מילים יהודיות

מרק

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אני זקוקה למילים בשפות שונות המאפיינות תרבויות שהיו בהן יהודים. כמו זונגאבי הכיפה התימנית ועוד.
תודה

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בית כנסת - המלה "סינגוג/ה" בהטיה זו או כיוצא בה - בכל השפות שיכולתי לבדוק בגוגל(באותיות לטיניות או קיריליות, להוציא כתבי המזרח הרחוק או ערבית).
המלה "רב" - רביי, רבי, רבין וכד' - תוכלי לבדוק בתרגום גוגל איך היא מופיעה בכל שפה. (גוגל לא תרגם לי נכון את "רב" או "רבי", וכתבתי "רב ראשי" - את זה הוא הבין נכון...)
חזן - קנטור בשפות רבות (תוכלי לבדוק כנ"ל)
מנורה - "מנורה" בשפות רבות (בדקי כנ"ל, אבל כתבי "מנורת שבעה קנים" כדי לקבל תוצאות מתאימות)

מרק

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י מרק;602948:
אני זקוקה למילים בשפות שונות המאפיינות תרבויות שהיו בהן יהודים. כמו זונגאבי הכיפה התימנית ועוד.
תודה

נכתב ע"י אפכא מסתברא;602974:
בית כנסת - המלה "סינגוג/ה" בהטיה זו או כיוצא בה - בכל השפות שיכולתי לבדוק בגוגל(באותיות לטיניות או קיריליות, להוציא כתבי המזרח הרחוק או ערבית).
המלה "רב" - רביי, רבי, רבין וכד' - תוכלי לבדוק בתרגום גוגל איך היא מופיעה בכל שפה. (גוגל לא תרגם לי נכון את "רב" או "רבי", וכתבתי "רב ראשי" - את זה הוא הבין נכון...)
חזן - קנטור בשפות רבות (תוכלי לבדוק כנ"ל)
מנורה - "מנורה" בשפות רבות (בדקי כנ"ל, אבל כתבי "מנורת שבעה קנים" כדי לקבל תוצאות מתאימות)
תודה רבה.

אני זקוקה גם למילים יחודיות לתרבויות-יהודיות שונות. כמו הדוגמא שנתתי. יש לך רעיון איפה אוכל למצוא?
או אולי יש בין חברי פרוג שיכולים לעזור לי בגירסא דינקותא שלהם.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כנראה לא הבנתי את כוונתך. אולי זה יתאים לך: היהודים ההונגרים קוראים לחמין csolet (על הO יבוא סימן כלשהו, גרש/יים או נקודה/תיים לציון הארכת הצליל ולשינוי איכות החולם) - צ'וֹלֶט' , בשונה מהטשולנט (הפולני?) והטשונט (לא נהיר לי בדיוק של איזו עדה).

studio dv.d

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
אם כבר חמין.... המרוקאים קוראים לחמין סחֶנַה.....

זוהר טל

משתמש מקצוען
קאפוּסְטוֹ - כרוב ממולא בהונגרית
(תוך כדי שכתבתי, הקדימו אותי...)
חריין - סלט סלק (לא יודעת באיזו עדה)
יארמולקע - כיפה באידיש (הכיפה הלבנה הזו)

מרק

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
תודה לכולם על ההענות.

אני צריכה עוד הרבה.
יותר מארצות ערב, דרום אמריקה, יון איטליה בולגריה ספרד.
עוד לבוש יהודי, מאכלים יהודיים, כלים יחודיים ליהודים - כל מה שיוצר הווי יהודי אוטנטי.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י עדיאל;603169:
"קוטשעניו" - ציר קרוש של דגים או 'גאלער' בהונגרית.
במחילת כבודכם: קוצ'וניו - רגל קרושה (של בהמה או עוף, לא ציר של דגים) בהונגרית (מה שאחרים אומרים ביידיש 'גאלער')
כרוב ממולא בהונגרית זה טולטוט קאפוסטו, ולא נראה לי שזה דווקא מאכל יהודי.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
מילים יהודיות/ תימניות:
קרקוש -כיסוי הראש של ילדות בתימן.
מארי - רב תימני
שמלה (שין ימנית, וצירה בל')- טלית
קריאה -תלמוד תורה
כניס- בית כנסת
(המושגים מתוך הספר:"לא תנצחו אותי"/ א. נחושתן,ספור אמיתי על רקע גזרות היתומים בתימן. יש שם עוד הרבה)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה