לחטא או לחטאות

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בהטיה אחרת, אמרתי לגיסתי המורה שלא נכון לומר "מְקַנְאָה" אלא "מְקַנֵּאת" והיא התפלאה, והבלבול הוא גם כן בגלל נל"א-נל"ה.
כבר שוחחנו על זה באשכול אחר והבאנו דוגמאות מן המקורות לצורות הווה יחידה בסיומת שווא וקמץ - כמדומני בכל הבניינים, אם זכרוני אינו מטעני. (דוגמא בקל הזכורה לי - 'שלמה אהיה כעוטיה'.) כמעט שאלתי את עצמי: 'אם כן למה זה אנוכי' (מעלה הודעות/תגובות, אם גם הדקדקנים אינם מפנימים אותן)...
לפני 55 שנה למדנו זאת כצורה של לשון הקודש, לא כצורה של החלטת ועד הלשון (גלגולה הקודם של האקדמיה).

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
כמעט שאלתי את עצמי: 'אם כן למה זה אנוכי' (מעלה הודעות/תגובות, אם גם הדקדקנים אינם מפנימים אותן)...
:(
אני לא מתחייב לזכור שום דבר.
וחוץ מזה, הדוגמה הנ"ל הופכת את נל"ה למבנה של שלמים, אבל גיסתי התכוונה להפוך נל"א לנל"ה ולכן היא טועה.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
:(
אני לא מתחייב לזכור שום דבר.
וחוץ מזה, הדוגמה הנ"ל הופכת את נל"ה למבנה של שלמים, אבל גיסתי התכוונה להפוך נל"א לנל"ה ולכן היא טועה.
'מקנאה' אינו הופך נל"א לנל"ה, זו פשוט צורה נוספת - כפי שהובאה בהודעה #17 באשכול זה. כפי שאפשר לומר הן 'מְזַמֶּרֶת' והן 'מְזַמְּרָה' (אם כי הצורה האחרונה יותר פיוטית/ספרותית), כן אפשר לומר הן 'מְקַנֵּאת' והן 'מְקַנְּאָה'.
ולגבי 'אני לא מתחייב לזכור שום דבר' - כאן זה לא בית ספר, אין מבחנים וציונים, ואף אחד לא דורש כלום מאף אחד. רק חשבתי שהדיונים כאן נועדו להשכיל אותנו במשהו. אם זה רק נשאר כסימנים דיגיטליים באתר אז חבל על הזמן, אלא אם כן נהנים סתם לשוחח...

סערצע

משתמש מקצוען
אם אין הצורה נכונה, אזי מה צורך יש בכך שגם האקדמי' 'השכילה' להחליט כן?
ולו נאמר כי אינו תקני לכתוב כך, לא האקדמי' המהוללה היא זו ש'תכשיר' צורה זו לבֹא בקהל ה'.
אמנם, חוזרים אנו בזה לדיון העתיק עד כמה יש להתחשב בהחלטותיהם; אך לפענ"ד נראה, שאף המקצינים ומקבלים עליהם עול הכתיב המלא במלואו - יודו כי גם אחר קביעותיהם השרירותיות, אין כאן 'בעייתי ממש' ואפילו לא 'בעייתי' לבדו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה