מה זה עריכה תורנית?

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אם התחום הזה מעניין אותך, שווה לך ללמוד את זה.
מתחילים עוד מעט מסלול חדש בפרוג (יש מימון מגופים שונים) בו יקנו לך לא רק ביטחון עצמי, אלא גם את הכלים הנדרשים.
סתם מעניין אותי, כמה זמן לוקח ללמוד את זה בפרוג? האם יש קורסים מזורזים בנושא? וכמה זה עולה (בממוצע)?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
רק כשסיימתי קורס 'תג' (וגם קניתי בכסף מלא את התכנה) נוכחתי לראות שאהבת המלה הכתובה והידע להשתמש בה לא מעניק לך אוטומטית חוש לגרפיקה. מעמד צריך הרבה מהחוש הזה, ולי אין.
הלכתי ללמוד זאת רק כי המו"ל שלי מוכן לתת לי את כל העבודה על כל ספר מהחל ועד כלה (חוץ ממלאכת ההדפסה והכריכה:)) חבל שבראיון לקורס לא בודקים את החוש הגרפי של המועמד (ולמה יבדקו? שישלם שכר לימוד ויחליט אחר כך אם מתאים לו או לא..).

חיים רכניטצר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
סתם מעניין אותי, כמה זמן לוקח ללמוד את זה בפרוג? האם יש קורסים מזורזים בנושא? וכמה זה עולה (בממוצע)?
שנה ורבע.
יש מעמדים שמלמדים באופן פרטי, ואיני יודע כמה זמן זה לוקח.
בכל אופן בפרוג זה קורס מסודר מאוד, ולומדים גם אילוסטרייטור פוטושופ ואינדיזיין, הכנת גלופות, ובעצם כל מה שצריך לדעת בשביל להוציא ספר לאור עולם.
אבל כמו שכבר כתבו זה רק למי שיש לו חוש לזה.
צריך לאהוב את התחום בשביל להשקיע שנה לימודים, כל האחרים נפלטים החוצה באמצע הלימודים.

2u2

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
עימוד ספרים
אפשר להוסיף גם,
תמלול
פיענוח כתבי יד
ופעמים שהעורך יכול להגות את העימוד המתאים לפי התוכן (את הביצוע ישאיר למעמד).

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
ישנם המון סוגי עריכה. אפרט כמה מהם ואידך זיל גמור.

1. כמש''כ אחד מקודמי - המו''ל מביא משהו בסיסי מאד, רעיון/סברה/גידאנק עם פוטנציאל לפיתוח ואתה צריך לעבד איתו (או בלעדיו) את הבסיס ולהפיק ממנו יצירה שלימה. לבאר, לפשט, להוסיף נופך ומראי מקומות ואח''כ לסדר את כל דבר על מקומו ולנסח.

2. עבודה קלה ופשוטה יותר היא כשאתה מקבל דרשה שאמר מישהו, אם במוקלט - ואז צריך דבר ראשון לתמלל, אם במוקלד. ואתה רק צריך לתאם את הכל, לראות שאין סתירות או קושיות שאינם מתורצות וכדומה, לנסח בניסוח יפה למען ירוץ עיני הקורא, לציין מראי מקומות, וחסל.

3. מאידך ישנם לקוחות - בדרך כלל אצל בעלי דרשנים או מגידים מפורסמים, או דא''ח בחצרות חסידיות - אשר דורשים שתיצמד מאד לסגנון בו נאמרו הדברים. לא לנסח ברמה לשונית גבוהה ומקצועית, אלא בצורה אותנטית, שהקורא יראה את בעל השמועה עומד לפניו.

וכדומה.

מחבר

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ישנם המון סוגי עריכה. אפרט כמה מהם ואידך זיל גמור.

1. כמש''כ אחד מקודמי - המו''ל מביא משהו בסיסי מאד, רעיון/סברה/גידאנק עם פוטנציאל לפיתוח ואתה צריך לעבד איתו (או בלעדיו) את הבסיס ולהפיק ממנו יצירה שלימה. לבאר, לפשט, להוסיף נופך ומראי מקומות ואח''כ לסדר את כל דבר על מקומו ולנסח.

למה אתה קורא לזה "עריכה" ולא "כתיבה"?

מחבר

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כדי לא לפגוע ברגשי הלקוח...
אשרינו מה טוב חלקנו "עורכים תורניים"...
שאנחנו מסכימים להיפגע כלכלית ולו בכדי לא לפגוע ברגשי הלקוחות..:).
(זה קורה לכולנו, ואולי כדאי באמת שנדבר על גבולות הרגישות הזאת)...

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
(זה קורה לכולנו, ואולי כדאי באמת שנדבר על גבולות הרגישות הזאת)...
לא צריך להיפגע וכ''ש שלא להיפגע כלכלית.
אפשר פשוט להגדיר את עצמך כאחד שעוסק בכתיבה ועריכה תורנית.

מוישה

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אין ספק, כמו בכל עבודה, גם כאן צריך להיות רגיש ללקוח. פעם עמלתי קשות לשבח איזה ת"ח שהכתיבה שלו היא משהו בין סגנון חזון איש לבין סגנון של ראשונים. אך דורנו היתום זקוק לניסוח קל יותר.

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
למה להיפגע כלכלית?
ההיפך, חלק נכבד מלקוחותי משלמים לי בדיוק למטרה זו, כדי שהכתיבה שלי תקרא על שמם...

מחבר

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לא צריך להיפגע וכ''ש שלא להיפגע כלכלית.
אפשר פשוט להגדיר את עצמך כאחד שעוסק בכתיבה ועריכה תורנית.
זה מה שאני עושה.
דברתי על אלה שמכלילים גם את הכתיבה בעריכה, בעוד הלקוח אינו יודע להבחין בין הדברים, וזה פוגע בשוק כולו.

מחבר

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
למה להיפגע כלכלית?
ההיפך, חלק נכבד מלקוחותי משלמים לי בדיוק למטרה זו, כדי שהכתיבה שלי תקרא על שמם...
זה משהו אחר.
אני מדבר על הנטיה שיש במחננו להכליל בהגדרה של "עריכה תורנית" גם את הכתיבה, ומשום כך לא מבינים למה לשלם יותר לזה שכותב מאשר לזה שעורך...

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
למה אתה קורא לזה "עריכה" ולא "כתיבה"?
באמת במקרה כזה לא ברור למה בכלל צריך לכתוב את שם הכותב בשער הספר ולא את שם העורך.
צריך לכתוב "נכתב, לוקט ונערך ע"י פלוני". ובתודות לכתוב "תודה לאלמוני שנתן רעיונות טובים לבסיס הספר"...
עבודה כזו נקראת חיבור, בדיוק כפי שכתב " @מחבר "... (שכנראה כשמו כן הוא)

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
ועל זה נאמר: בעל המאה הוא בעל הדעה :mad:
אני חושב באמת שמעתה ואילך אתחיל להסתכל אחרת על השם שכתוב בשער הספר ועל השם של העורך...
(טוב, לא באמת... כי אז מה יהיה עם הספר שאני (באמת) כתבתי וערכתי?!)

יעקובון

משתמש חדש
עריכה תורנית
רציתי להציע שאילה לפני העורכים החשובים דכאן:
איך היה אפשר להגדיר את הנושא של עריכה הגורמת לספר למשוך יותר תשומת לב - עימוד/ עריכה/ שניהם יחד,
כמו לדוג' ספר בסגנון ארחות שבת - איך לכתוב ולחלק - לפי נושאים/ לפי סוגיות - איך לפסק ואיך ליצור ולשלב מקטעים שונים כמו הלכה למעשה, הערות, הסוגיות והמסתעף מהם.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
רציתי להציע שאילה לפני העורכים החשובים דכאן:
איך היה אפשר להגדיר את הנושא של עריכה הגורמת לספר למשוך יותר תשומת לב - עימוד/ עריכה/ שניהם יחד,
כמו לדוג' ספר בסגנון ארחות שבת - איך לכתוב ולחלק - לפי נושאים/ לפי סוגיות - איך לפסק ואיך ליצור ולשלב מקטעים שונים כמו הלכה למעשה, הערות, הסוגיות והמסתעף מהם.
השאלה לא לגמרי מובנת (לי), אבל אם כוונתך לשאול כיצד ניתן לערוך ספר באופן ברור יותר, אזי התשובה לזה תלויה מאוד בסוג הספר.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ק'

קמה קָרָאתִי בְכָל לֵב עֲנֵנִי יְהוָה חֻקֶּיךָ אֶצֹּרָה:קמו קְרָאתִיךָ הוֹשִׁיעֵנִי וְאֶשְׁמְרָה עֵדֹתֶיךָ:קמז קִדַּמְתִּי בַנֶּשֶׁף וָאֲשַׁוֵּעָה (לדבריך) לִדְבָרְךָ יִחָלְתִּי:קמח קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ:קמט קוֹלִי שִׁמְעָה כְחַסְדֶּךָ יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶךָ חַיֵּנִי:קנ קָרְבוּ רֹדְפֵי זִמָּה מִתּוֹרָתְךָ רָחָקוּ:קנא קָרוֹב אַתָּה יְהוָה וְכָל מִצְוֹתֶיךָ אֱמֶת:קנב קֶדֶם יָדַעְתִּי מֵעֵדֹתֶיךָ כִּי לְעוֹלָם יְסַדְתָּם:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה