מו"ה מרדכי ליסר

כ'וויל

משתמש חדש
עריכה תורנית
אני באמצע עריכת קטע מספר 'בית מאיר' עהש"ס ומובא בשם המופלא מו"ה מרדכי ליסר חר"ל צורף,
מחיפוש שעשיתי באוצר החכמה הביא לי כמה פעמים את הרב מרדכי ליסר אב"ד בערלין,
השאלה הוא האם מישהו יודע האם כוונתו באמת לראב"ד בערלין? (כפי החיפוש שעשיתי זה קצת בספק מכיון שהבית מאיר נולד בשנת תפ"ה והרב ליסר מופיע בפינקס הקהילה של בערלין בשנת תפ"ג כבר אז זה לא כ"כ נראה לי שזה אותו הרב ליסר).
בספר בית מאיר על השו"ע מופיע כמה פעמים השם ר' מרדכי ליסר בלי הכינוי חר"ל צורף אם מישהו יודע כוונתו גם בזה מאוד אשמח.
תודה רבה

כ'וויל

משתמש חדש
עריכה תורנית
שכחתי לכתוב שהבית מאיר כותב 'והקשה לי' וכו', ולא רק שמביא בשמו.

כ'וויל

משתמש חדש
עריכה תורנית
תודה רבה
אז מה שאתה אומר זה שאין זה הרב ליסר מבערלין נכון?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
'חר"ל צורף' מסתבר שהכוונה היא ל'חתן רבי לייב צורף'.
ובהחלט מסתבר שאין זה אבד"ק ברלין אלא בן גילו, ויתכן שהוא נכדו של הנ"ל.

גליל555

משתמש פעיל
עריכה תורנית
תודה רבה
אז מה שאתה אומר זה שאין זה הרב ליסר מבערלין נכון?
נראה שהיה נקרא "ליסר" על שם שהיה מהעיר "ליסא".
אך ייתכן שזה ב' אנשים, כי במקום שהבאת הוא מזכירו מו"ה, וביתר המקומות מציין שהיה בחור.
כמצורף:
1599764028162.png
1599764061975.png

1599764126225.png

גליל555

משתמש פעיל
עריכה תורנית
וראה גם מה שכתב הבית מאיר

(בית מאיר יורה דעה סימן קפח)
(לאחר כמה שנים שכתבתי כל זה כשבא מפיורדא המופלא החריף מו"ה מרדכי מליסא העיד בפני ששמע מלמדן מופלג וחריף בפפד"מ ושמו מוה' אברהם והוא הגיד לו בפה מלא איך שהי' בידו ספר מרדכי ארוך בכתב יד ושם מבואר להדיא פי' עובדא דהר"ש כסדר פי' המעיל צדקה וכרו"פ על הפאר פאל בלי שום שינוי)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה