מהו הכלל השלישי של שוא נע?

hershy sh

עיצוב | מיתוג | פרסום
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
מצורף רעיון יפה שמישהו שלח לי.
בתוך הדברים מובא הכלל השלישי של שוא נע: שוא שבין 2 תנועות.
וכאן הָבֵן שואל (אני שואל ממעלתכם הבנה...):
האם זה תואם לכלל שבידינו - שוא שאחרי תנועה גדולה לא מוטעמת?

20200208_221736.jpg
20200208_221757.jpg

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הניסוח המקורי בא להחריג בזאת את היוצא מן הכלל שהוא שוא בסוף מילה, כגון הָלַכְתְּ, נֵרְדְּ, ששם שני השוואים נחים.

אך מה יגיד על בִּנְךָ, שם השוא מרחף? אולי לא אחז ממרחף.
בעצם לא מבין את הכלל. מה עם וַיַּבְדֵּל, מִגְדָּל ועוד הרבה שבאים בין שתי תנועות?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
הכללים שניסח ר' אליהו בחור ברורים ואינם משתמעים לשתי פנים (ובלבד שיודעים גם את כללי השווא הנח והמרחף). לפלא בעיני מה תועלת בכללים עמומים אלו שב'רעיון היפה'. תן אותם למי שלא למד את הקודמים שהזכרתי והוא יניע לך שני שוואים רצופים ('רמז לשני שוואים סמוכים') ואת השוואים שבין שתי תנועות שהראשונה שבהן קטנה (כפי שציין @חגי פאהן) ואת השווא שתחת לה"פ הדומה לעה"פ - כגון: הִלַּלְתֶּם ׁ('אותיות הדומות' בלי הסבר: הראשונה שבין שתי אותיות הדומות).

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
'תביאמו ותטעמו בהר' - ניחא, 'נחלתך' - במלה 'נחלתך' זה עובד כי יש בלמ"ד תנועה גדולה, אם כי לא זכיתי להבין מדוע התנועה נקראת 'נחלה', ולמה תנועה קטנה אינה נחלה. 'כוננו' - אין במלה עצמה רמז למלה 'דומות', אא"כ יש לי בלאק אאוט כלשהו.
מה שכן, באמת יש בפסוקים אלה מקבץ של שוואים נעים המתאימים לכל 5 הכללים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה