מה עושים עם ילדה בת שנה וחצי שמסרבת להתקלח?

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

yosher2005

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
היא נכנסת להיסטריה ברגע שהמים נפתחים.
לא מוכנה שיחפפו לה את הראש.
וכל מקלחת היא סיוט אחד גדול גם לי וגם לה.

:confused:

אושר

משתמש מקצוען
תכיני את המים באמבטיה לפני שהיא נכנסת- אפילו לפני שהיא בחדר,
את הראש אל תחפפי כל יום,
ולעשות הכל במהירות הבזק תוך סיפור על המקלחת של הדובי, שהיה לו נעים עם המים, עם השמפו, עם הסבון וכד'
את יכולה לקנות לה בובה עם אמבטיה ולשחק איתה מקלחת לבובה (עולה בין 10-20 ש"ח בחנויות)
גם אם נראה לך שהיא לא מבינה- הם מבינים בגיל הזה הרבה יותר ממה שהם מביעים וממה שאנחנו חושבים. הרבה הצלחה!

שרה טירהויז

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
יש היום מגוון ענק של משחקים מענינים לאמבטיה
תשחקי איתה קודם כשהיא עומדת מחוץ לאמבטיה והמשחק במים תנסי לגרות אותה להיכנס

תרצה

משתמש מקצוען
אחת הבנות שלי פחדה בגיל הזה מהמים שנכנסים לעיניים! כשהבטחתי לה שלא יכנסו לה מים לעיניים - היא קצת נרגעה והיה אפשר איכשהו לקלח אותה. ראיתי אז איזשהי פרסומת על משהו שמלבישים על הראש למנוע מהמים לזרזף על הפנים - אבל זה היה כבר לפני כמעט 10 שנים - אין לי מושג האם יש להשיג היום.
אני מצטרפת לעיצה של אושר - למלא אמבטיה קודם ואח"כ להפשיט ולהכניס אותה לשם ולקלח בשיא המהירות תוך כדי סיפור/שיר/דגדוג - משהו שהקטנה אוהבת.
בד"כ כעבור זמן קצר הפחד נגמר והם חוזרים לאהוב את הרחצה. (עד שמגיעים לגיל שלא רוצים להתרחץ כי 'אני נקיה' ו'אין לי כח' ועוד...)

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
אם את מחפשת תשובה יותר "מדעית": תבדקי אם אין לקטנה בעיה של תחושתיות יתר. כלומר:יש עוד חמרים שהיא נגעלת / סולדת מהם? היא עצבנית וצורחת עם הקו בגרב לא עומד בדיוק? תוויות בבגדים וגימורי אוברלוק פנימיים בבגד "משגעים" אותה?
אני לא יודעת מה הטיפול ובכזה גיל לתופעה, אני רק מכירה אותה (ולא באופן אישי, תודה לה')

yosher2005

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
ניסיתי באמת לשחק איתה באמבטיה, ואפילו קילחנו ביחד את הבובה עם שמפו והכל... ואח"כ אמרתי לה שעכשיו תורה להתקלח והצרחות התחילו.
בעיקרון אני לא ממלאה לה אמבטיה כל יום. אני רוחצת אותה עם הברז בזמן שהיא עומדת ומחזיקה בשולי האמבטיה. הענין הוא שהיא למדה להוציא את הראש החוצה ברגע שהמים נועים לה בשערות (אפילו מאחורה) וממילא כל המים ברצפה...

לגבי התחושתיות יתר, חשבתי על זה שאולי יש לה בעיה כזו, כי גם אמא שלה, הלא היא כותבת השורות, סובלת מזה עד היום. לא ברמה גבוהה שמגיעה לחוסר תפקוד בגלל גרב שלא מונחת במקום, אבל מאז היותי ילדה אני זוכרת את עצמי סולדת מתויות של בגדים, מניחה את החצאית בדיוק במקום מסוים על קו המותן ולא סובלת מרקמים רכים של מאכלים (קורנפלקס עם חלב, מעדן עם חתיכות פרי).
אבל לגבי מקלחת - אני לא זוכרת שאי פעם הייתה לי בעיה עם המים באמבטיה.

YAFAS1000

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הבת שלי גם מפחדת מזרם המים-למה שלא תמלאי לה אמבטיה??

חיותה

משתמש רשום
נכתב ע"י yosher2005;601985:
בעיקרון אני לא ממלאה לה אמבטיה כל יום. אני רוחצת אותה עם הברז בזמן שהיא עומדת ומחזיקה בשולי האמבטיה. הענין הוא שהיא למדה להוציא את הראש החוצה ברגע שהמים נועים לה בשערות (אפילו מאחורה) וממילא כל המים ברצפה...
מנסיון ילדים קטנים שונאים את הזרם, לדעתי זה מכניס אותם להרגשה של איבוד שליטה. אצלנו הולך הכי טוב למלא את האמבט ולהושיב את הילד בפנים עם מזחקים כמובן. את הראש שוטפים בעזרת ספוג. מטים את הילד מעט אחורה, מרטיבים את הספוג, ולוחצים. מגע הספוג רך יותר ומלטף ובוודאי פחות מבהיל מזרם המקלחת.
וכן... גם אצלנו יש צרחות לפעמים...:rolleyes:

רות מיכל

משתמש פעיל
אני כן הייתי בודקת אם לא קיימת בעיה של תחושתיות. במיוחד אם את אומרת שסבלת מזה בעצמך, גם אם לא ברובד הזה. האם ניסית ללכת איתה לבריכה? אם גם לבריכה היא תסרב להיכנס הייתי בודקת את הבעיה אצל רופא/ נוירולוג מתאים.

ליקי

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י yosher2005;601985:
ניסיתי באמת לשחק איתה באמבטיה, ואפילו קילחנו ביחד את הבובה עם שמפו והכל... ואח"כ אמרתי לה שעכשיו תורה להתקלח והצרחות התחילו.

QUOTE]

אני לא הייתי הולכת רחוק עם זה.
הבן שלי עד היום מפחד מהמים בעניים(4.5) וגם הוא מוציא את הראש וכל האמבטיה מים.
אני לא חושבת שזו בעיה אם היא אוהבת את האמבטיה עד השלב של החפיפה...
( חשבתי שיש במים על הפנים משהו שגורם לחוסר שליטה ולכן יכול להיות שהוא חושש)
יש משפך כזה שגורם שלא יהיה מים בעניים מומלץ.

בהצלחה.

yosher2005

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אני אנסה למלא לה אמבטיה, נראה אם יהיה שיפור.
אעדכן.

תודה על כל העיצות!

tzipi

משתמש רשום
גם לי היה את אותו הסיפור עם הבכורה שנהיתה אחות גדולה כשהייתה בת שנה וחצי, עד הלידה היא היתה מאושרת באמבטיה ופתאום היא התחילה לצרוח לי כל ערב עד שבעלי קלט שהיא פשוט למדה את זה מהאח הקטן ששאג במים, היא הבינה ממנו שאמבטיה= דבר מפחיד.

אצלך יש גם פציינט כזה?

לו יצוייר

משתמש סופר מקצוען
ישנם לא מעט ילדים שפוחדים ממקלחת.
הבן שלי בן 4 רועד מהדבר הזה, לעומת הקטנה יותר שנהנית מאוד.
אחרי תספורת- כשחייבים לקלח אותו- הוא צורח ובוכה, עד כדי שהוא לא רוצה להסתפר, בגלל המקלחת שבוא תבוא.
אני רוחצת אותו באמבטיה מלאה, וזהו.

nchmeya

משתמש צעיר
קצת צבע מאכל במים שבאמבטיה והילד רוצה להכנס למים הכחולים. אפשר למלא כלי מהמים שבאמבטיה ולשפןך על הראש ואז לא שומעים את הזרם.

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
לדעתי, אם יש לך 2 סיבות לחשוד בתחושתיות יתר, אל תזניחי!
ככל שהילד קטן יותר קופת החולים ממנת לך יותר טיפולים בריפוי בעיסוק/פיזיותרפיה בחינם (עד גיל 3 אין הגבלה על מס' הטיפולים).
תחושתיות יתר לא נעלמת מעצמה, וגם אם את למדת להסתדר איתה - לבת שלך זה יכול להפריע בעוד הרבה מצבים בחיים, וחבל.
אם יהיה לי זמן, אני יכולה לחפש לך בספר בנושא תופעות לוואי לעניין הזה. וגם אם לא, באופן כללי זה בהחלט לא משהו ששווה להתעלם ממנו.

yosher2005

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
יש דרך לבדוק אם זו באמת בעיה של תחושתיות יתר?

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תפני לרופא ילדים בקופה, הוא יסביר לך איך לפנות למכון להתפתחות הילד של קופ"ח.

yosher2005

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
טוב, בינתיים ניסיתי למלא לה אמבטיה. ושוב - רחצנו ביחד את הבובה.
מעניין שהיא להסכימה להניח את הבובה בתוך המים אא"כ היא החזיקה לה את היד. היא פשוט לא עזבה אותה לרגע, מה שגורם לי לחשוש שהיא באמת מפחדת מאיבוד השליטה.
היא גם הייתה מאוד מסויגת מכל הענין כי היא ידעה שאוטוטו גם היא תיכנס לאמבטיה.

כשהפשטתי אותה היא התחילה לבכות וכבר חשבתי לוותר ולומר לה שנלך להתלבש וזהו בלי להתקלח.
אבל קיץ, וחם ומזיעים כל היום - לא יכולתי להשאיר אותה כך, אז בסוף הכנסתי אותה וזהו.

מקווה שהלאה זה ישתפר.

אושר

משתמש מקצוען
תעשי לה מה שהיא עשתה לבובה, כלומר תגידי לה:"עכשיו אנחנו נכנסים לאמבטיה ואמא לא עוזבת אותך לרגע, אני כל הזמן מחזיקה בך. ויהיה לך נעים כמו שלבובה נעים!" אולי זה יעזור...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה