דרוש מידע מה יותר נוח לקרוא (ונכון יותר לכתוב)- ספרים שכתובים בלשון הווה או עבר?

עדיה שיר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אין לי גישה לפורום של כתיבה, כך שאני מנסה להעלות את השאלה כאן, מקווה שזה בסדר..
לצורך הגשת עבודה כלשהי אני חייבת לבדוק את העניין, שלאף אחד אין תשובה בשבילי עליה בנתיים...

בעין של כותב קודם כל- מה יותר נכון, יותר זורם, יותר מבטא- לכתוב- בלשון הווה או עבר?
לי אישית מרגיש, שבלשון עבר ניתן יותר להתפרע מבחינת הרגשות.. יש משהו בעבר שיותר נוגע, לעומת "הווה" שמאוד טכני, מאוד עכשווי כזה, מאוד ברור.
לא?
ניסיתי להציץ בספרים שונים, כאלה שאהובים על הציבור, וראיתי שזה מאוד חלוק.
אצל מיה קינן למשל, שני הספרים הראשונים- איסתרק ומהללאל. כתובים ב"עבר" לעומת יוזבד שכתוב בלש' "הווה", אם הייתי לי היכרות איתה אולי הייתי מנסה לשאול אותה מה היו השיקולים שלה בזה שהיא פתאום שינתה.. יש למישהו רעיון?
בסדרה של מרגל להשכרה- כל הסדרה כתובה בלשון עבר.
לאחרונה שמתי לב, שזה הפך להיות מאוד רווח לכתוב בלשון הווה. בעיתונים, בספרים האחרונים...
אז מה בעצם נכון יותר, אהוב, זורם לקריאה, מבטא... עבר או הווה?

ובעין של קורא- באיזה לשון יותר כיף ונוח לקרוא: הווה או עבר?

זה יהיה ממש חסד גדול אם תתרמו לי רגע מתחושותיכם בעניין, זה יעזור לי כל כך!!
תודה רבה!!

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
תראי, אני כותבת קצת, מידי פעם, ולדעתי - זה מה שאני עושה - אפשר לשלב, לא בבוטות ושזה יהיה ניכר לעין, עד שזה יצרום אלא אפשר לכתוב קטעים מסויימים בלשון עבר היא הסתובבה במהירות... ובקטעים אחרים הווה: מביטה בהלם...
כמובן שאם את צריכה לכתוב קטע אחד, מסוים, תתמקדי בזמן מסויים או הווה או עבר.
אם את שואל לדעתי - ;) אני ממליצה יותר על עבר...
מקווה שעזרתי ולא סיבכתי אותך

-LIGA

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
אולי תעלי לכאן קטע קצר מכתיבה של הווה ועבר?
כי אני לא זוכרת בע"פ...

שלג קל

משתמש מקצוען

לוטם

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
לא התכוונתי בקטע אחד גם הווה וגם עבר אלא אם את כותבת סיפור, אפילו קצר אפשר לשלב גם הווה וגם עבר (גם אם את כותבת סיפור שהתרחש היום ולא בעבר.)
בכל מצב אין לי משהו לעלות לך כרגע, ולכתוב... אין לי זמן ;)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה