מהי צורת הכתיבה הנכונה?

יענקי111

משתמש צעיר
כך - לא העליתי בדעתי שיהיה כאן איזה בעיה או מכשול.
או - לא העליתי בדעתי שתהיה כאן איזו בעיה או מכשול.
הנימוק - בצורת הכתיבה הראשונה (שכך גם נראית לי) הרי כתוב גם בעיה שזו מילה בלשון נקבה וגם מכשול שזו מילה בלשון זכר.
בצורת הכתיבה השניה, אמנם כתובות כאן שתי מילים בלשון זכר ונקבה אך מכיון שהמילה בעיה כתובה ראשונה לכן גם נכתב המשפט לפי מילה זו.
מה הנכון? הסבר ונימוק!!!

קו נקודה

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אני לא מבינה גדולה בכתיבה, אבל כשקראתי לעצמי את המשפט, האפשרות השניה יותר נשמעה לי, מאחר ובתחילה מוזכרת המילה בעיה - נקבה.

זו דעתי הלא מקצועית (כקוראת בלבד).
הרבה הצלחה!

avraham1

משתמש צעיר
D I G I T A L
כבד עלי בשתים עשרה בלילה.
השני נשמע יותב

Yisrael

משתמש פעיל
לענ"ד, שניהם אינם נכונים, הנכון הוא לכתוב: "לא העליתי בדעתי שתהיה כאן איזו בעיה או שיצוץ כאן איזה מכשול". (המילה "יצוץ" צצה כאן בשביל שלא לכתוב "שתהיה כאן איזו בעיה או שיהיה כאן איזה מכשול" מכיון שזה משעמם מבחינה ספרותית, אבל מבחינה לשונית זה גם היה נכון).

album

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
שופט/ת באתגר דריבל
לא העלתי בדעתי שתהיה כאן איזושהי בעיה או שיצוץ כאן איזה מכשול.

Yisrael

משתמש פעיל
נכתב ע"י album;926404:
לא העלתי בדעתי שתהיה כאן איזושהי בעיה או שיצוץ כאן איזה מכשול.

אם כבר אז: "לא העליתי בדעתי שתהיה כאן איזושהי בעיה או שיצוץ כאן איזשהו מכשול"...

בכל מקרה שניהם נכונים.

למעשה, התוספת "שהו" או "שהי" ל-"איזו" או "איזה" מטרתה היא לבטא איזה(שהו) חוסר בהירות בנוגע לדבר עליו ה"איזה" מדבר.

לדוגמה:

"באיזשהו מקום אני חש אכזבה" מבטא את זה שהמקום בו אני חש אכזבה אינו ברור לי כל הצורך.

"אני חושב שיש כאן איזושהי נקודה הדורשת שיפור" שוב אין כאן משהו ברור שאפשר לומר עליו שהוא הבעייתי הדורש שיפור, אלא משהו מעורפל, לא ברור מספיק, "איזשהו משהו"...

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  16  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה