לשון ודקדוק

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
קדימה, הקדמה, מוקדם.
האם כולן בעלי משמעות זהה. ז"א, האם אפשר להכליל אותן תחת קטגוריה של זמן או לחלק לזמן וכיוון?
הרי מי שצועד קדימה, הרי שהוא מקדים את אלו שמאחוריו. גם הקדמה לספר, ממוקמת קדימה ומקדימה את הפרקים הבאים אחריה.
ומכאן להיפך: המילים איחור ואחורה. כאן - זמן וכאן - כיוון. אבל ממש כנ"ל .
מי שנותר מאחור הוא מן המאחרים, מה שבא אחרי משהו אחר, כביכול מאחר את שלפניו.
האם אני צודקת בהכללות והגדרות אלה?

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
האמת אני לא מכירה שיטת חלוקה כזאת...
למה את מתכוונת?

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
בספר העוסק בשעשועי לשון , ישנן קטגוריות שונות הכוללות בתוכן צירופי לשון ועוד, בין הקטגוריות: זמן וכיוון.
כאשר תחתן צירופי ושעשועי לשון שונים מתאימים כגון מה שהזכרתי.
השאלה שלי היא תחת איזו קטגוריה מתאים להכליל את המושגים הנ"ל. לי נראה שתחת זמן.

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
קדימה זה כיוון בעיני... גם מי שמקדים נמצא בכיוון יותר קדימה... לכן הוא מקדים... (אבל זה מלשון קודם...)
המילה שיש בה רק את אותיות השורש 'אחור וקדם יצרתני' זה בטח כיוון ולא זמן...
בקיצור אפשר גם לשחק עם ההגדרות ולא לצאת מזה... מעניין. לא נראה לי שיש בזה הכרעה

שמואל גרינשטיין

יותר מעצב מגרפיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
צילום מקצועי
D I G I T A L
ברור שיש קשר.
בכלל בלשון הקודש יש קשר בין מילים בעלות שורשים שווים ואפילו שורשים דומים
(שימו לב, למשל, לשורשים המתחילים ב-פר - פרא, פרג, פרד, פרה, פרז, פרח וכו' - כולם לשון רבוי ופתיחה)
אז כמובן גם בין קדימה להקדמה יש קשר מהותי.
אך השאלה נשארת - מהו ההבדל?

(אגב, בחתימה שלך יש טעות הגייה - אין מילה כזו - ספיישל. המילה באנגלית היא ספשל (ס' וש' בשווא פ' בסגול), אבל את לא השוגה היחידה, זו שגיאה ישראלית נפוצה מאד)

חני

הגיג

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
קשר מקשה על החלוקה ולא עוזר לה...
העיקר שיש מוניות ספישל :)

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
ההיפך הוא הנכון.
כי אם ישנו קשר ברור, וברור שישנו קשר שכזה בין שתי מילים אלה, הרי שהשאלה שנותרה הינה רק תחת איזו קטגוריה מתאים יותר להכליל את 2 המילים גם יחד ולא כל אחת בנפרד? פשוט, מסתדר לי יותר תחת "זמן".
או שאולי כדאי כן ליצור הפרדה בין 2 המושגים, החלק של קדימה ייכלל תחת "כיוון" והחלק של הקדמה ייכלל תחת "זמן".
ואגב ספיישל, אמנם נכון שלא כך מאייתים באנגלית, אך עדיין זו אינה מילה בעברית שאני צריכה להקפיד על איותה הנכון, מה גם שבאנגלית הוגים אותה כספיישל - ככתבה וכלשונה. יהיה זה מוזר אם אכתוב ספשל. יחשבו שאני כזאת... ספשל, "מיוחדת"...

אליהו פריד

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
צילום מקצועי
שורש ק.ד.מ = זמן ומקום
קדם = מקום
קדימה = מקום
מוקדם = זמן
קדמה = מקום (ופרצת ימה וקדמה, רוח קדים)

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
נכתב ע"י estigr;1486534:
המילה שיש בה רק את אותיות השורש 'אחור וקדם יצרתני' זה בטח כיוון ולא זמן...
בגמרא יש שתי דעות, אם "אחור וקדם צרתני*" זה שני פרצופים (כיוון) או "אחור למעשה בראשית וקדם לפורענות" (זמן).

*צרתני ולא יצרתני

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה