שיתוף - לביקורת מייד אין צ'יינה

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
יש טקסטים שגדלנו עליהם. אנחנו לא שואלים שאלות ולא מציבים שום ערעורים.
אבל אם נעצור קצת ונתבונן נגלה כמה וכמה תמיהות לא פשוטות.

הנה למשל השיר הידוע, וז"ל: 'שניים סינים עם כינור גדול, ישבו ברחוב ופטפטו בקול גדול, בא שוטר תפס אותם וזה הכול. שניים סינים עם כינור גדול', עכ"ל.

ראשית, למה 'שניים סינים'? איזה מין תחביר זה? אומרים 'שני סינים'! לא שניים סינים.
עכשיו, הם יושבים ברחוב עם כינור. שוין. קורה במשפחות הסיניות הכי טובות.
רגע, זה לא סתם כינור, זה כינור גדול.
עד כמה שיודע לי כינור גדול נקרא ויולה, אבל לא ניכנס פה לקטנות.
אבל למה הם מפטפטים בקול גדול?
יש לכם כינור, ועוד כינור גדול, תנגנו בו. למה שמישהו יזרוק לכם כסף לנרתיק שמונח למרגלותיכם אם אתם סתם מפטפטים בקול גדול?

ואז יש טוויסט מפתיע בעלילה.
שוטר עוצר בחריקת בלמים, קופץ מהניידת, אוזק את שני הסינים, מודיע להם שהם עצורים ודוחף אותם לניידת.
עכשיו הסיפור מתחיל להיות מעניין. יש אקשן.
המתח בשיאו. למה הם עצורים? מה הם עשו? האם הם חשודים בגניבת הכינור? אולי הם מרגלים לטובת טיוואן במסווה של נגני כינור?
ומה יהיה בהמשך? איך הסיפור יתפתח?

ואז, בא בעל המחבר ומודיע בלקוניות 'וזה הכול'.

סליחה??!???
מה 'זה הכול'?
היית יכול לעצור בשלב הקודם שהם סתם פטפטו ואז לומר זה הכול. אז הייתי יכול ללכת לישון בשקט.
אבל עכשיו? עכשיו לסיים?
תן לי מייד את המשך הסיפור. אני חייב לדעת מה היה שם!

ואז הוא מתחיל לדבר ג'יבריש על שונום סונום ואני בכלל מאבד את זה.

רוח פרצים

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
גדול.
אכן. מחבר מוזר ומאכזב.
העיקר שילדים (ובשקט בשקט גם מבוגרים)
נהנים מהשיר הזה ומה זה משנה דיוקים. ממילא שרים את זה בג'יבריש...

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אצלינו שרים: שני סינים וגומר
עד בא שוטר גירש אותם וזה הכל שני סינים...
זה קצת משנה את הפרשנות (ברור שאחרי שהוא גירש זה הכל, כנראה הם שבחי"ם) אבל קטע אלוף ממש.
מחכים לעוד!

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אצלי בהתחלה עלתה שאלה על השיר: מטבע נתנה לי אמא
של עשר אגורות וכך אמרה לי: חשבי נא, מה כדאי לך בה לעשות.
אם אקנה לי בובה היא תישבר, אם אקנה סוכריה היא תיגמר, מה כדאי לי כדאי לי לקנות? אקנה בה כמה מצוות:
אחת , שתיים, שלוש, ארבע הכנסתי אותה לקופה בשביל עני בשביל מסכן צדקה אותה אתן...
חשבתי מה האמא הזו חושבת שאפשר לקנות ב10 אגורות? בובה? סוכריה? איפה?? ואז קלטתי את הגאונות שבשיר.
האמא מראש חתרה לזה שתיתן אותם לצדקה, רק נתנה לילדה את החופש להחליט לבד להגיע לזה. והילדה שחלמה כבר לקנות בזה כמעט בית גנזה את כל רצונותיה, העיקר לקיים מצווה. (או כמה מצוות, אם ניצמד למקור)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה