להזכירם תורתך

משויטט

משתמש מקצוען
לכל עוסקי תורתך הי"ו.
לא בטוח שזה המקום, אבל אנסה.

פעם שמעתי מערכה נאה מאוד בשם האדמו"ר מצאנז קלויזנבורג זי"ע, שדן בשאלה הידועה האם יוחנן אביו של מתתיהו שאנו מזכירים בעל הניסים, הוא הוא יוחנן כהן גדול ששימש בכהונה גדולה פ' שנים ולאחר מכן נעשה צדוקי.
לאחר שמסכים שאכן הוא הוא יוחנן כה"ג (ינאי המלך, עי' ברכות כט.), הוא שואל אם כך איך זכה שיקבע שמו בהודיה לדורי דורות? ומיישב על פי המשנה בב"ק, הניח חנוני נרו מבחוץ חנוני חייב ורבי יהודה פוטר בנר חנוכה. חנוני הוא אותיות יוחנן, והוא הדליק בחוץ שכן הצדוקים היו מניחים את הגחלים על הקטורת מחוץ לקוה"ק ביוה"כ, ורבי יהודה פוטר בנר חנוכה היינו, שיהודה המכבי, נכדו, פטר אותו על ידי נר חנוכה שנקבע על ידו.
והוא נקבע על ידו מפני שהוא היה צדוקי וחתם את השמן לבדו משום שחשש משיטת החכמים שטבול יום אינו מטמא, ואת הכד הזה מצאו כשחזרו לבית המקדש. לכן זכה. וכך גם מוסבר הדבר שהכדים חתומים בידי כה"ג, דבר שלא מצינו שהיה מתפקידיו.

בקיצור, מדובר באריגה מופלאה ומאוד יפה. אני מחפש את הדברים במקור.
אני לא כל כך למוד בחיפוש שיחות שכאלה, אבל מכיוון שחשוב לי מאוד להגיע אל מקור הדברים ולדייק בהם, אם מישהו יכול לעזור לי ולהפנות אותי, או טוב מזה, לשלוח לי את הדפים המסורקים, תבוא עליו ברכת טוב. ואודה לו מאוד מאוד.

משויטט

משתמש מקצוען
לכל העוקבים המודאגים (סמיילי ציני)
יגעת ומצאת תאמין. הדברים נמצאו בשעטו"מ בשו"ת דברי יציב (לקלויזנבורגר זי"ע) או"ח סי' רפב, "בענין יוחנן אביו של מתתיהו".
עי"ש ורווה רוב נחת.
חנוכה שמח.

סבתא של נעה

משתמש סופר מקצוען
אצל הרב גלינסקי בספר על חומש בראשית (בעריכת הר' וולך) יש גם מערכה שלימה על כך

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה