שיתוף - לביקורת מחשבה בעקבות חרדה במעלית תקועה

איש המילה הכתובה

כתיבה שהיא גדולה מסך מילותיה
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מבחינה סטטיסטית זה היה חייב לקרות, כפי שמופיע בסעיף הלא כתוב, בספר הלא קיים 'חוקי החיים', ואני מצטט: "לא יעבור אדם תקופה בחייו ללא היתקעות במעלית"

כמו כולם, אני מודע היטב לנוסחה הסטטיסטית הזו, אבל מתעלם ממנה בין היתר בעזרת העצלנות שבורכתי בה וה"יהיה בסדר" הישראלי.

קפיצה דרמטית, ואחריה מנוע דומם ושקט מעיק שלוחץ על כל מתגי הקלסטרופוביה בגוף ובנפש.

בדקה הראשונה ה'גבר' שאני, מנהל את האירוע בקור רוח מרשים. אבל די מהר הילד שבי מבקש לחטוף את המושכות; לפוצץ את דלת המעלית במכות, לבכות ולצרוח 'אמאאאאאא'.

אבל אז אני קולט שאני לא לבד שם. לצידי נוות ביתי היקרה ושלושת זאטוטי. אז בלית ברירה נצמדתי להסדר הוותיק שהשכנתי זה מכבר בין צדדי האישיות שבי: ילד מבפנים, גבר מבחוץ.

אני מורח חיוך מעושה על פני, מבטיח שיהיה בסדר ומאלתר בדיחות קרש על המצב. הילדים לא צחקו, ואשתי נתנה לי מבט של "גם בערב חופשי ומבודח בבית, לא הייתי צוחקת מהבדיחות האלה, אז עכשיו?"

"הנה אני לוחץ על פעמון ההזעקה, ותכף מחלצים אותנו" הרגעתי את כולם, ובעיקר את עצמי.

לאחר לחיצה קלה שלא שכנעה את הפעמון לזעוק, באה לחיצה חזקה יותר, ולאחריה לחיצה בעוצמה של בעיטה, ולאחריה ההבנה הנוראה, שמהצהוב הלחיץ והתקול הזה לא תבוא הישועה.

כלפי חוץ המשכתי לחייך, אבל בפנים התחלתי לחשב את קיצי לאחור.

אף על פי שזה היה ביום חמישי בבוקר, כבר התחלתי להיערך מחשבתית לעשות שבת בתוך קופסת נירוסטה. לא שהיה לי את הפרודוקטים המתבקשים, גם לא זכורה לי חנות פתוחה במחירים נוחים בסיטואציה, אבל לך תשדך היגיון לוגי, לנפש בהולה והיסטרית.

כל חיי עברו לפני ביעף. ברגעי קיצון, תרתי אחר חפץ חד כדי לדקור את עצמי ולכתוב בדמי על קיר המעלית, נוסח בקשת סליחה לכמה אנשים, שטרם הספקתי לפייס אותם עד היום.

בשיא הדרמה, רעידה קלה, ואחריה קול מנוע פועל ותחושה נעימה של תנועה. דלת נפתחת ועולם מאיר מחייך אלי.

הרגשתי בר מזל. קיבלתי את חיי במתנה. מעתה ואילך כל רגע בחיי יהיה מנוצל עד תום לתורה וגמילות חסדים. אני הולך להגשים את עצמי ולמצות את מלוא הפוטנציאל שבי.

אפקט 'הניצול המתלהב' ליווה אותי עד שעה ו - 32 דקות מרגע החילוץ, בעוצמה הולכת ופוחתת. בדקה ה - 33 כבר קיטרתי על סודה עם גז לא חזק מספיק לטעמי, ועל התיבול המאכזב של הביסלי בטעם החדש.

נותרה בי רק מחשבת רקע מטלטלת, על האנשים שחיים לנצח בתוך "מעלית תקועה" עם מערכת "הזעקה" וקריאה לעזרה תקולה. אלה שהם על הרצף; רצף של סבל, רצף של בדידות, רצף של כאב.

הם מלאים ברגשות, בחרדות, בפחדים, במחשבות, אבל כל אלה נצורים בתוך נפש תקועה, שאולי לא תיפתח לעולם. הם כמהים שמישהו יחלץ אותם מעצמם, יגלה בהם עניין, יעטוף אותם בהבנה ובחמלה, או לפחות יתעניין וישאל איך הם מרגישים שם בפנים, בלבד, במפחיד, בחשוך.

אם התקיעה הקצרה שלי במעלית שינתה במשהו את ההבנה ואת ההזדהות שלי כלפיהם, אז זה ממש היה שווה את זה.

אחת כזאתי;)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ואוו.
אני בהחלט מתחברת לסיגנון כתיבה הזה. ואיזה מסר..
הסיטואציה ( לא שידוע לי אם אכן קרה המקרה או שהוא נכנס לקטגוריה של; ’הלוואי וקטע זה ישאר על הכתב בלבד’;) ) והתיאורים החיים, עושים את זה לגמרי.
הרגשתי תקועה בעצמי במעלית..
אבל גם בלי להיתקע בתוכה, השארת לי לגמרי חומר למחשבה...
אז תודה על זה. ומחכה מאד לעוד קטעים ממך!

אוראל סולטן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ואוו. ואוו. ואוו.

קטע קומי נהדר וקליל.

בא לי עוד כאלה!

ועכשיו להערה של "הדוד המעצבן" (כהגדרת מ. י. פרצמן ידידתנו.):
פעמון ההזעקה,
אזעקה.

חוץ מזה, בינתיים אין עוד הערות. הקטע כתוב מצוין בהחלט.

תמר בן דוד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
אפקט 'הניצול המתלהב' ליווה אותי עד שעה ו - 32 דקות מרגע החילוץ, בעוצמה הולכת ופוחתת. בדקה ה - 33 כבר קיטרתי על סודה עם גז לא חזק מספיק לטעמי, ועל התיבול המאכזב של הביסלי בטעם החדש.
הכי אהבתי את זה :LOL:

איש המילה הכתובה

מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
ואוו.
אני בהחלט מתחברת לסיגנון כתיבה הזה. ואיזה מסר..
הסיטואציה ( לא שידוע לי אם אכן קרה המקרה או שהוא נכנס לקטגוריה של; ’הלוואי וקטע זה ישאר על הכתב בלבד’;) ) והתיאורים החיים, עושים את זה לגמרי.
הרגשתי תקועה בעצמי במעלית..
אבל גם בלי להיתקע בתוכה, השארת לי לגמרי חומר למחשבה...
אז תודה על זה. ומחכה מאד לעוד קטעים ממך!
קודם כל תודה רבה.
הסיטואציה אכן התרחשה כשעה וחצי לפני שהיא נכתבה, בהרכב האנושי המפורט.
כמובן שתיבלתי וניפחתי את התחושות ואת המחשבות מסביבה, משיקולי כתיבה.

איש המילה הכתובה

מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
ואוו. ואוו. ואוו.

קטע קומי נהדר וקליל.

בא לי עוד כאלה!

ועכשיו להערה של "הדוד המעצבן" (כהגדרת מ. י. פרצמן ידידתנו.):

אזעקה.

חוץ מזה, בינתיים אין עוד הערות. הקטע כתוב מצוין בהחלט.
תודה רבה

ממש לא דוד מעצבן. ההפך אחת הסיבות שאני כאן היא דודים נחמדים כמוך. לולא היה מסובך לתקן הייתי כבר מתקן.
ושוב תודה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיא

א הַלְלוּיָהּ אוֹדֶה יי בְּכָל לֵבָב בְּסוֹד יְשָׁרִים וְעֵדָה:ב גְּדֹלִים מַעֲשֵׂי יי דְּרוּשִׁים לְכָל חֶפְצֵיהֶם:ג הוֹד וְהָדָר פָּעֳלוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זֵכֶר עָשָׂה לְנִפְלְאֹתָיו חַנּוּן וְרַחוּם יי:ה טֶרֶף נָתַן לִירֵאָיו יִזְכֹּר לְעוֹלָם בְּרִיתוֹ:ו כֹּחַ מַעֲשָׂיו הִגִּיד לְעַמּוֹ לָתֵת לָהֶם נַחֲלַת גּוֹיִם:ז מַעֲשֵׂי יָדָיו אֱמֶת וּמִשְׁפָּט נֶאֱמָנִים כָּל פִּקּוּדָיו:ח סְמוּכִים לָעַד לְעוֹלָם עֲשׂוּיִם בֶּאֱמֶת וְיָשָׁר:ט פְּדוּת שָׁלַח לְעַמּוֹ צִוָּה לְעוֹלָם בְּרִיתוֹ קָדוֹשׁ וְנוֹרָא שְׁמוֹ:י רֵאשִׁית חָכְמָה יִרְאַת יי שֵׂכֶל טוֹב לְכָל עֹשֵׂיהֶם תְּהִלָּתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:
נקרא  17  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה