שיתוף לחן חדש והתחלה של עיבוד- הארות יתקבלו בברכה

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הארה שנחתה עלי היום, אשמח לשמוע חוות דעת על הלחן [אולי גנוב...] ועל הכיוון שלך העיבוד.
לא יודע, אולי יהפוך אותו ל"סינגל" (אם יהיה לי סבלנות וכח...)
נראה לי לחן מוצלח ומרגש [אולי זה רק לי?],
במקביל ינסה לשלוח אותו אולי מישהו יתעניין, אבל סיכוי סביר שלא יתעניינו ולכן אולי שווה את המאמץ להוציא אותו בכוחות עצמי.
ביאור העניין של המילים הוא הציפייה של הקב"ה לכנסת ישראל, התחבר לי קצת לתקופה עכשיו שהקב"ה מביא עלינו את כל המצב הזה ומצפה לנו שנפתח לו ונפנה אליו ולא נתעלם...

אשמח לשמוע דעתכם, כל התייחסות מעניינת...
תודה

קבצים מצורפים

• פיתחי לי סקיצה.mp3
    3.9 MB · צפיות: 163

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
העיבוד מאד מאד יפה
לכאורה ההתחלה "אני ישנה וליבי" גנובה כולה מסימן טוב (אינני זוכר מלחין, אולי קרליבך).
וחבל, כי זה הקטע לכאורה הכי מעניין בלחן.
נכון, אני רואה שם חלק [יחסית קטן] מהפזמון "סימן טוב" של קרליבך,
תודה רבה

כהן הדיוט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי

שמחת חיים

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
קודם כל הלחן מדהים
באמת נוגע, ודופק ומזכיר לנו שהלב עודנו ער ובוער.....

העיבוד עדיין בוסר לטעמי, אבל בהחלט האווירה מדוייקת לשיר

נראה לי שהוא מצטרף בכבוד לתוך תיקיית המז'ורים שיש בשנים האחרונים
כמו פתחי לי - שמחה ליינער, בואי בשלום - שוואקי, ואפי' אשת חיל, פיה פתחה, וכולי וכלי....
ממש אותו אווירה אותם תויים אותו קצב ואפי' אותה הגייה..

עלה והצלח, מה שבטוח, שזה לחן טוב ומושלם.

נערך לאחרונה ב:

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
תודה לכולם!
ממש יפה ומשמח לראות איך מפרגנים פה ברוחב לב [אני בטוח שחלקכם באותה אומנות, ולפעמים זה מקשה לפרגן...].

שלחתי לכמה אנשים במוזיקה, ואני מקווה שהם יקשיבו ואולי גם יתעניינו [לפחות שיקשיבו...] .

אם זה לא יעבוד, אני מתחבט מאוד אם להשקיע את הזמן ולהוציא את זה או לא,
אם אני עושה את זה לבד זה יקח לי כ15 שעות עבודה, בסופם אני יוכל לשלוח את השיר לכמה פלטפורמות כמו כיכר השבת ומוזיקה מכל הלב [במייל] וכדומה, והוא אולי יושמע פעם או פעמיים בקול חי מיוזיק.
נכון, יתכן וזה ימריא יותר ממה שאני חושב, אבל האם זה שווה את העבודה? האם שווה שאני יעבוד 15 שעות כדי שכמה אנשים ישמעו את השיר ויהנו ממנו לחמש דקות. אם הייתי יודע מה יקרה עם השיר וכמה אנשים זה ירגש ויחבר היה לי דרך למדוד מאמץ מול תועלת, אבל כאן אין לי מושג כמה השיר שווה מבחינה ערכית. ולהמר על 15 שעות עבודה וטון אנרגיות, אני לא יודע אם אני רוצה...

ישנם אומנים שהיצירה מתפרצת מהם והם חייבים שיפוצו מעיינותיהם חוצה, אני [לפחות במוזיקה] לא כזה.

אמר אותו יהודי מפיאסצנה: "הדבר הכי גדול בעולם הוא לעשות טובה למישהו אחר"
בשבילי, אם זה יעשה טובה למישהו אחר, שווה את המאמץ, אם לא, רק בשביל קצת צומי וכבוד, אני ישקיע בדברים אחרים...

אני משער שחלק מהקוראים לא ירגישו בנוח עם סגנון ההתייחסות שלי, אולי לחלק יצא לקרוא בעבר פה בפורום את התאוריות שלי על מכירת שירים והוצאת סינגלים, ובאמת כל אחד צריך למצוא את המקום שלו.

אני זוכר שזמר ומוזיקאי יר"ש שאני בקשר איתו, היתה איזה תקופה שהוא הלך לפי גישה של איזה משגיח שהוא גם מלחין ומוזיקאי גדול, ושם את המוזיקה על אש נמוכה, בהמשך הוא כפר בגישה הזאת ועזב אותה לגמרי ועכשיו הוא משקיע את כל מרצו במוזיקה.
בזמנו הוא שלח אותי לפגוש את אותו משגיח והמשגיח אמר לי על השאיפה להלחין (ולהשפיע על העולם דרך לחנים) שיותר חשוב ליהנות מגפילטע פיש בסעודת שבת ואני יכול להלחין שירים למגירה, הוא אמר לי איזה משפט על זה שאם הוא עובר ליד בית כנסת ושומע ששרים שירים שהוא הלחין, נו שויין, זה לא כל כך מרגש אותו [בזמנו זה היה נראה לי מאוד מוזר].
(אני לא יודע אם כדאי לכם לנסות לנחש מי זה אותו משגיח כי סביר שלא תנחשו [ולא, זה לא הרב הלל פלאי]).

נערך לאחרונה ב:

אש א.ש.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
שיר פשוט יפה !!!
יפה זאת ההגדרה בדיוק. כמה יופי יש בזה... כמה חן.. כמה רוגע.. ואפילו כמה תקווה.
והעיבוד... כמעט מוכן לחלוטין !!
יכול להיות שעם הקול של שוואקי זה היה ממריא לשחקים. (ואני לא מגזים) שווה לנסות.

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
שיר מהבוקר, שמפלס החרדה עולה בעקבות המצב... "חזקו ויאמץ לבבכם כל המייחלים להשם"

איך שר אלי פרידמן "ואולי מישהו יתחזק מזה, או מישהו אחר יתעורר, ותהיה שמחה גדולה בשמים, ותהיה שמחה גדולה בשמים"...

תסלחו לי שאני מעלה דברים לא גמורים ומתוקנים, קשה לי לדייק ולסיים, העיקר השיר..

קבצים מצורפים

• אל תירא.mp3
    2.8 MB · צפיות: 47

קוד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
תודה לכולם!
ממש יפה ומשמח לראות איך מפרגנים פה ברוחב לב [אני בטוח שחלקכם באותה אומנות, ולפעמים זה מקשה לפרגן...].

שלחתי לכמה אנשים במוזיקה, ואני מקווה שהם יקשיבו ואולי גם יתעניינו [לפחות שיקשיבו...] .

אם זה לא יעבוד, אני מתחבט מאוד אם להשקיע את הזמן ולהוציא את זה או לא,
אם אני עושה את זה לבד זה יקח לי כ15 שעות עבודה, בסופם אני יוכל לשלוח את השיר לכמה פלטפורמות כמו כיכר השבת ומוזיקה מכל הלב [במייל] וכדומה, והוא אולי יושמע פעם או פעמיים בקול חי מיוזיק.
נכון, יתכן וזה ימריא יותר ממה שאני חושב, אבל האם זה שווה את העבודה? האם שווה שאני יעבוד 15 שעות כדי שכמה אנשים ישמעו את השיר ויהנו ממנו לחמש דקות. אם הייתי יודע מה יקרה עם השיר וכמה אנשים זה ירגש ויחבר היה לי דרך למדוד מאמץ מול תועלת, אבל כאן אין לי מושג כמה השיר שווה מבחינה ערכית. ולהמר על 15 שעות עבודה וטון אנרגיות, אני לא יודע אם אני רוצה...

ישנם אומנים שהיצירה מתפרצת מהם והם חייבים שיפוצו מעיינותיהם חוצה, אני [לפחות במוזיקה] לא כזה.

אמר אותו יהודי מפיאסצנה: "הדבר הכי גדול בעולם הוא לעשות טובה למישהו אחר"
בשבילי, אם זה יעשה טובה למישהו אחר, שווה את המאמץ, אם לא, רק בשביל קצת צומי וכבוד, אני ישקיע בדברים אחרים...

אני משער שחלק מהקוראים לא ירגישו בנוח עם סגנון ההתייחסות שלי, אולי לחלק יצא לקרוא בעבר פה בפורום את התאוריות שלי על מכירת שירים והוצאת סינגלים, ובאמת כל אחד צריך למצוא את המקום שלו.

אני זוכר שזמר ומוזיקאי יר"ש שאני בקשר איתו, היתה איזה תקופה שהוא הלך לפי גישה של איזה משגיח שהוא גם מלחין ומוזיקאי גדול, ושם את המוזיקה על אש נמוכה, בהמשך הוא כפר בגישה הזאת ועזב אותה לגמרי ועכשיו הוא משקיע את כל מרצו במוזיקה.
בזמנו הוא שלח אותי לפגוש את אותו משגיח והמשגיח אמר לי על השאיפה להלחין (ולהשפיע על העולם דרך לחנים) שיותר חשוב ליהנות מגפילטע פיש בסעודת שבת ואני יכול להלחין שירים למגירה, הוא אמר לי איזה משפט על זה שאם הוא עובר ליד בית כנסת ושומע ששרים שירים שהוא הלחין, נו שויין, זה לא כל כך מרגש אותו [בזמנו זה היה נראה לי מאוד מוזר].
(אני לא יודע אם כדאי לכם לנסות לנחש מי זה אותו משגיח כי סביר שלא תנחשו [ולא, זה לא הרב הלל פלאי]).

צדיק תקשיב, הקשבתי לאחרונה להקלטה של ליפא שמעלצער בלילה מנצח אצל יואלי דיקמן, וליפא אמר דבר מאוד מעניין. אני לא מתיימר לומר אם נכון או לו, אבל תן לליפא לדבר בפני עצמו- הוא בתחום כבר שנים, והוא מדבר מידיעה. אני לא מצטט מדויק. בגדול הוא אמר כך: עד שנת 2003 בערך (אולי שנתיים-שלוש קודם) ההכנסה העולמית מדיסקים היתה כ-50,000,000,000 (כחמישים מיליארד) דולר בשנה. ואז התפתחו יכולות הצריבה, ההעתקה וההורדה מהאינטרנט וההכנסות העולמיות צנחו בשנה אח"כ, למשך שנים רבות, בכ-50%.

אלא מה? אט -אט זה עלה. למדו איך להתמודד עם זה. ומ2015 עד 2019 ההכנסות העולמיות עלו חזרה בכ-40%. אתה שואל איך? כי יש ITunes ועוד כמוהו, ובעולם היהודי את: ניגון מיוזיק (באנגלית) וג'יימיוסיק וג'יוויש מיוסיק ועוד אתרים כגון אלו, שבהם מתאפשרת השמעה וקניית דיגיטלית.

ואז ליפא אמר דבר חשוב מאוד לנושא שלנו: שמתברר שמי שעובד נכון(!) יכול להרוויח מזה. נכון זו עבודה קשה, אבל זה אפשרי. מההשמעות באינטרנט מרוויחים טיפין טיפין, וזה במכלול העבודה מצטרף לרווחים.

ואני מוסיף שלענ"ד היוצא מדבריו הוא שאם אתה לא תיעצר אחרי הלחן המהמם שלך, ולא תנוח, אלא תמשיך ליצור, וחודש אחרי שקול חי מיוזיק וקול פליי יחשבו שהם שכחו ממך תפתיע אותם ואת מוזיקה מכל הלב בעוד ממתק, ועוד אחד- אז כמובן בס"ד (ורק בס"ד..) אתה יכול להתקדם. כך נלענ"ד.

אז כן, שב, השקע עצמך ביצירה, ייצר ושלח לחמך על פני המים. גם אם לא לשם פרנסה- רק לשם היצירה שלך. ה' נתן לך רצון ליצור- אז צור!

תראה את שרולי ונתנאל- לא נחים! אל תירתע. לענ"ד המפתח הוא לא לשקוט על השמרים. תראה יוצרים פורים שיוצרים ומופיעים גם בגיל מבוגר מאוד- אריאל זילבר, מרדכי בן דוד, הרב קרליבך זצ"ל, ר' בן ציון שנקר ז"ל, ולהבדיל, יש עוד רבים כאלו בעולם המוסיקה הישראלית והעולמית (חלק מהקודקודים כמובן יהודים).
ברכה והצלחה.

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צדיק תקשיב, הקשבתי לאחרונה להקלטה של ליפא שמעלצער בלילה מנצח אצל יואלי דיקמן, וליפא אמר דבר מאוד מעניין. אני לא מתיימר לומר אם נכון או לו, אבל תן לליפא לדבר בפני עצמו- הוא בתחום כבר שנים, והוא מדבר מידיעה. אני לא מצטט מדויק. בגדול הוא אמר כך: עד שנת 2003 בערך (אולי שנתיים-שלוש קודם) ההכנסה העולמית מדיסקים היתה כ-50,000,000,000 (כחמישים מיליארד) דולר בשנה. ואז התפתחו יכולות הצריבה, ההעתקה וההורדה מהאינטרנט וההכנסות העולמיות צנחו בשנה אח"כ, למשך שנים רבות, בכ-50%.

אלא מה? אט -אט זה עלה. למדו איך להתמודד עם זה. ומ2015 עד 2019 ההכנסות העולמיות עלו חזרה בכ-40%. אתה שואל איך? כי יש ITunes ועוד כמוהו, ובעולם היהודי את: ניגון מיוזיק (באנגלית) וג'יימיוסיק וג'יוויש מיוסיק ועוד אתרים כגון אלו, שבהם מתאפשרת השמעה וקניית דיגיטלית.

ואז ליפא אמר דבר חשוב מאוד לנושא שלנו: שמתברר שמי שעובד נכון(!) יכול להרוויח מזה. נכון זו עבודה קשה, אבל זה אפשרי. מההשמעות באינטרנט מרוויחים טיפין טיפין, וזה במכלול העבודה מצטרף לרווחים.

ואני מוסיף שלענ"ד היוצא מדבריו הוא שאם אתה לא תיעצר אחרי הלחן המהמם שלך, ולא תנוח, אלא תמשיך ליצור, וחודש אחרי שקול חי מיוזיק וקול פליי יחשבו שהם שכחו ממך תפתיע אותם ואת מוזיקה מכל הלב בעוד ממתק, ועוד אחד- אז כמובן בס"ד (ורק בס"ד..) אתה יכול להתקדם. כך נלענ"ד.

אז כן, שב, השקע עצמך ביצירה, ייצר ושלח לחמך על פני המים. גם אם לא לשם פרנסה- רק לשם היצירה שלך. ה' נתן לך רצון ליצור- אז צור!

תראה את שרולי ונתנאל- לא נחים! אל תירתע. לענ"ד המפתח הוא לא לשקוט על השמרים. תראה יוצרים פורים שיוצרים ומופיעים גם בגיל מבוגר מאוד- אריאל זילבר, מרדכי בן דוד, הרב קרליבך זצ"ל, ר' בן ציון שנקר ז"ל, ולהבדיל, יש עוד רבים כאלו בעולם המוסיקה הישראלית והעולמית (חלק מהקודקודים כמובן יהודים).
ברכה והצלחה.
הכל אמת ויציב, עם התמדה עבודה וסייעתא דשמיא אפשר להגיע רחוק מאוד.
אבל כמו שאמרת, זה הרבה השקעה והתמדה.

גם עם כישרון וכל זה, צריך להחליט לאיפה לנתב אותו, לא כל מי שיודע לצייר צריך להיות צייר, ולא כל מי שיודע להלחין ולנגן צריך להשקיע בזה את עיקר מרצו.

זה מה שהיה מעניין אצל המשגיח הזה, שכמה שהוא יכל להוסיף לעולם עוד מוזיקה שהרבה אנשים ישמעו, הוא החליט לעשות דברים אחרים.
יש כמה כאלו, הרב ברוך צייט הלחין שירים ששינו את העולם [כל העולם כולו, מי האיש ועוד] ועכשיו מה? שמעת ממנו? הוא עסוק מאוד, אבל בדברים אחרים.
הרב סוקי ברי [אבא של...] עיבד הלחין ועבד עם גדולי תעשיית המוזיקה, והיום מה? קצת פה ושם...
וכמו שכולם מכירים הרב הלל פלאי שכל לחן שלו זה מסכת חדשה לעולם הישיבות, ועם כל זאת הוא רואה את עיקר תפקידו כמחנך.

קוד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
נכון, אבל מה בכך? אתה תחליט מה לעשות עם הכישרון שלך, אבל למה זה אומר שאתה צריך לוותר על הלחן הזה? אם אתה רוצה להוציא אז אל תוותר. אם אתה חושב שדברים אחרים הם העניין שלך- אז כמובן מה שנכון לך. לא הבנתי מה באת לומר.

גם לי יש כשרונות אחרים. אבל לא מעניין אותי להיות אדריכל, וגם לא מהנדס מכונות. וגם לא גנן. אני רוצה כרגע מוסיקה. בע"ה יש מצב שביום מן הימים אפיק ואלחין סרטים. ומטבע הדברים יש אנשים שיש להם כישרון מוסיקלי אבל העניין שלהם בעולם הוא אחר, או משהו נוסף.

קוד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
וואו.. תקשיב, רק עכשיו הקשבתי ל'פתחי לי', ומזמן לא שמעתי דבר מהמם כל-כך. זה מדהים. לענ"ד- שווה לך להשקיע וללכת עם זה ליהודה גלאנץ הי"ו. הוא גאון מוסיקלי, יוצר פורה מאוד. דבר איתי בפרטי אם תרצה ליצור קשר איתו.

קוד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

ברכה והצלחה.
רבותי, אני רואה שב"ה הדבר כנראה הועיל לאנשים פה, אז הנה קישור לראיון עצמו עם ליפא המתוק. בהחלט אחד היוצרים הפורים והמבריקים בימינו. בבקשה: http://kol-barama.co.il/item/ליפא-בראיון-נוקב-אני-מתחרט-על-דברים-שע/

ידידיה שמשון

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
נכון, אבל מה בכך? אתה תחליט מה לעשות עם הכישרון שלך, אבל למה זה אומר שאתה צריך לוותר על הלחן הזה? אם אתה רוצה להוציא אז אל תוותר. אם אתה חושב שדברים אחרים הם העניין שלך- אז כמובן מה שנכון לך. לא הבנתי מה באת לומר.

גם לי יש כשרונות אחרים. אבל לא מעניין אותי להיות אדריכל, וגם לא מהנדס מכונות. וגם לא גנן. אני רוצה כרגע מוסיקה. בע"ה יש מצב שביום מן הימים אפיק ואלחין סרטים. ומטבע הדברים יש אנשים שיש להם כישרון מוסיקלי אבל העניין שלהם בעולם הוא אחר, או משהו נוסף.
עניין של משאבים. יש לכל אחד כמות מוגבלת של כח וזמן וכו', והוא צריך להחליט על מה ומתי הוא משקיע את כוחותיו.
בשיר הזה לדוגמא אני צריך להחליט האם שווה שאני ישקיע עליו 15 שעות, שהרי באותם 15 שעות אני יכול לעשות דברים אחרים.
אין צורך לוותר ולהדחיק כישרון ואין צורך להשתעבד אליו. לפעמים יש הרגשה של "בל תשחית" על לחנים יפים, ובאמת עשיתי השתדלות ושלחתי הלאה, אבל יותר השקעה מזה- אני לא בטוח...
זהו איזון שלא תמיד פשוט לדעת איזה כוחות הקב"ה רוצה שתפעיל ובאיזה מקום כדי לעשות את רצונו. ואכן זה חלק מהמסע שלנו פה עלי אדמות.

בכל אופן, תודה גדולה על הפירגונים.

נערך לאחרונה ב:

קוד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אם ה' נתן לנשמה שלך רצון למשהו אמתי וטוב- זו שליחות שה' נותן לך. אבל אל תישאר בהתלבטות מתמדת. זו הדרך הבטוחה ל... המשך ההתלבטות. שב על הדבר כמה זמן, אבל אל תבזבז ככה את כל החיים והלחנים שלך. מדי פעם עוצרים לחשיבה מחדש, נכון, לא מתנהגים בפזיזות אחר כל מאוויי הלב, אבל שים לב לא להתבלבל ולהישאר תקוע במקום. אני הייתי תקוע הרבה זמן.

לי אישית נראה שאם תוציא את הכוחות שלך על הלחנים שלך- תראה רק פירות טובים, שרק יפריחו ויחזקו את עבודת ה' שלך. כך נלענ"ד מאיך שאתה כותב פה. ייתכן שאני טועה, אז התבונן בדבר, אבל אל תיתקע על זה. זה לא ס"א- אנחנו צריכים להמליך את ה' בהכל. בכל התחומים. גם במוסיקה ותעשיית המוסיקה.

קוד

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אין צורך לוותר ולהדחיק כישרון ואין צורך להשתעבד אליו.
ובקשר לציטוט הנ"ל שלך- זה בדיוק הנושא: אני לא מדחיק את הכישרון למען משהו, ולא משתעבד לכישרון. הכל, ממש הכל- מהקב"ה. הוא נתן לי את הכישרון ואת הדבר הנוסף. לפעמים אני צריך לעבוד את ה' בכישרון שלי, ואז אני משעבד את הכישרון לה' ועובד את ה' באמצעותו (ונותן לו את כל מה שהוא צריך- במסגרת עבודת ה'! ממשיך לקבוע עתים לתורה, ולשמור הלכה לגמרי, אבל לא משלה את עצמי שהכישרון סותר את עבודת ה'), ולפעמים אני צריך לדעת, שיש לי כישרון, אבל העניין שלי בחיים זה משהו אחר, והכישרון, לכבוד ה', יהיה פחות מרכזי, או בכלל לא בלו"ז שלי.

ישאלו אותנו בשמים אם היינו אנחנו, לא אם היינו מי שאנו לא אמורים להיות. כך ע"פ הרבי רבי זושא מאניפולי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה