים בסדר גמור עם החילונים,

הרצל-מקסימום 20 דקות מהקריה, יש בתי כנסת חרדים, מוסדות נוסעים לקריה,

נרקיס-ממש לא מתחרד, וגם אזור קשה להתחרדות, גרים שם אתיופים שלא מפריע להם החרדים, לא הכי נעים להסתובב שם בלילה.

מגדל המים באמת קרוב לקריה, זה בין הקריה להרצל, בנתיים הוא ללא חרדים.

אג

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י חכמופרוג;2431535:
בר אילן ונספחיו
בן אליעזר, רזיאל, שד' הדקל ושכונת רמת שרת
שכונת רמת לח"י, המעפילים, השבעה, הרצל
נרקיס
הגולן, שכ' מגדל המים

כל המקומות האלה הם בתוך החילונים ממש.
לא מובן מדוע לבחור לגור במקומות מוזרים אלו.
שומר נפשו ונפש ילדיו ירחק משם.

avim10

משתמש מקצוען
נכתב ע"י sarit_f;2431760:
חרדי לגמרי זה לא יהיה אף פעם.
אני בטוח שזה לא מכוון, אבל זה פשוט צרם לי אז אעיר את זה גם אם זה לא קשור לנושא האשכול...
אנחנו מאמינים בביאת המשיח, לא?

אג

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מכתב שקיבלתי:

בס"ד,

שלום וברכה,

אני אברך בכולל חשוב המתגורר באחת השכונות 'המתחרדות' של ירושלים.

נולדתי להורים מיוחדים במינם בבית ''חשוב''... עם "שם טוב"... ב"ה עברתי את המסלול הרגיל ו'דפקתי' כרטיס בכל מקום, חיידר, ישיבה קטנה, ישיבה גדולה, וכך עברו עלי שנות ילדותי ובחרותי בטוב ובנעימים.

כשהתקרבתי לפרקי, דברו בי נכבדות כמובן, סה"כ הייתי בחור לא רע, למדתי טוב, אמרו בדרשות שאני גם ירא שמים, [נו נו... יעיד עלי יודע תעלומות...], הוצע לי שידוך ממשפחה חשובה אשר תורה וגדולה התאחדו על שולחנם, וב"ה כסף לא היה חסר להם, ומשום מה הכניס הקב"ה לשווער שלי בראש להאמין לאותו שדכ"ן שאכן הוא מצא את החתן המושלם המיועד לביתו היקרה, וכך נכנסתי אחר כבוד למשפחה זו.

כמובן, איך לא?! "דירה בירושלים"! זה היה הנושא, תמיד חלמתי לגור בירושלים, לא יכולתי לחשוב אפילו בחלומות רחוקים שאעזוב את ירושלים עיה"ק, אך כעיקרון חשוב מעולם לא דרשתי זאת, והיה לי ברור שאני לא יהרוג שום יהודי שאשמתו היחידה היא שעליו לחתן את ביתו, ובכדי לקבל בחור טוב הוא "חייב לו" דירה... אבל [ואולי בזכות זה] אינה ה' לידי שווער אמיד שיכל בקלות לרכוש לזוג הצעיר דירה בירושלים, אבל עם כל זאת כמובן שלא חשבנו על דירה במרכז, אלא באחת השכונות המתחרדות, והיה די טבעי שנבחר או יותר נכון שיבחרו עבורנו דירה בשכונה פלונית אשר בה התגוררו כבר כמה מידידי וקרובי שתי המשפחות.

כמובן שלא שאלו אותי כ"כ, וגם אם היו שואלים, סביר להניח שמרוב שמחה ושיכרון על השמחה הגדולה בבואי בברית האירוסין, לא הייתי משיב שאני מעדיף דירה במקום אחר, ובעיקר, כחתן טרי ודאי לא היה לי נעים לומר זאת לשווער היקר שלי.

יהיה איך שלא יהיה, תקופת האירוסין עברה, ולא כ"כ בקלות... אבל בסוף הגענו למשכננו החדש, ובהחלט היינו מרוצים מהבית המיוחד והמושקע ממש לטעמנו.

וכמו שאומרים במשך כמה חודשים עוד היינו בעננים, לא היה קץ לאושרנו, הכל "זרם" ב"ה, כולל, עבודה, היינו מסודרים מכל צד אפשרי.

עם הזמן והשגרה, התחלתי להרגיש באופן אישי שמשהו בשכונה מציק לי מאוד, מין הרגשה מוזרה, הרגשת אי נוחיות, הרגשת חוסר שייכות.

נכון, אני מוקף כאן באברכים רציניים, אברכים תלמידי חכמים ושקדנים [הם קיבלו הרי דירה בירושלים...], יש כאן כבר גרעין חזק ויציב של קהילה של בני ישיבות מצוינים.

אבל - - -

כיהודי שערש הולדתו הייתה בלב שכונה חרדית לחלוטין, שמעולם לא ראה ולא הסתובב בין אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות, להיתקל במראה לא צנוע שאינו לרוח היהדות, זהו דבר שבהחלט מציק, כל אברך בן עליה משתדל שלא להתקרב לאזורים שאינם שייכים לציבור שלנו, ללכת לרחוב יפו וגרורותיו הרי זה מחוץ לתחום, משתדלים כמה שפחות להסתובב בכאלו מקומות, גם כשזה עולה בכסף או כל דבר אחר. כולנו יודעים שראייה אחת זה נזק רוחני לדורי דורות, גם אם כביכול זה "לא מפריע"... הנשמה הטהורה שקבלנו מתלכלכת, כל ראייה קטנה מקטינה את הלהבה היהודית שבלב, כל ראייה מורידה באיכות של עבודת ה', כל תמונה שהעין קולטת, פחות הבנה בדף הגמרא.

אבל פתאום כאן כשמדובר במקום מגורים, כביכול אין ברירה, הרי חייבים לגור בירושלים... ללכת לפרויקט לא בא בחשבון, בפרט לבחור "חשוב כמוני", אז אני מוצא את עצמי גר בלב לבה של התחנה המרכזית... אני גר בין שכנים שפרקו מעליהם עול תורה ומצוות ויחד עם זה עוד כמה דברים... [ושלא לדבר על שפתם ה'לא נקיה' בלשון המעטה... כבר שמעתי מאברך שכמעט בכה כששמע מילת גנאי מהמלוכלכות ביותר יוצאת מפי בנו הקט במהלך קטטה עם אחותו הקטנה, הילד לא ידע כלל מה אמר, אך כשאביו גער בו קשות, הוא אמר לתומו ששמע זאת מהשכן כשצעק על אשתו... ה' ירחם!].

אני נתקל כל יום במראות שכל חיי השתדלתי לברוח מהם, הברירה היחידה שיש לי זה ללכת בלי משקפיים ועם ראש ברצפה, הרי הסתכלות במקום שאינו צנוע אסור אפילו בדרך העברה, ומן הדין מחויבים לעצום עיניים למול מראה שכזה.

אבל לא יאומן! אם אנהג כך, אברכים חשובים ורציניים יסתכלו עלי כעל מי שיצא מדעתו, עוד לא ראיתי אברך אחד שבהליכה למכולת מוריד את משקפיו, אנחנו חיים בציבור קדוש של בני תורה, שחוץ מ"תיירה" כמעט לא מדברים על כלום, הרי התורה היא הדבר הכי חשוב ומי ששקוע בלימוד יש לו הכל הכל, הוא אפילו לא רואה דברים לא ראויים ברחוב... הוא שקוע ברעק"א... [הצחקתם אותי עד דמעות... תרתי משמע...] לדבר על שמירת העינים?! הס מלהזכיר! מה, אנחנו חסידים?! אנחנו מאלו שמדברים על היום על 'אסון הפאה הנכרית' ועל 'צדיקים נסתרים'?!...

[הייתה לי אף הרגשה שלכן בשכונות המתחרדות כמעט ולא רואים חסידים, פשוט מאוד אצלם הנושא הזה נמצא במקום יותר מכובד מאשר בציבור שלנו, ובנושא זה, למרות שיש לנו דרך, אבל בהחלט יש לנו מה ללמוד מהם].

לאן שאתה לא הולך כאן, אתה נתקל בבעיות, גם אם ראשך שקוע בהוויות אביי ורבא, אתה רואה! העיניים שלך מתלכלכות! בין אם תרצה ובין אם לא תרצה!!!

אשתף אתכם בהרגשותיי, אם אנחנו חדורי השקפה והלכה שאדם מחויב למסור את כל ממונו שלא לעבור על לאו, לא כל שכן וכל שכן שאדם ששקוע עמוק וגר במקום שכל יום הוא יכול להיתקל בכמה וכמה לאוין, ודאי ובוודאי שהינו מחויב למסור כל ממונו, אך כלום האם מדובר כאן על מסירת כל ממונו? מדובר כאן על ענין של נוחיות, אין ספק שלאנשים רבים המגורים בירושלים נצרכים כאוויר לנשימה, אבל האם זה למעלה מגדר 'למסור כל ממונו'? האם אין זה בכלל החיוב של הרמב"ם לברוח למדבריות?

אבל ביני לבין עצמי, למען האמת, לא נראה לי שאהיה מסוגל לעבור דירה, קודם כל קשה לי עד מאוד, יש לי הרבה תירוצים למה אני נשאר כאן, אני יכול לפלפל בזה עם ק"נ תירוצים, וחוצ'מזה, מה יגידו החברים?! מה יגיד השווער?! 'אין מצב' שאני מסביר לו את הבעיה. הוא לא יבין זאת.

כרגע, איני רואה פתרון באופק, אני שקוע כאן בבעיה עמוקה, אני משתדל להסיח דעת מכל העניין, להעסיק את הראש בלכתי ברחוב, להתחמק מלהסתובב ברחוב בזמנים בעייתיים, אבל -- למעיישה, אני מרגיש לא שלם עם עצמי. ועל הטענות והקולות שנשמעות בצעקה לעברי בתוך לבי פנימה, אין לי מה לענות. נקודה.

בהנחה שלא יהיה אברך אחד שבגלל דברי 'אני הקטן' יחליט שהוא עובר דירה, כי גם לא התכוונתי שיקרה דבר כזה, לעבור דירה זה לא משחק ילדים, יתכן שזה ממש ויאמר ה' אל .... לך לך מארצך וגו', יתכן שזה רצון ה', אבל עכ"פ זה ממש נסיון מהעשרה נסיונות.

אבל - - -

אני פונה בתחנונים לאברכים ובני תורה חשובים שעומדים כעת להשיא את בניהם [או מוטב עוד לפני שעומדים לשדך את בניהם], אנשים לא מודעים לבעיה שהזכרתי, כולם מדברים על מקום המגורים, ומבררים על דברים אחרים, כמובן בודקים שיש קהילה מתחרדת טובה, החל מהשאלה אם יש 'חניכי' באיזור המדובר או שאין, ועד לפרטי הנוחיות, תחבורה, מכולת וכו', אבל [כמעט] אף אחד לא חושב מספיק על הנושא הבוער הנ"ל! תושבי השכונה שאינם חרדים מעניינים אותם כאילו היו קיר מהרחוב הסמוך, כולם בטוחים שאוטוטו מחר השכונה חרדית לגמרי, דבר שלא קורה וגם לא יקרה בשנים הקרובות [המחירים רק עולים, וכל שכונה שהתחרדה למחצה או לשליש, מחירי הדירות נוסקים וחזר דבר לקלקולו, אנשים מן השורה מתקשים לרכוש שם דירות, וכך נשאר מצב של שכונה 'מתחרדת'... 'חרדית' היא לא תהיה אף פעם עד ביאג"צ בב"א!]

הורים יקרים, תחשבו היטב על 'דורות ישרים מבורכים' שכל כך התפללתם עליהם וטרחתם בחינוכם במשך שנים, בנכם חשוף למפגעים רוחניים, הוא עוד צעיר [וגם אם הוא מבוגר...] כל עתידו לפניו, וכל ראיה! כל ראיה! כל ראיה פוגעת! כל ראיה מפילה פיוז בלהט הרוחני של הבן החשוב שלכם, כתוב בספה"ק שכל ראיה לא טובה שאדם רואה הרי היא משפיעה נוראות על דורותיו אחריו, כמדומה בשם השל"ה מובא שכל ראיה של בטלה שאדם רואה הוא מכניס את בנו עמוק בקליפה שאותה הוא ראה, עוד כמה שנים כשהוא יתפלא ולא יבין למה בנו החמוד חלילה לא נמשך לחומש טייטש שהרב'ה בחיידר מנסה להכניס לו לראש, שידע נאמנה כי כל ראיה שלו פוגמת ברוחניות של כל דורותיו אחריו.

זה אמנם נשמע קצת מוגזם, הרי בשכונות המתחרדות יש אלפי אברכים בלי עין הרע שצומחים וגדלים לתפארת בתוי"ש, מחברי ספרים ומורי הוראה, וא"כ מה שייך לערער על הצלחתם בתוי"ש אף במקומות אלו?!

התשובה היא שלא הכל אנחנו רואים בעינינו הגשמיות, יתכן שבמקרה אברך יצליח ויעלה ביר"ש, אבל למעיישה אם רבותינו גילו לנו שכל ראיה פוגמת, אזי אותו אברך צדיק שמושלם בכל מידה נכונה חוץ מנושא שמירת העינים, כי הוא בסה"כ רואה בהעברה בעלמא והוא בכלל ""שקוע בלימוד""... ובכלל לא דיברו אצלנו על נושא זה... אז יש לו בעיה קשה, העינים שלו פגומות, הנשמה שלו פגומה, לעתיד לבוא מי יערב לנו שיוכל להתענג על ה' 'ולראות' בזיו שכינתו, בעינים פגומות כאלו [כמבואר בחז"ל ובח"ח בשמיה"ל]?? היכן כל עתידו הרוחני, עד כמה יוכלו כל החידושי תורה שלו לעזור לו ביום הדין הגדול והנורא? עכשיו הוא 'קוצר נחת' לכולם, הוא אפילו מקים חבורות ובאים לשאול אותו בהלכה, אבל לעתיד לבוא האמת תצא לאור! היכן הוא ישב שם? שם לא יעזרו לו משקפים לעיניו הפגומות!!

אבא יקר! שווער יקר! אתה מוכן לקחת על אחריותך דבר כזה? במחי עט אתה מוכן לאבד דורי דורות? אתה רוצה שלבן שלך יהיו ילדים טהורים ונקיים, או כאלו 'ככה ככה', ילדים 'פתוחים' שיודעים קצת 'מושגים', קצת מילים מפה וקצת זבל משם, עם עיניים לא איי איי??!! לא חבל?! על בנך הרי כ"כ הרבה השקעת, לילות לא ישנת, את דמך הקזת, כסף פזרת, הכל כדי שיעלה ויתעלה ויעשה נחת רוח לבורא ית', להיכן אתה רוצה להשליך את כל ההשקעה הזו? לעמקי השאול בתוככי שכונה 'מתחרדת'??

אתה יכול לבחור, או שאתה שולח אותו למקום של תורה, למקום חרדי, ואז אתה מבטיח [במידה מסוימת] את עתידו הרוחני בטהרת העיניים, ואם מאוד מאוד חשוב לך שהבן שלך - ה'מותג' שלך... שיגור בירושלים או בב"ב, אז אולי כמו שאתה מבין ומשקיע באתרוג יקר, או על גנרטור בשבת, ועל עוד הידורים בהלכה, אתה צריך להבין בכפל כפלים שעל דבר כזה צריך להשקיע אלפי אלפים של כסף וזהב כדי שבנך לא ידור אלא במקום תורה, אם כ"כ חשוב לך שיגור בירושלים או בב"ב, תשלם על זה, תשקיע בעתידו [בעצם גם בעתידך], אל תתפשר אל מינימום של יהדות! ואם אין ברירה ואין מספיק כסף, אתה מוזמן אחר כבוד לפרויקטים גדולים של הציבור החרדי שב"ה אלפי אברכים עולים ומתעלים במקומות אלו עם עוד פלוס גדול - עיניים נקיות! אבל לשלוח למקום חילוני [או 'מתחרד' אפשר לקרוא לזה איך שרוצים...]?? זו אופציה??

וא"ת מי יבנה את כל הקהילות הקדושות? הרי חייבים להתרחב לעוד שכונות, משום שאין מקום? זו לא הדאגה שלך, ברוחניות 'חייך קודמים'. אתה תעשה את מה שמוטל עליך, והרבה שלוחים למקום, גם להיות נציג הציבור החרדי בכל מיני רשויות זו חובת השעה, אבל לא תוציא את בנך מהגמ' בשביל "שליחות קודש" כזו, כי לכל אחד תפקידו במקומו, ואם אתה באמת מחפש את האמת, אתה יודע שעבורך - היעוד בחיים, זה דור ההמשך, זה ילדים ונכדים עם נשמה טהורה ועיניים טהורות, זהו המינימום שאתה מצפה מעצמך, בזה אתה עושה נחת רוח לאביך שבשמים.

[בכתיבת שורות אלו אני מתפלל לקב"ה שלא יכניס בלב הקוראים מחשבות אוויליות על הפניות שיש בלב הכותב, כמו: 'הוא בטח מנסה להריץ פרויקט חדש לצעירים', 'בטח הוא הסתכסך עם אחת מהקהילות המתחרדות', ועוד כהנה וכהנה, [או למשל מחשבות שטותיות כאילו הכותב הוא נעבאך סובל מבעיות קשות, אבל מה לנו ולצרה הזאת?! אני יודע היטב ושמעתי לא מעט על כמות האברכים שנגועים בבעיות אלו, אבל מצחיק בכלל לקרוא לזה בעיה, זה הרי בטבע האדם, ואדרבה, כמה שאדם סובל מלכלוך, זה מראה שהוא יותר נקי והדברים עתיקים ואכמ"ל], ה' עדי שאני כותב זאת בדמע מעמקי לבי, ואני בסה"כ מנסה לשתף עוד אנשים שאולי יזכו בס"ד להיות חכמים לפני מעשה].

ולעצם בעייתי האישית הקשה מנשוא, אשמח מאוד אם מישהו מהקוראים את מכתבי יואיל להחכימני עצה ותושייה מאוצרו הברוך.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה