מילה חילופית ל'התכונן' בלשה"ק

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
אני מחפש מילה אחת שמשמעותה להכין א"ע.
שורש כנן בלשה"ק משמש למשמעות ייסד, ובצורת התפעל יתפרש ייסד את עצמו.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
השורש של 'להתכונן' הוא כ.ו.ן, ואיני יודע אם הוא משמש לייסוד, אבל ודאי שהוא משמש להכנה. כמו בפרשתנו "והיו נכונים ליום השלישי", "והיה נכון לבוקר". אם אתה מחפש פועל בדוקא, הצורה היא 'לְהִכּוֹן', והוא אתמול נָכוֹן. ואולי 'להתכונן' זה בסדר.

שאלתי פעם את הרב ארז גזית מה ההבדל בין 'נכון' ל'אמת', וענה לי ש'נכון' פירושו נמצא במקומו. כך אפשר להסביר את "והיו נכונים ליום השלישי", וגם את "עמודי התווך אשר הבית נכון עליהם".

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
א
השורש של 'להתכונן' הוא כ.ו.ן, ואיני יודע אם הוא משמש לייסוד, אבל ודאי שהוא משמש להכנה. כמו בפרשתנו "והיו נכונים ליום השלישי", "והיה נכון לבוקר". אם אתה מחפש פועל בדוקא, הצורה היא 'לְהִכּוֹן', והוא אתמול נָכוֹן. ואולי 'להתכונן' זה בסדר.

שאלתי פעם את הרב ארז גזית מה ההבדל בין 'נכון' ל'אמת', וענה לי ש'נכון' פירושו נמצא במקומו. כך אפשר להסביר את "והיו נכונים ליום השלישי", וגם את "עמודי התווך אשר הבית נכון עליהם".
אכן.
אבל לא מצאתי צורת 'להתכונן' בלשה"ק.

יוסף וקסלר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים

אני לא מבין כלום בדקדוק אבל מן הסתם פסוק זה אותו שורש
"הכון לקראת אלקיך ישראל" (עמוס ד, יב)

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
תיקן?
לשון חכמים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה