מה נכון יותר?--בנין או בניין [בכתיב חסר]?

• פותח הנושא ort
  • פורסם בתאריך

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
בעזרת ה' יתברך.

שלום וברכה!

מישהו יודע מה יותר נכון דקדוקית-
לכתוב בכתיב ללא ניקוד:

בנין או בניין?

דחוף לי לסלוגן.

תודה רבה!

אוריתפ

Administrator
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
בטח כבר השיבו לך...
בִּנְיָן
ובכתיב חסר ניקוד: בניין

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י אוריתפ;1588698:
בטח כבר השיבו לך...
בִּנְיָן
ובכתיב חסר ניקוד: בניין

כך ע"פ האקדמיה. לא חושב שמישהו באמת כותב בנין עם י' נוספת, זה לא חסר ואין למילןה משמעות אחרת מובנת מלבד 'בנין' (חוץ מבארמית, כמובן, בְּנִין - בנים).

אישית זה גם גורם לי לריאקציה כי 2 יודין סמוכים זה שם ה'. הגם שאין כל בעיה הלכתית, הייתי מעדיף להימנע.

אוריתפ

Administrator
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י עדיאל;1588958:
כך ע"פ האקדמיה. לא חושב שמישהו באמת כותב בנין עם י' נוספת, זה לא חסר ואין למילןה משמעות אחרת מובנת מלבד 'בנין' (חוץ מבארמית, כמובן, בְּנִין - בנים).

אישית זה גם גורם לי לריאקציה כי 2 יודין סמוכים זה שם ה'. הגם שאין כל בעיה הלכתית, הייתי מעדיף להימנע.

אני באמת מקפידה לכתוב כך
ואני ממש לא היחידה.
באופן אישי- כשאני רואה את המילה בנין- אני קוראת BANIN.... :cool:

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י עדיאל;1588958:

2 יודין סמוכים זה לא שם ה' ואין שום סיבה להימנע מלכתבן או לשים גרש מעליהם וכד'.
המדפיסים הדפיסו 2 יודים במקום שם השם כדי להימנע מהדפסת שמות קודש בדפים שעלולים לא להגיע לגניזה
אמנם לגבי מחיקתן התרומת הדשן החמיר בזה כי זה נראה לאנשים כמו שם ה', אך:
א. פוסקים רבים לא סבירא להו כמותו
ב. לענ"ד הוא דיבר כשכותבים יי במקום שם ה', כגון בציטוט של פסוק או בברכות וכד' ולא בתוך מילים
ג. בין מחיקה להימנעות מכתיבה במקום הצורך הדרך ארוכה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה