דיון מחירי הדירות לאן?

גונן

משתמש מקצוען

יוחנן 1

משתמש מקצוען
סתם מעניין אותי להבין, למה לוקחים את החודש עם הכי קצת ימי עסקים וממנו מסיקים מסקנות,
תבדקו ותראו שבאפריל היה חג פסח, יום הזכרון יום השואה ויום העצמאות, וגם הציבור עסוק בהכנות לחג
ואין לו ראש לעסקאות, ואפי' חילוני שלא מתכונן לחג, יש עשרות אלפים שנוסעים לנופש בחו"ל,
תעשו לבד חשבון כמה ימי עסקים נשאר....
(באפריל שנה שעברה היה חג פסח אבל יום הזכרון ויום העצמאות היו במאי)

נ.ב. אני לא חולק ע"ז שהשוק קפוא ויש מיתון אבל צריך לדייק בנתונים....
ברוב השנים פסח וכו' יוצא באפריל, כך שההשוואה נכונה לגמרי.

משקיע חרוץ

משתמש פעיל
המצב הולך להחמיר את המצוקה בצורה קיצונית
אז לאלו המדמיינים שהולך להיות חגיגת מחירים
יש מצב שזאת תהיה חגיגה הפוכה
אבל חשוב לזכור שבסוף תהיה עליית מחירים והיא תהיה גדולה
וכל הוויכוח הוא מתי זה יהיה
וזאת מהסיבה הפשוטה שבסוף וזה יקרה ירדו הרביות
ובסוף יש מחסור בדירות פר תושב במדינת ישראל
מה שיגרום שתמיד הביקוש יהיה גדול מההיצע

שפריצרית

משתמש מקצוען
מה קורה אם וכאשר קבלן פושט רגל?
נניח בשלב השיווק, מכר מחצית מהדירות והפרויקט כבר בבניה.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען

לגור בשכירות? שלא יהיו בתיכם קבריכם / עו"ד נתן רוזנבלט​

כרגע המציאות היא שקניית דירה עם משכנתא היא ככל הנראה ההשקעה הגרועה ביותר שניתן להעלות על הדעת למען עתיד הזו"צ היקר. המחירים יורדים מטה מטה והריבית מזנקת מעלה מעלה • אז מה הפתרון? עו"ד נתן רוזנבלט בהצעה מפתיעה

הרב מרדכי דייטש (למע הגילוי הנאות – אחיין שלי) הוא עובד בארגון מפורסם שמסייע לאברכים שנקלעים למצוקה כספית עקב התנהלות כלכלית לא נכונה. הוא מתאר באוזני מציאות אפוקליפטית (אסון בסדר גודל עולמי) של אין ספור אברכים השרויים במצוקה קשה מול שוקת שבורה. הצד השווה שבכולם שהם לקחו על עצמם הרבה יותר מכפי יכולתם בתשלומי משכנתא וכעת אינם יכולים לעמוד בכך.

הרגע המצמרר ביותר היה כאשר תאר כיצד אברך צעיר התבטא באוזני המטפל מטעם הארגון: "ההורים שלנו רצו לקנות לנו דירה שיהיה לנו שקט ואוכל ללמוד בשלוה, בפועל הם קנו לנו קבר המייצר לנו כאב ראש נוראי שבגללו אני לא יכול ללמוד כלל", זה הזכיר לי את תפילת הכהן גדול ביום הכיפורים על אנשי השרון "שלא יהיו בתיהם קבריהם", במקור הכוונה היא לרעידות אדמה, אך מה שקורה היום הוא גם סוג של רעידה שבה הדירה הנכספת מקברת את בעליה ונוטלת ממנו את איכות החיים.

איך הגענו לכך? כמובן, השילוב הקטלני של ריבית רצחנית ומחירים דוהרים. ניקח לדוגמה דירה בבית שמש (המחירים במ"ע/אלעד/ביתר די חופפים), היא עולה 1.8 מיליון ש"ח ועל מנת לרכוש אותה שילמו ההורים את המינימום המתבקש שזה 450,000 ש"ח, כל היתר משכנתא בזכות המאכער המצויין שהצליח לשכנע את הבנק כי האברך הוא גם נהג משאית וגם ראש ישיבה בו זמנית והאברכית היא גאונית הייטק וכך הם מרוויחים יחדיו סכום של 28,000 ש"ח נטו (שזה מה הבנקים דורשים = פי ארבעה מהתשלום החודשי הצפוי, תיכף נבין מדוע).

עכשיו כולם מאושרים, ההורים שמחים שהזוג מתגורר במרחק סביר מהם – חצי שעה מאלעד במקום 45 דקות מחריש למשל, והאברך שמתגורר בתוך אתר בנייה ברמה ג'3 וודאי מרוצה. גם הבנק מרוצה, מעתה ועד שנת תתי"ג (יש דבר כזה, יהי רצון שנזכה) האברך המיליונר עומד לפרנס את עניי הבנק לאורך ימים ושנים טובות.

אך זה כמו הקורונה הארורה למי שזוכר: בתקופה הראשונה העולם נפלא, הנדבק מסתובב ומספר לכולם שאין קורונה והכל דמיונות ואגב כך גורם גם להם לחלות במחלה, ורק אחרי תקופה מתחילות הצרות. גם המשכנתא הטובה ביותר, יש לה חיסרון אחד: יום אחד צריך להחזיר אותה, בעצם לא יום אחד אלא כל החיים משועבדים אליה, כמאמר הכתוב "הנה טפחות נתת ימי". עשרים שנה בנדל"ן אני עדיין מחפש את המאכער שגם יעזור לי להחזיר את המשכנתא, לא רק לקחת אותה.

עכשיו חשבון פשוט: עד לפני שנה, אותו זוג היה רוכש את אותה דירה ב1.3 מש"ח, משלם הון עצמי 320,000 ש"ח ומחזיר כל חודש 4800 ש"ח שזה הרבה, אבל נסבל, בפרט עם הידיעה שכמעט כל הכסף חוזר לכיס השני ויורד מהחוב על הדירה.

היום, אותו זוג ישלם 450,000 ש"ח הון עצמי וכל חודש 8500 ש"ח, עוד ארבעת אלפים ש"ח לחודש זה ההבדל בין לחיות או לא להיות, בין אברך יושב אוהל לאברך יושב חושך.

אבל זו רק ההתחלה, שלושה פרמטרים נוספים מחמירים את העניין בהרבה:

ראשית, מחיר למשתכן: אנשים רכשו דירה כמה שיותר גדולה אם משום שזה מה נשאר ואז זה חכם, ואם זה על מנת למקסם את הרווח שאז זה לא חכם, בין כך ובין כך אנשים מנצלים את ההקלה שלפיה אפשר להגיע להון עצמי נמוך במיוחד במחיר למשתכן, וכך יצא שאברכים צעירים שנה-ראשונה'ניקים, רוכשים דירת 150 מטר איפשהו, עם הון עצמי של מאתיים אלף ש"ח והשאר במשכנתא, שעכשיו כבר עומדת על למעלה מעשרת אלפים ש"ח, כן אני מכיר כאלו וכנראה גם אתם.

שנית, עם עליית ההון העצמי הנדרש (בדירות רגילות בנק ישראל אינו מאפשר לקחת יותר מ75% מקסימום) נוצר קושי להשגת הסכום וכך הראש היהודי ממציא לנו פטנטים, והמאכערים המוצלחים משיגים הלוואות שונות, כמו סינרגייה, הלוואה ברגע, טריא, וכל שום וחניכא דאית ליה שהצד השווה שבהן שהריבית גבוהה במיוחד ודרכם לתפוח, במקרה כזה אותו אברך של ה8500 ש"ח מוסיף גם עוד איזה 1500 ש"ח סה"כ עשרת אלפים ש"ח כל חודש, 500 ש"ח ליום לא כולל חגים, תראו לי אברך שמצליח לשלם סכום כזה לחודש רק על סעיף דיור ולהישאר בחיים רגועים.

והשלישי והכי חשוב: הכסף הולך לפח! מתוך אותם עשרת אלפים, כשבעת אלפים הולכים רק לריביות, החוב יורד ב3000 ש"ח בלבד כל חודש, כל היתר = ישר לפח.

ואז מה עושה האברך המסור שהדיו של חתימתו על הכתובה "ואנא איזון ואפרנס" טרם יבש?

או שהוא לוקח עוד הלוואות ואז הוא מסתבך עוד יותר.

או שהוא לוקח עוד עבודות, קשות ומבזות שמוציאות את האדם מהעולם ומהתורה.

כך או כך "בתיהם קבריהם".

אז מה עושים?

פשוט, לא קונים!

כרגע המציאות היא שקניית דירה עם משכנתא היא ככל הנראה ההשקעה הגרועה ביותר שניתן להעלות על הדעת למען עתיד הזו"צ היקר. המחירים יורדים מטה מטה והריבית מזנקת מעלה מעלה.

נחזור למשל לאותו אברך ומשפחתו מבית שמש, ונניח שהם לא רכשו את הדירה אלא שכרו אותה. דירת 3 חדרים ברמה ג'2 בבית שמש מושכרת היום מקסימום ב-3000 ש"ח , מתוכם 1000 ניתן לקבל כסיוע בשכר דירה, (מי שהצליח לשכנע את הבנק שהוא ראש כולל בגיל 21 יצליח בקלות לשכנע את משרד השיכון שהוא אברך כולל שמרוויח עם בני ביתו 4900 ש"ח) ואז משלמים 2000 ש"ח בלבד, לא במקום החלק של הקרן של המשכנתא, אלא במקום החלק שהולך לפח, כך נבזבז רק 2000 במקום 7000, לא צריך להיות גאון הייטק על מנת להבין מה יותר קל.

ומה יהיה בסוף? תמיד ישלמו שכירות?

א: לא נורא, עשרות אלפי חרדים בארה"ב גרים בשכירות, גם אנחנו יכולים.

ב' והעיקר: בינתיים אפשר להמשיך ולהשתתף בהגרלות השפויות, להגיד פרק תהילים, ולזכות בדירה.

הדברים מכוונים בעיקר לאנחה הרווחת בציבור כי כבר אין כח להמתין ואם כן "נקפוץ למים" ונרכוש דירה, כאשר הטיעון המרכזי הוא "מה עם השכירות שהולכת לאבדון בינתיים", רבותיי, הדבר היחיד שהולך לאבדון זה הריביות המטורפות שאתם הולכים לזרוק כל חודש לפח, והקפיצה למים לא תמיד חכמה, בנערותי הכרתי בחור שקפץ ראש לנחל היהודייה ולא שם לאבן חדה שיש במים, זכרונו לברכה.

קצת סבלנות, אפשר לחפש משהו זול במיוחד למי שחסר סבלנות, ואפשר גם להמשיך לשכור ולהשתתף בהגרלות, בינתיים המחירים רק יורדים, ובסוף רובם ככולם זוכים בעזרת השם.

פרוגפרוגנדה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
אני מכירה מישהו שמכר את דירתו בארץ ומההון העצמי קנה 3 דירות באנגליה
וחי בשכירות בדירה מפוארת עם משכיר נח
אבל אני לא בטוחה שזה מתאים לכל אחד צריך להיות אחד שמבין בזה

די

משתמש סופר מקצוען
מציאות אפוקליפטית (אסון בסדר גודל עולמי)
תרגום לא נכון.
בפועל הם קנו לנו קבר המייצר לנו כאב ראש נוראי שבגללו אני לא יכול ללמוד כלל
כפיות טובה ובלבול מח. אם יש לו בעיות הוא יכול למכור את הדירה (לא מדבר על מחיר למשתכן ששם לא שייך שההורים יקנו דירה לילדים כי מחיר למשתכן זה ע"ש הזוג).
דירת 3 חדרים ברמה ג'2 בבית שמש מושכרת היום מקסימום ב-3000 ש"ח
לא נכון, ובוודאי לא נכון כלפי העתיד.
עשרות אלפי חרדים בארה"ב גרים בשכירות
גם בארה"ב לרוב יש דירה בבעלותם.

ר' יהונתן

משתמש פעיל

לגור בשכירות? שלא יהיו בתיכם קבריכם / עו"ד נתן רוזנבלט​

כרגע המציאות היא שקניית דירה עם משכנתא היא ככל הנראה ההשקעה הגרועה ביותר שניתן להעלות על הדעת למען עתיד הזו"צ היקר. המחירים יורדים מטה מטה והריבית מזנקת מעלה מעלה • אז מה הפתרון? עו"ד נתן רוזנבלט בהצעה מפתיעה

הרב מרדכי דייטש (למע הגילוי הנאות – אחיין שלי) הוא עובד בארגון מפורסם שמסייע לאברכים שנקלעים למצוקה כספית עקב התנהלות כלכלית לא נכונה. הוא מתאר באוזני מציאות אפוקליפטית (אסון בסדר גודל עולמי) של אין ספור אברכים השרויים במצוקה קשה מול שוקת שבורה. הצד השווה שבכולם שהם לקחו על עצמם הרבה יותר מכפי יכולתם בתשלומי משכנתא וכעת אינם יכולים לעמוד בכך.

הרגע המצמרר ביותר היה כאשר תאר כיצד אברך צעיר התבטא באוזני המטפל מטעם הארגון: "ההורים שלנו רצו לקנות לנו דירה שיהיה לנו שקט ואוכל ללמוד בשלוה, בפועל הם קנו לנו קבר המייצר לנו כאב ראש נוראי שבגללו אני לא יכול ללמוד כלל", זה הזכיר לי את תפילת הכהן גדול ביום הכיפורים על אנשי השרון "שלא יהיו בתיהם קבריהם", במקור הכוונה היא לרעידות אדמה, אך מה שקורה היום הוא גם סוג של רעידה שבה הדירה הנכספת מקברת את בעליה ונוטלת ממנו את איכות החיים.

איך הגענו לכך? כמובן, השילוב הקטלני של ריבית רצחנית ומחירים דוהרים. ניקח לדוגמה דירה בבית שמש (המחירים במ"ע/אלעד/ביתר די חופפים), היא עולה 1.8 מיליון ש"ח ועל מנת לרכוש אותה שילמו ההורים את המינימום המתבקש שזה 450,000 ש"ח, כל היתר משכנתא בזכות המאכער המצויין שהצליח לשכנע את הבנק כי האברך הוא גם נהג משאית וגם ראש ישיבה בו זמנית והאברכית היא גאונית הייטק וכך הם מרוויחים יחדיו סכום של 28,000 ש"ח נטו (שזה מה הבנקים דורשים = פי ארבעה מהתשלום החודשי הצפוי, תיכף נבין מדוע).

עכשיו כולם מאושרים, ההורים שמחים שהזוג מתגורר במרחק סביר מהם – חצי שעה מאלעד במקום 45 דקות מחריש למשל, והאברך שמתגורר בתוך אתר בנייה ברמה ג'3 וודאי מרוצה. גם הבנק מרוצה, מעתה ועד שנת תתי"ג (יש דבר כזה, יהי רצון שנזכה) האברך המיליונר עומד לפרנס את עניי הבנק לאורך ימים ושנים טובות.

אך זה כמו הקורונה הארורה למי שזוכר: בתקופה הראשונה העולם נפלא, הנדבק מסתובב ומספר לכולם שאין קורונה והכל דמיונות ואגב כך גורם גם להם לחלות במחלה, ורק אחרי תקופה מתחילות הצרות. גם המשכנתא הטובה ביותר, יש לה חיסרון אחד: יום אחד צריך להחזיר אותה, בעצם לא יום אחד אלא כל החיים משועבדים אליה, כמאמר הכתוב "הנה טפחות נתת ימי". עשרים שנה בנדל"ן אני עדיין מחפש את המאכער שגם יעזור לי להחזיר את המשכנתא, לא רק לקחת אותה.

עכשיו חשבון פשוט: עד לפני שנה, אותו זוג היה רוכש את אותה דירה ב1.3 מש"ח, משלם הון עצמי 320,000 ש"ח ומחזיר כל חודש 4800 ש"ח שזה הרבה, אבל נסבל, בפרט עם הידיעה שכמעט כל הכסף חוזר לכיס השני ויורד מהחוב על הדירה.

היום, אותו זוג ישלם 450,000 ש"ח הון עצמי וכל חודש 8500 ש"ח, עוד ארבעת אלפים ש"ח לחודש זה ההבדל בין לחיות או לא להיות, בין אברך יושב אוהל לאברך יושב חושך.

אבל זו רק ההתחלה, שלושה פרמטרים נוספים מחמירים את העניין בהרבה:

ראשית, מחיר למשתכן: אנשים רכשו דירה כמה שיותר גדולה אם משום שזה מה נשאר ואז זה חכם, ואם זה על מנת למקסם את הרווח שאז זה לא חכם, בין כך ובין כך אנשים מנצלים את ההקלה שלפיה אפשר להגיע להון עצמי נמוך במיוחד במחיר למשתכן, וכך יצא שאברכים צעירים שנה-ראשונה'ניקים, רוכשים דירת 150 מטר איפשהו, עם הון עצמי של מאתיים אלף ש"ח והשאר במשכנתא, שעכשיו כבר עומדת על למעלה מעשרת אלפים ש"ח, כן אני מכיר כאלו וכנראה גם אתם.

שנית, עם עליית ההון העצמי הנדרש (בדירות רגילות בנק ישראל אינו מאפשר לקחת יותר מ75% מקסימום) נוצר קושי להשגת הסכום וכך הראש היהודי ממציא לנו פטנטים, והמאכערים המוצלחים משיגים הלוואות שונות, כמו סינרגייה, הלוואה ברגע, טריא, וכל שום וחניכא דאית ליה שהצד השווה שבהן שהריבית גבוהה במיוחד ודרכם לתפוח, במקרה כזה אותו אברך של ה8500 ש"ח מוסיף גם עוד איזה 1500 ש"ח סה"כ עשרת אלפים ש"ח כל חודש, 500 ש"ח ליום לא כולל חגים, תראו לי אברך שמצליח לשלם סכום כזה לחודש רק על סעיף דיור ולהישאר בחיים רגועים.

והשלישי והכי חשוב: הכסף הולך לפח! מתוך אותם עשרת אלפים, כשבעת אלפים הולכים רק לריביות, החוב יורד ב3000 ש"ח בלבד כל חודש, כל היתר = ישר לפח.

ואז מה עושה האברך המסור שהדיו של חתימתו על הכתובה "ואנא איזון ואפרנס" טרם יבש?

או שהוא לוקח עוד הלוואות ואז הוא מסתבך עוד יותר.

או שהוא לוקח עוד עבודות, קשות ומבזות שמוציאות את האדם מהעולם ומהתורה.

כך או כך "בתיהם קבריהם".

אז מה עושים?

פשוט, לא קונים!

כרגע המציאות היא שקניית דירה עם משכנתא היא ככל הנראה ההשקעה הגרועה ביותר שניתן להעלות על הדעת למען עתיד הזו"צ היקר. המחירים יורדים מטה מטה והריבית מזנקת מעלה מעלה.

נחזור למשל לאותו אברך ומשפחתו מבית שמש, ונניח שהם לא רכשו את הדירה אלא שכרו אותה. דירת 3 חדרים ברמה ג'2 בבית שמש מושכרת היום מקסימום ב-3000 ש"ח , מתוכם 1000 ניתן לקבל כסיוע בשכר דירה, (מי שהצליח לשכנע את הבנק שהוא ראש כולל בגיל 21 יצליח בקלות לשכנע את משרד השיכון שהוא אברך כולל שמרוויח עם בני ביתו 4900 ש"ח) ואז משלמים 2000 ש"ח בלבד, לא במקום החלק של הקרן של המשכנתא, אלא במקום החלק שהולך לפח, כך נבזבז רק 2000 במקום 7000, לא צריך להיות גאון הייטק על מנת להבין מה יותר קל.

ומה יהיה בסוף? תמיד ישלמו שכירות?

א: לא נורא, עשרות אלפי חרדים בארה"ב גרים בשכירות, גם אנחנו יכולים.

ב' והעיקר: בינתיים אפשר להמשיך ולהשתתף בהגרלות השפויות, להגיד פרק תהילים, ולזכות בדירה.

הדברים מכוונים בעיקר לאנחה הרווחת בציבור כי כבר אין כח להמתין ואם כן "נקפוץ למים" ונרכוש דירה, כאשר הטיעון המרכזי הוא "מה עם השכירות שהולכת לאבדון בינתיים", רבותיי, הדבר היחיד שהולך לאבדון זה הריביות המטורפות שאתם הולכים לזרוק כל חודש לפח, והקפיצה למים לא תמיד חכמה, בנערותי הכרתי בחור שקפץ ראש לנחל היהודייה ולא שם לאבן חדה שיש במים, זכרונו לברכה.

קצת סבלנות, אפשר לחפש משהו זול במיוחד למי שחסר סבלנות, ואפשר גם להמשיך לשכור ולהשתתף בהגרלות, בינתיים המחירים רק יורדים, ובסוף רובם ככולם זוכים בעזרת השם.
הרב רוזנבלט היקר
ישר כח על הטור הנפלא שבו היטבת לתאר את הטירוף שקורה היום שזוגות צעירים לוקחים על עצמם משכנתאות גבוהות ואח''כ הם לא עומדים ביכולת להחזיר את התשלומים ובאמת אני חושב שכדאי לדבר עם ראשי הישיבות והכוללים שיעוררו את תלמידיהם שלא כדאי להיכנס להרפתקאות כאלו ושצריך לחשוב כמה שנים קדימה
אבל בפיתרונות שהצעת לגור בשכירות ולא לקנות בכלל דירה בשלב זה
לכאורה יש עוד פיתרון והוא הרבה יותר מומלץ והוא לקנות דירה מיד אחרי החתונה בפריפריה ואחרי כמה שנים לבוא לגור שם לכאורה במצב של היום זה הדבר הכי שפוי שיכול להיות?

נערך לאחרונה ב:

שתים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
מאמר מדוייק!
הייתי מוסיפה עוד נקודה:
לוודא שהזוג הנחמד הנל שכמעט והוציא 10K בחודש ועכשיו רק 2000, יואיל בטובו לחסוך בתוכנית אגריסיבית לפחות 2000 שח נוספים בחודש.
צריך לשבור את המיתוס הפסיכולוגי הזה שנקרא - רק משכנתא גורמת לאנשים לחסוך. זה בידים שלנו ואין שום סיבה שלא יקרה.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
מאמר מדוייק!
הייתי מוסיפה עוד נקודה:
לוודא שהזוג הנחמד הנל שכמעט והוציא 10K בחודש ועכשיו רק 2000, יואיל בטובו לחסוך בתוכנית אגריסיבית לפחות 2000 שח נוספים בחודש.
צריך לשבור את המיתוס הפסיכולוגי הזה שנקרא - רק משכנתא גורמת לאנשים לחסוך. זה בידים שלנו ואין שום סיבה שלא יקרה.
ברור שמשכנתא גורמת לאנשים לחסוך יותר מכל אפיק אחר
מחמת שזה כורח המציאות ואין מה לעשות

אבל גם לרצון לחסוך יש מחיר,ולא תמיד כדאי לשלם את המחיר הזה.

Bin26

משתמש פעיל
מישהו באמת רואה תופעה רחבה של משכנתאות בסכומים האלו?(8000 שח)
כי כשאני מסתכל ימינה ושמאלה אני עדיין לא רואה שאנשים נכנסים לסכומים כאלו מקסימום 5 או 6 אלף אחרי עליית הריבית ואני לא מדבר על כמה אנשים בקצה אלא על תופעה רחבה

שתים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
ברור שמשכנתא גורמת לאנשים לחסוך יותר מכל אפיק אחר
מחמת שזה כורח המציאות ואין מה לעשות

אבל גם לרצון לחסוך יש מחיר,ולא תמיד כדאי לשלם את המחיר הזה.
לא הבנתי.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
התכוונתי לחלוק עלייך בעניין שאמרת שלחסוך זה בידיים שלנו
שעל זה אני לא מסכים כל כך

לרוב האנשים המשכנתא זה אפיק חיסכון כפוי שאין דבר יותר טוב ממנו(מבחינת החיסכון הכפוי)

אבל אני מסכים שגם לרצון הזה של החיסכון הכפוי של המשכנתא יש מחיר
ועכשיו ספיצפית (אודות לריבית)
המחיר הוא גבוה מדאי
ולא בהכרח ששווה לכולם לשלם עליו.

ר' יהונתן

משתמש פעיל
מישהו באמת רואה תופעה רחבה של משכנתאות בסכומים האלו?(8000 שח)
כי כשאני מסתכל ימינה ושמאלה אני עדיין לא רואה שאנשים נכנסים לסכומים כאלו מקסימום 5 או 6 אלף אחרי עליית הריבית ואני לא מדבר על כמה אנשים בקצה אלא על תופעה רחבה
אני לא יודע באיזה סביבה אתה חי
אבל אני גר בסביבה די קלאסית בבני ברק ואלו הסכומים אחרי עליית הריבית
סיפר לי אברך השבוע שיורד לו כל חודש משכנתא 8500 ואשתו מרויחה רק 6000 ושאלתי אותו איך הוא מחזיר כל חודש והוא אמר לי שהוא לוקח כל חצי שנה הלוואה של חמישים אלף וככה מגלגל...

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אני לא יודע באיזה סביבה אתה חי
אבל אני גר בסביבה די קלאסית בבני ברק ואלו הסכומים אחרי עליית הריבית
סיפר לי אברך השבוע שיורד לו כל חודש משכנתא 8500 ואשתו מרויחה רק 6000 ושאלתי אותו איך הוא מחזיר כל חודש והוא אמר לי שהוא לוקח כל חצי שנה הלוואה של חמישים אלף וככה מגלגל...
כמה כאלה אתה מכיר?

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה