מה ההבדל בין בצק של חלות לבצק של עוגת שמרים?

sarigold5

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אני רוצה להכין כמות של הפרשת חלה, אבל לא רוצה להכין מהכל חלות.
השאלה האם יש הבדל מהותי בין הבצק שמכינים לחלות לבין הבצק שמכינים לעוגות, או שאני יכולה להכין בצק אחד ולהכין ממנו 2 דברים שונים?

BlueRay

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
כפי הידוע לי, אם הבצק מיועד ל-2 מטרות שונות, זה בעיה להפריש חלה.

sarigold5

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י BlueRay;2059071:
כפי הידוע לי, אם הבצק מיועד ל-2 מטרות שונות, זה בעיה להפריש חלה.
אני חושבת שזה רק אם מקפידים אם הם יתערבבו, אבל אשאל את בעלי.

סבתא של נעה

משתמש סופר מקצוען
עוגת שמרים- יותר סוכר ויותר שמן
בחלות אני שמה בקושי רבע כוס שמן ולעיתים אפילו פחות
בבצק לעוגה - לפחות חצי
תגידי, זה מה שאת עושה בערב פסח?:confused:

sarigold5

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י סבתא של נעה;2059175:
עוגת שמרים- יותר סוכר ויותר שמן
בחלות אני שמה בקושי רבע כוס שמן ולעיתים אפילו פחות
בבצק לעוגה - לפחות חצי
תגידי, זה מה שאת עושה בערב פסח?:confused:

אני שמה בחלות יותר שמן מרבע כוס וגם סוכר ויש לי מתכון טוב שיש בו גם ביצים.

לכן רציתי להכין מחלק מהבצק חלות ומחלק עוגות כדי שזה ילך יותר מהר...

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
תכיני קילו בצק לחלות וקילו בצק לעוגות שמרים - וכשאת רוצה להפריש חלה - תמצידי את העיסות שיגעו זו בזו ותקחי משתיהן את ה"חלה" שאת מפרישה בברכה.
ככה אני עושה - ולמיטב ידיעתי זה מלכתחילה בלי בעיה הלכתית.

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
לפי הידוע לי אפילו אם זה אותו בצק, אבל ממלאים בו שני מילויים שונים, נגיד קקאו וגבינה, זו יכולה להיות בעיה הלכתית בהפרשת חלה.

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
גם לי ידוע שאם השימוש שונה אז זו בעיה להפריש בברכה
ולאחרונה נודע לי שגם אם לא אופים הכל בבת אחת אז מפרישים בלי ברכה ולא עם!

sarigold5

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אז אחרי שחצי מהאנשים ששאלתי אמרו שזו בעיה וחצי אמרו שאין בזה שום בעיה, שאלנו רב שאמר שאכן, אם בדעתו לחלק את הבצק זה לא מצטרף להפרשת חלה :(

מישהו צריך חלות לשבת? :p

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
מסתבר שלאלו ולאלו יש על מה לסמוך...

מתוך הלכות הרב עובדיה יוסף בנושא הפרשת חלה:

עיסות גדולות וקטנות משיעור חלה

ז. אם לשו עיסה ואין בה כדי שיעור חיוב חלה, ואחר כך לשו עוד עיסה וגם בה אין שיעור המחייב הפרשת חלה, אם מקפידים שהעיסות לא יתערבו זו בזו, [וכגון בשני סוגי בצקים שהאחד מלוח והשני מתוק, או בשתי עיסות השייכות לשתי נשים], אין העיסות מצטרפות, ופטורות מהפרשת חלה. אבל אם אין בעלי העיסה מקפידים בזה, והעיסות נוגעות זו בזו עד שנדבקות מעט [בשיעור שכאשר יפרידו אותן תולשות בצק אחת מהשניה] מצטרפות. ואם אין העיסות נדבקות זו בזו אין נגיעה לבד מחייבת בחלה.

ח. אם יש בכל עיסה כשיעור ורוצה להפריש מזו על זו, בזה אין צריך לא צירוף כלי ולא נגיעה, אלא כיון ששתיהן לפניו מפרישין מזו על זו.

ט. מה שנהגו הנשים בזמנינו ללוש עיסה גדולה בערב שבת, ומפרישין ממנה חלה, אף על פי שאחר כך מחלקים את העיסה לחתיכות קטנות כדי לעשות כמה לחמים עבור ''לחם משנה'', יש להם על מה לסמוך, ויכולים לברך על הפרשת החלה ואין בזה חשש.

י. עיסה שיש בה שיעור כדי הפרשת חלה, וברצון האשה לחלק את העיסה בעודה בצק ולעשות חלק אחד מהבצק מאפה מתוק, וחלק שני לעשותו עם תבלינים חריפים, עיסה זו פטורה מהפרשת חלה, דעיסה העשויה ליחלק לטעמים שונים פטורה מחלה. ומכל מקום נכון לחוש ולהפריש חלה כל שהוא בלי ברכה.

sarigold5

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י eden7115;2060006:
מסתבר שלאלו ולאלו יש על מה לסמוך...

י. עיסה שיש בה שיעור כדי הפרשת חלה, וברצון האשה לחלק את העיסה בעודה בצק ולעשות חלק אחד מהבצק מאפה מתוק, וחלק שני לעשותו עם תבלינים חריפים, עיסה זו פטורה מהפרשת חלה, דעיסה העשויה ליחלק לטעמים שונים פטורה מחלה. ומכל מקום נכון לחוש ולהפריש חלה כל שהוא בלי ברכה.

אז זה בדיוק מה שכתוב בי', וגם לפי דעת הרב עובדיה יוסף עיסה זו פטורה מהפרשת חלה אבל עדיין נכון לחוש ולהפריש בלי ברכה.
אבל כל הענין שלי זה לעשות עם ברכה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה